
Naujausios
Žmonėms padeda gyvūnai
Šiaulių universiteto Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras surengė mokslinę-praktinę konferenciją apie gyvūnų terapiją. Specialistai dalijosi hipoterapijos, kaniterapijos ir delfinų terapijos žiniomis bei patirtimi. Gyvūnų terapijos populiarumas neatsitiktinis: net 8 pacientai iš 10 nepatenkinti tradicine medicina.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Žirgai ir stiprina, ir atpalaiduoja
Mokslinė-praktinė konferencija „Gyvūnų terapija: dabartis ir ateities įžvalgos“ surengta Kurtuvėnuose (Šiaulių r.). Čia esančiame žirgyne Šiaulių universiteto Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras taiko hipoterapiją.
Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto lektorė, kineziterapeutė Jurgita Rutkienė pasakojo, kad žirgo žinginės judesiai panašūs į žmogaus ėjimą, todėl hipoterapija atveria neįgaliam pacientui naujų judėjimo galimybių.
Einant žirgo nugara juda trimis kryptimis (aukštyn – žemyn, pirmyn – atgal, į kairę – į dešinę). Šie judesiai persiduoda raitelio kojoms, liemeniui, dubeniui, pečiams, rankoms ir atkuria žmogaus eisenos įspūdį.
„Tai, ką kineziterapijos užsiėmimo metu dirbant su kamuoliu pasiektume per penkias valandas, su žirgu galima pasiekti per pusvalandį“, – įsitikinusi kineziterapeutė.
Hipoterapijai žirgai atrenkami labai kruopščiai. Žirgas turi būti ramus, ramiai reaguoti į įvairius trikdžius, turi būti paklusnus. Svarbi ir žirgo žingsnio charakteristika. Jeigu siekiama, kad terapijos metu paciento raumenys įsitemptų, specialistas rinksis sparčiau žingsniuojantį žirgą, jeigu siekiama raumenų atpalaidavimo – plastiškai, lėtai žingsniuojantį žirgą.
Hipoterapijos centre daugiausia dirbama su cerebrinio paralyžiaus ligoniais, tačiau jojimo terapija padeda ir autizmo, dauno sindromo ligoniams, po galvos ar kitų traumų.
Jojimas stiprina raumenis, gerina jų simetriją, teigiamai veikia laikyseną, lavina pusiausvyrą, didina sąnarių judėjimo amplitudę, gerina kvėpavimą ir kraujo apytaką.
Pasak J. Rutkienės, teigiamą poveikį turi ne tik žirgo judesiai, bet ir jo kūno šiluma, kuri yra didesnė nei žmogaus. Tai skatina raumenų atsipalaidavimą, todėl užsiėmimų metu pacientas sėdi ne balne, o ant specialaus kilimėlio.
Terapinio jojimo poveikis – ne tik fizinis, bet ir psichologinis, socialinis, pedagoginis.
Norinčiųjų patekti į hipoterapijos užsiėmimus yra daug, tačiau specialistai prieš priimdami gerai įvertina, ar hipoterapija nepakenks.
Dirbant su žirgais yra traumų, alergijos, lėtinių ligų paūmėjimo rizika. Jojimo terapija netinka po sunkių stuburo traumų, kai slanksteliai sutvirtinti specialiomis priemonėmis. Nedirbama ir su daug sveriančiais pacientais, nes nutikus bėdai (apalpus, sublogavus) neturėtų jėgų jo nutempti nuo žirgo, kiltų pavojus pacientui.
Praktinio užsiėmimo metu J. Rutkienė pademonstravo, kokius pratimus atlieka hipoterapijos užsiėmimų metu.
Žmonės ieško alternatyvų
Lietuvos sporto universiteto Taikomosios fiziologijos ir reabilitacijos katedros profesorius gydytojas Aleksandras Kriščiūnas konferencijoje pateikė stulbinamą statistiką – net 8 pacientai iš 10 nepatenkinti tradicine medicina ir ieško alternatyvaus gydymo.
Dabar daugumą ligų (širdies ir kraujagyslių, kaulų ir sąnarių, endokrinines), pasak A. Kriščiūno, sukelia žalingi įpročiai, nevisavertė mityba, nutukimas, judėjimo stoka.
Tradicinė medicina dažnai kaltinama tuo, kad gydo organą, o ne žmogų, kaip visumą. Ypač kiekvienam žmogui svarbus bendravimas. „Šalia esantis žmogus mus veikia daug labiau nei mėnulis su savo potvyniais ir atoslūgiais“, – sakė A. Kriščiūnas.
Jo nuomone, dažnai neįsigilinama, ką reiškia terapija (gydymas), ir ja pavadinama bet kokia veikla: muzikos terapija, mezgimo terapija, piešimo terapija, landšafto terapija ir t.t.
„Tai – gydomoji veikla, o ne terapija“, – sakė profesorius. Jis abejoja vien alternatyvios medicinos nauda, ji turinti eiti greta klasikinės medicinos, o alternatyvia medicina turėtų užsiimti medicininį išsilavinimą turintys žmonės.
Delfinų terapija padeda visai šeimai
Klaipėdos universiteto dėstytoja, Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo Delfinų terapijos centro specialistė daktarė Brigita Kreivinienė skaitė pranešimą apie delfinų terapijos plėtrą.
Delfinų terapijai Lietuvoje – 15 metų. 2003–2006 metais Delfinariume buvo atliekami tyrimai, kurie parodė, kad ši terapija ypač veiksminga vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą.
2007–2010 metais buvo tiriama, kaip delfinų terapija veikia vaikus su cerebriniu paralyžiumi. Delfinariume buvo sudarytos visos sąlygos dirbti su šiais pacientais.
2010 ir 2011 metais vyko šeimų, susidūrusių su artimojo negalia, tyrimai. Nuo pat pradžių, dirbdami su neįgaliais vaikais, specialistai pastebėjo, kad pagalbos reikia ne tik ligoniui, bet ir visai šeimai, kuri ypač išgyvena dėl artimojo ligos.
Daugiau kaip prieš metus atnaujintame Delfinariume įkurtas modernus Delfinų terapijos centras su trijų gylių baseinais, keltuvais neįgaliesiems, dušais, persirengimo patalpomis, užsiėmimų kabinetais.
Su pacientais dirba profesionali komanda: psichologas, socialinis darbuotojas, kineziterapeutas, struktūruoto mokymo ir elgesio terapijos specialistas, sensorinės integracijos specialistas ir delfinų treneriai.
Centras organizuoja trijų savaičių reabilitacijos programą, kurią sudaro 10 delfinų terapijos užsiėmimų ir papildomos veiklos, kurios parenkamos atsižvelgiant į paciento poreikius ir būklę (gilaus atsipalaidavimo technikos ir kiti pratimai vandenyje bei patalpose, dailės, muzikos užsiėmimai).
B. Kreivinienė pateikė pavyzdžių, kaip nevaikštantys, fobijų kamuojami vaikai po delfinų terapijos kurso iš delfinariumo išėjo savo kojomis. Kitų pacientų ligos neišgydomos, tačiau terapija padeda psichologiškai ir emociškai.
B. Kreivinienė viliasi, kad ateityje delfinų terapija taps prieinama ir suaugusiems pacientams.
Šuo – psichinei sveikatai
Pranešimą apie kaniterapiją (šunų terapiją) skaitė Vilniaus universiteto psichologijos daktarė, Kaniterapijos asociacijos prezidentė Vilmantė Pakalniškienė.
Psichologė kaniterapiją studijuoja JAV, nes Lietuvoje ar kaimyninėse šalyse tokių kursų ir studijų nėra.
Pasaulyje kaniterapija nėra nauja terapijos šaka, tačiau pastarąjį dešimtmetį įgauna vis didesnį pagreitį, taip pat ir Lietuvoje.
Kaniterapija nėra susitikimas su šunimi ir jo glostymas, pavyzdžiui, senelių namuose, ligoninėje ir panašiai. Kaniterapija – alternatyvus gydymo, reabilitacijos būdas, kai norint pasiekti geresnės fizinės, emocinės sveikatos, pagerinti pažintinius bei socialinius įgūdžius, naudojamas specialiai paruoštas šuo motyvacijai sustiprinti.
Psichologė akcentavo, kad ne šuo yra terapeutas ir ne šuo dirba su pacientu, o specialistas: psichologas, ergoterapeutas, logopedas ar kitas.
Kaniterapijos kursas trunka apie 12 savaičių ar ilgiau. Paprastai būna vienas užsiėmimas per savaitę, kuris trunka nuo 15 iki 60 minučių.
Kaniterapija, pasak pranešėjos, padeda įveikti nerimą, baimes, depresiją, vienišumo jausmą, lavina bendravimo įgūdžius, verbalinę komunikaciją, padeda koncentruoti dėmesį, slopina agresyvų elgesį, motyvuoja mokytis (vaikai labiau linkę kažką daryti dėl šuns, negu dėl mokytojo ar tėvų) ir panašiai.
Lietuvoje kaniterapijos specialistai daugiausia dirba su raidos sutrikimų turinčiais vaikais.
Jurgitos JUŠKEVIČIENĖS nuotr.
Praktinio hipoterapijos užsiėmimo metu pademonstruota, kaip dirbama su pacientu. Dirba keturi specialistai: vienas veda žirgą, du prilaiko žmogų, ketvirtas rodo ir sako, kokius pratimus daryti.
Kai raitelis išmoksta atsipalaiduoti sėdėdamas ant žirgo, kineziterapeutė pasiūlo pažaisti su kamuoliu: iškelti į viršų, išmesti ir pagauti, mesti greta einančiam darbuotojui.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto lektorė, kineziterapeutė Jurgita Rutkienė dirba daugiausia su cerebriniu paralyžiumi sergančiais vaikais. Terapinis jojimas jiems padeda išmokti judėti ir net vaikščioti.
Profesorius gydytojas Aleksandras Kriščiūnas sako, kad žmogaus sveikatai ir savijautai didelę reikšmę turi bendravimas.
Pasiklausyti pranešimų apie gyvūnų terapijos naudą susirinko pilna Kurtuvėnų ratinės salė.