
Naujausios
Yra barzdų – yra barzdaskutys
Šiauliuose yra vieta, į kurią neįleidžiama moterų. Į vienintelę miesto barzdaskutyklą jos patenka tik išimtiniais atvejais. Vyrų grožio studijos savininkas, barzdaskutys ir kirpėjas Mindaugas Gečas džiaugiasi, jog barzdoti vyrai nebelaikomi „miškiniais“.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Tik vyrams
Esu vienintelė moteris, kuri darbo dieną tiek ilgai praleidau vyrų grožio salone arba kitaip, barzdaskutykloje, vyrų kirpykloje. Čia išskirtinai – vyrų klubas, dirba tik vyrai. Pagal nerašytas vidaus taisykles moterys gali užsukti tik trumpam.
„Galbūt ne kiekvienas vyras nori, kad moterys stebėtų, kaip jiems tvarkomos barzdos, klausytųsi vyriškų pokalbių. Moterys čia tikriausiai jaustųsi net nejaukiai“, – šypsosi „Mr. Trashman Barberhop“ įkūrėjas M. Gečas.
Pasak jo, į „barbershopą“ vyrai ateina atsipalaiduoti, pabėgti nuo rūpesčių. „Nuo moterų – tuo labiau!“ – patikslina. Todėl kirpyklos atmosfera ir interjeras atitinkamas.
Ant laukiamojo stalelio padėti vyrams skirti žurnalai, tarp kurių „Playboy“ ar 1994-ųjų metų žurnalas „Tik vyrams“. Intriguojantis lipdukas apie pornografiją ir pasimatymus, šaškės su kaukolėmis, trys krūtų formos kamuoliukai. „Jie skirti mokytis žongliruoti. Viskas aprašyta šalia padėtoje knygelėje“, – juokiasi Mindaugas.
Originalus ir jo paties sukurtas kirpyklos interjeras, "pagardintas" senoviškomis nuotraukomis, ironiškais plakatais ar užrašais. Vandens purškimo buteliukai sumontuoti iš viskio butelių, galima atrasti autentišką senovinę avių skutimo mašinėlę, skaičiuotuvą, muzikos plokštelių.
Apžiūrėti vyrų erdvę moterys turi galimybę tik „barbershope“ kartais rengiamuose vakarėliuose. Čia Mindaugas yra rengęs vakarėlį „Darkykla“, kurio metu nemokamai kirpo žmones, grojo DJ muzika.
„Man patinka, kai kirpykloje daug žmonių, judėjimas, veiksmas, bendravimas. Vienam dirbti liūdnoka. Tikiuosi, kad su laiku vizija išsipildys“, – viliasi Mindaugas.
Ūsai mirksta į kefyrą
Barzdaskučio ir kirpėjo M. Gečo pastebėjimu, Šiauliuose itin daugėja vyrų, auginančių ir puoselėjančių barzdas – jos tampa mados, išskirtinumo, puošnumo ženklu.
„Barzdotas vyras daugeliui lietuvių jau įprasta. Nebesako – iš kur čia tas miškinis išlindo“, – pažymi barzdaskutys.
Kai kurie barzdos auginimą laiko gyvenimo būdu. Sako – mada praeina, o barzda lieka. Mindaugas svarsto, jog barzda feministiniame šiuolaikiniame pasaulyje yra vyriškumo ženklas.
Ar moterims patinka barzdoti vyrai? Būna visaip. Dažniausias moterų skundas – barzda trukdo bučiuotis. Kai kurie barzdaskutyklos klientai guodžiasi, kad patiria antrųjų pusių spaudimą, turi nuolat kovoti dėl jos auginimo. Kitiems priešingai – moterys net prašo barzdą auginti ir nesiskusti.
„Barzdą galima pritaikyti prie kiekvieno vyro veido formos ar net veiklos. Tarkim, jei žmogus dirba solidų darbą, jam tiktų griežtesnės barzdos linijos, trumpa barzdelė. Laisvesniems – ilgesnė barzda“, – vardija Mindaugas. Nors barzda tinka visiems, ji gražiai auga ne kiekvienam.
Vešlios barzdos ar ūsai vyrams sukelia ne tik džiaugsmą, bet ir praktinių nepatogumų. Pavyzdžiui, buvo vienas klientas, prašęs patrumpinti jo ūsus taip, kad šie nebemirktų geriant kefyrą.
Svarbu naudoti barzdos aliejų
Yra keletas barzdos skutimo būdų: skutimo mašinėle ir žirklėmis arba specialiu skustuvu. Prieš skutimą uždedami karšti rankšluosčiai, kad atsivertų plauko poros, jis suminkštėtų, pakiltų nuo odos, skusti būtų lengviau. Šis būdas naudojamas tiems, kurie nori atšviežinti kaklą, skruostų linijas. Naudojant skutimo mašinėlę plaukai nenuskutami iki plikumo.
„Kai kurie skustuvų vengia dėl bėrimo, jiems nepatinka arba bijo tokio proceso. Būna prisižiūrėję filmų, pavyzdžiui, apie Flyto gatvės kirpėją Svynį Todą, kuris naudojosi skustuvu ne visai pagal paskirtį“, – šypsosi M. Gečas. Skustuvo naudojimo viruoziškumą pradžioje jis treniruodavosi ant tėčio.
Formuoti barzdą namuose sudėtinga, tam reikia įgūdžių. Retam vyrui pavyksta išlaikyti simetriją, kurią profesionalai mato iš šono. Barzdaskučiai padaro barzdos kontūrus, kad skusdamasis namuose vyras galėtų orientuotis, prižiūrėti savarankiškai.
Daugelis vyrų į kirpyklą atsineša nuotrauką, kaip įsivaizduoja būsimą barzdą. M. Gečas pabrėžia, jog norint, kad barzda atrodytų kaip iš paveiksliuko, būtina ją puoselėti, naudoti specialias priemones. Stilinga barzda reikalauja laiko: tenka ją modeliuoti, šukuoti, plauti specialiais barzdai skirtais šampūnais, balzamais, tepti aliejais.
„Džiugu girdėti, kad dabar Lietuvoje atsidarė daug internetinių parduotuvių, kur galima įsigyti specializuotų barzdos priežiūros priemonių, yra iš ko rinktis. Prieš kelerius metus nieko panašaus nebuvo“, – kalba M. Gečas.
Jis pabrėžia, jog pagrindinė tvarkingos barzdos priežiūros taisyklė – higiena. Labai svarbi barzdos būklė ir drėgmė, todėl plaukus kasdien reikia tepti maitinamuoju aliejumi. Barzdos plaukai tampa minkštesni, blizga, lengviau šukuojami.
Galima naudoti specialų balzamą, kuris turi didesnę fiksaciją nei aliejus. Jis neleidžia pavieniams barzdos plaukams šokinėti, styroti į šonus, palaiko formą.
„Saulėgrąžų aliejaus nesiūlyčiau, bet natūralų kokosų aliejų galima naudoti. Jis skirtas maistui, kūnui, todėl barzdai taip pat tinkamas. Geriausi – specialiūs aliejai su papildomais ingredientais, kvapais. Kvapų būna įvairių: aštrių, švelnių, miško, medienos, citrusiniai. Kiekvienam pagal skonį“, – vardija barzdaskutys.
Žilagalviam vyrui – plaukų skiauterė
Kūrybinga kirpėjų sritis M. Gečą traukė nuo paauglystės – jis daug eksperimentuodavo su įvaizdžiu ir plaukais, juos dažydavo įvairiausiomis spalvomis, kirpdavo. Neįsivaizdavo savęs dirbančio biure. Mindaugas džiaugiasi, jog gana anksti pasisekė atrasti patinkančią nišą, į kurią nieko nekeistų
Prieš šešerius metus baigęs kirpėjų kursus jis buvo išvykęs į Londoną, dirbo kirpėjo asistentu. „Galima sakyti, pusantrų metų šlaviau plaukus ir mokiausi“, – apibendrina.
Vėliau Šiauliuose keletą metų dirbo netradiciniame grožio salone „Madam Fufu“, kuriam vadovauja jo žmona Olga. Ji padrąsino vyrą sukurti savo atskirą erdvę.
Daugelis galvoja, jog išskirtinės išvaizdos meistrai padarys labai išsiskiriančią šukuoseną, tačiau Mindaugas patikina – klientai labiausiai trokšta sumodernintų klasikinių kirpimų, kurie dabar labai madingi. Pasiūlius nestandartišką idėją, dažnas vyras drąsiai sutinka keisti šukuoseną.
Vienas kirpėjui įsiminęs klientas – apie 60 metų vyras, mokytojas, norėjo pasidaryti plaukų skiauterę. Pasakojo, jog tokią šukuoseną nešiojo paauglystėje – plikai išskusti šonai, siaura skiauterė nuo pakaušio ilgėja.
„Skiauterė iš žilstelėjusių plaukų atrodė labai gerai!“ – žavėjosi Mindaugas.
Barzdaskučiai nuleisdavo kraują
Raudonai ir baltai dryžuotas kuolas, vadinamas „Barber's pole“, tradicinis barzdaskučių ženklas, kabo ir Šiauliuose. Lauke besisukantis ženklas rodo dirbantį barzdaskutį.
M. Gečas pasakoja, jog spalvos pasirinktos ne atsitiktinai. Kadangi nuo senų laikų barzdaskutys dažnai teikdavo ir medicinos paslaugas: nuleisdavo kraują, raudavo dantis, – raudona spalva simbolizuoja kraują, o balta – tvarsčius. Kartais pridedama ir mėlyna spalva, reiškianti venas. Amerikoje ji siejama su šalies vėliava, patriotiškumu.
„Anksčiau „Barber pole“ būdavo mediniai, barzdaskutyklos viduje. Atėjęs žmogus į kuolą įsikibdavo, sugniauždavo kumštį, išryškėdavo jo venos ir būdavo aišku, kur nuleisti kraują“, – istoriją pasakojo M. Gečas.
Rytų šalyse barzdaskučio amatas – itin senas, turintis gilias tradicijas. Pasak Mindaugo, jie turi ir įvairių procedūrų, pavyzdžiui, moka siūlais suformuoti antakių formą ar ugnimi išdeginti plaukus iš ausų. Šiauliečių barzdaskutykla – vakarietiška.
Pažodžiui išvertus iš anglų kalbos „Mr. Trashman“ reiškia „ponas šiukšlininkas“ ar „šiukšlių vaikis“. Mindaugas pavadinimą sumanė, kad būtų kuo beprotiškesnis. Ant savo kaklo jis ir kartu dirbantis kolega Donaldas išsitatuiravo logotipą – ūsuoto vyro su skustuvu galvą.
Tarpusavyje juokauja, kad pas juos naujai atėjęs dirbti kolega taip pat turės tai padaryti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
RETRO: Tarp kirpėjų ir barzdaskučių naudojamų įrankių įmaišyti ir senoviniai įrenginiai. Savo barzdą lipduke demonstruoja ir kovos menų meistras Čiakas Norisas.
TRADICIJOS: Vyrų grožio studijos savininkas, barzdaskutys ir kirpėjas Mindaugas Gečas pastebi, jog Šiauliuose itin daugėja vyrų auginančių ir puoselėjančių barzdas – jos tampa mados, išskirtinumo, puošnumo ženklu, kai kurie barzdos auginimą laiko gyvenimo būdu.
NIŠA: Su savo paties išvaizda ir įvaizdžiu eksperimentuoti mėgstantis kirpėjas Mindaugas Gečas neįsivaizduoja savęs dirbančio biure, todėl džiaugiasi – gana anksti pasisekė atrasti patinkančią kūrybinę nišą, kurią į nieką nekeistų.
ŪSAI: Neapsisprendusieji, kokių ūsų norėtų, gali juos pasirinkti iš šmaikštaus ant sienos kabančio „meniu": bandito, santechniko, turtingo dėdės, šerifo, profesoriaus, piktadario, verksnio ar dendžio ūsai.
EPA-ELTA nuotr.
KONKURSAS: Vokietijoje įvyksta pasaulio barzdočių ir ūsuočių čempionatai, į kuriuos atvyksta po kelis šimtus dalyvių iš skirtingų pasaulio šalių.
DALYVIS: Naujajame Orleane (JAV) taip pat vyksta barzdų ir ūsų čempionatai.