
Naujausios
Smuikelio melodijos lydi visą gyvenimą
Užventiškė Ona Šarauskienė pirmą kartą į rankas smuikelį paėmė būdama dar vaikas. Smuikelis tarytum lipte prilipo. Taip ir keliauja smuikininkė per gyvenimą daugiau negu penkis dešimtmečius su verkiančiomis ir džiūgaujančiomis smuiko melodijomis.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Nuo Jungirio kaimo netoli Užvenčio (Kelmės raj.) kilusi, bet daugelį metų miestelyje gyvenanti smuikininkė Ona Šarauskienė augo muzikalioje šeimoje. Jos tėvas Adomas Nutautas virkdydavo armoniką, mokėjo groti kontrabosu. Muzikuoti pamėgo ir brolis Boleslovas.
„Brolis turėjo smuiką, bet man, mažesnei už jį, neleisdavo nė į rankas instrumento paimti. Dėdė manęs pagailėjo – sumeistravo smuikelį iš lentelės, paprasčiausias vielutes vietoje stygų pritaisęs. Čirpindavau ir čirpindavau, bet vis į tikrą smuiką dairydavausi. Nė pati nežinau, kas prie smuiko traukte traukė“, – šypsojosi moteris.
Sykį, kai brolio namuose nebuvo, mažoji Onutė susirado jo paslėptą smuiką ir pagriežė į svečius atėjusiai tetai svajingą melodiją „Kaip gražu miške“. Pati, iš savęs, niekieno nemokyta sugebėjo smuikelį pravirkdyti.Teta prieš brolį Onutę užstojo, pagyrė, kad gerai groja. Brolis ir atsileido. Duodavo savo smuikelį, supratęs, kad nieko bloga branginamam instrumentui neatsitiks.
Kiek prakutusi, keturiolikos metų Onutė ėmė smuiku griežti kaimo gegužinėse, tuomet „vakaruškomis“ vadinamomis. Erdviame Nutautų kieme sutilpdavo visas Jungirio jaunimas. Prie Onutės smuikelio labai derėjo kontrabosas, būgnas. Smagios liaudiškos melodijos priversdavo kojas pačias kilnotis. Šokiai ne vieną valandą tęsdavosi, bet jaunoji smuikininkė laimingiausia būdavo grodama, ir šokantiesiems nepavydėdavo.
O. Šarauskienė buvo pradėjusi mokytis profesionaliai griežti smuiku Šiauliuose, muzikos mokykloje. Bet dėl rimtų priežasčių mokslus greitai teko nutraukti. Septyniolikmetė įsidarbino Užvenčio kooperatyve, neakivaizdiniu būdu baigė Kauno kooperacijos technikumą.
Ir dirbdama, ir mokydamasi, su smuikeliu nenustojo draugauti. Pradėjo griežti kapeloje, kuriai vadovavo dabar jau miręs Antanas Kasparavičius. Iš tų laikų skambiais prisiminimais ataidi didžiuliai festivaliai, vykdavę vaizdingame slėnyje.
Oną Šarauskienę galima vadinti ir vestuvių muzikante. Kai dar Užventis buvo rajono centras, miestelyje veikė Civilinės metrikacijos skyrius. O. Šarauskienės smuiko melodijos skambėdavo ir per oficialias santuokos ceremonijas. Vykdomajame komitete būdavo švenčiamos vardynos. Ona Šarauskienė varduvininkams ne sykį pagrodavo ir akordeonu. Pati išmokusi akordeonu groti, šio instrumento nepamilo. Pasiliko prie vienintelio ir nepakartojamo smuikelio.
Per vestuves užventiškė tik smuiku grieždavo kartu su muzikantais, grojusiais akordeonu, kontrabosu ir triūba. Seniau juk reikėjo linksmų sutiktuvių ar keltuvių maršų, valsų ir polkų. „Gaila, kad iš tuometinio mūsų ketvertuko, tik aš gyva likusi“, – pridūrė.
Per beveik 60 smuikavimo metų O. Šarauskienė groja tik su antruoju smuiku. Pirmojo neteko per nelaimingą atsitikimą vestuvėse – ant žemės padėtą smuiką futliare pervažiavo vestuvininkų automobilis. Smuikininkė iki šiol labai gailisi taip nelemtai netekusi brangaus instrumento.
„Užtat antrąjį smuiką labiausiai saugau. Kuo smuikas senesnis, tuo gražiau skamba“, – sakė.
Pavasarį sueis dveji metai, kai Ona Šarauskienė tapo našlė. Savo vyrą Donatą ji vadina nesavanaudžiu, supratingu žmogumi, netrukdžiusiu jai užsiimti labai maloniu pomėgiu. „Jei nebūtų manęs supratęs, išleidęs į repeticijas, koncertus, išvykas ar vestuves, nebūčiau galėjusi tiek metų smuikelį virkdyti“, – įsitikinusi užventiškė. D. Šarauskas ir pats mokėjo kontrabosu groti.
Smuikas moteriai padėjo ir padeda visuose gyvenimo etapuose: ir kai sunku, ir kai nuobodu, liūdna, ir kai savo linksmumu norisi su kitais dalintis.
„Nemokėčiau be savo smuikelio gyventi“, – šypsosi moteris, pagarbiai rankose laikydama visomis prasmėmis jai brangų instrumentą. Tačiau, pasak Onos Šarauskienės, ne kiekvienas, nors ir labai norėdamas, gali išmokti groti smuiku. Dar reikia turėti pašaukimą, klausą, nė akimirkai muzikos neapleisti ir nepaleisti. Groti ir groti.
40 metų Ona Šarauskienė smuiku groja ne tik Kelmės rajone, bet ir visoje Lietuvoje žinomoje kapeloje „Venta“. Jau priprato prie kūrybinio ritmo: dažnų repeticijų, koncertų. Užventiškių kolektyvas ne sykį yra koncertavęs Lietuvos televizijoje. O. Šarauskienei giliai atmintin įsirėžė išvykos į Vengriją, Vokietiją, Lenkiją, Estiją, pas kaimynus latvius. Smagu, nors ne mažiau atsakomybės pasirodyti ir saviems žiūrovams.
Sovietmečiu, būdavo, po du-tris kartus per savaitę įvairiausius kolūkių ataskaitinius susirinkimus apvažiuodavo su savo koncertais.
„Kai vyras mirė, ketinau smuikelio daugiau nebeimti. Per didelis buvo liūdesys. Bet kolektyvo nariai įkalbėjo sugrįžti. Sakė: jei negrosiu, pati numirsiu. Negali žmogus užsidaryti tarp keturių sienų ir žiūrėti pro langą. Žmogus turi būti tarp žmonių ir su žmonėmis. Ir sugrįžau į „Ventą“, – pasakojo.
Užventiškės širdį džiugina dukra Audronė ir sūnus Raimundas su šeimomis, anūkai, nepamirštantys kelio į tėviškės namus. Tik apgailestauja, kad nė vienas jų nemoka smuiku groti.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
SMUIKAS: Užventiškė Ona Šarauskienė su smuiku nesiskiria nuo vaikystės, vien „Ventos“ kapeloje muzikuoja 40 metų.