
Naujausios
PASLAPTIS, PRASIDĖJUSI ŠIĄ VASARĄ
Nijolė SAIMININKIENĖ
Kai įsėdo į priemiestinį autobusą, Akvilė suraukė nosį: na ir lygis... Nejaugi normalūs žmonės gali taip važinėti? Autobusas buvo ilgas ir dulkinas, ant nutrintų sėdynių plerpsojo kelios tuktelėjusios moteriškės, pora apšepusių vyriokų ir keli paaugliai.
Susiradusi vietą autobuso gale, Akvilė įsitaisė prie murzino lango ir susikėlė kojas ant sėdynės. Koks skirtumas? Vis tiek viskas čia purvina ir prastai kvepia.
Akvilė pyko ant tėvų, kam jie pradėjo tą nelemtą remontą ir niekaip negali pabaigti. Pusė namų išardyta, nei nusipraust, nei pavalgyt žmoniškai nėra kur. Gerai jau, gerai, Akvilė pati pasisiūlė pagyvent pas močiutę... Bet kad tėvas neras laiko jos nuvežti automobiliu, tai buvo „virš visko“. Kratytis kelias dešimtis kilometrų šita daržine ant ratų... „Tai kokius nervus reik turėt?“ – pasakytų ta pati močiutė.
Akvilė išsitraukė telefoną, ėmė nardyti „tinkluose“. Ištiesusi ranką nufotografavo save nutrintų galinių sėdynių fone, prirašė paniekinantį sakinį po nuotrauka ir paleido į interneto platybes. Pasipylė „laikai“, klausimai, apgailestavimai ir linkėjimai stiprybės išgyventi „tą košmarą viešame transporte“.
Autobusas truktelėjo, Akvilė loštelėjo savo sėdynėje, dar labiau pasipiktino tokiu nepakeliamu keliavimo būdu, ir vėl įniko į telefoną.
Veltui miesto namai atsisveikindami nuo langų siuntė saulės zuikučius, o užmiestyje visu keliu medžiai lenkėsi pravažiuojančiam autobusui, pavymui pamodamai žaliom šakom. Akvilė to nematė. Ji vos nepravažiavo savo stotelės, kuri mažučiu įlinkiu glaudėsi prie miško, šalia neasfaltuoto keliuko į kaimą.
Akvilė iš autobuso stryktelėjo ant grindinio ir, užsimetusi ant pečių nemenką kuprinę, užsikišusi ausis ausinukais, nupėdino ne dulkinu keliuku, o tiesiai per pievą tolyje kyšančių sodybų link. Ji negirdėjo nei paukščių giedojimo, nei tolimo šunų ambrijimo, nei dar gausybės garsų, iš tylos išnyrančių tik ten, kur miestas jau seniai nutolęs, kur tamsžalė miško juosta atskiria gaudžiantį plentą nuo sodybų.
Smagaus berniokiško švilptelėjimo, o paskui ir šūksnio Akvilė taip pat neišgirdo. Pėdino sau pikta ant viso pasaulio.
Tadui teko gerokai paminti dviračiu, kol pasivijo pievomis žirgliojančią Akvilę. Tik dviračiu užkirtus kelią, Akvilė pakėlė akis ir išsiėmė iš ausų ausinukus.
„Ko?“ – daugiau akimis ir judesiu nei žodžiu paklausė Akvilė Tadą. „Duok daiktus. Mane siuntė tavęs pasitikt, daiktus parvežt“, – ištiesė ranką į kuprinę Tadas.
Akvilė nepatikliai pažiūrėjo į Tadą ir trinktelėjo per jo ištiestą ranką: „Aha, tuojau!... Kad tik nepadavus... Eik iš čia! Aš šauksiu!“ – piktai riktelėjo Akvilė ir užsimojo gintis.
„Durnė...“ – nusispjovė Tadas ir nusivarė dviratį ant kelio. Atsisukęs riktelėjo: „Tik nesakyk paskui, kad nesiūliau pavežti!“
Akvilė suglumusi akimis nulydėjo tolstantį dviratininką ir vėl pasileido per pievą. Tik dabar nebeužsikimšo ausų ausinukais, o dairėsi aplinkui.
Močiutė darže sėjo agurkus, kai Akvilė, užsikrovusi ant pečių savo nešulį, įžengė į kiemą.
– Močiut, aš atvažiavau, – šūktelėjo Akvilė.
Močiutė atsitiesė darže ir, prilaikydama geliančias strėnas, pažiūrėjo Akvilės link.
– Labas, vaikeli. O Tadukas tavęs nepasitiko? – ėjo artyn, į prijuostę valydamasi rankas.
– Tas bernas su dviračiu? – Akvilė numetė kuprinę į priebutį.
– Kaimynų vaikas, Tadas, paprašiau, kad padėtų. Tai nesusitikot?
– Močiut, kitą kartą, kai kurjerį siųsi, man pasakyk, gerai? Nes aš pamaniau, kad jis mane apvogt nori. Ką aš žinau, kas čia toks į mano kuprinę taikosi? Ant kaktos neparašyta...
Močiutė susijuokia, kubiliuke nusiplauna rankas, mosteli eiti į vidų.
– Kad tu, vaikeli, visai sulaukėjai tame mieste. Žmonių bijai. Kokius lobius toje kuprinėje neši, kad vagių baidaisi?
Įžengus į vidų, Akvilė klestelėjo ant kėdės virtuvėje. Močiutė atsisėdo priešais.
Močiutės „barkštukai“ kas kartą kitokie, bet visada labai skanūs. Čia, kaime, Akvilė pamiršta, kad yra madingos dietos, ir valgo viską, ką močiutė paduoda. Keistas dalykas – tai visai nekenkia nei sveikatai, nei figūrai.
Kai ant stalo atsiranda molinis dubenėlis šaltų barščių su bulvėmis, Akvilė pasilipa ant kėdės ir spragteli telefonu – nufotografuoja valgį. Skubiai pranešusi pasauliui, kur yra ir ką valgys, ji ima šaukštą ir pradeda valgyti.
– O ką tu čia ką tik padarei? – klausia močiutė, iš keptuvės į lėkštę kraudama apskrudusius maltinius.
– Nufotkinau tavo barkštukus. Paleidau „į pasaulį“, tegu mato visi, kaip skaniai valgau.
Močiutė prisėdo ant kėdės, įdėmiai žiūrėdama į Akvilę.
– O kodėl? Kodėl žmonėms turi rūpėti, ką tu valgai? – susirūpinusi paklausė.
– Močiut, dabar visi viską rodo. Ką verda, ką valgo, kaip švenčia, kaip miega, arba, pavyzdžiui, su kuo bučiuojasi...Visi viską pasirodo, – kalba Akvilė, per abu žandus kimšdama bulves su barščiais.
Močiutė kreivai šypteli, nubraukia nuo stalo kažkokį trupinį.
– Tai visas gyvenimas – viešai? Kaip paroda?
– Žinoma. Juk įdomu! – Akvilė džiugiai šypteli.
– Kam įdomu? Svetimiems, pažįstamiems? O kur paslaptis?
– Kokia paslaptis? – nesupranta Akvilė.
– Tavo paslaptis. Tavo gyvenimo slėpinys. Juk tavo gyvenimas yra vienintelė brangenybė: vienintelis toks, ir tik tavo. Ar tokią brangenybę gali rodyti bet kam? Visiems nuo krašto? Gali savo akimirkom taškytis kaip lietaus vandeniu? O kas liks tau, kai visiems išsirodysi?
– Tu, močiut, vėl kalbi savo senom lietuvių kalbos mokytojos frazėm. Baik. Dabar gyvenimas kitoks. Tau sunku tai suprasti, bet žinok, kad dabar viskas yra kitaip. Mes esam laisvi ir atviri.
Akvilė, baigusi valgyt, eina į savo kambarį mansardoje. Atvėrusi langą kaimynų kieme pamato tą patį vaikinuką, kuris buvo siųstas pasitikti Akvilės. „Tadas“, – prisimena vardą Akvilė.
Tadas pjauna žolę, ir žoliapjovės burzgimas užgožia bet kokius kitus garsus. Akvilė sėda ant palangės, palaukia, kada Tadas išjungs žoliapjovę. Vos jai nutilus, Akvilė šūkteli;
– Ei! Tai tu iš tikrųjų mūsų kaimynas?
Tadas pakelia galvą, sustoja.
– Taigi sakiau...
– Nesakei! – atmeta Akvilė. – Arba negirdėjau.
– Eisi maudytis? – rikteli Tadas, ir Akvilė tą pat akimirką pajunta, kaip pasiilgo to vandenžolėm kvepiančio tvenkinio, to gluosnio, šakas sumerkusio į vandenį, to pakrantės smėlio, švagždančio kojų tarpupirščiuose.
Beveik mėnesį Akvilė su Tadu ėjo į tvenkinį ir mišką, močiutės siųsti žoliavo ir uogavo, dirbo visokius darbus ir vakarais klausėsi paukščių. Tadas visus galėjo atpažinti iš balsų.
Tiesa, Akvilė retai naudojosi telefonu. Nežinia kodėl, nebefotografavo ir neberodė pasauliui savo buvimo vietos ir įvykių. Jai iš tiesų ėmė dingotis, kad pranešus, kur yra ir ką veikia, turės atiduoti dalį savęs, savo jausmų ir minčių. O to daryti niekaip nebesinorėjo.
Kai paskambino tėtis ir pasakė, kad atvažiuos pasiimti, Akvilė pranešė liekanti iki vasaros pabaigos. Ji tiesiog dar nenorėjo grįžti ten, kur viskas atvira, kur visi viską parodo. Ji dar labai norėjo su Tadu išbraidyti rytmetines pievas, išplaukioti tvenkinio duburius, išsėdėti kieme ilgus vakaro šešėlius.
Ir niekam to nerodyti, nesidalinti ir viešai nesimėgauti. Nes tai – jos paslaptis, kuri prasidėjo šią vasarą.