
Naujausios
Merui Šiaulių reitingas – pirmas arba antras
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas vakar sukritikavo savivaldybių reitingų sudarinėtojus. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) Šiauliams skyrė trečią vietą tarp didžiųjų šalies savivaldybių. Mero įsitikinimu, Šiauliai turėtų būti antri ar net pirmi.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Tik su vienu vertinimu sutinka
Meras Šiaulius stojo ginti dėl viešojoje erdvėje platinamos informacijos apie savivaldybių reitingus.
„Mano galva, Šiaulių reitingas sudarytas remiantis nepagrįstais argumentais, – teigė spaudos konferenciją surengęs A. Visockas. – Jeigu būtų objektyviai pagrįsti, Šiauliai būtų pirmoje ar antroje vietoje.“
Reitingai yra sudaryti vertinant 2014 metų šalies savivaldybių veiklą. Šiaulių miesto savivaldybė, surinkusi 48,6 balo iš 100, užėmė trečią vietą tarp šešių didžiųjų savivaldybių.
Šią grupę sudaro Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys ir Alytus. LLRI reitingo lyderiai – liberalų valdomos Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės.
A. Visockas teigė sutinkąs tik su vertinimu pagal vieną kriterijų – užsienio investicijų.
„Tiesioginių investicijų srautas buvo prastas, investicijų srityje Savivaldybė dirbo blogai, – pripažino meras. – Vienam Šiaulių miesto gyventojui investicijų teko tik 748 eurai, Vilniaus – beveik 15,5 tūkstančio eurų – skirtumas milžiniškas.“
Pagal šį rodiklį Šiauliai yra paskutiniai tarp didžiųjų miestų. Net Alytuje, kuris yra antras nuo galo, investicijų rodiklis sudaro 1116 eurus.
Meras tikino, jog situacija keisis – valdančioji koalicija užsibrėžusi daugiau pritraukti investicijų. Sąlygas tam sukurs pagal Pramonės parko plėtros antrąjį etapą įgyvendinamas Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) infrastruktūros sukūrimo projektas. Ūkio ministerija LEZ valdytoją jau yra parinkusi, o pats projektas bus baigtas gruodį.
Šiluma pigiausia, o balų – nulis
A. Visocko nuomone, ne tie kriterijai pasirinkti vertinant savivaldybių veiklą šilumos ūkyje, o būtent jie sumažinę Šiaulių reitingą.
LLRI savivaldybių veiklą vertino tik pagal nepriklausomų šilumos tiekėjų gaminamos centralizuotos šilumos dalį.
Šiaulių miesto savivaldybė gavo nulį balų, nes vienintelė neįsileido į šilumos rinką privatininkų.
Pagal šį rodiklį lyderė – Kauno miesto savivaldybė, kurioje nepriklausomi gamintojai pagamino per 80 procentų šilumos.
Mero teigimu, „ne visada konkurencija išsprendžia visus klausimus“, ir ne visada „natūrali monopolija“ veikia neefektyviai.
Pateikė argumentus: tarp šešių miestų Šiauliuose šiluma buvo pigiausia, o „Šiaulių energijos“ grynasis pelnas, tenkantis vienai kilovatvalandei iš šilumos gamybos, – didžiausias. Jis sudarė 1,20 eurocento. Palygino, jog Kaune šis rodiklis – tik 0,07 eurocento.
„Turėjo daugiausia nepriklausomų gamintojų, bet patį prasčiausią rezultatą, – sakė A. Visockas. – Jeigu konkurencijos tikslas – mažiausia kaina, tai pagal ją ir reikia vertinti.“
Taip pat pabrėžė, jog pernai tarp šios savivaldybių grupės šilumos gamintojų „Šiaulių energijos“ pelnas buvo didžiausias. Sudarė 15 milijonų litų (4,4 milijono eurų). Šiemet įmonė turėtų apie 10 milijonų litų (2,89 milijono eurų) pelno.
Toks įmonės pelningumas, mero teigimu, duoda naudą ir mokesčių mokėtojams. Lėšos investuojamos, modernizuojamas šilumos ūkis pigina šilumą.
Administracija dirbo gerai
Šiauliai tarp šešių savivaldybių pirmi buvo pagal Savivaldybės administracijos darbo vertinimą ir pagal mažiausią nedarbą.
Labai gerai buvo įvertintos turto valdymo bei socialinės rūpybos sritys. Mažiau balų gavo už transporto ir švietimo sritis.
Reitingų sudarytojai patarė, jog balus transporto srityje pakeltų „privataus sektoriaus pritraukimas“, o švietimo – „efektyviau naudojamas bendrojo lavinimo mokyklų plotas“.
„Aš nesigilinau, kas tuos reitingus sudarinėja“, – sakė A. Visockas. Reagavęs tik dėl to, jog mano, kad viešoje erdvėje šia informacija spekuliuojama.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
REAKCIJA: Šiaulių meras Artūras Visockas mano, jog spekuliuojama paskleista informacija apie savivaldybių reitingus, o jų sudarinėtojams siūlo keisti vertinimo metodiką.
Trumpai apie reitingus
Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau penktus metus įvertino geriausiai besitvarkančias savivaldybes Lietuvoje.
Lietuvos savivaldybių indeksas sudaromas pagal gyventojams ir verslui svarbiausias sritis, atskleidžiančias, kiek savivaldybėse yra ekonominės laisvės ir kaip efektyviai jos valdomos. Pavyzdžiui, kur palankiausia investuoti? Kur geriausiai ir efektyviausiai sutvarkyta švietimo sistema? Kur gyventojai turi didžiausias galimybes rinktis? Reitingai sudaryti du – 6 didžiųjų savivaldybių (pagal gyventojų tankį) ir 54 mažųjų, remiantis 2014 m. duomenimis. Šiemet į tyrimą įtraukta dar daugiau rodiklių.
6-ių miestų savivaldybių reitinge pirmauja Vilniaus miestas (73 balai iš 100 galimų). Toliau rikiuojasi Klaipėdos m. (68), Šiaulių m. (49), Panevėžio m. (43), Kauno m. (39), Alytaus m. (37) savivaldybės.
Mažųjų savivaldybių reitingas. Geriausiųjų penketuką (iš 54-ių mažųjų savivaldybių) sudaro: Kauno r. ir Klaipėdos r. (73 balai iš 100), Druskininkų r. (68), Širvintų r. (66), Palangos m. (64) savivaldybės.
Pagal LLRI inf.