
Naujausios
Mokytojas, kuris nešoka tik baleto
Šiaulių Lieporių gimnazijos mokytojas Darius Dirvelis šiemet išrinktas Šiaulių metų mokytoju. Tokio įvertinimo sulaukė už mokyklos bendruomenės telkimą savanoriškai veiklai bei netradicinį mokinių pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymą. D. Dirvelis sako, kad mokytojas turi būti ir draugas, ir vedlys, kuris ne dega, o liepsnoja.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Mokytojai – visi
Vien žinia, kad bus siūlomas į metų mokytojus, dailės, braižybos ir technologijų mokytojui D. Dirveliui buvo aukščiausias jo darbo įvertinimas.
Šiemet miesto mokyklos metų mokytojų rinkimams pateikė 15 kandidatūrų. Mokytojas Darius buvo tarp penkių atrinktųjų.
Gimnazijos tinklalapyje išvardyti D. Dirvelio talentai: pina iš vytelių, lipdo iš molio, savanoriauja, mokyklos renginiuose skaito poeziją, yra karys savanoris. Ar yra, ko nedaro?
„Nešoku baleto“, – rimtai atsako Darius.
O kaip su kitais šokiais?
„Dvylika metų šokau ir pramoginius, ir tautinius, kai jaunas buvau. Lankiau muzikos mokyklą, grojau trimitu. Su menais viską dariau. Su ekstremaliu sportu – šiek tiek. Visai neseniai su vaikais buvome Kaune, leidomės nuo pastatų virvėmis“, – pasakoja mokytojas.
Tai gal ir virtuvėje nepralenkiamas kulinaras?
„Čili sriubą mano reikalas namie gaminti“, – šypsosi Darius ir pažada receptu pasidalyti su mūsų skaitytojais.
Darius mano, kad visi žmonės turi daugybę gebėjimų ir talentų. Ir visi esame mokytojai – kažką pamokome, kažkam patariame. Vieni rezultatus pamatome greitai, kiti – po kiek laiko.
„Kai tavo žinias žmogus pritaiko – tai yra didžiausias medalis, tai labiausiai sušildo“, – sako Darius.
D. Dirvelis mokykloje dirba „neseniai, tik 20 metų“.
Ar tapti mokytoju buvo vaikystės svajonė?
Darius, būdamas visai mažas, norėjo būti kombainininku, nes vasarą pas senelius vienkiemyje matydavo, kaip kombainas pjauna javus.
Kad tapo mokytoju, matyt, „kalta“ aplinka. Gelgaudiškyje (Šakių r.) priešais tėvų namą stovėjo keturių aukštų dviejų laiptinių daugiabutis, kuriame dauguma gyventojų buvo mokytojai. Darius puikiai su jais sutardavo, o kur dar mokytojai mokykloje, muzikinėje, būreliuose.
Renkantis profesiją didelių svarstymų nebuvo, tik iš pradžių planavo tapti biologijos mokytoju, bet prieš pat stojimą persigalvojo ir padavė prašymą į dailę tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute. Nugalėjo meniška prigimtis.
D. Dirvelis sako, kad gyvenime nėra veiklos, kuri nebūtų susijusi su kūryba. Net ir karyboje galima atrasti daug kūrybiškų, meniškų dalykų.
Dirbant su vaikais prieš mokytojo akis atsiveria kiekvieno sugebėjimai, talentai. Net jeigu mato, kad vaikas kažkam nėra labai gabus, tačiau turi didelį norą, stengiasi skirti tokias užduotis, kurias įveiktų ir pajustų pasitikėjimą savo jėgomis.
„Blogų dalykų nėra, būna geri ir taisytini“, – sako Darius mokiniams, kuriems kažkas nesiseka.
Karys savanoris
D. Dirvelis sulaukia nusistebėjimų, jog dailės ir technologijų mokytojas yra karys savanoris ir vadovauja veiklai „Misija – pilietis“. Mat paprastai mokyklose tuo užsiima istorijos mokytojai.
Su mokiniais lanko ir remia gyvūnų globos namus, tvarko Lieporių parką, mokosi užsikurti ugnį be degtukų, sužino, kokias kojines užsimauti traukiant į žygį, kad jos išliktų sausos, mokosi įveikti savo baimes.
Darius vaikus moko pilietiškumo, savanorystės pagrindų. „Visi mes tą dalyką darome, tik ne visada įvardijame, kad tai savanorystė. Negi nepagelbėsite draugui, kuris paprašys padėti malkas sunešti? Tai nėra kažkas tokio – štai aš dabar eisiu daryti gerą darbą. Tai gyvenimo būdas. Jeigu aš darysiu gerą, gal ir man geru atsilygins.“
„Misiją – pilietis“ lanko ne tik Lieporių gimnazijos moksleiviai, bet ir vaikai iš kitų miesto mokyklų. Jauniausi – šeštokai. Veikla vienija 25 narius.
Kariu savanoriu Darius tapo prieš dešimt metų. Su mokiniais lankydavosi batalione Briduose (Šiaulių r.), susipažino su kariškiais, rengdavo ekskursijas į dalinius. Kartą pasiprašė į pratybas. Kariškiai, pamatę Dariaus susidomėjimą, pakvietė tapti savanoriu.
„Karyba ir kariuomene sudomino dabartinis Normundo Valterio jaunimo mokyklos direktorius Nerijus Kundrotas. Tada jis buvo Lietuvos kariuomenės kapitonas. Jis mane atvedė į kariuomenę, o aš netiesiogiai jį – į mokyklą“, – šypsosi Darius.
Į karybą mokytojas įtraukė ir savo aštuoniolikmetį sūnų. Kuopoje, kurioje tarnauja Darius, yra nemažai jo mokinių.
Laikas su vaikais – investicija į ateitį
Ar mokytojo pavyzdys užkrečia? Darius sako, kad tiesiog parodo kelią, o jau vaikai patys sprendžia, ar juo eiti.
„Mokytojavimo nevadinu darbu. Tai – veikla. Ir kiekvieną dieną vis kita“, – sako mokytojas.
Jis pats turėjo labai daug gerų mokytojų. „Aš kiekvienoje situacijoje prisimenu, kaip darė, ką sakė tas ar kitas mokytojas. Jeigu man tada tai patiko, gal ir mano mokiniams patiks? Ir tai pasiteisina.“
Su mokytoju susitikome moksleivių atostogų metu, kitą dieną Darius planavo susitikti su vaikais ir mokytis azimuto. Vaikai neleidžia nutraukti veiklos per atostogas.
„Tai investicija į savo ateitį. Jeigu investuosime į vaikus, reikia tikėtis, kad ir mūsų ateitis bus geresnė“, – sako Darius.
Ko reikia, kad vaikas mokykloje jaustųsi gerai, norėtų mokytis, pažinti, atrasti? D. Dirvelis sako, kad Lieporių gimnazijos vaikai nori pažinti ir atrasti, tačiau visada galima padaryti dar geriau.
„Čia kaip su paveikslu. Jeigu menininkas pasižiūrėjęs į paveikslą sako, kad viską gerai padarė, tai yra blogai. Taip ir mokytojui. Visada galima veiklas padaryti įdomesnes, netikėtas.
Galvoju, kad būnant mokytoju nereikia stovėti laipteliu aukščiau už mokinį, reikia nusileisti iki jo, būti jo draugu. Reikia jam ir paskambinti, ir parašyti per feisbuką, ir pasveikinti su gimtadieniu. Tiesiog parodyti dėmesį, tada jis seks paskui tave.
Jis turi būti tavo gaujos narys. Jis turi saugiai jaustis tavo kompanijoje“, – sako Darius.
Jo nuomone, mokytojas negali būti silpnesnis už mokinį nei fizine, nei dvasine prasme. Jeigu vaikas nužygiavo 20 kilometrų, mokytojas turi įveikti 25. Jeigu nori, kad tave sekantys degtų, turi pats liepsnoti. Jeigu tik rusensi, už tavęs einantys tik smilks.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Lieporių gimnazijos dailės, technologijų ir braižybos mokytojas Darius Dirvelis paperka šypsena, šmaikštumu, gera nuotaika.
Asmeninės nuotr.
Lieporių gimnazijos vardą Darius Dirvelis kartu su mokiniais garsina įvairiuose miesto ir šalies renginiuose.
„Blogų dalykų nėra, būna geri ir taisytini“, – sako Darius Dirvelis mokiniams, kuriems kažkas nesiseka.
Vaikai turi būti mokytojo, vadovo „gaujos“ nariais, tada pasitikės ir jausis saugūs, įsitikinęs D. Dirvelis (žygiuoja).
Darius Dirvelis karys savanoris jau dešimt metų. Į šią veiklą įtraukė ne tik nemažai savo mokinių, bet ir sūnų.