„Meilės varpas“ nuaidės per Kalėdas

„Meilės varpas“ nuaidės per Kalėdas

„Meilės varpas“ nuaidės per Kalėdas

Šiauliuose, Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare, vakar pastatytas meninis akcentas „Iš kur varpų balsai pareina“. Tai keturių metrų aukščio tautiniais motyvais dekoruota kolona su varpu širdies formos viršūnėje. Miestui ir miestiečiams varpas nuaidės per Kalėdas. Autorius jį vadina „Meilės varpu“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Statyta porą valandų

Valandą prieš pusiaudienį ties Varpo ir Vilniaus gatvių sankirta prasidėjo akcento statymas, trukęs apie porą valandų.

Atvežtą didžiulę koloną reikėjo pakelti kranu ir „užmauti“ ant strypų, įrengtų iš anksto.

Lazeriniais gulsčiukais vyrai nustatinėjo kolonos vertikalumą. Pastačius ir sutvirtinus koloną, atidengtas jos ornamentas iš karto traukė praeivių žvilgsnius.

Kūrinio autorius Darius Augulis, pasilipęs ant pastolių, valė koloną ir jos „širdį“ – viršūnę su išgaubta širdies formos stiklo inkrustacija. Pakabino varpą, išlietą iš bronzos. Ant jo iškalti Vydūno žodžiai: „Tų dėlei, kuriuos mylime“.

Vienas iš statytojų išbandė varpo skambesį.

Bet iki atidarymo iškilmių varpas dar tylės. Kad praeiviams nekiltų pagunda, virvelė varpui skambinti nukabinta.

Aštuoneri metai laukimo

Išvargęs, bet laimingas D. Augulis iškėlė du pirštus – pergalės ženklą.

Savivaldybės skelbtą idėjos konkursą D. Augulis laimėjo prieš aštuonerius metus. Sumanymui įgyvendinti lėšų rasta tik šių metų biudžetą sudarant. Jų skirta 46,5 tūkstančio eurų.

Šiemet rugsėjį prasidėjo darbai.

Iš Švedijos atgabentas nuo uolos atskeltas 12 tonų granito luitas. Iš jo iškalta 3 tonų svorio vientisa kolona.

Autorius keitė pirminį sumanymą koloną su širdimi daryti iš atskirų dalių, nes „vientiso akmens – vidinė vertė, turinio vertė didesnė“.

Tik išlupti iš uolos vientisą akmenį, kad nebūtų jokio trūkio, nebuvo paprasta. Jį reikėjo atskelti, o ne išpjauti. Ne iš pirmo karto pavyko tai padaryti.

Bronzinis varpas nulietas Lenkijoje, toje pačioje liejykloje, kurioje buvo liejami Vavelio katedros varpai. Jis sveria 30 kilogramų.

Per Kalėdas

„Per Kalėdas atidarysime – simboliška, kad varpu pasveikinsime Kristaus gimimą, ilgėjančią dieną, – sakė „Šiaulių kraštui“ D. Augulis. – Kiekvienas galės paskambinti varpu ir siųsti savo linkėjimą, žinią žmogui, miestui, Tėvynei. Pasauliui, kuris šiandien toks neramus, palinkėti taikos.“

Į savo kūrinį autorius sudėjo daug prasmių.

Leitmotyvu pasirinko Vydūno žodžius: „Yra gražus būdas šaukti varpais žmones į darbą. Varpai taipo šaukia traukiant žmones vadinant į Dievnamį. Oro sparnais balsai nusileidžia į žmonių širdis. Varpų skambėjimas yra ir žmonių žodžiai...“

D. Augulis pabrėžia, jog „svarbiausia yra širdies budinimas meilei“ ir savo kūrinį vadina „Meilės varpu“.

„Nemanykime, kad mes, vieno miesto gyventojai, nieko negalime nuveikti, kad esame maži – laikas skelbti savo esmę, sakyti artimiesiems, visiems šalia esantiems, savo tautai ir kitoms tautoms, jog esame broliai, sesės“, – kviečia varpo autorius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

STATYMAS: Keturių metrų aukščio 3 tonas sveriančią granito koloną vyrai taiko „užmauti“ ant pamato strypų.

AUTORIUS: Akcento autorius Darius Augulis pats kolonos viršūnėje užkabino iš bronzos išlietą 30 kilogramų svorio varpą.

VARPAS: Varpo balsas išbandytas, bet jis dar tylės iki Kalėdų – oficialaus atidarymo.

AKCENTAS: Tautiniais motyvais dekoruota kolona su varpu traukia žvilgsnius – ant jos iškalti Vydūno žodžiai: „Ir skamba varpas tų dėlei, kuriuos mylime.“