
Naujausios
IŠEINANČIŲ KAIMŲ ISTORIJOS
Krivaičiai – kaimas, po kuriuo dreba žemė
Pakruojo rajone, netoli Klovainių miestelio, yra sparčiai savo kraštovaizdį keičiantis Krivaičių kaimas. Čia žemė dreba kelis kartus per dieną, vietoje buvusių vienkiemių auga aukšti kalnai, šalia jų ryškėja būsimų ežerų kontūrai. Krivaičių kraštovaizdį neatpažįstamai keičia dolomito kasėjai, kaimą – demografiniai pokyčiai.
Janina VANSAUSKIENĖ
Vietovardžių žodyne žodžiai krivis ir krivaitis siejami su pagonybės laikais. Ar Krivaičių kaimas tebėra savo pavadinimą išlaikęs nuo tų laikų, šiandien negali pasakyti nei patys gyventojai, nei kraštotyrininkai.
Klovainių miestelio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams, kraštotyrininkas Antanas Gasčiūnas mano, kad senųjų Krivaičių centras galėjo būti Klovainių-Krivaičių dvaras, dabar jau esantis miestelio teritorijoje.
Istoriniuose šaltiniuose šio dvaro pavadinimas aptinkamas 16 amžiuje.
Dabar iš didelės dvaro sodybos likę tik keli aplūžę pastatai – 19 amžiuje statytas medinis gyvenamasis rūmas, gyvenamasis namas su keliais drėbto molio ir akmens mūro tvartais.
„Kad dvarvietė – buvusi gyvenvietė nuo pagonybės laikų, liudija muziejuje saugomas akmeninis kirvukas. Dvaro teritorijoje yra išlikęs ir senkapis“, – pasakojo A. Gasčiūnas, pažymėdamas, kad niekada nebuvo archeologų tyrinėtas Krivaičių žemių kultūrinis sluoksnis, todėl įminti kaimo vardo mįslę vargu ar bepavyks.
Beveik visą kaimo teritoriją baigia perkasti dolomito uolienos perdirbėjai.
Nuėmę kelių metrų paviršinį žemės sluoksnį, atidengia dolomito klodus, juos sprogdina ir kasa.
Taip Krivaičių kaimo viduryje atsirado didžiulis dolomito karjeras. Jame suformuoti nukastos žemės kalnai, o vietoje iškastos uolienos planuojamas dirbtinis ežeras.
Kaime yra likusios šešios gyvenamos sodybos. Kitos paliktos tuščios griūti ar lankomos tik vasarą.
Klovainių seniūnijos duomenimis, prieš gerą dešimtmetį Krivaičiuose buvo 14 sodybų, jose gyveno 23 žmonės. Tada dar niekas nežinojo, kad po derlingos žemės laukais glūdi dolomitas.
„Krivaičiai buvo didelis kaimas, derlinga žemė, žmonės gerai gyveno. Dabar nebėr kam gyventi: senieji išmirė, vaikai trobas nugriovė, žemes pardavė“, – pasakojo Bronė Pranulienė, per septintą dešimtį perkopusi Krivaičių kaimo gyventoja.
Moteris tvirtina, kad prie dulkių ir nuolatinių žemės drebėjimų, kuriuos sukelia dolomito uolienos sprogdinimo bangos, pripratę yra ne tik žmonės, bet ir gyvuliai – jų tiesiog nebegirdi ir nebepastebi.
Bronė – gimusi ir augusi gretimame Beržinių kaime. Tačiau jo vietoje dabar – kita dolomito kasybos ir perdirbimo gamykla su didžiuliais karjerų plotais.
Į Krivaičius ji persikėlė beveik prieš pusšimtį metų, nemanydama, kad ir prie nusipirkto didžiulio senovinio namo bus pradėtas eksploatuoti dolomito karjeras.
„Kartais sprogdinant girdime kelis kartus per dieną. Žemė po kojomis dreba. Pirma sudreba, o po to išgirstame sprogimą“. Priprato.
„Gražus buvo kaimas, – prisimena moteris. – Dabar čia viskas labai pasikeitę. Seniesiems gyventojams išmirus, jų sodybas supirko dolomito karjerų kasėjai.“
Skirtingiems savininkams priklausantys objektai vienas nuo kito nutolę vos kelis šimtus metrų.
„Pripratom, čia gera. Niekur kitur nenorėčiau“, – sako ponios Bronės dukra Vilma.
Moteris dirba skaldos gamintojų įmonėje, kuri priešais tėvų namus ėmėsi eksploatuoti beveik 80 hektarų ploto dolomito telkinį.
Aldonos Vasilevičienės sodyba kaimo pamiškėje – viena iš dviejų čia esančių dar gyvų. Apie kitų likimus moteris nieko negali pasakyti: savininkai jas paliko.
Moteris sako, jog kartą anūkas prikalbėjo užlipti ant visai netoli namų supilto kalno.
„Neįtikėtinas reginys: matėsi net Linkuvos bokštai, Pakruojis, Rozalimas, miškas šalia. Kaip nuo apžvalgos bokšto“, – įspūdingo horizonto tolio negali pamiršti moteris.
Autorės nuotr.
KRAŠTOVAIZDIS: Dolomito kasėjai neatpažįstamai keičia vietovių kraštovaizdį.
SPROGDINIMAI: Bronė Pranulienė sako, jog prie dolomito sprogdinimų ir dėl to sudrebančios žemės priprato, todėl nebekreipia į tai dėmesio.
POKYČIAI: Aldona Vasilevičienė pastebi, kad, prasidėjus dolomito kasybai, sprogimų smūgiai iš kaimo išbaidė miško žvėris.
SMŪGIAI: Senieji Krivaičių kaimo pastatai nebeišlaiko sprogdinimų smūgių – atitrūko betonu sutvirtinti namo pamatai.