
Naujausios
Šiaulių LEZ-o atidarymas – su pirmuoju investuotoju
Vakar atidaryta Šiaulių laisvoji ekonominė zona (LEZ) ir pasirašyta pirmoji investicijų sutartis. Gamyklą čia statys bendrovė „ROL ERGO LT“, planuodama investuoti 7 milijonus eurų.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nominacijos ir „pajuokavimai“
Į atidarymo iškilmes, surengtas LEZ teritorijoje nutiestoje Pročiūnų gatvės naujoje atkarpoje, atvyko Premjeras Algirdas Butkevičius, ūkio ministras Evaldas Gustas, Seimo nariai Arvydas Mockus, Viktorija Čmilytė-Nielsen. Ceremonijos dalyvius pasitiko dūdų orkestro maršas.
Šalia veikiančio Pramonės parko įrengus dar 133 hektarų teritorijos infrastruktūrą investicijoms, LEZ-o teritorija išsiplėtė iki 218 hektarų. Plėtra kainavo 9,3 milijono eurų. Projektas finansuotas Europos Sąjungos paramos lėšomis, kurios sudarė 3 milijonus eurų. Likusias lėšas skyrė Savivaldybė.
Nutiesta 3,3 kilometro gatvė, įrengti inžineriniai tinklai, susisiekimo komunikacijos, ryšių, apšvietimo tinklai, vandentiekis ir nuotekų tinklai.
Rangos darbai truko dvejus metus ir buvo baigti praėjusių metų lapkričio mėnesį. Pasidžiaugta, jog projektą pavyko įgyvendinti, nors buvo kilusi grėsmė, kad nebus laiku baigtas.
Miesto meras Artūras Visockas dėkojo visiems, padėjusiems spręsti problemas, o ypač „ūkio reikalų ministrui“, kurį nominavo „metų žmogumi“.
A. Visockas atkreipė Premjero dėmesį, kad LEZ-ui dar trūksta geležinkelio vėžės. Techninis projektas parengtas, reikia pinigų. Susirašinėja su susisiekimo ministru. Jeigu padėtų, žadėjo ir jį nuominuoti „2017 ar 2018 metų žmogumi“.
Premjeras ta proga „pajuokavo": „Mere, aš irgi prisimenu jūsų skambučius ir žinutes dėl šito objekto, jeigu jas paskelbtume, jūs taptumėte įtariamuoju, o aš – specialiuoju liudininku.“
Išskirtinis įvykis
„Tai svarbus įvykis ne tik Šiaulių miestui ir regionui, bet ir Lietuvai, – pabrėžė A. Butkevičius. – Tokie objektai skatina ekonomikos plėtrą ir socialinę gerovę. Sveikinu tuos, kurie turi ambicijų įgyvendinti planus šiame plyname lauke ir siekia pokyčių regione.“
Premjeras akcentavo, jog investuotojams labai svarbu ir miesto patrauklumas. Pirmiausia įvardijo Šiaulių universiteto reikšmę, kultūros poreikių tenkinimo, laisvalaikio praleidimo galimybes.
Atsakydamas į žurnalistų klausimus A. Butkevičius pabrėžė, jog laisvosios ekonominės zonos „turi perspektyvą, kada yra magistraliniai keliai, geležinkelis ir oro uostas“.
Klausiamas, kodėl Savivaldybės valdomam civiliniam Šiaulių oro uostui stinga Vyriausybės dėmesio, atsakė: „Dėl oro uosto rasime sutarimą, reikia tik kai kurias pozicijas suderinti su NATO, geležinkelio problemą irgi spręsime.“
Pirmasis investuotojas
Perkirpus simbolinę atidarymo juostelę, pasirašyta ir pirmoji investicijų sutartis. Ją pasirašė zonos operatorius UAB „Šiaulių laisvoji ekonominė zona“ direktorius Artūras Klangauskas ir UAB „ROL ERGO LT“ direktorius Rytis Dijokas. Investuotojams bus subnuomojamas apie 7,5 hektaro sklypas gamyklai statyti.
Investuotojų bendrovė priklauso švedų kapitalo „ROL ERGO“ įmonių grupei – reguliuojamojo aukščio stovų išmaniesiems stalams gamybos pasaulio rinkos lyderei.
R. Dijokas pasidalijo, jog akcininkai sprendė, ar plėtros planus įgyvendinti JAV, ar Lietuvoje. Lietuvos naudai apsisprendė būtent dėl Šiauliuose atidaromos laisvosios ekonominės zonos, investuotojams palankių pelno mokesčio ir kitų mokesčių lengvatų.
Šiauliuose bus statoma moderni automatizuota 10 tūkstančių kv. metrų ploto bendrovės gamykla. Pagal gamybos apimtis išmaniųjų stalų kontrukcijų turėtų gaminti daugiausiai pasaulyje. Investicijos sieks iki 7 milijonų eurų. Bus sukurta 20 naujų darbo vietų.
„Tai dar vienas įrodymas, kad regiono verslas ir Šiaulių savivaldybė pasiruošę įgyvendinti tarptautinius, visam regionui svarbius projektus” – sakė R. Dijokas.
Tai jau antra R. Dijoko į Šiaulius pritraukta investicija. Jis vadovauja ir 370 darbuotojų turinčiai bendrovei „Statga“, kuri sėkmingai veikia Pramonės parke.
Pramonės parkas, kurio tęsinys yra LEZ-as, investuotojų jau beveik užpildytas. Savivaldybė yra pasirašiusi investicijų sutartis su 12 bendrovių. Veikia trys gamyklos, dar du investuotojai baigė pastatų statybą, kiti projektuoja. Pirtaukta 24 milijonai eurų investicijų.
Dabar iš Savivaldybės estafetę perimančios LEZ-o bendrovės vadovas A. Klangauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog jaučia investuotojų susidomėjimą.
Pernai laimėdama tarptautinį operatoriaus konkursą bendrovė Ūkio ministerijai įsipareigojo per penkerius metus pritraukti 23 milijonus eurų investicijų. Tam išsinuomota 33 hektarų teritorija pirmiausia būtų panaudojama subnuomoti investuotojams.
„Šalyje dabar yra septynios laisvosios ekonominės zonos, konkurencija yra didelė, bet Šiaulių miesto privalumas ir gera vieta regione, ir tai, kad pagal gyventojų skaičių yra trečias tarp miestų, turinčių LEZ-us, – sakė A. Klangauskas. – Investuotojams svarbios galimybės užsitikrinti kvalifikuotų darbuotojų, rasti partnerių subtiekėjų.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ĮVYKIS: Simbolinė juostelė perkirpta – Premjeras Algirdas Butkevičius (trečias iš kairės) Šiaulių laisvosios ekonominės zonos atidarymą įvardijo svarbiu įvykiu miestui, regionui ir visai Lietuvai.
PRADŽIA: Plynas laukas parengtas investicijoms – įrengta inžinerinė infrastruktūra ir nutiesta pagridinė LEZ-o arterija –3,3 kilometro ilgio gatvė.
SUTARTIS: Šiaulietis verslininkas Rytis Dijokas, „ROL ERGO LT“ bendrovės vadovas (dešinėje), pasirašė pirmąją investicijų sutartį su Šiaulių laisvosios ekonominės zonos direktoriumi Artūru Klangausku.