
Naujausios
Meilė krepšiniui atspindėta fotografijose
Šiaulių universiteto bibliotekoje veikia Leono Karaliūno fotografijų paroda „Kiemai, kuriuose mylimas krepšinis“ ir pristatyta knyga „Iš kiemo į didįjį krepšinį“.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Per trejus metus L. Karaliūnas aplankė daugybę Joniškio rajono kiemų ir nufotografavo per 900 krepšinio lankų. Vienur krepšinio lanką atstoja kiauras kibiras, kitur – padanga ar statinės lankas, dar kitose nuotraukose – nauji, modernūs krepšinio stovai. Nuotraukos liudija, kad lietuviai išradingi, jeigu tik nori žaisti krepšinį, lankui atras vietos: kieme, prie ūkinio pastato ar tiesiog pievoje.
Imtis fotografuoti krepšinio lankus Joniškio rajono miesteliuose ir kaimuose L. Karaliūną paskatino Jonas Nekrašius, teisininkas, kraštotyrininkas, kultūrologas, fotografas.
Parodos atidaryme J. Nekrašius sakė užsiminęs viename renginyje nieko rimto negalvodamas, tarsi pajuokaudamas, tačiau joniškietis ėmė ir padarė.
Krepšinio entuziastui ir Krepšinio muziejaus įkūrėjui svarbu buvo įamžinti ir žmones, žaidžiančius krepšinį.
Parodos autoriui nuotraukos svarbios ir istoriniu požiūriu, nes jose įamžintos senos Joniškio krašto sodybos, moliniai, mediniai pastatai, kurių galbūt vėliau nebeliks.
Parodos autorius sako sulaukęs komentarų, kad gal nereikėtų fotografuoti varganų pastatų su sulankstytais krepšinio lankais, tačiau L. Karaliūnas norėjęs parodyti, kad kiekvieno lietuvio, nesvarbu, ar jis turtingas, ar vargšas, širdyje yra krepšinis.
L. Karaliūnas pasakojo, kad įamžinti krepšinio lankus nebuvo lengva, teko gauti savininkų sutikimą. Buvo tokių, kurie krepšinio entuziasto į savo kiemus neįsileido, kelią pastodavo šunys.
Krepšinio entuziastas ne tik fotografavo, bet ir filmavo. Parodos atidarymo metu parodė trumpą filmą, kuriame skambant dainoms apie krepšinį, žaidžia jaunimas, šeimos, veteranai.
Šiuo metu L. Karaliūnas yra įamžinęs 910 krepšinio lankų. Šį skaičių krepšinio entuziastas norėjo įregistruoti kaip Lietuvos rekordą, tačiau dėl įvairių kliūčių nepavyko. Nepaisant to, krepšinio entuziastas tai laiko rekordu ir sako kviesiąs kitus entuziastus jį pagerinti.
Nuotraukas su krepšinio lankais L. Karaliūnas sudėjo į didžiulį albumą, kurį galima pildyti, ir į savo 400 puslapių naująją knygą „Iš kiemo į didįjį krepšinį“, skirtą Joniškio krepšinio 80-mečiui.
Knygoje lietuvių ir anglų kalbomis rašoma apie krepšinio užuomazgas majų ir actekų laikais, apie dabartinio krepšinio sumanytoją amerikietį Džeimsą Neismitą, apie krepšinį Lietuvoje ir Joniškyje.
Fotografuoti L. Karaliūnas pradėjo prieš penkerius metus, kai dovanų gavo nediduką fotoaparatą. Per tuos metus „sunaudojo“ jau beveik tris fotoaparatus. Kadangi yra mėgėjas, savo nuotraukas parodo draugams profesionalams, kurie ne tik padeda atrinkti geriausias, bet ir sutvarkyti. Dalis nuotraukų su krepšinio lankais virto atvirukais.
Bibliotekoje taip pat eksponuojamos nuotraukos iš susitikimų Krepšinio muziejuje. L. Karaliūnas parodai atrinko daugiausia tas nuotraukas, kuriose įamžinti šiauliečiai.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Krepšinio muziejaus įkūrėjas joniškietis Leonas Karaliūnas šiauliečiams pristatė savo knygą „Iš kiemo į didįjį krepšinį“.
Pasveikinti Leono Karaliūno (centre) su parodos „Kiemai, kuriuose mylimas krepšinis“ atidarymu į Šiaulių universiteto biblioteką atvyko seni bičiuliai.