Sąnariams kenkia judėjimo stoka, nevisavertė mityba ir net stresas

Sąnariams kenkia judėjimo stoka, nevisavertė mityba ir net stresas

Są­na­riams ken­kia ju­dė­ji­mo sto­ka, ne­vi­sa­ver­tė mi­ty­ba ir net stre­sas

Lie­tu­vos ho­mo­tok­si­ko­lo­gų drau­gi­jos vi­cep­re­zi­den­tas, chi­rur­gas Al­vi­das Di­džiu­lis dau­giau kaip prieš 20 me­tų su­si­do­mė­jo bio­lo­gi­ne me­di­ci­na – tok­si­ko­lo­gi­ja. Su­di­lu­sių są­na­rių kei­ti­mo ope­ra­ci­jas sa­vo pa­cien­tams gy­dy­to­jas pa­de­da nu­to­lin­ti na­tū­ra­liais gy­dy­mo me­to­dais.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Są­na­riai dy­la se­niems ir jau­niems

Pa­sak A. Di­džiu­lio, stre­sas, už­terš­tas oras, ne­vi­sa­ver­tė mi­ty­ba, ju­dė­ji­mo trū­ku­mas, pa­ver­čia mus li­go­niais ge­ro­kai anks­čiau, nei pra­de­da­me sen­ti.

„Blo­giau­sia, kad są­na­rių li­gos pra­si­de­da pa­ma­žu. Iš pra­džių nie­ko ne­jau­čia­me. Jei skau­da mė­ne­sį ar du, pa­da­rius rent­ge­no nuo­trau­ką paaiš­kė­ja, kad są­na­rio kremz­li­nio au­di­nio po­ky­čiai pra­si­dė­jo prieš tre­jus, pen­ke­rius me­tus“, – sa­ko gy­dy­to­jas.

Są­na­rius pra­de­da skau­dė­ti ta­da, kai ant jų at­si­ran­da ne­ly­gu­mų, į ku­riuos tri­na­si kremz­lės, jos sau­sė­ja, trū­ki­nė­ja, įtrū­ki­muo­se vys­to­si už­de­gi­mi­niai pro­ce­sai. Šias li­gas le­mia am­žius, per­si­rgtos li­gos, ly­tis.

Su­lau­kus vy­res­nio am­žiaus, nor­ma­lu, kad są­na­riai yra su­si­dė­vė­ję. Ta­čiau są­na­rių li­gos „jau­nė­ja“.

„Da­bar net vai­kai skun­džia­si są­na­rių li­go­mis, nes ma­žai ju­da, daug lai­ko pra­lei­džia prie kom­piu­te­rio. Vi­są or­ga­niz­mą nei­gia­mai vei­kia an­ti­bio­ti­kų var­to­ji­mas, mais­tas, ku­ria­me daug che­mi­nių prie­dų. Tai ken­kia ne tik skran­džiui, ke­pe­nims, žar­ny­nui, silp­ni­na imu­ni­nę sis­te­mą, bet ken­kia ir są­na­riams“, – at­krei­pia dė­me­sį A. Di­džiu­lis.

Įta­kos tu­ri ir pa­tir­tos trau­mos. Trau­muo­to są­na­rio, nors ir už­gy­dy­to, kremz­lė me­tams bė­gant pra­de­da grei­čiau dil­ti.

Ki­ti veiks­niai – ant­svo­ris, pa­vel­di­mu­mas, stre­sas.

Nuo art­ro­zės se­nat­vė­je ken­čia net 70 pro­cen­tų mo­te­rų. Mat joms daž­niau yra su­tri­ku­si skyd­liau­kės veik­la, o ji tie­sio­giai vei­kia są­na­rių būk­lę, le­mia ir me­džia­gų apy­kai­tos su­tri­ki­mai.

Art­ro­zė „paašt­rė­ja“ pa­va­sa­rį ir ru­de­nį. Pa­va­sa­rį dau­giau ju­da­ma, po žie­mos są­stin­gio di­des­nis fi­zi­nis krū­vis la­biau var­gi­na su­si­dė­vė­ju­sius są­na­rius. Ru­de­nį įta­kos tu­ri dar­ga­no­ti orai.

„Są­na­riai mėgs­ta ši­lu­mą. Juk sa­ko­ma: ši­lu­ma kau­lų ne­lau­žo. Są­na­riams ken­kia drėg­mė, šal­tis, jū­ri­nis kli­ma­tas“, – pa­žy­mi gy­dy­to­jas.

Vais­tai ar ope­ra­ci­ja?

Pa­sak A. Di­džiu­lio, art­ro­zė daž­niau­siai gy­do­ma te­pa­lais, šil­dy­mais, iš­ge­riant nu­skaus­mi­na­mų­jų, fi­zio­te­ra­pi­ja, mankš­to­mis, ma­sa­žais. Ku­riam lai­kui tai pa­de­da, ta­čiau po to są­na­rius vėl pra­de­da skau­dė­ti.

„Vis­kas bai­gia­si tuo, kad są­na­rys su­si­dė­vi taip, kad jį rei­kia keis­ti. Ta­čiau li­ga yra ne tik skau­dan­čia­me są­na­ry­je, o vi­suo­se. Są­na­rio pa­kei­ti­mas – tik vie­no są­na­rio iš­gel­bė­ji­mas. Ne­ga­li­ma pa­da­ly­ti žmo­gaus į da­lis: ran­kas, šir­dį, ke­pe­nis, ko­jas, ir tik jas gy­dy­ti. No­rint pa­ša­lin­ti li­gos prie­žas­tį, rei­kia, kad vi­sas or­ga­niz­mas funk­cio­nuo­tų ne­prie­kaiš­tin­gai“, – sa­ko gy­dy­to­jas.

Pa­sak A. Di­džiu­lio, vais­tų, ku­rie vi­siš­kai iš­gy­dy­tų są­na­rius, nė­ra, ta­čiau ga­li­ma nu­to­lin­ti ope­ra­ci­ją. Šiais lai­kais vais­tų pa­si­rin­ki­mas di­de­lis. Vie­ni stip­ri­na kau­lo kremz­les, ki­ti jas re­ge­ne­ruo­ja. Pas­ta­rie­ji pre­pa­ra­tai yra bran­ges­ni.

„Gy­dy­mas tu­ri bū­ti komp­lek­si­nis vi­so or­ga­niz­mo, su­de­rin­tas su mi­ty­ba, su gy­do­mą­ja mankš­ta, ma­sa­žais ir tu­ri bū­ti pri­tai­ky­tas konk­re­čiam as­me­niui, at­si­žvel­giant į bend­rą or­ga­niz­mo būk­lę. Kai skau­da stam­bius są­na­rius, ski­ria­mi vie­ni vais­tai, kai smul­kius – ki­ti“, – sa­ko gy­dy­to­jas.

1993 me­tais A. Di­džiu­lis iš gar­saus vo­kie­čių pro­fe­so­riaus Her­ber­to Šol­co iš­gir­do apie mo­der­nią bio­lo­gi­nę me­di­ci­ną – ho­mo­tok­si­ko­lo­gi­ją (moks­las apie li­gas, ku­rias su­ke­lia tok­si­nų per­tek­lius or­ga­niz­me), ir su­si­do­mė­jo ja.

Gy­do­ma na­tū­ra­liais vais­tais, ku­riuos su­da­ro 60 pro­cen­tų žo­lės, 25 pro­cen­tai – kremz­lės, 15 pro­cen­tų – Ti­be­to mi­ne­ra­lai.

Chi­rur­gas ro­do pa­cien­tų są­na­rių nuo­trau­kas prieš gy­dy­mą ir po: „Ne vie­nam pa­cien­tui, ku­riam kremz­lės jau bu­vo su­si­dė­vė­ju­sios, ir li­ko vie­nin­te­lė išei­tis – ope­ra­ci­ja, maž­daug po me­tų gy­dy­mo kremz­lės atau­go. Tai­gi, vi­suo­met prieš chi­rur­go skal­pe­lį dar yra gy­dy­mas. Po ope­ra­ci­jos – taip pat.“

Mi­ty­ba ir gy­ve­ni­mo bū­das

Gy­dy­to­jas re­ko­men­duo­ja ne­lauk­ti, kol art­ro­zė ims pro­gre­suo­ti, ir pa­si­rū­pin­ti pro­fi­lak­ti­ka.

La­bai nau­din­ga vi­sam or­ga­niz­mui ir tuo pa­čiu są­na­riams – ber­žų su­la. Pa­va­sa­rį, kai ji te­ka, per die­ną rei­kė­tų iš­ger­ti bent lit­rą šio gy­vy­bės elik­sy­ro.

Taip pat rei­kia steng­tis kuo dau­giau bū­ti gry­na­me ore, spor­tuo­ti, mankš­tin­tis, plau­kio­ti, va­ži­nė­ti dvi­ra­čiu. Tik ne­rei­kia pra­ras­ti sai­ko, ne­per­si­temp­ti.

Da­bar la­bai prieš­ta­rin­gai ver­ti­na­mi pie­no pro­duk­tai, ta­čiau gy­dy­to­jo nuo­mo­ne, jų ne­rei­kė­tų at­si­sa­ky­ti, nes juo­se yra daug kal­cio, ku­ris stip­ri­na kau­lus ir kremz­les.

La­bai svar­bus bio­rit­mas. Nuo 4 iki 12 va­lan­dos ak­ty­viau­siai vei­kia ša­li­ni­mo or­ga­nai, nuo 12 iki 20 – virš­ki­ni­mo (ta­da ge­riau­sia val­gy­ti), vė­liau mais­tas įsi­sa­vi­na­mas.

At­si­kė­lus rei­kė­tų pir­miau­siai iš­ger­ti stik­li­nę drung­no van­dens, kad suak­ty­vė­tų skran­džio sul­čių ga­my­ba. Pir­mą die­nos pu­sę ge­riau val­gy­ti vai­sius, ant­rą – dar­žo­ves. Mie­go­ti rei­kė­tų nuei­ti iki 23 va­lan­dos, nes ta­da la­biau­siai pail­si­ma. Pa­tar­ti­na ne­per­si­val­gy­ti, vie­ną die­ną per sa­vai­tę lai­ky­tis die­tos.

Gy­dy­to­jas sa­ko, kad ir svei­ka­ta, ir li­gos sly­pi žar­ny­ne. Daž­nas val­go­me per daug. Tam kad iš­gy­ven­tu­me, pa­kak­tų vie­no treč­da­lio mais­to, ku­rį su­val­go­me.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Lie­tu­vos ho­mo­tok­si­ko­lo­gų drau­gi­jos vi­cep­re­zi­den­tas, chi­rur­gas Al­vi­das Di­džiu­lis sa­ko, kad są­na­rių li­goms įta­kos tu­ri įvai­rūs veiks­niai: ju­dė­ji­mo sto­ka, ant­svo­ris, ne­vi­sa­ver­tė mi­ty­ba, am­žius, stre­sas.

Kli­ni­ko­je „Al­sa­vi­ta“ (ad­re­su Vy­tau­to g 145, Šiau­liai)

Kas ant­rą penk­ta­die­nį kon­sul­tuo­ja ir gy­do chi­rur­gas, ho­mo­tok­si­ko­lo­gi­jos drau­gi­jos vi­cep­re­zi­den­tas Al­vi­das Di­džiu­lis.

Re­gist­ra­ci­ja išanks­ti­nė tel.: (841) 52 5733, 52 57 33; mob.tel. (8652) 57321.