Meilė krepšiniui atspindėta fotografijose

Meilė krepšiniui atspindėta fotografijose

Mei­lė krep­ši­niui at­spin­dė­ta fo­tog­ra­fi­jo­se

Šiau­lių uni­ver­si­te­to bib­lio­te­ko­je vei­kia Leo­no Ka­ra­liū­no fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da „Kie­mai, ku­riuo­se my­li­mas krep­ši­nis“ ir pri­sta­ty­ta kny­ga „Iš kie­mo į di­dį­jį krep­ši­nį“.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Per tre­jus me­tus L. Ka­ra­liū­nas ap­lan­kė dau­gy­bę Jo­niš­kio ra­jo­no kie­mų ir nu­fo­tog­ra­fa­vo per 900 krep­ši­nio lan­kų. Vie­nur krep­ši­nio lan­ką at­sto­ja kiau­ras ki­bi­ras, ki­tur – pa­dan­ga ar sta­ti­nės lan­kas, dar ki­to­se nuo­trau­ko­se – nau­ji, mo­der­nūs krep­ši­nio sto­vai. Nuot­rau­kos liu­di­ja, kad lie­tu­viai iš­ra­din­gi, jei­gu tik no­ri žais­ti krep­ši­nį, lan­kui at­ras vie­tos: kie­me, prie ūki­nio pa­sta­to ar tie­siog pie­vo­je.

Im­tis fo­tog­ra­fuo­ti krep­ši­nio lan­kus Jo­niš­kio ra­jo­no mies­te­liuo­se ir kai­muo­se L. Ka­ra­liū­ną pa­ska­ti­no Jo­nas Nek­ra­šius, tei­si­nin­kas, kraš­to­ty­ri­nin­kas, kul­tū­ro­lo­gas, fo­tog­ra­fas.

Pa­ro­dos ati­da­ry­me J. Nek­ra­šius sa­kė už­si­mi­nęs vie­na­me ren­gi­ny­je nie­ko rim­to ne­gal­vo­da­mas, tar­si pa­juo­kau­da­mas, ta­čiau jo­niš­kie­tis ėmė ir pa­da­rė.

Krep­ši­nio en­tu­zias­tui ir Krep­ši­nio mu­zie­jaus įkū­rė­jui svar­bu bu­vo įam­žin­ti ir žmo­nes, žai­džian­čius krep­ši­nį.

Pa­ro­dos au­to­riui nuo­trau­kos svar­bios ir is­to­ri­niu po­žiū­riu, nes jo­se įam­žin­tos se­nos Jo­niš­kio kraš­to so­dy­bos, mo­li­niai, me­di­niai pa­sta­tai, ku­rių gal­būt vė­liau ne­be­liks.

Pa­ro­dos au­to­rius sa­ko su­lau­kęs ko­men­ta­rų, kad gal ne­rei­kė­tų fo­tog­ra­fuo­ti var­ga­nų pa­sta­tų su su­lanks­ty­tais krep­ši­nio lan­kais, ta­čiau L. Ka­ra­liū­nas no­rė­jęs pa­ro­dy­ti, kad kiek­vie­no lie­tu­vio, ne­svar­bu, ar jis tur­tin­gas, ar varg­šas, šir­dy­je yra krep­ši­nis.

L. Ka­ra­liū­nas pa­sa­ko­jo, kad įam­žin­ti krep­ši­nio lan­kus ne­bu­vo leng­va, te­ko gau­ti sa­vi­nin­kų su­ti­ki­mą. Bu­vo to­kių, ku­rie krep­ši­nio en­tu­zias­to į sa­vo kie­mus neį­si­lei­do, ke­lią pa­sto­da­vo šu­nys.

Krep­ši­nio en­tu­zias­tas ne tik fo­tog­ra­fa­vo, bet ir fil­ma­vo. Pa­ro­dos ati­da­ry­mo me­tu pa­ro­dė trum­pą fil­mą, ku­ria­me skam­bant dai­noms apie krep­ši­nį, žai­džia jau­ni­mas, šei­mos, ve­te­ra­nai.

Šiuo me­tu L. Ka­ra­liū­nas yra įam­ži­nęs 910 krep­ši­nio lan­kų. Šį skai­čių krep­ši­nio en­tu­zias­tas no­rė­jo įre­gist­ruo­ti kaip Lie­tu­vos re­kor­dą, ta­čiau dėl įvai­rių kliū­čių ne­pa­vy­ko. Ne­pai­sant to, krep­ši­nio en­tu­zias­tas tai lai­ko re­kor­du ir sa­ko kvie­siąs ki­tus en­tu­zias­tus jį pa­ge­rin­ti.

Nuot­rau­kas su krep­ši­nio lan­kais L. Ka­ra­liū­nas su­dė­jo į di­džiu­lį al­bu­mą, ku­rį ga­li­ma pil­dy­ti, ir į sa­vo 400 pus­la­pių nau­ją­ją kny­gą „Iš kie­mo į di­dį­jį krep­ši­nį“, skir­tą Jo­niš­kio krep­ši­nio 80-me­čiui.

Kny­go­je lie­tu­vių ir ang­lų kal­bo­mis ra­šo­ma apie krep­ši­nio užuo­maz­gas ma­jų ir ac­te­kų lai­kais, apie da­bar­ti­nio krep­ši­nio su­ma­ny­to­ją ame­ri­kie­tį Džeim­są Neis­mi­tą, apie krep­ši­nį Lie­tu­vo­je ir Jo­niš­ky­je.

Fo­tog­ra­fuo­ti L. Ka­ra­liū­nas pra­dė­jo prieš pen­ke­rius me­tus, kai do­va­nų ga­vo ne­di­du­ką fo­toa­pa­ra­tą. Per tuos me­tus „su­nau­do­jo“ jau be­veik tris fo­toa­pa­ra­tus. Ka­dan­gi yra mė­gė­jas, sa­vo nuo­trau­kas pa­ro­do drau­gams pro­fe­sio­na­lams, ku­rie ne tik pa­de­da at­rink­ti ge­riau­sias, bet ir su­tvar­ky­ti. Da­lis nuo­trau­kų su krep­ši­nio lan­kais vir­to at­vi­ru­kais.

Bib­lio­te­ko­je taip pat eks­po­nuo­ja­mos nuo­trau­kos iš su­si­ti­ki­mų Krep­ši­nio mu­zie­ju­je. L. Ka­ra­liū­nas pa­ro­dai at­rin­ko dau­giau­sia tas nuo­trau­kas, ku­rio­se įam­žin­ti šiau­lie­čiai.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Krep­ši­nio mu­zie­jaus įkū­rė­jas jo­niš­kie­tis Leo­nas Ka­ra­liū­nas šiau­lie­čiams pri­sta­tė sa­vo kny­gą „Iš kie­mo į di­dį­jį krep­ši­nį“.

Pas­vei­kin­ti Leo­no Ka­ra­liū­no (cent­re) su pa­ro­dos „Kie­mai, ku­riuo­se my­li­mas krep­ši­nis“ ati­da­ry­mu į Šiau­lių uni­ver­si­te­to bib­lio­te­ką at­vy­ko se­ni bi­čiu­liai.