
Naujausios
NUOTRAUKOS ISTORIJA
Nuotrauka atvedė pas jubiliejų švenčiančią porą
„Su malkų glėbiu – mano brolis Vincas“, – į „Šiaulių krašte“ publikuotą nuotrauką rodo Klemensas Kankalis. Prieš maždaug aštuonis dešimtmečius darytoje fotografijoje jis atpažįsta ir daugiau veidų, tik vardai, pavardės išbluko. Vakar Šiauliuose gyvenantiems Augustinai ir Klemensui Kankaliams buvo ypatinga diena – 65-osios vestuvių metinės.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pamatė saviškį
„Šiaulių kraštas“ trečiadienį publikavo tarpukario nuotrauką, kurioje įamžinta per dvidešimt asmenų.
Kas užfiksuoti nuotraukoje, kas fotografavo? – į šiuos klausimus atsakymų ieško JAV gyvenantis Vincent J. Mazeika. Šią fotografiją jo senelis Vincas Mažeika, iš Lietuvos emigravęs 1911 metais, buvo gavęs gyvendamas JAV. Anūkas spėjo, kad nuotraukoje gali būti įamžinti Gruzdžių dvaro darbininkai.
Jau kitą dieną į redakciją užėjo šiaulietė Dalia Mažvilienė – ne tik pratęsti laikraščio prenumeratos, bet ir pranešti, kad nuotraukoje įamžintas jos tėtės brolis, o jai – dėdė Vincas Kankalis.
Šiaulietė jau buvo sulaukusi skambučio iš pusseserės Zitos Lukytės, gyvenančios Meškuičiuose, kuri yra išsaugojusi nuotraukos originalą.
„Jaunystėje brolis buvo labai panašus į tėtį“, – žiūrėdama į nuotrauką, sakė D. Mažvilienė. Ir pasidalijo trumpa dėdės biografija.
V. Kankalis gimė 1918 metais. Nuotraukoje jam – maždaug aštuoniolika, tad fotografuota apie 1936 metus. Nuotrauka galėjo būti daryta Beržėnuose, esančiuose maždaug už 7 kilometrų nuo Gruzdžių.
„Tėvai apsidžiaugė pamatę nuotrauką. Jie – nuolatiniai laikraščio skaitytojai“, – sakė dukra. Ir mielai sutiko, kad užsuktume į svečius.
Likimo išblaškyti
Gruodžio 2-osios, 65-ųjų vestuvių metinių, rytą Augustina ir Klemensas Kankaliai pasitinka pasitempę. Geležinės vestuvės, rašo žinynai, retas įvykis, jis liudija šeimyninių santykių tvirtumą, kurie tampa kieti ir tvirti kaip geležis.
„Man – devyniasdešimt pirmi, jam – devyniasdešimt antri. Pilno proto apsivedėme: aš ėjau 25-us, jis – 26-us metus“, – šypsosi A. Kankalienė.
K. Kankalis paima laikraštį ir parodo brolį. Nuotraukoje yra ir daugiau pažįstamų, bet per laiką pavardės išdilo, liko tik matyti veidai: „Čia, atrodo, Dargužai. Seni laikai, nebeatseku, bet visi žinomi.“ Pamini Lukošiūną, Pakšį. Mažeikų pavardė irgi žinoma iš tų laikų, kai dirbdavo pas ūkininkus.
„Ilga melodija“, – paklaustas apie brolio likimą, sako K. Kankalis. Vincas „prie vokiečių“ buvęs tiekėjas, vežiodavo produktus. Sužeistas sovietiniams partizanams pasprogdinus geležinkelį. Kai traukėsi vokiečiai, traukėsi ir V. Kankalis. Apsigyveno Amerikoje. JAV jau gyveno jo dėdė, pavarde Žiogas. V. Kankalis įsidarbino Detroite, „Ford“ fabrike.
Į Lietuvą rašė laiškus, atskriedavo sveikinimai švenčių proga, nuotraukos. Siuntė ir iškvietimą aplankyti.
„Neišleido: politiškai neaktyvus. Sakė, su tokia charakteristika niekur neišvažiuosi“, – prisimena K. Kankalis.
Vincas mirė dar sovietmečiu, vėliau nutrūko ryšiai ir su jo žmona.
Kankalių šeimoje augo šešiese – penki broliai ir sesuo. „Visi buvome išblaškyti“, – atsidūsta K. Kankalis. Liko mamos, Onos Kankalienės, 80-ečio nuotrauka, joje įsiamžino mama, sūnūs Klemensas, Benediktas, Kazimieras, duktė Onutė ir anūkė Zita. Nuotrauka daryta prie namo Gulbinų kaime, netoli Beržėnų.
A. Kankalienės tėviškė irgi buvo netoliese – Bivainiuose (dabar – Joniškio r.). Staltiesę, kuria apdengtas šeimos stalas, moteris atsivežė iš gimtųjų namų, o baigė siuvinėti apsigyvenusi Šiauliuose – prieš maždaug septynis dešimtmečius.
„Tėvai turėjo 30 hektarų žemės. Nubuožino. Man pasakė, kad į kolūkį nepriims – eik į miestą. Taip ir išėjau“, – tokia buvo moters savarankiško gyvenimo pradžia. Šiauliai tuo metu atsikūrinėjo po karo. Abu su broliu įsidarbino pašte – nešiojo laiškus.
Tėvai liko kaime – su viena karve. Iš savo namų nenorėjo niekur eiti, o ir eiti nebuvo kur. 1949 metais su jauniausiu sūnumi, gimnazistu, išvežti į Irkutsko sritį, Alzamajaus rajoną.
Sibiro neišvengė ir antrasis brolis. Jau tarnaudamas kariuomenėje, pradėjo susirašinėti su ištremtais namiškiais. Už šią „nuodėmę“ buvo nubaustas: „Jį laikė neištikimu tėvynei ir per kalėjimus, etapus „biedną“, nuplyšusį pristatė tėvams...“ Į Lietuvą šeima grįžo 1958 metais.
Kuklios vestuvės – tvari santuoka
Ant sienos gėlėmis apipinta kabo vestuvinė Kankalių nuotrauka. Pora susituokė 1951 metų gruodžio 2 dieną. „Lygiai tokia diena buvo“, – žvelgdama į žiemą, sako A. Kankalienė.
Pasakojimas apie pirmąjį poros susitikimą – netikėtas. „Kai mus išbuožino, jis atėjo turto, kas dar likę, surašyti. Aš tuo tarpu buvau namie“, – prisimena A. Kankalienė.
„Brolis pasiuntė, sako, eik, surašysi turtą. Tokia mūsų pirma pažintis buvo“, – nusišypso K. Kankalis.
Vėliau susitiko Šiauliuose, kai apsigyveno toje pačioje gatvėje.
„Kaip jaunimas nesusipažins! Per langą matydavome vienas kitą, beveik tame pačiame kieme gyvenome“, – prisimena A. Kankalienė. Ji atpažino, kad Klemensas – tas pats žmogus. Nepyko. Pradėjo draugauti.
Norėjo tuoktis, bet nebuvo, kur gyventi. Augustina sulaukė pasiūlymo persikraustyti pas šeimininkę, kurios name anksčiau gyveno išvežtasis brolis.
Pasimatyme apie tai pasisakė Klemensui. „Sakau, man butą siūlo, eisim trise, mergaitės, apžiūrėti. O jis sako, mergaitėms nesakyk, mudu einam“, – juokiasi A. Kankalienė.
Tuokėsi kukliai. Metrikacijos skyrius tuomet buvo įsikūręs Aušros alėjoje. Vakare ėjo į Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą bažnytinės santuokos.
„Savo vestuvių neturėjome. Nebuvo pinigų abiem žiedams – susidėję vieną nupirkome. Vyrui davė seną – močiutės“, – rodo žiedą ant piršto A. Kankalienė. Naujus žiedus abu nusipirko per sidabrines vestuves.
„Paskui prasidėjo: sidabrinės, auksinės, deimantinės, dabar nežinau, kokias čia vaikai padarys“, – juokiasi A. Kankalienė.
Kankaliai išaugino sūnų ir dvi dukras. Juokiasi, kad tėvai laimingi, kai gali vaikus į pensiją išleisti. Sulaukė ir šešių anūkų bei šešių proanūkių. Anūkai gyvena JAV, Vokietijoje, Norvegijoje. Ant staliuko išrikiuotos šeimos nuotraukos – visa galerija.
„Nereikia nervintis“, – tokį ilgos ir sėkmingos santuokos receptą pateikia A. Kankalienė. O ar greit praėjo 65 metai kartu? „Nė justi nejutom!“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr ir repr.
Augustina ir Klemensas Kankaliai santuokoje gyvena 65 metus.
Vestuvinė Augustinos ir Klemenso Kankalių nuotrauka.
Augustina Kankalienė moka viską: siūti, megzti, siuvinėti, gardžiai gaminti. „Iš ko išmokau? Kai nori ir išmoksti! Labai lengva. Jei nesimokysi, nedirbsi, nesidomėsi, niekada nemokėsi.“
Klemensas Kankalis „Šiaulių krašte“ išspausdintoje nuotraukoje atpažino savo brolį Vincą.
Klemensui Kankaliui buvo smagu laikraštyje pamatyti pažįstamų veidų.
Dalia Mažvilienė džiaugiasi, kad tėvai sulaukė gražios sukakties.
Vinco Kankalio vestuvių nuotrauka į Šiaulius atkeliavo iš JAV.
„Fantastiška nuotrauka“
Apie „Šiaulių krašte“ paskelbtą nuotrauką mintimis pasidalijo ir monografijos „Gruzdžiai“ vyriausiasis redaktorius ir sudarytojas Domijonas Šniukas:
– Nuotrauka etnografiniu požiūriu yra fantastiška. Gaila, kad jos neturėjau leisdamas dvitomę „Gruzdžių“ monografiją. Kadangi prie jos nėra jokių papildomų duomenų, sunku ką nors pasakyti. Nuotraukos žmonės man nematyti.
Nuotraukoje susirinkę prie „pečiaus“, kitaip lokomobilio, garu veikiančios mašinos, kuri diržu suko kuliamąją. Taigi pavaizduota javų kūlimo talka. Tai, kad žmogus rankose laiko alaus ąsotį, liudija, jog ji daryta tikrai ne valstybiniame Gruzdžių dvare, o kurio nors ūkininko kieme, nes būtent Gruzdžių krašto ūkininkai garsėjo kūliavų vaišėmis.
Iš kūliavos talkininkų rūbų, skarelių ir kepurių darytina išvada, kad fotografuota XX amžiaus ketvirtąjame dešimtmetyje, o su tam tikra rizika galima būtų spėti, kad 1935–1939 metais.
Peržvelgęs kaimų savininkus, radau tik tris Mažeikų (moterų) pavardes, jų ūkiai siekė tik po 3 hektarus, tad tokios prašmatnios kūliavos negalėjo organizuoti. Vadinasi, nuotrauka daryta ne Mažeikos ūkyje.
XX amžiaus 4 dešimtmetyje Gruzdžiuose veikė labai profesionalūs fotografai Vilhelmas ir Adolis Tautvaišai. Pagal nuotraukos kokybę tikėtina, kad tai vieno jų darbas.