
Naujausios
Prevencinius tyrimus atliks Širdies ir kraujagyslių centras
Nuo lapkričio 1 dienos Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centre pradedama taikyti širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinė programa. Ji skirta žmonėms, priskirtiems širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei (vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų).
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Profilaktinė programa taikoma jau daugiau kaip 10 metų, tačiau Šiaulių ligoninėje iki šiol nebuvo visos reikiamos įrangos detaliai ištirti pacientus. Jiems tekdavo vykti į Vilniaus ar Kauno klinikas arba kreiptis į privačius kabinetus.
Nuo šiol Šiaulių regiono pacientai visus reikiamus tyrimus galės atlikti Širdies ir kraujagyslių centre. Apie tai pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė centro vadovė doc. dr. Jurgita Plisienė, centro Ambulatorinės kardiologijos poskyrio vedėjas Robertas Mažutavičius ir Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis.
Profilaktinė programa finansuojama Valstybinės ligonių kasos. Norint nemokamai išsitirti dėl širdies kraujagyslių ligų, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Patikros metu šeimos gydytojas išsiaiškina rizikos veiksnius, dėl kurių galima susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis (šeimoje, giminėje yra buvę ankstyvų mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų, žalingi įpročiai, antsvoris, aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas ir pan.), sudaro individualų šių ligų prevencijos planą, nustato gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje, atlieka elektrokardiogramą.
Jei po pirminių tyrimų paaiškėja, kad pacientą galima priskirti didelės rizikos grupei, jis siunčiamas tirti į specializuotus širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos centrus. Tyrimams registruoja šeimos gydytojo institucija (ne pats pacientas). Pagal programą tyrimai atliekami kartą per metus.
M. Maželis pasidžiaugė, kad daugiau kaip pusė Šiaulių centro poliklinikos pacientų, kurie patenka į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupę, dalyvauja programoje. Medikas tikisi, kad atsiradus galimybei išsitirti Šiauliuose, kreipsis dar daugiau pacientų.
Dr. J. Plisienė atkreipė dėmesį, kad išsivysčiusiose šalyse mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų pamažu mažėja, tačiau Lietuvoje išlieka toks pat aukštas kaip ir anksčiau – apie 56 procentus nuo visų mirčių.
„Prevencinė programa yra labai svarbi norint nustatyti didelės kardiovaskulinės rizikos pacientus ir užbėgti už akių, tarkim, infarktui“, – sako dr. J. Plisienė.
Tam, kad Širdies ir kraujagyslių centras galėtų atlikti išsamius tyrimus, teko įsigyti visą būtiną įrangą, surasti žmogiškųjų išteklių ir apmokyti darbuotojus.
Kol kas centras pajėgus per dieną priimti du tiriamuosius. Jeigu poreikis bus didesnis, planuojama ieškoti būdų, kaip priimti daugiau pacientų.
Tyrimai atliekami pirmoje dienos pusėje. Pacientas turi atvykti nevalgęs, bent porą savaičių negėręs cholesterolį mažinančių vaistų, sveikas (nekarščiuojantis).
Tiriamajam atliekamas kraujo tyrimas, nustatomas kulkšnies-žasto indeksas, atliekamas arterijų standumo tyrimas, širdies echoskopija, dvigubas kraujagyslių skenavimas ultragarsu, veloergometrija.
Pasak gydytojo R. Mažutavičiaus, per pusdienį pacientas gauna praktiškai visus atsakymus ir rekomendacijas tolimesniam gydymui. Su visa informacija jis grįžta pas šeimos gydytoją. Jeigu pacientui nustatoma rimtų problemų, jis gydomas Širdies ir kraujagyslių centre.
„Tyrimų atsakymai problemų nepašalina. Pacientas turi įdėti daug pastangų, kad kardiovaskulinė rizika kiek įmanoma sumažėtų“, – pažymi dr. J. Plisienė.
Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama gyvensena: nesveika mityba, rūkymu, per mažu fiziniu aktyvumu, antsvoriu, negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu.
Šiaulių ligoninėje per metus gydosi apie 500 pacientų, patyrusių infarktą, dar apie 2 000 pacientų kasmet gydomi dėl kitų kardiologinių ligų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių ligų centro neseniai įsigytą kraujagyslių standumo matavimo įrangą išbandė Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis.
Po vos penkias minutes trukusio tyrimo kompiuterio monitoriuje matyti kraujagyslių biologinis amžius. Jei ekrane užsidega žalias veidelis – kraujagyslių amžius jaunesnis, jei geltonas – normalus, jei raudonas – vyresnis.
Šiaulių Širdies ir kraujagyslių centro vadovė doc. dr. Jurgita Plisienė, centro Ambulatorinės kardiologijos poskyrio vedėjas Robertas Mažutavičius (dešinėje) ir Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis pristatė galimybę širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės pacientams visus reikalingus tyrimus atlikti Šiauliuose.