
Naujausios
ČIA – JŪSŲ NAMAI
Nijolė SAIMININKIENĖ
Senoji Gedvydienė vartosi nuo šono ant šono ir vis negali užmigti. Juk tada aiškiai matėsi: Vilmutė, vienintelė, laukiasi. Nuo motinos akių nepasislėpsi. Gal pajutus, kad mama įtaria, namie nesirodo jau visus metus.
Negali sakyt, kad dingo. Ne! Susiskambina, šventėms gražų atviruką atsiuntė, net su vardadieniu pasveikino. Bet neatvažiuoja. Sako, darbo daug. O dabar ir telefonu nebeatsiliepia. Tai negi dirba diena dienon, be išeiginių? Ne, čia kažkas kita. Ir apie jokį vyrą nemini...Būtų gyvas tėvas, paklaustų. Tas nemėgo nutylėjimų. O pati nedrįsta. Jeigu nesako, matyt, turi priežasčių tylėti.
Pasivertus ant kito šono, mintija toliau: „O gal nesveiką vaikelį pasigimdė, o gal negyvą? Gal nenori manęs jaudinti, žino, kad širdis tik vaistais ir Dievo valia kraują bevarinėja? Sužinosiu blogą naujieną, ir brinkt ant lentos! Mažas vaikelis ir motinos laidotuvės – sunki našta jaunai moteriai. Ir taip paakiai pajuodę, plaukeliai visai nučiuškę, nei spalvos, ne blizgesio. O kokias kasas turėjo! Matyt, tikrai daug darbo, ir dar kūdikėlis... Bet juk nebe baudžiava, kad be poilsio ir pusalkanė gyventų. Jei ką, ir iš namų maisto vežtis gali. Juk visko namie yra, viskas čia pat auga.“
Prasivarčius iki saulėtekio, nutarė Gedvydienė važiuoti pati. Adresą turi, negi nesusiras mieste savo vaiko. Ilgiau spėlioti ir laukti nebėra sveikatos.
Ankstyvą sekmadienio rytą į patį pirmą autobusą Gedvydienė atpūškavo kaip bitė ratuota: krepšys maisto, megztinis, kurį numezgė žiemai, bet taip ir neatidavė, dar visokių daiktų... Pilni namai visko užgyventi, o duktė gal vargsta.
Su tokiom mintim senoji atėjo pagal adresą, kurį dar prieš kelerius metus ant žurnalo kampo dukra užrašė. Ir labai nustebo sužinojusi, kad čia, išsinuomotam bendrabučio kambaryje, jos Vilmutė gyveno nepilnus metus, o kur išėjo – niekas nežino. Baliauna, linksma mergina buvo, tai vieną adresą kaimynams paliko, tai paskui kitą – kas besugaudys...
Parduotuvėje, kur Gedvydienė žinojo dirbant savo dukterį, Vilmos nerado. Nebedirba jau beveik metus.
Negerai, sako, su darbu išėjo. Bet irgi niekas nieko nenorėjo pasakoti. Pasakė tik, kad vaiką pagimdė ir kūdikių namuose paliko.
Gedvydienės širdis vos nesustojo tame lentynų ir prekių labirinte. Kaip paliko? Kaip nebedirba? Tai kur yra? Kaip gyvena?
Grobstydamasi už širdies, išėjo į kiemą, atsisėdo ant suolo, pasikišo po liežuviu validolio tabletę. Širdis lėtai rimo, galva šviesėjo. Į vaikų namus eiti reikia. Kurgi dar…
Kūdikių namuose pagal mergautinę mamos pavardę greitai atrado paliktuką. Mergytė. Pusės metų, plačiažandė mėlynakė malė storom kojytėm lovelės čiužinį. Gedvydienės paklausta, ar mama lanko mergytę, ar turi kokį jos adresą, moteris, vilkinti baltu chalatu (gal gydytoja?) teatsakė, kad buvo du kartus. Abu kartus girta, taigi prie vaiko net neprileido. O adresas yra, tik ar ten ji gyvena – nežinia.
Gedvydienė nuėjo pagal adresą. Toli tas namas buvo, jau beveik už miesto, viename apšiurusiame mediniame name. Prie purvinų nučiupinėtų durų nebuvo skambučio, net spynos nebuvo, tik murzinas virvagalis, pervertas per dvi metalines kilpas, kadaise įtaisytas ūkiškai spynai.
Gedvydienė belsdama atidarė duris. Į nosį mušė šlapimo, pelėsio ir dar kažkoks kvapas, kurio Gedvydienė, nors kaime gyvena ir gyvulius laiko, nepažino.
Kampe, prie sienos su murzinais apsilaupiusiais tapetais, skudurų krūvoj miegojo žmogus. Tamsiame dvokiančiame kambaryje buvo sunku susivokti, vyras čia, ar moteris: kažkokia nutampyta palaidinė, kažkokie išduobti treningai ir basa koja juodu padu. Iš tos kojos Gedvydienė ir pažino savo vaiką. Antras pirštas gerokai ilgesnis už nykštį.
„Kelk, Vilmute, Jėzusmarija…Kaip tu čia taip?“ – purtė už peties motina dukrą.
Vilma per miegus kažką vebleno, gynėsi, kol pagaliau atsisuko ir prasimerkė. Žiūrėjo nesuprasdama, nei kas čia prieš ją, nei ko nori.
Motina, pamiršus visas savo ligas, puldinėjo po prišnerkštą kambarį, kliūdama už visur išmėtytų skudurų ir butelių, ieškojo kokio puodo ar dubenio, vandens, o suradusi artipilnį aliuminį arbatinį, pripuolusi ėmė prausti savo dukrą, braukti šlapiu delnu per suveltus plaukus vis kartodama: „Kaip tu taip, vaikeli, kaipgi tu šitaip..? Kas tau, mažyte, atsitiko, kas buvo?“
Vilma pradėjo susivokti, dairėsi baltom, pradžioj stūmė motinos ranką, paskui pradėjo verkti girtom ašarom.
„Einam, vaikeli, iš čia. Renkis kuo nors, ir einam. Nebūkim čia, Dievuliau mano, negalima čia būti“, – kartojo motina, ant treningų dukrai vilkdama atsivežtą megztinį.
Su tokia – nei šiokia, nei tokia, dvokiančia ir nesusivokiančia, Gedvydienė grįžo namo. Prikūreno pirtį, parinko švarių drabužių. Vilma sėdėjo susigūžusi, kol galiausiai pakėlė akis: „Alaus nupirk. Numirsiu…“
Gedvydienė dėbtelėjo į dukrą susirūpinusi, bet dėjosi negirdinti. Vilma sušuko garsiau. Vėl be atsako. „Alaus, sakau!“ – riktelėjo iš visų jėgų.
„Nėra alaus. Ir nebus. Aš negeriu, ir tu negersi. Kad nori, agurkų rasalo atnešiu. Ir į pirtį“, – pasakė ramiai, bet griežtai.
Atsigėrusi rasalo, bambėdama, Vilma ėjo į pirtį. Motina nieko neklausė, nebarė ir nepriekaištavo. Trynė plaušine liesą dukters nugarą, muilavo kaltūnuotą galvą, garino ir vanta pliekė mėlynėm nusėtus šonus ir šlaunis. Atpraususi pabandė juokauti, apipildama šaltu vandeniu. Bet Vilma nesijuokė, tik susigūžė kaip mušamas šunytis ir kantriai gremžė nuo padų purvą, rakinėjo užjuodusius nagus.
Išėjusi iš pirties, atsisėdo ant suolo, gėrė rasalą ir žiūrėjo į tolumą. „Gerai, kad parsivežei… Galas man ten, supranti? Galas…“
Gedvydienė ir dabar nieko neklausė, tik paglostė šlapius plaukus ir ant liesų pečių užmetė storą rankšluostį. „Kol gyva esi, dar ne galas“, – tepasakė.
Tik ketvirtoj dienoj Vilma paklausė, kaip motina ją surado. „Tai ir apie vaiką žinai“, – kreivai šyptelėjo, išgirdusi atsakymą.
„O žinai, kodėl aš tokia ir taip padariau?“ – ėmė širsti.
„Nežinau,– atsakė motina.
„Ir gal nenoriu, o gal net neturiu žinoti, kas ten buvo. Gal man geriau bus, jei nežinosiu. Negalvosiu blogai. Man labiau rūpi, kaip dabar bus“,– pasakė ir nuėjo į priemenę. Išeidama dar šūktelėjo Vilmai: „Aš einu prie karvės, o tu vištom paduok.“
Vilma norėjo bėgti iš tų namų, kur viskas iki koktumo teisinga. Kur toks gerumas, kad net išbart niekas neturi jėgų. Vilma norėjo, kad ją bartų, o ji tada šauktų priešais, įrodinėdama, kad visi kalti, jog taip atsitiko: motina su tėvu, nuo ryto iki vakaro po tuos savo laukus ir tvartus, nugarą atitiesiantys tik sekmadienį, eidami į bažnyčią ir per didžiąsias šventes; bendraklasiai, kurie baigė mokslus ir turi dabar gerus darbus, o ji tik valytoja nusmurgusioj krautuvėj prie alaus baro; bendradarbiai, įskundę, kam iš skyriaus degtinę vagia. O kiti nevagia? Kiekvieną mėnesį trūkumų buvo, o visa kaltė – jai vienai.
Draugai – išdavikai, vyrai – kuiliai ir daktarai – niekšai. Juk Vilma taip prašė: „Padarykit abortą…“ Ne! Per vėlu, matai, nebegalima… O su vaiku kur reikėjo eit? Atgal į kaimą visiems ant liežuvio, kad mieste neįsikūrė, o tik vaiką susigriebt tesugebėjo ir be jokio vyro, rūrą suraukus, į kaimą grįžo? Šito norėjot?
Bet viso to Vilma negalėjo išrėkti, nes motina nebesiklausė, ėjo sau per pievą su kibiru pas karvę. Tarsi jai net nerūpėtų, kas buvo ir kodėl ji taip padarė. Motinai tik rūpėjo, ką ji dabar darys. Suprask – šiandien ir ateity.
Vilma nežino savo ateities. Jai, išsiblaiviusiai, paniškai baugu. Baugu žmonių, įstaigų, pažįstamų ir nepažįstamų. Baugu telefono skambučių, beldimo į duris, baugu savo skolų ir netesėtų pažadų, baugu atsigręžti atgal į tuos kelerius metus, kurie nulėkė kaip automobilis be stabdžių – į pakalnę – ir tėškėsi į gyvenimo purvyną. Kaip mama tame purvyne ją surado, kaip ištraukė, kaip nebijojo ir nesigėdijo, Vilmai dar vis paslaptis.
Vilma barstė vištoms lesalą ir stebėjo, kaip raiba perekšlė taisėsi vakarui, aplink save po sparnu kišdama viščiukus. „Višta proto neturi, o tik pažiūrėk, kaip savo vištukus daboja“,– pagalvojo tada, ir veriantis skausmas nusmelkė giliai giliai paširdžiuose.
Praėjo daug dienų, kol Vilma išdrįso prašnekti apie mergytę. „Žinoma, mačiau. Graži tokia, žandukai kaip alyviniai obuoliai“, – nusišypsojo motina.
„O aš nemačiau dar… Tik gimusią mačiau… Paskui nenorėjau matyti…“, – Vilma, nuleidus galvą, pešioja megztinio kraštą. Paskui pakelia akis į motiną.
„Sakau, gal važiuojam abi į tą vaiknamį. Aš… Aš pasiimt mergytę noriu. Tik bijau viena. O tu… Ar priimsi su vaiku?“ – su nerimu paklausė. Motina atsistojo nuo kėdės, kažkaip graudžiai, lyg proverksmiais iš giliausios gelmės atsiduso: „Nu pagaliau… Kaipgi nepriimsiu? Juk čia – jūsų namai.“