
Naujausios
Kelionių vadovė labiausiai vengia „korozijos“
Daugiau nei dvidešimt metų kelionių vadove ir gide dirbančiai Daivai Kirvelienei dviejų vienodų kelionių nebūna. Sunkiausias klausimas kelionės pradžioje – kada grįšime į namus?
Kelionėse jai atsiveria antras kvėpavimas, pranyksta nuovargis. „Nesu kabinetinis žmogus“, – sako. Kelionėse tenka laviruoti tarp įnoringų priekaištų, net raminti į autobuso avariją patekusius žmones.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Darbas – vaikystės svajonė
Svajonė būti kelionių vadove užsimezgė dar vaikystėje, kai baigusi šeštą klasę Daiva su tėveliu išvažiavo į kelionę tuometiniame Leningrade (dabar Sankt Peterburgas).
„Tada man taip viskas patiko! Kelionė, įspūdžiai, tempas, nes visur reikėjo bėgte... Vakare tik nukrentam miegoti, bet tokie laimingi. Tada dar nebuvo ypatingų viešbučių, ant sporto salėje sudėtų čiužinių nakvojome visi vienoje krūvoje. Galvojau – vau, kaip smagu!“ – prisiminė.
Po keleto metų ji rimtai ėmė svarstyti, kokias ateities studijas pasirinkti, kad galėtų dirbti ekskursijų vadove. Pasirinko istoriją.
Atvykusi gyventi į Šiaulius moteris Šiaulių ekskursijų biure baigė kelionių vadovų kursus, nuo 1987 tapo kelionių vadove-gide ir etatine darbuotoja. Pirmosios kelionės buvo po Lietuvą – pamatyti šalį atvažiuodavo turistai iš visos tuometinės Sovietų Sąjungos.
Sumažėjus ekskursijų biurui, kelionių vadovės-gidės darbą sustabdė dešimčiai metų. Į turizmo sritį sugrįžo, nes be kelionių neįsivaizdavo savo gyvenimo.
„Jei pradedi keliauti, pabandai tolimesnes keliones ir supranti, kad tau tinka, be to nebegali gyventi. Būna gidų, kurie tik atidirba dieną ir miega, o man patinka išvažiuoti, lydėti žmones į kitas šalis. Tada, rodos, man atsiveria antras kvėpavimas, nuovargio nėra, atsiranda ryšys su grupe“, – pasakoja Daiva.
Būna, kad per tą laiką taip susibičiuliauji su grupe, jog sunku atsisveikinti. Su viena anykštėnų grupe, prieš dvejus metus keliavusia į Kroatiją, ji palaiko ryšį iki šiol.
Kelionių vadovė turistus lydi Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Kroatijoje. Jai labai patinka maršrutai po Lenkiją, moka šiek tiek kalbėti lenkiškai. Didžiausia meilė – Kroatija – nuostabios gamtos, turtingo kultūros paveldo ir labai svetingų žmonių šalis.
Daiva įsitikinusi – jei nepažįsti Lietuvos, gėda važiuoti į užsienio šalis, jas reprezentuoti.
Nesutarimai su vairuotojais – korozija
Šiaulių turizmo informacijos centro Komunikacijos projektų vadybininke dirbančios D. Kirvelienės darbas tiesiogiai susijęs su turizmu, tačiau daugelis gidų-kelionės vadovų dirba visiškai kitose srityse. Lietuvoje kol kas vien iš kelionių vadovo ar gido darbo išgyventi gana sudėtinga, nes ši veikla labai sezoniška.
Kelionių vadovas rūpinasi, kad turistai gerai jaustųsi, sprendžia visas kelyje iškilusias problemas, atsakingas už dienos programą ir jos įgyvendinimą pagal planą, suteikia bendrą informaciją apie šalį, papročius, žmones.
„Kelionėje vadovas yra pagrindinis asmuo. Jei viskas gerai, nusipelnai malonės, arba esi kaltas, kad kažkas nutiko“, – šypteli.
Jos pastebėjimu, kelionių vadovui pirmiausia reikia smalsumo, norėti nuolat mokytis. Visą laiką tenka atnaujinti žinias, investuoti į save – nėra taip, kad pasidarai maršrutą ir 20 metų tuo pačiu keliauji.
Šalia to reikia turėti puokštę įvairių bruožų. Dėstydama kolegijoje D. Kirvelienė savo studentams sakydavo: „Turite būti entuziastai, įsimylėję lankomą šalį ar miestą. Iš jūsų turi spinduliuoti pozityvas, kad jumis patikėtų“. Blogiausia – abejingumas ar ironiški juokeliai apie vietovę.
Jos pastebėjimu, sunkiausia misija kelionėse autobusu atrasti bendrą kalbą su vairuotojais. Jei nesutampa biolaukai tarp ekipažo ir kelionių vadovo, įtampą jaučia keleiviai, kelionė būna varginanti, su erzinančiomis nesklandžiomis smulkmenomis. „Tai kelionės korozija, rūdys, gadina kelionės džiaugsmą“, – paaiškina.
Džiugina, kai keleiviai atsiunčia kelionės nuotraukų, kitą kartą užsisakydami kelionę prašo vykti būtent su ja.
Papiktino eilės numeris
Kelionių vadovė pabrėžia, jog stresinėse situacijose pirmiausia turi mokėti susitvarkyti su savimi, tada gali nuraminti kitus. Per darbo praktiką jai yra tekę net pakliūti į autobuso avariją, kai į jo galą trenkėsi automobilis. Laimei, keleiviai rimtai nenukentėjo.
Iš netoliese esančio kaimelio atėję žmonės keleivius pakvietė palaukti sporto mokyklos salėje, kol grupė laukė naujo atvykstančio autobuso, draudimo kompanija atvežė žmonėms vakarienę, atsiuntė medicinos ekipažą.
Kelionių vadovė pamena vieną įnoringiausių keleivių. Prieš keliolika metų grupė susiruošė į netolimą trijų dienų kelionę į Krokuvą. Sulipus keleiviams Daiva dar kartą perskaitė visų pavardes iš sąrašo. Perskaičius pavardę gale sąrašo, išgirsta repliką: „Net atsiliepti nenoriu“. Pasižiūri – sėdi garbingo amžiaus moteris, visa rūsti, supykusi, rankas sukryžiavusi.
Kelionių vadovė bandė išklausti, galbūt pavardę neteisingai perskaitė ar netaisyklingai išspausdinta buvo. Keleivė ėmė piktintis, kad pavardė teisinga, bet kurioje vietoje perskaityta! „Kai mokėjau už kelionę buvau ketvirta, o dabar... Kai jau 70 metų žmogus sulaukia, tai jį į sąrašo galą reikia rašyti?! Tokia nepagarba! Aš į spaudą kreipsiuosi, aš turiu pažinčių!“
Vakare ponia autobuse negalėjo užmigti, vis piktai dėbčiojo į kelionių vadovę. Priėjusi Daiva bandė moterį pakalbinti, iki paryčių pasakojo, ką pravažiuoja pakeliui. Nusnūdus porą valandų jau reikėjo vesti ekskursiją. Visą dieną kelionės vadovė ją su drauge ypač globojo.
Atvažiavus į viešbutį iškilo dar viena problema – keleivė ėmė isteriškai piktintis, kad visi gyvena antrame aukšte, o jai – į ketvirtą tįstis. „Galvoju, kas dabar bus, jai vis negerai ir negerai...“ – prisiminė D. Kirvelienė.
Pasibaigus kelionei, prieš išlipant įnoringoji keleivė kelionių vadovę čiupo į glėbį ir pasakė: „Noriu labai pabučiuoti Daivutę, mūsų gidę. Aš pirmą kartą iš Lietuvos išvažiavau, bet po šios nuostabios kelionės tikrai žinau – keliauti verta“.
Keleiviai labiau atsipalaidavę
D. Kirvelienės pastebėjimu, per dvidešimtmetį keleiviai keičiasi – jie labiau atsipalaidavę, nebe tokie pikti, nebeturi gynybinės pozicijos.
Visgi nerašyta taisyklė – grupėje visuomet yra žmonių, kuriems viskas bus blogai. Anksčiau jų būdavo 5-7, dabar sumažėjo iki 2-3. Jei tokių keleivių būna, kelionių vadovė stengiasi jiems parodyti didesnį dėmesį, išklausti, kas jiems įdomu.
„Paprastai keliaujantys žmonės būna geri. Jei nutarė važiuoti organizuotai, žino ką renkasi, būna su kelionių organizatoriumi išsiaiškinę sąlygas, kelionės trukmę, nakvynės niuansus. Visada skaudžiausias klausimas, kai kelionės pradžioje klausia: „O kada mes grįšime namo?“ Tai baisiausia. Į jį atsakau vairuotojų žodžiais: „Kada grįšim, tada grįšim“.
„Juokas juokais, bet yra tekę ir visa diena per anksti parvežti turistus... Žmonės nusipirko 4 dienų kelionę, bet grupei nesusirinkus, organizatoriai jiems pasiūlė vykti su kitos firmos grupe, pagal trijų dienų programą ir „pamiršo“ pakeisti sutartį... Tik įlipę į autobusą keleiviai sužinojo, kad kelionė bus trumpesnė, nei žadėta“, – pasakojo Daiva.
Turistai vis dažniau atranda Šiaulius, o čia gyvenantieji pamato miestą naujomis akimis: žavisi interaktyviais muziejais, žydinčiu Šiaulių universiteto botanikos sodu.
Jei tik turi galimybę, savo laisvalaikiu moteris pirmiausia sėda ant dviračio ir važinėjasi po apylinkes. Dabar be dviračio neįsivaizduoja savo poilsio. Atostogaudama ilgesnį laiką ji ima kuprinę ir keliauja į neorganizuotą kelionę. Kai nežiūrėdama į laikrodį pati išvaikščioja, išlandžioja, pačiupinėja, gali sakyti, kad vietą pažino.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KELIONĖS: Daugiau nei dvidešimt metų kelionių vadove ir gide dirbanti Daiva Kirvelienė sako, jog kelionėse jai atsiveria antras kvėpavimas.
PAŽINIMAS: Kelionių vadovės Daivos Kirvelienės manymu, nepažįstant gimtosios Lietuvos gėda važiuoti į užsienio šalis ir jas reprezentuoti.
Asmeninės nuotr.
TROGIRAS: Daivos Kirvelienės viešnagė Adrijos jūros pakrantėje esančiame Trogiro mieste. Trogiro istorinis senamiestis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.
ATRAKCIJA: Kelionė plaustais Dunajeco upe, kuri yra natūrali riba tarp Lenkijos ir Slovakijos – kelionių vadovei Daivai Kirvelienei viena maloniausių turistinių patirčių.