
Naujausios
POKALBIAI PRIE ARBATOS PUODELIO
Negalią pavertė galia
Šiaulietė Vidmantė Raustytė svajoja, kad Lietuvoje būtų gera gyventi visiems, pasaulyje išnyktų sienos tarp negalią turinčių ir sveikų žmonių. Neseniai ji inicijavo socialinę akciją, suvienijusią net 18 Lietuvos miestų. 26-erių mergina nuo gimimo turi cerebrinį paralyžių, tačiau tai nesutrukdo jai džiaugtis gyvenimu.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
„Mane pastebėsite iškart“, – pajuokauja V. Raustytė, telefonu tariantis dėl susitikimo. Smulkutė mergina įsikibusį į vaikštynę visur keliauja savarankiškai. Susitinkame Šiaulių pėsčiųjų bulvare esančioje „Centro šokoladinėje“, kur pokalbį prie vaisinės arbatos pasaldina saldainiai ir sušildo merginos nesavanaudiškos iniciatyvos.
– Tarptautinei neįgaliųjų žmonių dienai paminėti inicijavai socialinę akciją „Aš ir Tu – tai MES“. Kuo ji tau svarbi?
– Pagrindinis akcijos tikslas buvo mažinti atskirtį tarp neįgaliųjų ir sveikųjų, nes atskirtis Lietuvoje jaučiasi. Norėjau sukurti bendruomeniškumą, vienybę. (Žmonės vienu metu centrinėse aikštėse kūrė „gyvą“ skulptūrą – sujungtus ženklų „Neįgalusis“ ir „Pėsčiųjų takas“ simbolius – red.past.)
Akcijos mintį brandinau visą gyvenimą. Nors idėja buvo mano, akciją surengėme kartu su komanda – Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacija, Šiaulių apskrities nevyriausybinių organizacijų sąjungos pirmininke Edita Navickiene, mano mama, bei asociacijos „Maži žingsneliai“ pirmininke Živile Kulėše. Jeigu ne mes patys, kas kitas už mus tai padarys?
26-erius metus turiu negalią, esu patyrusi patyčių, diskriminacijos. Galbūt reikėjo žingsnio, padedančio griauti sienas tarp neįgaliųjų ir sveikųjų. Turiu svajonę, kad pasaulyje nebeliktų patyčių, nevilties, baimės būti nesuprastam, atskirtam nuo visuomenės. Visa širdimi noriu, kad neįgalūs žmonės nesigėdytų savęs, savo negalios.
Man labai svarbu, kad akciją sutiko globoti Prezidentas Valdas Adamkus. Pati prieš trylika metų su juo skautavau skautų stovykloje, jis yra Šiaulių miesto garbės pilietis. Parašiau jam laišką ir jis sutiko. Akcijos ambasadoriais buvo iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių parolimpinį auksą parvežęs Mindaugas Bilius, olimpiados bronzos medalių laimėtojai baidarininkai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas.
Labai smagu, kad pirmą kartą Lietuvoje inicijuota akcija pritraukė tiek daug žmonių. Pradžioje galvojau, kad prisijungs vos keli miestai, o prisijungė net 18. Akcijos tikslai pasiteisino su kaupu! Reikia, kad sveikieji žinotų apie neįgaliuosius. Mes visi esame lygūs, tik turime šiek tiek trūkumų. Bet kas jų neturi?
– Prieš griaunant sienas reikia pačiam turėti vidinės tvirtybės. Kaip jos įgijai?
– Didžiausios stiprybės suteikia šeima, ji palaiko labiausiai – ir sunkiomis, ir džiaugsmingomis akimirkomis. Mano paslapčių saugotoja, geriausia draugė yra mama.
Gyvenime turėjau du pasirinkimus – sėdėti ir verkti dėl savo negalios arba eiti pirmyn, bandyti prisitaikyti, gyventi visavertį gyvenimą, kiek tai leidžia galimybės. Aš pasirinkau antrąjį variantą.
Kiti laukia, kol jiems ką nors atneš ant padėkliuko, o aš – ne. Pats turi stengtis, daryti, norint kažką pasiekti. Mane taip išauklėjo, vertybes įdiegė mama. Galbūt jei ne jos padrąsinimas, kartais – spyris į užpakalį, sėdėčiau namuose ir nieko nesiekčiau.
Esu įgijusi tris specialybes, dalyvauju įvairiuose renginiuose, projektuose bei pati juos organizuoju, dažnai savanoriauju. Laisvalaikiu kuriu eilėraščius, domiuosi fotografija bei psichologija. Nepaisant negalios stengiuosi eiti per gyvenimą su šypsena, džiaugtis kiekviena akimirka.
– Minėjai, jog pačiai teko susidurti su patyčiomis? Kaip jas įveikei?
– Susidūriau gana daug, bet su laiku turi išmokti nebereaguoti. Pradžioje skaudžiai reagavau, buvo ašarų, labai sunkių momentų... Būna visko.
Kartais pasižiūri skersai, jaučiu žodžiais nepaaiškinamą neigiamą atmetimo reakciją. Dažniausiai visi vertina tik išorę, į vidų net nepasižiūri.
Viešajame transporte su vežimėliu niekaip neįlipsiu pati. Prieini prie žmogaus, prašai pagalbos, bet jis į tave nereaguoja – kaip į sieną, nors mato, praeina kaip pro kokį daiktą. Kartais vairuotojai mato, kad žmogus su vežimėliu, bet nuvažiuos, nepalauks.
Žinoma, būna ir priešingai, padeda, net nereikia prašyti.
Kai mokiausi specialiojoje mokykloje, aštuntoje klasėje vyresni mokiniai užstojo man kelią prie laiptų, norėdami pasityčioti vos nenumetė iš antro aukšto. Gerai, kad išsilaikiau... Nežinia, kaip būtų pasibaigę.
Vienas sunkiausių momentų gyvenime buvo prieš keletą metų, kai studijavau vienoje Šiaulių kolegijų. Skaudama širdimi teko mesti mokslus, dėl kai kurių dėstytojų, grupės kuratorės neigiamo požiūrio. Jos man pasakė: „Kam mokaisi, eik dirbti“. Leido suprasti, kad nereikalingai užimu vietą. Gali nusipirkti aparatūrą, pritaikytą neįgaliesiems studentams, bet žmogiškumo nenusipirksi.
Kiekvienas toks netiesioginis nukritimas yra tam tikra užgrūdinanti pamoka. Storą odą tenka užsiauginti ne tik neįgaliesiems, bet ir jų artimiesiems, globėjams.
Tačiau neįgaliųjų gyvenimas nėra vien juodas. Po tamsios nakties visada nušvinta saulė.
– Ko sveikieji dažniausiai nesupranta apie neįgaliuosius?
– Mano nuomone, kai kurie tėvai perdėtai saugo savo neįgalius vaikus, bijodami neleidžia jiems gyventi savarankiškai. Juos suprantu, bet taip nereikia.
Kiekvienas žmogus pagal galimybes, poreikius turi gyventi kuo savarankiškiau, baigti mokslus. Būkim biedni, bet teisingi – tėvai amžinai negyvens... Todėl pamatas po kojomis labai svarbus.
Nėra vieno konkretaus recepto kaip sveikiems žmonėms reikėtų elgtis. Svarbiausia – priimti mus, neįgaliuosius, tokius, kokie esame. Visi norime būti visaverčiais – mokytis, bendrauti, kurti šeimas.
Nereikia gailesčio, kad neįgalusis vargšas, nuskriaustas – reikia supratimo. Nė vienas neįgalusis nėra kaltas dėl savo negalios, jis nepasirinko tokios „dovanos“. Taip tiesiog nutiko.
Mane labiausiai erzina, kai vos pasidalinus kažkuo feisbuke iškart ima aukštinti, kokia esu šaunuolė. Bet tai juk natūralu – tiesiog darau tą patį, ką visi kiti: plaukiu baidare, koncertuoju, žaidžiu boulingą...
Visaverte visuomenės nare dažnai negaliu tapti dėl nuo manęs nepriklausančių aplinkybių: švietimo sistemos, darbo rinkos. Norėtųsi, kad įstatymai būtų neįgaliųjų naudai.
Daugelis tėvų pasirenka mokyti neįgalius vaikus specialiosiose mokyklose arba namuose. Manau, pagal vaiko galimybes reikia leisti jiems mokytis bendrojo lavinimo mokyklose. Tai būtų pirminis visuomenės žingsnis į toleranciją, kad sveikieji neišsigąstų neįgaliųjų, o neįgalieji nebijotų sveikųjų. Tuomet siena pamažu tirptų.
– Tavo norai nesavanaudiški – galvoji apie kitus, ne vien save.
– Dažnai pagalvoju kas būtų, jeigu būtų – jei man likimas nebūtų „padovanojęs“ negalios. Kaip pati reaguočiau į neįgalų žmogų? Sunku pasakyti, nes to niekada nepatyriau ir nepatirsiu. Kai turi negalią, kitaip vertini žmones, nesavanaudiškai žiūri į gyvenimą. Turiu neįgalią seserį, todėl galvoti vien apie save neišeina.
– Kaip savo negalią pavertei galia?
– Viskas ateina savu laiku, iš vidaus. Išmokau nebereaguoti į skaudžius žodžius – darau tai, kas man patinka. Aš sau ir tiems, kurie laikė mane nieko nesugebančia, jau seniai įrodžiau, kad galiu daugiau.
Sveikieji taip pat gali bet kurią akimirką tapti neįgaliais. Dažniausiai tokie žmonės sako, kad gyvenimas atrenka, kas yra tikri draugai, o kas tik pakeleiviai. Jiems reikia išmokti vėl atsistoti. Aš niekada nebuvau sveika, teko prisitaikyti ir eiti pirmyn.
Tikrų kovotojų galia slypi jų širdyse. Galbūt šis suvokimas padėjo man negalią paversti galia. Mes visi esame žmonės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nuo pat gimimo cerebrinį paralyžių turinti šiaulietė Vidmantė Raustytė įsitikinusi – nesvarbu, kas nutiktų gyvenime, niekada neverta pasiduoti.
Nepaisant negalios Vidmantė Raustytė stengiasi eiti per gyvenimą su šypsena, džiaugtis kiekviena akimirka.