
Naujausios
Į Šiaulius grįžta fechtavimas
Šeštadienį Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos sporto salėje surengtas Lietuvos jaunių ir jaunučių fechtavimo čempionatas. Po beveik ketvirčio amžiaus pertraukos fechtavimo varžybos Šiauliuose surengtos neatsitiktinai – rudenį mieste duris atvėrė fechtavimo klubas „Geležinė kaukė“.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Paaiškėjo stipriausi jaunieji fechtuotojai
Į čempionatą Šiauliuose susirinko beveik 70 dalyvių iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Mergaitės ir berniukai varžėsi dviejose amžiaus grupėse: jaunių (2000 metų gimimo ir jaunesnių) bei jaunučių (2004 m. g. ir jaun.).
Po visą dieną trukusių kovų paaiškėjo geriausieji. Merginų jaunių amžiaus grupėje tarp 14 dalyvių čempione tapo Monika Rėkutė, sidabro medalį laimėjo Patricija Ščetko, o trečiąsias vietas pasidalijo Lurdė Grabovskytė ir Ivona Stavickaja. Tarp 24 jaunių vaikinų auksą iškovojo Leonardas Kalininas, sidabras atiteko Mažvydui Šiniauskui, o bronzos medaliai – Domantui Ivanauskui ir Tomui Stankevič.
Jaunučių grupėje tarp 18 merginų nugalėjo Eglė Rauktytė, antrąją vietą iškovojo Karina Prokopovič, trečiąsias – Urtė Irician ir Anastasija Pylinova. Tarp 13 jaunučių vaikinų čempionu tapo Ilja Ivaškov, antroji vieta teko Matui Medišauskui, trečiosios – Kajui Marozui ir Mindaugui Sipavičiui.
Rugsėjį fechtavimo entuziastai Šiauliuose susibūrė į „Geležinės kaukės“ klubą, kurio įkvėpėja ir trenerė – Lorita Valiulienė, prieš kelis dešimtmečius garsinusi Šiaulius Lietuvos bei tarptautinėse fechtavimo varžybose.
Nors treniruotės Ragainės progimnazijoje vyksta vos kelis mėnesius, tačiau L. Valiulienė džiaugėsi, jog savo jėgas varžybose nusprendė išmėginti pora jos auklėtinių.
Centro pradinės mokyklos mokinė Gerda Selvenytė (gimusi 2006 metais) jaunučių grupėje laimėjo vieną kovą ir vieną pralaimėjo. Daug vilčių teikia Šiaulių sporto gimnazijos mokinė Beatričė Laurutavičiūtė, nors šį kartą merginai ir nepavyko iškovoti pergalių jaunių grupėje.
Žengia pirmuosius žingsnius
Lietuvos fechtavimo federacijos generalinis sekretorius Jurgis Atroškevičius tikisi, jog čempionatas tapo proga šiauliečiams artimiau susipažinti su fechtavimu, o prasidėjęs šios sporto šakos atgimimas Šiauliuose įgis pagreitį.
„Fechtavimas – graži sporto šaka ir įdomus užsiėmimas ir mažam, ir dideliam, kurį išmėginti tikrai verta“, – sakė federacijos atstovas.
Fechtavimo klubai veikia Vilniuje, Kaune, prieš aštuonerius metus ši sporto šaka grįžo į Klaipėdą, o dabar po nemažos pertraukos pirmus žingsnius žengia ir Šiauliuose.
L. Valiulienė sako norėjusi vaikams pasiūlyti kažką įdomaus, todėl nusprendė Šiauliuose atgaivinti nepelnytai pamirštą sporto šaką – fechtavimą.
Ragainės progimnazijos kūno kultūros mokytoja dirbanti L. Valiulienė – praeityje žymi Lietuvos fechtuotoja, šalies čempionė, tarptautinių čempionatų prizininkė, Kūno kultūros institute baigusi kūno kultūros ir fechtavimo trenerės specialybę.
L. Valiulienė fechtavimu susidomėjo būdama penktokė. Moteris prisimena, kad tais laikais tai buvo gana populiari sporto šaka ir daug vaikų lankydavo fechtavimo treniruotes.
Sportininkės karjerą L. Valiulienė po mokyklos baigimo tęsė Kaune iki 25 metų. Tapusi kūno kultūros mokytoja, sugrįžo dirbti į Šiaulius.
Šiauliečiams ir miesto svečiams fechtavimą mokytoja pristatė pernai gegužę Šiauliuose vykusios Olimpinės dienos metu ir sulaukė susidomėjimo.
„Geležinės kaukės“ klubui būtiniausią įrangą ir inventorių padovanojo Lietuvos fechtavimo federacija ir rėmėjai. Klube treneriais dirba L. Valiulienė ir Viktoras Čučuk.
Fechtavimo treniruotes, vykstančias Ragainės progimnazijoje, kol kas lanko septyni vaikai, tačiau L. Valiulienė tikisi, kad šia grakščia, protą ir kūną lavinančia sporto šaka susidomės daugiau žmonių – ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų. Pasak trenerės, Kauno ir Klaipėdos klubuose taikoma praktika, kai fechtavimo užsiėmimus gali lankyti visa šeima.
„Daugelis vaikų nežino, kas yra fechtavimas, mažai kas yra skaitę „Tris muškietininkus“, – pasakoja L. Valiulienė. – Einu į mokyklas su visa apranga, su špagomis, duodu vaikams pajusti, kas yra fechtavimas, kokiais ginklais kovojama. Visada pabrėžiu, kad tai – saugi sporto šaka. Apranga yra netgi neperšaunama, taigi perdurti neįmanoma. Kaukė taip pat labai tvirta. Šiuolaikinės špagos lūžta ypač retai, o jeigu taip nutinka, tai sutrupa į smulkias daleles kaip grūdintas stiklas.“
L. Valiulienė sako, kad fechtavime yra labai svarbi technika, tačiau ne mažiau svarbu stebėti varžovą, pamatyti jo silpnąsias vietas ir tuo pasinaudoti. „Ne veltui sakoma, kad fechtavimas – tai šachmatai judesyje“, – sako trenerė.
Fechtavimas lavina greitį, reakciją, ištvermę, mąstymą, pagarbą varžovui, moko priimti greitus sprendimus. Pasak L. Valiulienės, šios savybės labai praverčia ir gyvenime.
Fechtavimo galima mokytis ir Šiaulių sporto gimnazijoje, į kurią vaikai priimami ne tik iš Šiaulių apskrities, bet ir iš kitų šalies rajonų.
Kodėl fechtuotojų apranga balta?
Trenerė pasakoja, kad senovėje nebuvo jokios įrangos, kuri fiksuotų dūrius, todėl varžovai apsirengdavo baltai, o špagos ar rapyros galiuką pamirkydavo rašale ar dažuose. Špagos dūris baltame rūbe palikdavo atspaudą, ir tai būdavo įrodymas, kad varžovas „sužeistas“.
Baltos spalvos apranga išliko iki mūsų dienų, nors dabar dūrius fiksuoja elektronika.
Fechtavimas taip pat yra viena iš šiuolaikinės penkiakovės sudedamųjų dalių.
Lietuvoje fechtuojama tik špagomis, tačiau pasaulyje varžybose yra naudojami trys ginklai: špaga, rapyra ir kardas. Špaga sveria 450 gramų, rapyra ir kardas – pusę kilogramo. Skiriasi ir kliudomieji plotai. Kardo kirčiai fiksuojami nuo juosmens į viršų (galva, rankos, krūtinė, nugara), špagos dūriai fiksuojami visame kūne, o rapyros – tik krūtinėje ir nugaroje.
Būdama profesionalia sportininke, L. Valiulienė fechtuodavo rapyra, nes tada moterys naudodavo tik tokį ginklą, dabar ir vyrai, ir moterys fechtuoja visais trimis ginklais.
Gintaro ŠIUPARIO nuotr.
Po daugiau kaip 20 metų pertraukos Šiauliuose surengtas Lietuvos fechtavimo čempionatas.
Fechtavimo kovos vyksta ant specialaus 14 metrų ilgio tako, o špagų dūrius fiksuoja elektronika.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių Ragainės progimnazijos kūno kultūros mokytoja Lorita Valiulienė, prieš kelis dešimtmečius garsino Šiaulius Lietuvos bei tarptautinėse fechtavimo varžybose, o prieš kelis mėnesius Šiauliuose įkūrė fechtavimo klubą „Geležinė kaukė“.