
Naujausios
Knygoje vaikams – laimės paieškos
Debiutinė šiaulietės Monikos Domeikienės knyga vaikams prasidėjo nuo iliustracijos – jos devynmetės dukters piešinio. Aukštyn kojomis ant šakos kyburiuojanti mergaitė papuošė ir knygos viršelį. Apie laimės paieškas, vertybių svarbą gyvenime kalbėti šiaulietę įkvėpė daug metų lankomi jogos užsiėmimai.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Vardą įkvėpė graikų deivė
Idėja parašyti knygą, pasak Šiaulių dailės galerijoje kultūrinės veiklos vadybininke dirbančios M. Domeikienės, sklandė ore. Užuomazga tapo dukros Atėnės piešinys – gimė mintis parašyti knygą apie laimingą mergaitę. Pradžioje mama svarstė visą knygelę iliustruoti dukters piešiniais.
„Su Atėne daug diskutavome, ar tai turėtų būti knygelė tik apie laimingą mergaitę, ar atsirasti ir blogas personažas, kaip būna pasakose. Dukra davė užuominą, kad reikia nuliūdusio berniuko, taip sukūriau personažą“, – pasakojo M. Domeikienė.
Pagrindinės knygelės „Kitoks pasaulis“ veikėjos Aretės nekankina sudėtingos problemos, todėl jai svarbu, kad šalia jos esantys žmonės būtų tokie pat laimingi, kaip ir ji. Mergaitė nutaria padėti nusiminusiam draugui Hedrikui – pasiūlo eiti ieškoti laimės, vertybių ir gėrio.
Tik parašiusi visą istoriją autorė sugalvojo personažų vardus bei knygos pavadinimą. „Gyvename šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame daug pykčio. Pagalvojau, kad galima gerą pasaulį sukurti knygoje. Galbūt tai šiek tiek idiliška, bet visi to siekiame“, – šypteli.
Išskirtinai skambančius pasakos personažų vardus rašytoja kūrė specialiai – ieškojo kitokio skambesio, įsimintinumo. Idėjų ieškojo tarp graikų deivių, nagrinėjo graikų mūzas. Galiausiai atrado idealiausią variantą – Aretę, dorybės ir tobulybės deivę.
Graikų mitologijoje pasakojama istorija, kad Heraklis kryžkelėje sutiko deivę Aretę, kuri pasirodė kaip jauna mergina, siūlydama šlovę ir kovą prieš blogį, o Kakija vietoje to jam siūlė turtus ir malonumus. Heraklis pasirinko eiti Aretės keliu. „Norėjau, kad visų tikslas būtų pasirinkti teisingą, laimingą gyvenimo kelią“, – sako Monika.
Berniuko Hedriko vardą įkvėpė šiek tiek pakoreguotas britės rašytojos J. K. Rowling fantastinio romano veikėjas, Švilpynės koledžo mokinys Sedrikas.
Jogos žinios knygelėje
„Apie vertybes kalbame nuo senų senovės, tik kartais jas pamirštame. Kartojimo magija dažniausiai veikia, galiausiai tuo patikime. Tai norėjau atgaivinti knygelėje“, – pasakojo autorė.
Prieš rašydama knygą ji daug domėjosi vertybėmis, kurių yra daugiau nei 1 500. Pagrindinė vertybė yra empatija, nuo ko ir prasideda knygelė – mergaitė pajunta draugo liūdesį, prisitaiko, padeda. M. Domeikienę nustebino atrastas faktas, kad empatiškų, gebančių įsijausti į kito emocinę būseną žmonių pasaulyje yra tik du procentai.
Rašytoja į knygelę įdėjo nemažai jogos žinių. Pasak jos, vertybės – tai penkios stotelės – energiniai centrai. Kiekvienas jų atsako už tam tikrą savybę, turi savo spalvą. Pavyzdžiui, pirmoji yra drąsa, išgyvenimas – raudona spalva. Šiomis stotelėmis keliauja knygos personažai.
„Tai iš dalies mano pačios vertybės, kas man svarbu, kad būčiau laiminga. Tai buvo tarsi sustojimas, pamąstymas. Dažnai galvojame, kad turime vienas vertybes, bet iš tiesų elgiamės visiškai kitaip. Kadangi pati auginu vaikus, norėjosi, kad nemeluočiau nei jiems, nei sau“, – kalbėjo M. Domeikienė.
Leidybą parėmė rėmėjai
Knygelės iliustratorė – Vilniaus dailės akademijos studentė Lauryna Kvedaraitė, kurią šiaulietė pažinojo iš kartu lankomų jogos užsiėmimų.
Autorės teigimu, iliustracijos knygoje tokios pat svarbios, kiek ir tekstas. Piešiniai atspindi pasakojamą istoriją. Jaunieji skaitytojai pastebėjo, kad paveiksliukai šiek tiek panašūs į didžiaakius, pasaulyje populiarius japonų animacinių filmų anime personažus.
Tiek knygos rašymas, tiek iliustravimas abiem moterims buvo pirmasis kartas, todėl nutarė suvienyti jėgas. Knygelę nuo pasakos kūrimo, iliustravimo, leidinio maketavimo darė pačios, procesas užtruko gana trumpai – vos penkis mėnesius.
Pradžioje planuota, jog knygelė bus 50 vienetų ir 12 puslapių, skirta tik draugams, bet atsirado draugas, pasisiūlęs paremti leidinį. Taip knygelė iš 12 puslapių išaugo iki 40, tiražas – iki 1 000 vienetų.
Paskelbusi apie knygelės idėją socialiniame tinkle „Facebook“ M. Domeikienė sulaukė palaikymo, kas suteikė dar didesnę motyvaciją – knygos leidybą finansiškai paremti pasisiūlė daugiau nei 30 žmonių.
Išleidusi knygą M. Domeikienė labiausiai bijojo ją duoti skaityti vaikams, nes jie – didžiausi kritikai.
Didaktinė knyga
M. Domeikienės knygelė didaktinė – pamokymai aiškiai matomi skaitytojui, tai padaryta tikslingai. Net siunčiant ją į leidyklas paskaityti leidėjai stebėjosi seniai tokią matę, nes daugelis rašo pamokymus užmaskuodami.
„Laimė. Kiek reikia, kad būtume laimingi? Ką žino laimingi žmonės, ko nežinome mes? Ar užtenka ugdyti vertybes, kad būtume laimingi ir geri žmonės?“ – pasakoje klausimus kelia rašytoja ir kviečia apie tai kalbėtis ją skaitančius pradinių klasių vaikus su tėvais, draugais. Ji viliasi, kad knygelė paskatins šeimos narius bendrauti tarpusavyje, diskutuoti.
Į knygą įtrauktos ir interaktyvios užduotys, lavinančios vaizduotę ir kūrybiškumą, mokančios savarankiškumo – vaikai turi patys aprašyti savo drąsius poelgius, sukurti savo laimės istoriją.
Kokia pačios Monikos laimės formulė? „Laimė susideda iš daugelio dalykų“, – atsako. Neseniai Šiaulių P. Višinskio bibliotekoje vykusiame knygos pristatyme laimės suteikė atėjęs gausus būrys draugų. Svarbi draugystė ir draugų palaikymas.
„Šiuo metu esu laiminga, kad pagaliau įgyvendinau savo svajonę, parašiau knygelę. Dar laimingesnė, kad pradėjau nuo vaikų, o ne nuo suaugusiųjų. Vaikai yra mūsų ateitis – tai, ko juos išmokysime, tokį jie gyvenimą ateityje sukurs“, – neabejoja M. Domeikienė.
Vaikystės įtaka gyvenime
Dešimtmetę dukrą ir septynerių sūnų auginanti M. Domeikienė rašydama knygą daug rėmėsi ir savo vaikų patirtimi. Iš jų ji mokosi, kaip reikia gyventi, atsipalaiduoti.
Savo pačios vaikystę šiaulietė vadina vienu geriausių etapų gyvenime. Išdykėliška, linksma, drąsi, krečianti šunybes, gerai besijaučianti tarp artimųjų ir draugų – tokia vaikystėje buvo Monika, šias savybes perkėlė ir savo knygos personažei mergaitei.
„Manau, vaikystė man padarė didelę įtaką, vaikystės prisiminimai iškyla gan dažnai. Ji suformavo požiūrį į draugystę. Nors draugai su laiku keičiasi, draugystės samprata išliko“, – kalba M. Domeikienė.
Jau vienuolika metų jogą lankanti moteris įsitikinusi, jog tai viena priežasčių, padedančių jai atsiriboti nuo negatyvių dalykų.
„Joga padėjo suprasti, kad viskas yra įmanoma, tik mes patys save ribojame. Galima tiesiog imti ir pabandyti kasdien rasti džiaugsmą mažuose dalykuose, – siūlo M. Domeikienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PIEŠINYS: Parašyti debiutinę knygą šiaulietę Moniką Domeikienę įkvėpė dukters Atėnės piešinys, kuris papuošė knygos viršelį.
POZITYVUMAS: Vienuoliką metų lankanti jogos užsiėmimus Monika Domeikienė sako, jog jie ne tik pravertė rašant knygą, bet padeda į gyvenimą žvelgti pozityviau, kasdienybėje rasti dalykų kuriais galima džiaugtis.
VERTYBĖS: Knygoje vaikams Monika Domeikienė sudėjo savo pačios vertybes, kas jai svarbu, kad būtų laiminga.