
Naujausios
Jaunieji gydytojai nepanaikina medikų deficito
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šiuo metu dirba trys psichiatrijos vyresnieji rezidentai ir keturi internai. Jaunieji gydytojai be darbo nesėdi, nes profesionalų krūviai – labai dideli. Be to, ligoninei ypač trūksta kai kurių sričių specialistų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Ligoninėje trūksta gydytojų
Vaiva Makštutienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė, laikinai einanti generalinio direktoriaus pareigas, pasidžiaugė, kad rezidentai ir internai renkasi Šiaulių ligoninę praktikai, tačiau norėtų, kad jie čia sugrįžtų dirbti.
Šiuo metu ligoninėje labiausiai trūksta rentgenologų. Nors ligoninė turi labai gerą diagnostinę bazę, turi daug aparatūros, bet neturi pakankamai gydytojų.
Į Šiaulius neatvyksta ir šios specialybės rezidentų, nes čia nėra rentgenologų rezidentūros bazės. Norint tapti rezidentūros baze, neužtenka turėti vien aparatūros, reikalingi ir specialistai.
Nuolat Šiaulių apskričiai trūksta dermatovenerologų, neurochirurgų, pediatrų. Taip pat trūksta suaugusiųjų endokrinologų, oftalmologų, psichiatrų.
„Vyksta kartų kaita, ir kai kuriose srityse pradeda stigti gydytojų. Visų gydytojų krūviai yra labai dideli“, – sakė V. Makštutienė.
Psichiatrams darbo netrūksta
Šiaulių ligoninė psichiatrijos rezidentūros bazę turi nuo 2012 metų. Kasmet praktikos atvyksta trys rezidentai iš Kauno Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir vienas – iš Vilniaus universiteto. Nuo kitų metų ligoninė galės priimti keturis psichiatrijos rezidentus.
Šiuo metu praktiką atlieka vyresnieji rezidentai Dominykas Diržys, Joana Šaulevičiūtė ir Jurgita Diečkutė. Jaunieji gydytojai apgyvendinti rekonstruotame Šaukėnų dvare. Pirmame pastato aukšte veikia Šaukėnų gerontopsichiatrijos skyrius, o antrame įrengti kambariai. Rezidentai į darbą kasdien nuvežami ir parvežami.
Kadangi Psichiatrijos klinikoje ligonių daug ir trūksta keturių psichiatrų, jaunieji gydytojai be darbo nesėdi.
Medikų šeimoje užaugęs kaunietis D. Diržys psichiatriją pasirinko neatsitiktinai, jo tėtis Darius Diržys – taip pat psichiatras.
Rezidentas dirba Ūmių būsenų skyriuje. Pasak gydytojo, tai vienas sunkiausių, bet kartu ir įdomiausių skyrių ir labai gera patirtis. Tokios neįgysi universitetinėje ligoninėje, kurioje rezidentų netrūksta.
Alytiškė J. Šaulevičiūtė, studijuojanti Kaune, trečiame rezidentūros kurse, sako, kad čia daug plačiau galima pamatyti, kokia tikroji situacija psichiatrijos srityje.
J. Šaulevičiūtė dirba Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje. „Tokių skyrių Lietuvoje nėra daug. Buvo labai įdomu pamatyti jo veiklą: kaip pacientai integruojami į visuomenę, kaip gauna socialinius įgūdžius, yra labai susibendravę, kai kurie lanko užsiėmimus jau daug metų. Tai nėra tik rūpinimasis, kokius vaistus paskirti pacientui, bet ir tolesniu jų gyvenimu“, – pasakojo gydytoja.
Panevėžietė J. Diečkutė psichiatriją pasirinkusi dėl to, kad visiškai neįdomi pasirodė somatika, nesinorėjo visą dieną žiūrėti į tyrimų atsakymus ir iš to spręsti diagnozę.
Jaunajai gydytojai patinka aukštoji psichiatrija, studijuoti šizofrenijos spektro sutrikimus, ypač patinka darbas su pirminiais pacientais. J. Diečkutė dirba III afektinių ir psichozinių būsenų bendros psichiatrijos skyriuje ir Krizių intervencijos, priėmimo ir konsultacijų centre ir dienos stacionare.
„Labai patinka dienos stacionaras, nes čia pirmą kartą pamačiau užsiėmimus pacientams. Tokių dienos stacionarų šalyje reikėtų daugiau, nes matyti, kad pacientai nuo užimtumo, bendravimo vieni su kitais sveiksta“, – sakė J. Diečkutė.
Internai išbando įvairias sritis
Trečią mėnesį Šiaulių ligoninėje praktiką atlieka internai vilnietė Emilija Rimkutė, rokiškėnas Linas Petrauskas, šiaulietės Ieva Valčiukaitė ir Kamilija Tvaronavičiūtė.
Internams praktikos metu tenka padirbėti įvairiuose ligoninės skyriuose: tris savaites – vaikų ligų klinikoje, tris savaites – akušerijos-ginekologijos skyriuje, savaitę – skubios pagalbos skyriuje, šešias savaites – vidaus ligų skyriuje, tris savaites – traumatologijos skyriuje ir tris savaites – chirurgijos skyriuje.
„Esame pagalbinės rankos skyriuose. Turime ir savo pacientų, taigi turime visas galimybes išbandyti save, pasižiūrėti, kurioje srityje norėtume dirbti ateityje“, – sakė E. Rimkutė. Mergina norėtų studijuoti oftalmologiją.
L. Petrauskas Šiaulių ligoninę pasirinko ne tik dėl gerų atsiliepimų, bet dėl to, kad jo mergina, būsimoji medikė, yra šiaulietė, šiuo metu atliekanti praktiką Centro poliklinikoje. Būsimasis gydytojas planuoja rinktis šeimos medicinos kryptį.
Šiaulių Didždvario gimnaziją baigusios šiaulietės I. Valčiukaitė ir K. Tvaronavičiūtė praktikos į grįžo ne tik dėl to, kad gimtieji namai, bet ir dėl gerų atsiliepimų.
„Draugai sakė, kad čia nebūsime tik stebėtojai, tai – esminis dalykas besimokant medicinos. Labai patinka gydytojų požiūris į studentus. Gaunam daug praktikos ir daug patarimų, jaučiamės komandos dalimi. Tas jausmas labai svarbus“, – sakė I. Valčiukaitė.
I. Valčiukaitė norėtų studijuoti dermatovenerologiją, K. Tvaronavičiūtę vilioja endokrinologija.
Ar po studijų merginos grįš į Šiaulius, kol kas nėra tvirtai apsisprendusios.
Šiaulių ligoninė turi rezidentūros bazę baziniams dalykams: chirurgijai, vidaus ligų įvairiems profiliams, LOR (ausų, nosies, gerklės ligų). Nuo 2014 metų turi kardiologijos rezidentūros bazę, siekia įgyti akušerijos-ginekologijos bazę.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš kairės: psichiatrijos vyresnieji rezidentai Dominykas Diržys, Joana Šaulevičiūtė ir Jurgita Diečkutė bei internai Emilija Rimkutė, Linas Petrauskas, Ieva Valčiukaitė ir Kamilija Tvaronavičiūtė Šiaulių ligoninėje padeda patyrusiems gydytojams ir daug dirba savarankiškai.
Vaiva Makštutienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė, džiaugiasi į Šiaulius atvykstančiais jaunais gydytojais atlikti praktiką, tačiau norėtų, kad jie čia sugrįžtų ir dirbti.