
Naujausios
Gran Kanarija su migdolais ir „Flinstounų“ namais
Viena populiariausių Kanarų salyno salų Gran Kanarija man asocijavosi mažute 70-mete bobute, kuri prieš kokį dešimtmetį televizijos projekte dainavo „Gran Kanarija gražu, pilnos gatvės kačių“. Už kates man kur kas ryškesni pasirodė kalnų kanjonai, uolose įsikūręs kaimelis ar žydinčių migdolų giraitės.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Nida ar Gran Kanarija?
„Malūnai, malūnai, žiūrėkit, malūnai! Čia Palanga!“ – šūkčioja iš džiaugsmo keturmetis bendrakeleivis. Su tėčiu jis važiavo į Palangą ir didžiausią įspūdį jam paliko pakeliui pamatytos vėjo jėgainės. Dabar visur, kur jas pamato, jau žino, kur yra.
Kelionės misija tampa išmokyti, kad čia ne Palanga, o egzotiška sala, nuo Lietuvos nutolusi daugiau nei 5 000 kilometrų. Kas, jei darželyje auklytės paklaus, kur atostogavo?
Trečia pagal dydį Atlanto vandenyne esanti Kanarų salyno sala Gran Kanarija vadinama amžinojo pavasario sala, nes vasarą temperatūra čia neviršija 30 laipsnių karščio, o žiemos sezonu nenukrenta žemiau 20 laipsnių šilumos – mėgautis šiluma galima ištisus metus.
Kaip jau tapo įprasta keliaujant po salas, ištyrinėti kraštą idealiausia savarankiškai išsinuomojus automobilį. Apie 43 procentai salos teritorijos yra saugoma, įkurti 8 draustiniai. Atvykėlius vilioja kontrastai – čia galima atrasti ir dykumos gabaliuką, ir besidriekiančius kalnus, ir tankius miškus.
Apsistojame didžiausiame kurortiniame Maspalomas miestelyje pietinėje salos dalyje, būtent čia pagrindinė savo paslaugas siūlančių viešbučių koncentracija.
Šalia yra garsiosios Maspalomas kopos, pažymėtos visuose turistiniuose lankstinukuose. Išlepintus lietuvius, mačiusius Nidos kopų grožį, nustebinti sudėtinga, tačiau milžiniško dydžio vėjo supustytos kopos iš švelnaus smėlio daro įspūdį. Kopų plotis – 2 kilometrai, jos užima 400 ha plotą. Kopomis galima pabėgioti pėsčiomis arba, norint pasijusti Sacharos dykumos beduinu, joti kupranugariu.
Teigiama, jog kasmet Maspalomas oazėje sustoja pailsėti į šiltus kraštus skrendantys paukščiai. Kopose galima rasti retų augalų, sutinkamų tik Kanarų salose.
Kanarietiškos bulvytės
Salos ilgis ir plotis vos 50–60 kilometrų, tad į kitą galą galima pervažiuoti skersai per kalnus. Atstumas apgaulingas – kelionė trunka visą dieną, nes maršrutas driekiasi vingiuojant gyvatiškais serpantinais. Nuo pietų kylant į šiaurę link San Bartolome de Tirajana miestuko atsiveria kalnų panoramos, vaizdas į stručių ar kupranugarių fermą, palmių giraites.
Norėjome nusifotografuoti šalia vieno iš salos simbolio Roque Nublo – rūko uolos. Nuo jos kalno atsiveria gražiausi panoraminiai salos vaizdai, taip pat panorama į visą Gran Kanariją. Giedrą dieną galima pamatyti šalia esančios Tenerifės salos Teidės ugnikalnio viršukalnę.
Pasakojama, kad paskutiniai senieji salos gyventojai guančiai nenorėjo pasiduoti ispanų kolonizatoriams, todėl užsiropštė ant šios uolos ir vietoje užkariavimo pasirinko mirtiną šuolį į bedugnę.
Uolos misija šiek tiek pasikoregavo, mat iki jos nelipome – tik įamžinome iš tolo. Vietoje garsenybės pasirinkome šiek tiek panašią uolą netoli pasakų sodą primenančios žydinčių migdolų giraitės. Ypač migdolais ir iš jų gaminamais marcipanais garsėja kalnų regiono vietovė Tejeda, žydėjimo sezonu vyksta net speciali Migdolų žydėjimo šventė.
Kitoje pusėje, salos šiaurinėje dalyje, aplink užgesusį ugnikalnį susispietusiame mieste Galdar suvalgau vieno nacionalinių kanarietiškų patiekalų „papas arrugadas“ (raukšlėtųjų bulvyčių). Jos verdamos su lupenomis jūros vandenyje arba labai labai sūriame vandenyje, dažniausiai patiekiamos su oranžiniu aštriu „mojo“ padažu. „Garduma“, – nutariu aš, o vyras raukosi.
Dažnai „mojo“ padažai patiekiami kaip priedas prie įvairių patiekalų. Kiekviena šeimininkė turi savo receptą, kaip juos gaminti. Yra žalioji padažo versija su petražolėmis ir kalendra, kitomis prieskoninėmis žolelėmis.
Kaimelis uolose
Puerto de Mogan kurortą aplankyti verta vien dėl link jo vedančio kelio – važiuojant atsiveria nuostabi panorama į Atlanto vandenyną. Tikriausiai kiekviena šalis turi po miestelį, kurį apibūdina „mažąja Venecija“, tad šis – būtent toks. Puerto de Mogan išsiskiria centre vingiuojančiu Atlanto vandenyno kanalu, aplink kurį susispietusios jaukios kavinukės.
Mieste prasukame pro uostą, pilną jachtų, ir senų kiemų vingiuotomis gatvelėmis pakylame į šalia miestelio esantį kalną – nuo jo atsiveria puiki panorama.
Greitkeliu važiuodami į pietinę salos dalį sukame tarp Ingenio ir Aguimes miestukų, o vėliau navigacijoje ieškome nuorodų link Guayadeque kaimelio. Ten žmonės iki šių dienų gyvena uolose iškaltuose namuose, kaip filmuko „Flinstounai“ herojai.
Daugelis vietinių savo būstus jau pritaikė truristams, galima juose pernakvoti. Senovėje uolų kaimelyje uolose veikė net ūkiai, kuriuose gyventojai augino karves ar triušius.
Vaikštinėji ir svarstai, kaip tokioje keistoje vietoje turėtų atrodyti kasdienis gyvenimas? Ant stogo tupi šnopuojantis katinas ir abejingai stebi susižavėjusius turistus.
Verta nuvykti iki netoliese esančio, uoloje įkurdinto „Tagoror“ restorano, nes pavaikštinėjus šalia jo išsiraičiusiu takeliu palei uolas atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai.
Turgaus atrakcija
Turgus – tikrasis šalies veidas, sako patyrę keliautojai. Nutariam pažiūrėtį šį veidą. Jau prieigose ima ryškėti, kad veidas kreivų veidrodžių karalystėje – daugiausia turguje stovi juodaodžiai prekeviai iš Afrikos, prekiauja „autentišku“ kiču iš Kinijos.
Kaip muselės į šviesą – savo noru papuolėm į TV parduotuvę, kurioje ant kiekvieno kampo šaukia „Hello, my fiend“ (liet. „Labas, mano drauge") ir gundo rankinėmis, kroksais ar palaidinėmis su „Hello Kitty“ katyte. Turgaus pirkinys – akiniai nuo saulės, kurių kainą pavyko trigubai nusiderėti.
Paelija salos sostinėje
Vienas iš rekomenduojamų saloje aplankyti objektų – Caldera de Bandama – arba Bandamos krateris. Jo skersmuo yra apie 1 kilometrą, o gylis – 200 metrų. Aukščiausias taškas prie kraterio Pico de Bandama siekia 569 m.
Krateris pavadintas olandų prekybininko Danielio Van Dame’o, skambančio panašiai kaip Bandama, garbei. XVII a. jis šiame krateryje sodindavo vynuoges, gerai įsižiūrėjus galima pamatyti iki dabar išlikusius apleistos jo fermos likučius.
Prie čia įrengtos stebėjimo aikštelės galima privažiuoti automobiliu. Nors aukštis neatrodo įspūdingas, vaizdas vertas dėmesio – atsiveria šiaurinė ir rytinė salos pakrantė, kalnai vakaruose.
Serpantinais verta pasiraityti į šiaurę, architektūra išsiskiriantį Teror miestelį. Pakeliui žaliuoja didžiulės bananų plantacijos, tačiau kanarietiški bananai kitokie, nei esame įpratę matyti parduotuvėje – kone perpus mažesni ir saldesni.
Toje pačioje pusėje Arucas miestelis iš tolo pastebimas dėl kyšančių didingų Iglesia de San Juan Bautista bažnyčios bokštų – miesto puošmena matoma iš bet kurios miestelio vietos, šiek tiek primena net Paryžiaus katedrą.
Kelionėse man visuomet labai svarbūs skoniai. Gran Kanarijos, o gal labiau visos Ispanijos negalima įsivaiduoti be klasikinės ispaniškos paelijos su jūros gėrybėmis. Pasigardžiuodami vietiniu vynu paeliją skanaujame salos sostinės Las Palmas senamiestyje, pretenzingoje kavinėje „La Boheme“.
Nuotaikingas padavėjas nutaria pradžiuginti mūsų mažąjį bendrakeleivį – ant lapelio nupiešia ir padovanoja jo portretą. Pradžiugina visus. Dar labiau norisi neskubėti – sugerti kiekvieną atostogų skonį.
Simonos SIMONAVIČĖS nuotr.
KURORTAS: Puerto de Mogan kurorte užlipus ant kalno galima pamatyti visą miestelį iš aukštai.
UOLOS: Guayadeque kaimelyje žmonės iki šių dienų gyvena uolose iškaltuose namuose, kaip filmuko „Flinstounai“ herojai, uolose veikia restoranai.
UGNIKALNIS: Aplink užgesusį ugnikalnį šiaurinėje salos dalyje išsidėstęs istorinis miestas Galdar, kitaip dar vadinamas Karalių miestu. Iki salą užimant ispanams, Galdar buvo svarbus politinis centras, jame gyveno Gran Kanarijos karalius.
KRATERIS: Vienas lankytinų salos objektų – Caldera de Bandama arba Bandamos krateris, kurio skersmuo yra apie 1 kilometrą, o gylis – 200 metrų. Krateris pavadintas olandų prekybininko garbei, XVII a. jis čia sodindavo vynuoges.
PANORAMA: Nuo Bandamo Kraterio aplink kaip ant delno atsiveria salos panorama.
MIESTELIS: Architektūra, tipiškais kanarietiškais balkonais išsiskiria Teror miestelis, po kurį malonu neskubant pasivaikščioti.
BAŽNYČIA: Arucas miestelio puošmena – Iglesia de San Juan Bautista bažnyčia, šalia kurios snaudžia būrys katinų.
MIGDOLAI: Kalnuose žydinčiame Gran Kanarijos migdolų sode galima pasijusti tarsi pasakoje.
KALNAI: Keliaujant skersai salą vienas malonumas važiuoti vingiuotais kalnų keliukais ir mėgautis atvirukų vertais vaizdais.
SALA: Giedrą dieną iš Gran Kanarijos galima pamatyti kaimyninę Tenerifės salą su aukštuoju Teidės ugnikalniu.
DEBESYS: Kalnų šlaituose įsikūrę maži kaimeliai ir miesteliai, o aukštai galima pasijusti, tarsi sėdėtum debesyse.
DYKUMA: Atvykėlius žavi dykumą primenančios Maspalomos kopos, išsiskiriančios iš vulkaninio salos kraštovaizdžio konteksto.
ISPANIJA: Geltoną spalvą tradicinei ispaniškai paelijai suteikia šafrano prieskoniai.
KAINOS KELIAUTOJAMS
Kelionė automobiliu Šiauliai – Varšuva – Šiauliai (4 žmonėms) – 70 eurų;
Teisioginis skrydis Varšuva – Gran Kanarija – 130 eurų žmogui;
Automobilio nuoma 7 paroms – 140 eurų;
Benzinas – apie 1 eurą l;
Viešbutis su virtuvėle (su pusryčiais ir vakariene) – 300 eurų dviem žmonėms, 7 dienoms;
Vynas prekybos centre – nuo 1 euro (butelis);
Alus prekybos centre – apie 0,7-1 eurą, kavinėje 2-3 eurai;
Ledai – 1,5-3 eurai;
Krevetės – 8-9 eurai kg (su akcija);
Paelija – 10 eurų (porcija dviem);
Karuselės – 5 eurai (2 karuselės);
Kanarietiškos bulvytės – apie 3 eurai;
Džinsiniai šortai – 6 eurai (per išpardavimą);
Kanarų padažų rinkinys turguje – 5 eurai.