
Naujausios
Sportuojant visą dėmesį reikia sutelkti į pratimą, o ne į draugą
Ar sportuodami viską darome gerai? Galbūt kartais persitempiame, o kartais net nesušylame? Apie tai, kokias klaidas dažniausiai darome sporto salėje, kalbamės su Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos kūno kultūros mokytoju ir sporto klubo „Arenagym“ treneriu Robertu Baranausku.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Naujovė – sporto vakarėlis
R. Baranauskas – treneris, kuris mėgsta išbandyti naujoves. Jis vienas pirmųjų Šiauliuose pristatė funkcines treniruotes su TRX diržais.
Ateinantį trečiadienį, sausio 25-ąją, 19 valandą, „Saulėtekio“ gimnazijoje R. Baranauskas pristatys dar vieną naujovę Šiauliuose – „Sporto vakarėlį – turbo- treniruotę“.
Į nemokamą renginį gali ateiti visi norintys. Tereikia sportinės aprangos ir avalynės bei geros nuotaikos. Viso kūno treniruotę su specialiaisiais efektais ves R. Baranauskas, gera muzika sportišką nuotaiką kurs didžėjus Aivaras Povilionis. Abu renginio vedėjai yra baigę „Saulėtekio“ gimnaziją.
Į treniruotę einam ne plepėti
Sportuoti tampa vis populiariau, madingiau. Atsiranda ir vis įdomesnių sportavimo būdų. Tik ar mokame tinkamai sportuoti? Treneriui R. Baranauskui uždavėme keletą klausimų.
– Ar visada sportuotojai padaro tinkamą apšilimą? Kodėl jis būtinas?
– Kiekvienas sportuojantysis visuomet treniruotę turėtų pradėti nuo apšilimo. Tam reikėtų skirti ne mažiau kaip 5–8 minutes. Nebijokit paprašyti trenerio pagalbos.
Dažniausiai apšilimas būna per trumpas arba jo žmonės visai nedaro.
Atlikdami pratimus mes paruošiame savo organizmą pagrindinei treniruotės daliai. Apšilimas – tai specialių fizinių pratimų kompleksas, kuris atliekamas tam tikra tvarka, kad būtų pasiekta tinkamiausia kūno paviršiaus ir raumenų temperatūra. Taip sumažiname traumų tikimybę, gerėja deguonies perdavimas į audinius.
Negerai, jeigu apšilimas yra per ilgas ir per intensyvus.
– Kodėl pratimų negalima daryti nei per greitai, nei per lėtai?
– Pirmą apšilimą geriausia atlikti su treneriu, kad sportuojantis žmogus išmoktų atlikti pratimus taisyklingai ir reikiamu tempu. Atliekant pratimus per greitai, galima pervargti, o per lėtai – pramankšta bus nenaudinga. Aišku, tai priklauso ir nuo individualių sportuojančio žmogaus fizinių gebėjimų.
– Kokia turi būti treniruotės trukmė, kad duotų naudą ir nepakenktų? Ar visi nurodytos trukmės laikosi?
– Treniruotės trukmė taip pat labai individuali. Jos trukmė priklauso nuo išsikeltų sau tikslų, amžiaus, lyties, pasirinktos sporto šakos. Optimalios treniruotės trukmė – iki 60 minučių.
– Kokia apranga tinkama sportuoti? Kokios klaidos dažniausiai daromos pasirenkant aprangą, avalynę?
– Yra toks posakis: „Nėra blogo oro, yra tik bloga apranga“. Aš manau, kad sportuojant labai svarbu tinkama sportinė avalynė ir patogi, judesių nevaržanti, tvarkinga apranga.
– Ar visada treniruojamasi pakankamai intensyviai? Galbūt kai kurie sportininkai treniruotės metu net nesukaista? Ar turi naudos tuomet tokia treniruotė?
– Kaip ir pramankštą, treniruotę žmonės kartais atlieka per lėtai, nes užsiima pašaline veikla: per ilgai šnekučiuojasi su draugais, kalba telefonu. Tarp atliekamų fizinių pratimų pertraukos tampa per ilgos ir labai sumažėja treniruotės efektyvumas.
– Ar sportuojant svarbu gurkšnoti vandenį?
– Apie vandens vartojimą yra daug mitų. Tai – taip pat labai individualus dalykas. Aš manau, kad treniruotės metu gerti daug vandens negalima, nes tai yra papildomas krūvis širdžiai. Jeigu labai norime atsigerti, vartokime nedidelį vandens kiekį.
– Jeigu pratimai atliekami su svoriais, ar visada sportuotojai pasirenka tinkamus? Kas gali nutikti, jei svoriai bus per sunkūs ar per lengvi?
– Daugelis nori parodyti, kad sugeba viską, daugiau už kitus. Tai labai blogai. Tai – ne varžybos, o treniruotė. Jei pasirinksime svorius ne pagal savo fizines galimybes, galime patirti sunkių traumų, dėl to ateityje gali būti didelių sveikatos problemų arba negalėsite išvis daugiau sportuoti.
Pasirinkus per lengvą svorį, ne taip greitai pasiekiamas norimas rezultatas. Dėl svarmenų taip pat reikėtų tartis su treneriu, kuris atliks jūsų fizinių gebėjimų testą.
– Ko gero, tenka susidurti su tokiais klientais, kurie atėję į salę nenori trenerio pagalbos, viską daro savarankiškai. Kodėl treniruotė su trenerio pagalba yra efektyvesnė?
– Yra nedrąsių žmonių, yra tokių, kurie mano, kad patys viską žino geriausiai, taip pat tokių, kurie galvoja, kad trenerio paslaugos per brangios. Pirmas treniruotes pradedančiajam tiesiog būtina daryti su treneriu, parinkti treniruočių krūvį, mokytis pratimų atlikimo technikos, nes tai labai glaudžiai susiję su žmogaus sveikata.
– Savo kūno linijomis dažniausiai susirūpiname artėjant vasarai. Tuomet prasideda ir „dietos“, ir sportas. Kaip reikia taisyklingai maitintis, norint pasiekti rezultatų? Ar prieš treniruotę reikia užkąsti ir koks maistas tam geriausiai tinka?
– Sportas kiekvienam iš mūsų turi tapti gyvenimo būdu. XXI amžiuje labai didelė nutukimo problema ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų. Laikinos intensyvios treniruotės duos priešingą efektą. Organizmas gali būti nualintas, išsekintas. O numestas svoris sugrįš su kaupu.
Norint taisyklingai maitintis, pirmiausia reikėtų susidaryti sau tinkamą mitybos planą. Maistas, kurį mes suvalgome, aprūpina organizmą energija, reikalinga treniruotėms arba darbui, bei maistinėmis medžiagomis, kurios yra būtinos žmogaus sveikatai. Tinkama mityba prieš treniruotę yra vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių rezultatus jūsų pasirinktoje sporto šakoje.
Likus ne mažiau kaip valandai iki treniruotės geriausiai tiktų vaisiai (obuoliai, apelsinai, bananai) ir baltymų kokteilis. Maistas turi būti greitai ir lengvai virškinamas, kad neapsunkintų mūsų organizmo.
Netinkamas ar per didelis kiekis maisto nesuteikia energijos, o veikia priešingai, sukelia apsnūdimą, tingumą.
– Kiek reikia poilsio raumenims po treniruotės? Ar galima treniruotis kasdien (nekalbant apie profesionalius sportininkus), ar visgi geriau ir naudingiau duoti raumenims pailsėti bent dieną?
– Po kiekvienos treniruotės raumenims reikia laiko atsigauti. Manoma, kad raumenims pailsėti užtenka 48 valandų, tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, fizinio pasiruošimo, poilsio, miego trukmės ir kitų veiksnių.
Jei mes atliekame trumpą ir nesunkią mankštą, tai nieko blogo, kad sportuosime dažniau, bet jei treniruotės ilgesnės, būtina tarp jų daryti bent dienos pertrauką.
Asmeninė nuotr.
Prieš pradedant sportuoti, „Saulėtekio“ gimnazijos kūno kultūros mokytojas ir sporto klubo „Arenagym“ treneris Robertas Baranauskas pataria pasitarti su treneriu, kuris pagal jūsų fizinius duomenis parinks krūvius ir pratimus.