Šiauliai tapo donoru ne tik Londonui, bet ir Vilniui

Šiauliai tapo donoru ne tik Londonui, bet ir Vilniui

Šiauliai tapo donoru ne tik Londonui, bet ir Vilniui

Prasidėjo kova dėl perbraižytų rinkimų apygardų 2016 metų Seimo rinkimams. Prieš savivaldybės rinkėjų „vagystę“ kovoja Šiaulių rajono politikai, o vietos bendruomenės kovoja už Šiaulių miesto Dainų apygardos išsaugojimą. Vyriausioji rinkimų komisija pripažįsta: Šiauliai ir Kaunas tampa Vilniaus donorais – sumažėjus gyventojų, abiejuose miestuose naikinama po vieną apygardą.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Jau septintas variantas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) savo tinklalapyje paskelbė jau septintą vienmandačių apygardų ribų variantą. Jos keičiamos vykdant Konstitucinio Teismo sprendimą, jog apygardoje rinkėjų skaičius nuo vidurkio gali nukrypti tik 10 procentų.

Žiedinė Šiaulių rajono savivaldybė turi tapti donore kaimynams, kurie nebeturi pakankamai rinkėjų.

Dalį rinkėjų pati gautų iš miesto.

Šiaulių mieste iš trijų apygardų lieka dvi. Dainų apygardos septynios apylinkės su Dainų ir Gytarių mikrorajonų rinkėjais atiduodamos naujai Kuršėnų–Dainų apygardai.

Ši apygarda tampa pagrindinė Šiaulių rajono apygarda ir didžiausia regione – su daugiau nei 38 tūkstančiais rinkėjų. Vidurkį viršytų 6,6 procento.

Rajonas netenka Ginkūnų, kurie atiduodami miesto „Aušros“ apygardai.

Kelmės rajonui atriekiami Šiaulių rajono miesteliai, gyvenvietės nuo pat Šiaulių priemiesčio (Šilėnų, Gegužių, Aukštelkės). Į Kelmės–Šiaulių apygardą dar jungiami Bubiai, Kurtuvėnai, Gilvyčiai, Sauginiai, Bazilionai, Raudėnai, Dirvonėnai.

Kairiai, Gruzdžiai, Šiupyliai, Verbūnai, Drąsučiai, Romučiai, Šakyna, Žadžiūnai, Žarėnai jungiami su Joniškio rajonu ir dalimi Pakruojo rajono – į Žiemgalos apygardą.

Akmenės, Pakruojo rajonai „išeina“ už regiono ribų. Akmeniškiai jungiami su Mažeikių rajonu. Pakruojo rajono dalis su visu Pakruojo miestu jungiami su Pasvalio rajonu.

Šiaulių regione tik Radviliškio apygarda išlieka tose pačiose ribose.

Kertasi interesai

Šiaulių rajono savivaldybės vadovai meras Antanas Bezaras, jo pavaduotojas Algis Mačiulis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ingrida Venciuvienė net du kartus raštu kreipėsi į VRK.

„Dar kartą atkreipiame dėmesį, kad ne Šiaulių kaimiškojoje rinkimų apygardoje sumažėjo rinkėjų, o Šiaulių miesto rinkimų apygardose, – rašo rajono politikai. – Todėl projektas, kurio pagrindu Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje gyvenantys rinkėjai išskirstomi net į keturias apygardas, yra neracionalus, nepagrįstas ir prasilenkiantis su bet kokia logika.“

Jie reikalauja Ginkūnų nejungti prie miesto. Skaičiuoja, jog Šiauliams pakanka savų rinkėjų dviem apygardoms. Nuo miesto likusius 8700 rinkėjų siūlo atiduoti kaimiškajai apygardai.

Taip pat atkreipia dėmesį, jog Kužių seniūniją sudarančios rinkimų apylinkės atsidurtų net trijose apygardose. Pabrėžia, jog nė negali būti svarstomas Kuršėnų miesto apylinkių jungimas su Žiemgalos apygarda ar Kelmės rajonu. Taip pat Raudėnų ir Dirvonėnų, kurie su Kelme net neturi tiesioginio susisiekimo.

Dėl Dainų sukilo

Dėl Dainų apygardos vientisumo išlaikymo į VRK kreipėsi Dainų ir Gytarių vietos bendruomenės tarybos pirmininkas Virgilijus Balčius, surinkęs bendruomenės narių parašus.

„Šiaulių kraštui“ V. Balčius teigė, jog Pietinio mikrorajono gyventojai turi likti miesto apygardoje. Mano, jog Dainų apygardos skaidymas susijęs su politikų kova.

Šiaulių miesto vadovai į VRK raštų nesiunčia. Vicemero Domo Griškevičiaus teigimu, politikams teks susitaikyti su tuo, kokį sprendimą priims VRK, kaip reikia susitaikyti su realybe, jog rinkėjų mažėja.

Paskutinis variantas, jo nuomone, miestui būtų priimtinas.

„Ginkūnai yra susiję su Šiauliais“, – sakė D. Griškevičius.

Mokslininkui galvosūkis

Apygardų ribų nustatymo variantus VRK teikė mokslininkas geografas Rolandas Tučas.

„Šiaulių kraštui“ jis sakė, jog į Šiaulių rajono politikų ir šiauliečių raštus neatsižvelgė, nes „interesų išsiskyrimas labai ryškus“.

Ištaisęs tik Kuršėnų miesto dalies ir priemiesčių priskyrimą Kelmės–Šiaulių apygardai.

„Šiaulių regione sudėtingiausia situacija, niekur kitur šis klausimas nėra toks jautrus, bet aš linkęs paklusti komisijai – ji kolektyviai spręs, kaip padalyti regioną, ką daryti su Dainais ir Ginkūnais“, – sakė R. Tučas.

Jo teigimu, Ginkūnai miesto apygardoje atsiradę svarstant Dainų apygardos vientisumo klausimą.

„Mus tikino, kad Ginkūnai – kaip ir miesto dalis, – sakė mokslininkas. – Tuomet Dainų mikrorajono dalies nereikėtų jungti prie „Aušros“ apygardos.“

Pakruojis Pasvaliui atiduotas todėl, kad „Rokiškis per mažas, o prie jo nėra ką jungti“.

„Jeigu praplėstume visas tris Šiaulių miesto apygardas, tai įvyktų sprogimas – Dainai išsiplėstų kone iki Kuršėnų, o Kelmė nukeliautų kone iki Šilalės“, – aiškino mokslininkas.

VRK rūpi Lietuvos žemėlapis

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas „Šiaulių kraštą“ informavo, jog visuomenės atsiliepimų laukia iki gruodžio 14 dienos. Galutinį sprendimą VRK nori priimti iki Naujų metų.

„Kiek galėsime, tiek į nuomones atsižvelgsime,– sakė Z. Vaigauskas. – Bet negali būti tik siūlymo: išsaugokite mano apygardą, ir taškas, reikia atsižvelgti ir į kaimyno situaciją.“

Šiauliuose aistros verda, nes sunku rasti variantą, kuris visiems patiktų.

„Vieni įtikinėja, jog Ginkūnai – miesto dalis, kiti – kad brangiausias rajono perlas“, – pasidalijo pirmininkas.

Z. Vaigauskas pabrėžė, jog VRK rūpi visos Lietuvos rinkimų žemėlapis, o Šiaulių regione rinkėjų tiek sumažėjo, jog neišvengiamai turi išnykti viena apygarda. Tuo metu išaugusiam Vilniui „trūks plyš reikia naujos apygardos“.

„Šiauliai ir Kaunas tampa Vilniaus donorais – prisipažinsiu, jog kito varianto neturime, – teigė VRK pirmininkas. – Šiauliams nėra kitos išeities, kaip likti su dviem apygardomis, dalį rinkėjų atiduoti Šiaulių rajonui, nes jis atiduoda Kelmei ir Joniškiui. Galime tik svarstyti, kokias apylinkes kam atiduoti.“

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

EPA-ELTA nuotr.

MIGRACIJA: Šiauliai, kaip ir visas regionas, praretėjo dėl migravusių gyventojų. Čia jų sumažėjo tiek, kad nebereikia vienos rinkimų apygardos. Bet padaugėjo Londone. Galbūt todėl prie Šiaulių reikėtų steigti užsienio lietuvių rinkimų apygardą?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SITUACIJA: Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas: „Kodėl skriaudžiame Šiaulius? Todėl, kad regione viena apygarda neišvengiamai pradingsta.“


POLITOLOGO KOMENTARAS

„Nereikia dramatizuoti situacijos“

Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas pabrėžia, jog Konstitucinio Teismo sprendimą reikia įgyvendinti – nėra kito pasirinkimo:

– Reikia suprasti, jog tai Lietuvos traukimosi pasekmė, o Šiaulių regionas labiausiai nukraujavo.

Šiauliečiams, aišku, būtų geriau, kad liktų trys apygardos, trys Seimo nariai jiems atstovautų.

Kita vertus, trečioje mišrioje su rajonu apygardoje kandidatuodami politikai turi išmanyti ir miesto, ir rajono klausimus. Abiem pusėms deramai atstovauti.

Gyvenu Dainų apygardoje ir pačiam teks rinktis tokį atstovą. Manau, nereikia situacijos dramatizuoti.

Ką tada daryti Pakruojui, kuris nė vieno savo gryno atstovo neturės – nusišauti?

Reikia įsisamoninti, jog demokratinėje valstybėje teisė yra visko pagrindas. KT sprendimas turi būti įgyvendintas.

Kol kas rinkėjai savo išrinktą Seimo narį vertina per savo gyvenimo prizmę, o reikėtų žiūrėti plačiau. Šiauliams jis turi atstovauti, miesto interesus ginti Lietuvos kontekste.

Tuo, kuo dabar užsiiminėja Seimo nariai, teikdami pagalbą savo rinkėjams, turi užsiiminėti savivaldybės. Ne Seimo nario reikalas dėti langus ir dengti stogus, remontuoti mokyklas ar darželius.

Tik tada, kai savivaldybės vienos negali išspręsti klausimų, turi tarpininkauti Seimo narys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KRITERIJAI: Politogas, ŠU profesorius Arūnas Gumuliauskas pataria nesibaiminti mišrių apygardų: „Rinksimės tą atstovą, kuris išmanys ir miesto, ir kaimo problemas – abiem pusėms turės deramai atstovauti.“