
Naujausios
Kakė Makė ne tik mokys, bet ir filosofuos
Šiaulietės vaikiškų knygelių autorės, dailininkės Linos Žutautės populiarumas – fenomenalus. Jos istorijos vaikams apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę nenusileidžia iš perkamiausių knygų viršūnės. Personažas ėmė gyventi savarankišką gyvenimą – atsidūrė ant įvairiausių prekių: nuo šampūno iki dešrelių, nuo teatro spektaklio iki televizijos laidos. Dabar kompiuteryje – knygos su siaubo elementais pirmasis variantas.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
„Tik neklauskite, kaip aš pradėjau rašyti ir piešti“, – juokiasi L. Žutautė. Atsakymą ji sakė šimtus kartų. Ne visada buvo dailininkė, nors visada norėjo ja būti. Baigusi vidurinę Šiauliuose, toliau mokėsi Šiaulių universiteto Dailės fakultete, baigė bakalauro ir magistro studijas.
„Būdama studentė pastebėjau, kad man daug smagiau piešti linksmus žmogeliukus nei rimtas pozuojančias damas, natiurmortus ar peizažus. Kai kam mano pomėgis atrodė juokingas, kai kam – kvailas. Tų „kai kurių“ susikaupė visai nemažai, todėl baigusi studijas beveik patikėjau, kad piešti juokingai ir dar vaikams yra nerimta, ir tapau dizainere“, – pasakoja apie save vaikų rašytoja.
Šis darbas nepatiko. Ėmė ilgėtis linksmų žmogeliukų ir prisiminė svajonę būti vaikams piešiančia dailininke.
„Išverčiau ilgokai netvarkytą stalčių, nupūčiau nuo svajonės dulkes ir paleidau ją laisvai skristi. Pakilusi į dangų svajonė ėmė augti, didėti ir plėstis, kol išsipildė“, – sako L. Žutautė.
„Šiaulių kraštą“ L. Žutautė priėmė į savo namus, kuriuose bėgioja plaukuoti bendradarbiai – šuo Šnipė, du katinai Mikis ir Čiūčia. Ant sienų kabo jos piešti paveikslai su ankstesniais augintiniais, knygos „Ferdinandas ir Pū“ prototipais.
– Kodėl jūsų Kakė Makė tapo tokia populiari?
– Nežinau. Tiesiog dariau, kas man buvo įdomu, prie širdies, tarsi sau, savo sūnui. Daugiau nėra jokių paslapčių. Pirmasis „Kakės Makės“ tiražas prieš šešerius metus buvo parduotas labai greitai– tai nustebino ir mane pačią, ir leidyklą.
Kakė Makė labai artima šiuolaikiniam vaikui. Kai piešiau pirmąją knygelę, sūnui Karoliui buvo penkeri. Pasižiūrėdavau, kaip atrodo jo gyvenimas, kokie žaislai, ką veikia. Buvo labai įdomu stebėti sūnų – šiuolaikinį vaiką. Į Kakę Makę sudėjau tai, ką pamačiau, kas buvo įdomu, kažką atradau naujai. Galbūt vaikai atpažino save?
– Kiek jumyse yra Kakės Makės bruožų?
– Aš nesitapatinu su Kake Make. Personaže yra tik mano vaikystės kelnės, prisimenu, kad tokias turėjau: su kišene mėlynais apvadukais, užsegamą, raštuotas.
– Ar sūnus jus ir toliau įkvepia?
– Dabar daugiau prisimenu, kaip jis elgėsi vaikystėje, šiek tiek domiuosi vaikų psichologija, bet jam pačiam nebeįdomu. Istorijų, kurias pasakojau sūnui, yra prisikaupę, dar naudoju, kas sukurta.
Šiuo metu esu parašiusi knygą su siaubo elementais penktoko Karolio amžiaus vaikams, ankstyviesiems paaugliams. Ją man pačiai buvo labai įdomu rašyti. Ten sūnus labiau padeda.
Knygą nešiojausi galvoje apie porą metų, kol užrašiau per du mėnesius. Dabar pirmasis variantas guli kompiuteryje, reikia, kad šiek tiek pabūtų. Tada bus galima toliau taisyti.
– Kakės Makės personažas neauga, visą laiką išlieka penkerių?
– Galbūt kada nors Kakė Makė užaugs, dabar sunku įsivaizduoti, kaip atrodytų. Vaiko gyvenime iki 5 metų vyksta tiek daug dalykų, atradimų, nutikimų, kad juos sudėti neužtektų ir dešimties knygų!
Mažas žmogutis per savo penkerius metus tarsi užsiprogramuoja savo tolimesnį gyvenimą. Kaip sakoma, kiek tėvai sudės į vaiką iki penkerių metų, tiek ir turės. Aš bandau tam tikras detales pavaizduoti, ką pati norėčiau „įdėti“ savo vaikui, jei dabar auginčiau iš naujo.
– Visose knygelėse yra tam tikri pamokymai – tvarkytis, praustis, valytis dantis. Taip darote specialiai?
– Jau norėčiau nutolti nuo pamokymų, pereiti prie filosofinių temų, bet būtent tėvai prie jų labai prisirišę. Atrodo, kad Kakė Makė be to negali. Šiek tiek esu priklausoma nuo tokių pageidavimų, nes gaunu laiškų: „Mano dukra nemėgsta maudytis. Ar negalite parašyti ta tema knygos?“, „Mano vaikas nevalgo daržovių“... Atrodo, kad vaikus tik mokyti ir mokyti, o šiaip ką nors smagaus su jais paveikti nustumiama į antrą planą...
Manau, kada nors pasieksime pusiausvyrą, rasime kompromisą ir Kakė Makė filosofuos.
– Ar personažas jūsų nepradeda varginti?
– Nors ne visai realus, bet personažas yra kaip mano vaikas, o vaikas negali atsibosti. Tik norisi vaiką ne vien mokyti, bet ir išeiti pasivaikščioti į parką, kitokių veiklų. Tą padarysiu ateityje.
– Jūsų Kakė Makė knygose nesinaudoja šiuolaikinėmis technologijomis. Kodėl?
– Naudojasi mobiliuoju telefonu, o kompiuterio specialiai neįtraukiau į knygą. Manau, kad šiuolaikiniai vaikai tėvų dėka ir taip praleidžia per daug laiko prie šiuolaikinių technologijų. Dar rodyti, kad Kakė Makė sėdi prie kompiuterio – būtų per daug.
– Esate sakiusi, kad jūsų knyga turėtų paskatinti vaikus ir tėvus bendrauti. Tai vienas iš tikslų?
– Paveikslėlių knyga skirta vaikams, kurie dar neskaito. Vadinasi, tėtis ar mama turi vartyti puslapius iš lėto – pagrindinės mintys ir daugybė šalutinių siužeto linijų yra atskleistos paveikslėliuose, ne tekste. Ieškodamas įdomių, juokingų detalių su savo vaiku gali kurti savo istoriją, drauge puikiai leisti laiką. Manau, laikas, praleistas su savo vaiku, yra vienas geriausių vaikystės prisiminimų ir vaikui, ir tėvams.
– Kiek svarbu, kad savo istorijas iliustruojate pati?
– Paveikslėlių knygoje piešiniai yra lygiaverčiai arba svarbesni. Tekstas lieka šiek tiek antrame plane. Būčiau labai priekabi, jei kažkas kitas už mane pieštų. Nemanau, kad tokių žmonių atrasčiau Lietuvoje. Be to, pati nenorėčiau nustoti piešti. Nežinau, ar būtų įdomu vien tik rašyti. Pirmiausia esu dailininkė, tik po to – rašytoja.
– Kakė Makė gyvena atskirą gyvenimą kaip prekės ženklas. Jus yra net pavadinę lietuviška „Walt Disney“ versija. Kaip kilo komercinė idėja?
– Lietuvoje iki šiol nėra analogų, kad kuris personažas būtų taip išpopuliarėjęs. Švedijoje yra Pepė Ilgakojinė, Rusijoje – Maša ir Lokys... Tokia pasaulinė praktika – jei knyga, filmas tampa populiarūs, jie virsta prekiniu ženklu – leidėjams suteikiamos teisės daryti įvairius produktus.
Idėja kilo vienu metu abiem pusėms – leidyklai ir man. Pradžioje tai buvo įvairūs lipdukai, puodelis, vėliau atsirado įmonių, kurios norėjo naudoti Kakės Makės ženklą ant savo produkcijos.
Išmanioji programėlė nėra labai stebėtinas dalykas, daugelis knygų lygiagrečiai turi savo programėles. Naujausias dalykas – nuo rudens prasidėjusi televizijos laida. Spektaklis apie Kakę Makę neturi ryšio su prekės ženklu – tiesiog dažnai pagal knygas kuriami spektakliai.
– Kaip manote, kodėl iki jūsų nė vienas lietuvių rašytojų personažas taip neišpopuliarėjo? Lietuviai rašytojai galvoja, kad komercija ir kūryba nesuderinami?
– Specialiai sukurti tokį personažą būtų labai sudėtinga. Tokia patirtis buvo su „Angry birds“ (liet. pikti paukščiai). Jie buvo dirbtinai sukurti ir dešimt metų bandė visaip išpopuliarėti, nesisekė, kol pagaliau atrado, kaip tą padaryti. Nemanau, kad lietuviai būtų turėję tiek lėšų kažką specialiai sukurti ir dirbtinai prastumti į rinką jį išpopuliarinant.
Mano personažas pirma išpopuliarėjo, po to tapo prekiniu ženklu. Galbūt nė vienam dailininkui, rašytojui nešovė į galvą, kad taip galima padaryti. Tiesą sakant, ir man nešovė, tai nutiko natūraliai.
– Kiek jums svarbi vaikystė, ar ji turėtų lydėti visą gyvenimą?
– Ar dailininkai, vaikams rašantys rašytojai yra suvaikėję? Aš savęs netapatinu su vaiku, nesijaučiu sugrįžusi į vaikystę. Man tiesiog smalsu šį amžiaus periodą patyrinėti įdėmiau. Vaiko jausmai dažnai tarsi nubraukiami: ai, vaikas, išaugs... Iš tiesų tai, ką išgyveni vaikystėje, palieka didelį pėdsaką gyvenime. Dažnai grįžtant į vaikystę nagrinėjamos psichologinės problemos.
Man svarbiausias dalykas knygose – ne vaikus kažko išmokyti. Jos skirtos ir tėvams, kad pamatytų save iš šalies ir galėtų pasijuokti, kaip perdėtai į ką nors reaguoja. Į vaikystę sugrįžti nenorėčiau – gyvenu čia ir dabar, nebandau būti kažkuo kitu.
– Jūsų pagrindinis darbas yra rašyti knygas, jas iliustruoti?
– Jau daugiau kaip dešimt metų neinu į darbą, esu pati sau direktorė. Pirmus pusę metų, kai atsisakiau dizainerės darbo, buvo labai sunku adaptuotis: niekur nereikia važiuoti, šalia nėra žmonių, šurmulio. Dabar supratau, kad kitaip negalėčiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vaikiškų knygelių autorė, dailininkė Lina Žutautė savo darbo kambariu dalijasi su sūnumi Karoliu, kuris įkvėpė parašyti istorijas apie Kakę Makę. Kūrybiniame procese padeda ir bendradarbiais vadinami augintiniai – šalia tupi Čiūčia.
Ant darbo stalo, šalia Kakės Makės knygelių susirangęs Linos Žutautės katinas Mikis.