Lėlės primena vaikystės svajones

Lėlės primena vaikystės svajones

Lė­lės pri­me­na vai­kys­tės sva­jo­nes

Megz­tos, siū­tos, vel­tos, me­di­nės ir net stik­li­nės ran­kų dar­bo lė­lės eks­po­nuo­ja­mos Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos „Var­sos“ fi­lia­le. Į pa­ro­dą at­ke­lia­vo per 90 lė­lių iš dvy­li­kos mies­tų ir ra­jo­nų.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Rankų darbo kūriniai

Šiau­lių lop­še­lio-dar­že­lio „Sal­du­vė“ di­rek­to­rė Ni­jo­lė Kor­sa­kie­nė pa­si­džiau­gė, kad į kvie­ti­mą da­ly­vau­ti ran­kų dar­bo lė­lių pa­ro­do­je at­si­lie­pė net 74 da­ly­vės iš Šiau­lių, Kau­no, Klai­pė­dos, Pa­ne­vė­žio, Tel­šių, Ro­kiš­kio, Kai­šia­do­rių, Šven­čio­nių, Ra­sei­nių, Jo­na­vos mies­tų ir ra­jo­nų lop­še­lių-dar­že­lių. Lė­les ga­mi­no ir auk­lė­to­jos, ir dar­že­li­nu­kų ma­mos.

Pa­ro­dos ati­da­ry­me da­ly­va­vo ir apie sa­vo lė­les pa­sa­ko­jo au­to­rės.

Bib­lio­te­kos nuo­la­ti­nė lan­ky­to­ja, bu­vu­si bib­lio­te­ki­nin­kė Ire­na Pe­la­nie­nė į ren­gi­nį at­si­ne­šė neįp­ras­tą lė­lę. Maž­daug prieš 40 me­tų po­nios Ire­nos tė­ve­lio pa­ga­min­tas me­di­nis žmo­ge­liu­kas, spau­džiant me­di­nes kar­te­les, var­to­si ant sker­si­nio. Nors žais­las bu­vo skir­tas jos sū­nui, ta­čiau mo­te­riai ši lė­lė pri­me­na ir jos vai­kys­tę.

„Toks žais­las, ku­ris ju­da, var­ta­lio­ja­si, ma­no kar­tos vai­kui bu­vo sa­vo­tiš­ka pra­mo­ga. Kaž­kur te­ko skai­ty­ti, kad ga­min­da­mas žais­lą jo kū­rė­jas įde­da sa­vo šir­dį, sie­lą, ga­min­da­mas jį gal­būt il­gi­si sa­vo vai­kys­tės ir įkū­ni­ja vai­kiš­kas sva­jo­nes“, – sa­kė po­nia Ire­na.

Pa­sak N. Kor­sa­kie­nės, kom­piu­te­ri­niai žai­di­mai nie­ka­da neišs­tums lė­lių ir ki­tų žais­lų iš vai­kų ran­kų, nes jie su­tei­kia ga­li­my­bę žais­ti su­pan­tį pa­sau­lį. Vis po­pu­lia­res­nės da­ro­si ran­kų dar­bo lė­lės.

„Var­sos“ fi­lia­lo vy­riau­sio­ji bib­lio­te­ki­nin­kė Bi­ru­tė Pad­va­rie­tie­nė vy­lė­si, kad ši pa­ro­da gal­būt duos pra­džią sa­va­dar­bių lė­lių mu­zie­jui.

Da­ly­vės iš Klai­pė­dos „Rū­tos“ lop­še­lio-dar­že­lio kar­tu su lė­lė­mis at­siun­tė laiš­ką, ku­ria­me pa­pra­šė po pa­ro­dos jų lė­les per­duo­ti mer­gai­tėms iš so­cia­liai rem­ti­nų šei­mų.

Iš „Sal­du­vės“ dar­že­lio bend­ruo­me­nės na­rių, tarp ku­rių bu­vo ir še­šia­me­tė prieš­mo­kyk­li­nu­kė Min­gai­lė Bei­no­rai­tė, su­da­ry­ta ko­mi­si­ja iš­rin­ko gra­žiau­sias, įdo­miau­sias lė­les.

Pri­zas už funk­cio­na­lu­mą ir es­te­tiš­ku­mą įteik­tas lė­lės „Ie­vos“ au­to­rei Jur­gi­tai Me­di­šaus­kei, „Sal­du­vės“ dar­že­lio auk­lė­ti­nės Me­li­tos ma­mai. Lė­lę ga­li­ma nu­reng­ti ir ap­reng­ti, pin­ti plau­kus.

Pri­zas už kū­ry­biš­ku­mą, mo­der­nu­mą, for­mos iš­skir­ti­nu­mą įteik­tas lė­lės „Spal­vi­nu­kės“ au­to­rei Li­nai Sa­kie­nei iš Tel­šių lop­še­lio-dar­že­lio „Eg­lu­tė“.

No­mi­na­ci­ja už tech­ni­kos sa­vi­tu­mą, iš­skir­ti­nu­mą ati­te­ko lė­lei „Snie­gi­nu­kei“ ir jos au­to­rei Sand­rai Kin­du­rie­nei, ma­mai iš Ku­žių lop­še­lio-dar­že­lio „Vy­tu­rė­lis“.

Kad lė­lės ga­li bū­ti ne tik žais­las, bet ir puoš­me­na, pa­ro­dė „Sal­du­vės“ dar­že­lio auk­lė­to­ja Svet­la­na Ga­jaus­kie­nė, pa­puo­šu­si vai­šių sta­lą grakš­čio­mis ba­le­ri­no­mis. Joms pa­ga­min­ti pe­da­go­gė pa­nau­do­jo vie­lą, iš ku­rios iš­lanks­tė ba­le­ri­nų kū­nus, ir po­pie­ri­nes ke­tu­rių sluoks­nių spal­vin­gas ser­ve­tė­les, ku­rios vir­to pūs­to­mis ba­le­ri­nų su­kne­lė­mis.

Lė­les ga­mi­na teat­rui

Prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pe­da­go­gė Li­na Da­vai­ny­tė iš Pa­ne­vė­žio lop­še­lio-dar­že­lio „Pu­rie­na“ ga­mi­na ne­tra­di­ci­nes lė­les.

„Aš mėgs­tu da­ry­ti lė­les iš kaž­ko keis­to, – šyp­so­da­ma­si pa­sa­ko­jo Li­na. – Su vai­kais daž­nai žai­džia­me ir da­ro­me lė­ly­tes iš įvai­riau­sių ne­rei­ka­lin­gų da­ly­kų.“

Pa­vyz­džiui, „Le­do ka­ra­lie­nė“ pa­ga­min­ta iš kve­pa­lų bu­te­liu­ko, ma­žu­tė la­pu­tai­tė – iš vy­no bu­te­lio kamš­čio. L. Da­vai­ny­tė sa­ko, kad to­kios lė­lės nė­ra nau­jie­na – re­ži­sie­rė, „Sta­lo teat­ro“ įkū­rė­ja Sau­lė De­gu­ty­tė įvai­rias ne­ti­kė­tas me­džia­gas nau­do­ja lė­lėms sa­vo teat­re. Ši idė­ja Li­nai pa­ti­ko ir pa­ti pa­ban­dė su­kur­ti kaž­ką pa­na­šaus.

Į pa­ro­dą L. Da­vai­ny­tė at­ve­žė ir vie­ną nau­jau­sių sa­vo lė­lių – me­di­nę ož­ke­lę. „Pa­si­gir­siu, tai šių me­tų Lie­tu­vos lė­lių teat­ro kon­kur­so „Mo­li­nu­ko teat­ras“ ab­so­liu­ti lau­rea­tė. Spek­tak­liui vi­sos lė­lės – pie­me­nu­kas ir sep­ty­ni gy­vu­lė­liai – bu­vo pa­da­ry­tos iš me­džio“, – pa­sa­ko­jo Li­na.

L. Da­vai­ny­tė ke­tu­ris kar­tus yra da­ly­va­vu­si „Mo­li­nu­ko teat­ro“ fes­ti­va­ly­je, vyks­tan­čia­me kas dve­ji me­tai.

„Kas kar­tą no­ri­si pa­da­ry­ti kaž­ką nau­jo. Pir­mą kar­tą da­ly­va­vo­me su ma­žy­tė­mis lė­lė­mis, pa­da­ry­to­mis iš kamš­čių, esa­me da­rę lė­ly­tes iš spal­vo­tos vie­los. Šie­met no­rė­jo­si pa­da­ry­ti kaž­ką liau­diš­kais mo­ty­vais, su liau­diš­ko­mis dai­no­mis, to­dėl ir lė­ly­tes su­gal­vo­jau da­ry­ti liau­diš­kas – iš me­džio“, – pa­sa­ko­jo lė­lių au­to­rė.

Lė­les Li­na ga­mi­na pa­ti, tik me­di­nu­kėms šiek tiek pri­rei­kė vy­riš­kos pa­gal­bos, kad  grąž­tu iš­gręž­tų sky­lu­tes ko­joms ir ki­toms de­ta­lėms.

L. Da­vai­ny­tė šyp­so­si, kad lė­lių ga­my­ba la­bai už­kre­čian­tis už­siė­mi­mas – pra­dė­jęs, ne­ga­li su­sto­ti.

Kū­ry­bi­nio pro­ce­so ne­ti­kė­tu­mai

Auk­lė­to­ja Ro­si­ta Ker­te­nie­nė iš Tel­šių lop­še­lio-dar­že­lio „Eg­lu­tė“ į pa­ro­dą at­ve­žė iš vil­nos nu­vel­tą lė­lę „Dre­vi­nu­ką“. Pe­da­go­gė sa­ko, kad sa­va­dar­bių lė­lių pa­ro­da-kon­kur­sas įkvė­pė iš­ban­dy­ti kaž­ką nau­jo. Su vil­nos vė­li­mo tech­ni­ka bu­vo su­si­pa­ži­nu­si stu­di­juo­da­ma uni­ver­si­te­te, ta­čiau ta­da ga­mi­no tik ne­di­de­lius daik­čiu­kus: pa­puo­ša­lus, rak­tų pa­ka­bu­čius.

„Paė­miau vil­nos gu­mu­liu­ką, pra­dė­jau vel­ti ir ne­ži­nau, kas išeis – mer­gai­tė ar ber­niu­kas. Žiū­riu, kad la­biau į ber­niu­ką pa­na­šu. Gal­vo­ju, gal ir ge­rai, bus nykš­tu­kas“, – kū­ry­bos pro­ce­so ne­ti­kė­tu­mus pa­sa­ko­jo tel­šiš­kė.

Tai ne­bu­vo pir­mo­ji R. Ker­te­nie­nės pa­ga­min­ta lė­lė. Dir­bant auk­lė­to­ja ne­re­tai ten­ka su­meist­rau­ti ko­kį nors žais­lą. Daž­niau­siai tam pa­nau­do­ja įvai­rias smulk­me­nas. Ro­si­ta sa­ko, kad idė­jos gims­ta spon­ta­niš­kai – pa­ma­tai daik­tą ir su­gal­vo­ji, ką iš jo ga­lė­tum pa­da­ry­ti.

Šiau­lių lo­go­pe­di­nio lop­še­lio-dar­že­lio auk­lė­to­ja Re­na­ta Čes­naus­kai­tė pa­ro­dai pri­sta­tė ne­di­de­lę šmaikš­čią lė­ly­tę „Me­gy­tę“, pa­ga­min­tą iš mo­te­riš­kų pėd­kel­nių ir kam­ša­lo.

„Sal­du­vės“ dar­že­lio auk­lė­to­ja Vil­ma Jan­kaus­kie­nė pa­ro­dai nu­mez­gė dvi lė­les. Vie­nai jų pri­tai­kė sa­vo vai­kų ša­li­ką, ko­ji­nes ir ner­tą ke­pu­rai­tę. Lė­lę klou­ną nu­megz­ti pa­dė­jo V. Jan­kaus­kie­nės ma­ma, ga­bi mez­gė­ja.

Sa­va­dar­bių lė­lių pa­ro­da Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos „Var­sos“ fi­lia­le veiks iki ki­tų me­tų sau­sio 31 die­nos.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių lop­še­lio-dar­že­lio „Sal­du­vė“ di­rek­to­rė Ni­jo­lė Kor­sa­kie­nė džiau­gė­si, kad į kvie­ti­mą ­da­ly­vau­ti sa­va­dar­bių lė­lių pa­ro­do­je at­si­lie­pė 74 da­ly­vės.

Pa­ro­dos ati­da­ry­mo me­tu lė­lių šo­kį šo­ko „Sal­du­vės“ auk­lė­to­ja Svet­la­na Ga­jaus­kie­nė ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pės auk­lė­ti­nė Min­gai­lė Bei­no­rai­tė.

Šiau­lie­tė Ire­na Pe­la­nie­nė į pa­ro­dą at­si­ne­šė tė­čio prieš 40 me­tų ga­min­tą lė­lę me­di­nu­ką, ku­ri, spau­džiant me­di­nes kar­te­les, var­to­si ant sker­si­nio.

Pri­zas už kū­ry­biš­ku­mą, mo­der­nu­mą, for­mos iš­skir­ti­nu­mą įteik­tas lė­lės „Spal­vi­nu­kės“ au­to­rei Li­nai Sa­kie­nei iš Tel­šių lop­še­lio-dar­že­lio „Eg­lu­tė“.

Šiau­lių lop­še­lio-dar­že­lio „Sal­du­vė“ auk­lė­to­jos Al­bi­na Rim­ke­vi­čie­nė ir An­ge­lė Lau­ce­vi­čie­nė pa­ro­dai nu­nė­rė vi­są lė­lių šei­my­ną.

Ko­mi­si­jos ir pa­ro­dos lan­ky­to­jų sim­pa­ti­jų su­lau­kė lė­lė „Snie­gi­nu­kė“, ku­rią su­kū­rė Sand­ra Kin­du­rie­nė iš Ku­žių (Šiau­lių r.).

Lė­les ga­li­ma ga­min­ti iš įvai­riau­sių da­ly­kų, pa­vyz­džiui, iš plas­ti­ki­nių stik­li­nai­čių. „Nykš­tu­ką Bal­tu­ką“ pa­ga­mi­no Ri­ma Ra­jaus­kie­nė iš Klai­pė­dos lop­še­lio-dar­že­lio „Pa­par­tė­lis“.

Šven­ti­nį sta­lą ga­li­ma pa­puoš­ti grakš­čio­mis ba­le­ri­no­mis, pa­ga­min­to­mis iš vie­los ir po­pie­ri­nių ser­ve­tė­lių. Kad ba­le­ri­nos sto­vė­tų, jas rei­kia įsta­ty­ti į tau­res.

Ro­si­tą Ker­te­nie­nę iš Tel­šių kvie­ti­mas su­da­ly­vau­ti lė­lių pa­ro­do­je įkvė­pė iš­ban­dy­ti kaž­ką nau­jo. Lė­lę „Dre­vi­nu­ką“ ji nu­vė­lė iš vil­nos.

Li­na Da­vai­ny­tė iš Pa­ne­vė­žio lop­še­lio-dar­že­lio „Pu­rie­na“ į pa­ro­dą at­ve­žė tris lė­les. Jas pe­da­go­gė ga­mi­na iš įvai­riau­sių da­ly­kų ir su sa­vo kū­ri­niais da­ly­vau­ja „Mo­li­nu­ko teat­ro“ fes­ti­va­ly­je

„Le­do ka­ra­lie­nę“ pa­ne­vė­žie­tė Li­na Da­vai­ny­tė pa­ga­mi­no iš kve­pa­lų bu­te­liu­ko.

Me­di­nė ož­ky­tė – nau­jau­sias Li­nos Da­vai­ny­tės kū­ri­nys, pa­ga­min­tas šių me­tų „Mo­li­nu­ko teat­ro“ fes­ti­va­liui.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos „Var­sos“ fi­lia­le eks­po­nuo­ja­ma per 90 ran­kų dar­bo lė­lių.