
Naujausios
Socialinis darbuotojas – ne darbas, o pašaukimas
Šiaulių miesto savivaldybės globos namų dienos centro „Goda“ socialinis darbuotojas Arvydas Sidaras už pagalbą neįgaliesiems apdovanotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos aukščiausiu apdovanojimu „Gerumo žvaigžde“. Socialinis darbuotojas sako, kad būdamas kartu su neįgaliaisiais jų negalių nepastebi – mato galias ir gebėjimus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
– Kas lėmė tavo pasirinkimą tapti socialiniu darbuotoju?
– Turbūt vieno atsakymo nėra. Negaliu sakyti, kad į Šiaulių valstybinę kolegiją papuoliau atsitiktinai, bet renkantis profesiją atrodė, kad reikės tik bendrauti ir viskas bus lengva, o studijų metais pamatai, kad nėra viskas taip paprasta.
Augimas, supratimas ateina su metais ir kol atrandi savo tikslinę grupę. Socialinio darbo apimtys yra labai didelės. Jeigu yra susidaręs įvaizdis, kad tu tik daliji kruopas ar dokumentus tvarkai, tikrai taip nėra.
Turi surasti savo tikslinę grupę, tada nereikės dirbti, o gyvensi darbu.
– Kodėl socialinio darbuotojo profesiją renkasi taip mažai vyrų?
– Nemadinga, nepopuliaru būti su tais, kurie stokoja, yra gyvenimo nuskriausti, nes iš esmės rinkdamasis šią profesiją pasirenki būti su „pralaimėjusiais“.
Galbūt lemia ir finansai.
Rinkdamasis šią profesiją įsivaizdavau, kad turiu gerus bendravimo įgūdžius, o paaiškėjo, kad nieko neturiu, reikia daug ir sunkiai dirbti, kad kažką sužinotum, kad išmoktum prieiti prie žmogaus. Reikia pamiršti savo principus ir įsivaizdavimus. Tiesiog būti arti žmogaus, girdėti, ką jis sako, ir suprasti.
Prisimenu, vienas dėstytojas mūsų, studentų, paklausė, ką mes norėtume daryti tapę socialiniais darbuotojais. Daugelis sakėme, kad norėtume padėti benamiams, įdarbintume juos. Dėstytojas klausia: „O jūs paklausėt, ar jie to nori? Jiems nereikia jūsų dovanų.“
Turi jausti, turi susitarti, negali reikalauti, negali padaryti žmogaus priklausomo nuo tavęs. Tu gali tik pasakyti, kokios pasekmės bus, jeigu žmogus padarys vienaip ar kitaip. Jo teisė rinktis. Tiesa, nekalbu apie kraštutinius atvejus.
Socialinio darbuotojo tikslas ir yra, kiek įmanoma, žmogui padėti būti savarankiškam, kad jis galėtų būti visaverčiu visuomenės nariu.
– Ar po studijų tavo pirmoji darbovietė buvo dienos centras „Goda“?
– Pirmoji darbovietė buvo Šiaulių darbo rinkos mokymo centre – profesinė reabilitacija. Ten buvo platesnė tikslinė grupė – žmonės su klausos, fizine, psichine negalia, žmonės po onkologinių ligų, grįžę iš įkalinimo įstaigų.
– Su kokiais žmonėmis dirbi „Godoje“?
– Čia dirbu daugiausia su proto ir kompleksinę negalią turinčiais žmonėmis. Aš net nedrįsčiau pasakyti, kad jie yra neįgalūs. Nenoriu nuneigti jų negalios, tiesiog matai, ką jie gali. Išnyksta skirtumai, stereotipai. Jeigu žmogus tau sako „Labas“, vadinasi, ir jam reikia atsakyti „Labas“, o ne žiūrėti akis išpūtus.
Kai nueiname žaisti boulingą ir jo darbuotojas akimis ieško auklėtojo, nes manęs neatskiria iš jų būrio, man tai – didžiulis įvertinimas. Vadinasi, aš esu arti žmogaus.
Reikia leisti jiems būti kartu – parduotuvėje, autobuse, renginyje. Jie lygiai tokie pat, tik galbūt kažko negali, bet daug ir gali. Mūsų tikslas yra pamatyti, ką jie gali.
– Visgi su stereotipais tenka susidurti. Ar auklėtiniai pasiskundžia dėl netinkamo elgesio su jais?
– Stereotipų yra, bet visuomenės požiūris keičiasi, tik gal ne taip greitai, kaip norėtųsi. Neįgalieji tampa labiau matomi, apie juos daugiau kalbama, visuomenė tampa jiems atviresnė.
Mūsų Spalvų muzikos orkestras koncertuoja mokyklose, mokiniai ateina pas mus. Siekiame, kad vaikai nuo mažų dienų matytų, jog yra kitokių žmonių, ugdome jų socialinį jautrumą.
Mūsų auklėtiniai mažai kuo skundžiasi, tuo jie man ir patinka. Jie džiaugiasi viskuo ir kiekvieną akimirką. Kartais pasiskundžia, kad kažkas kažką pasakė, bet nuoskaudų nelaiko.
Smagiausia, kad prieš juos nereikia apsimetinėti, vaidinti. Gali kažko nemokėti, nežinoti, bet jeigu tu esi jų draugas (ne draugelis, o bičiulis), daugiau nieko ir nereikia. Jie tave priima tokį, koks esi.
– Gal neįgaliųjų integracija turėtų būti didesnė?
– Integracija prasideda ne nuo sudėtingų sąvokų, ne nuo pandusų įrengimo, patalpų pritaikymo neįgaliesiems (nesakau, kad to nereikia), bet nuo buvimo kartu.
Turime berniuką, kuris juda vežimėliu, ir daug kur negalime užvažiuoti, bet visada atsiranda gerų žmonių, kurie padeda. Turėjome krepšinio šventę, atsirado trys policininkai, kurie pasisiūlė padėti. Čia yra integracija.
Jeigu sveikieji niekada nėra susidūrę su neįgaliaisiais, galbūt kitoniškumas gąsdina, kelia nerimą. Bet kalbėjimasis, kaip ir kuo mes gyvename, panaikintų sustingusius stereotipus, išlaisvintų nuo tokio požiūrio.
– Ką veikiate su dienos centro lankytojais? Kaip atrodo jūsų diena?
– Klasikinis socialinis darbas čia nėra vyraujantis – daugiau sociokultūrinis. Tarkime, jeigu mes norime kažko išmokti, mes nesimokome tiesiogiai. Jeigu norime išmokti skaičiuoti, mes žaidžiame „Uno“ kortomis. Ten yra ir spalvos, ir skaičiai, ir darbas kolektyve, turime klausytis vienas kito, turime sekti žaidimą, taip lavinamas ir dėmesys.
Jeigu nori būti Spalvų muzikos orkestro muzikantu, turi būti tvarkingas, pasitempęs, mokėti bendrauti.
Mūsų rytas prasideda nuo arbatos ar kavos ritualo, pabendravimo. Vėliau vyksta užsiėmimai arba darbas grupėse. Turime pasiskirstę grupės priežiūros darbus. Vieni valo koridorius, kiti – dengia stalus. Tai nėra kažkoks sunkus darbas, o įgūdžių palaikymas. Mokomės ir darome tai, ko reikia gyvenime.
Stengiamės viską daryti kartu. Esu lygiai toks pat, kaip jie, tik turiu funkcijų, atsakomybių. Jeigu jie batų nepasideda tvarkingai, vadinasi, aš turiu rodyti pavyzdį. Jeigu prašau nusiskusti barzdą, vadinasi, ir pats turiu būti tvarkingai nusiskutęs.
– Su kokiais sunkumais susiduriate savo darbe? Kas padeda juos įveikti ir suteikia daugiausia džiaugsmo?
– Į sunkumus stengiuosi žiūrėti kaip į galimybę. Darbas – tai procesas, o procesas būna visoks – su sėkmėmis ir nesėkmėmis. Kartais būna per dideli lūkesčiai, todėl tenka nusivilti arba susimažinti lūkesčius. Bet meilė, aistra darbui yra didžiausias apdovanojimas. Ir kai kažkas pavyksta, taip būna faina!
Džiugina nuo mažiausių iki didžiausių pasiekimų. Šiandien išmokome suskaičiuoti iki 5, galbūt rytoj pamiršime, bet tai nesvarbu, nes šiandien juk išmokome.
Didelis pasiekimas, jeigu žmogus bijodavo išeiti iš namų, o dabar į „Godą“ savarankiškai atvažiuoja ar ateina pėsčiomis.
Kitam pasiekimas, kad išmoko išsiplauti puodelį, išvalyti grindis. Kiekvieno pasiekimai yra pagal jo gebėjimus. Kiekvienas pasiekimas ir yra didžiausia dovana.
Ir dar – jeigu sako: „Arvydukas yra geriausias auklėtojas“, vadinasi, viskas yra gerai.
– Labai myli savo darbą. Ko gero, dėl to ir buvai apdovanotas „Gerumo žvaigžde“. Ką tau reiškia šis apdovanojimas?
– Aš nejaučiu, kad dirbu. Juokauju, kad lankau dienos centrą. Šis apdovanojimas nėra tik man. Aš turiu puikius kolegas, čia sudarytos puikios sąlygos dirbti. Norėčiau juo su visais pasidalinti.
Meluočiau, jei sakyčiau, kad apdovanojimas nenudžiugino. Tai yra tam tikras patvirtinimas, kad einu tinkama linkme, bet stengiuosi jo nesureikšminti. Sporte sakoma, reikia kuo greičiau pamiršti ir dirbti toliau, kad neužmigtumei ant laurų.
– Socialiniams darbuotojams tenka labai didelė atsakomybė. Pastaruoju metu daugiau išgirstame kritikos jų atžvilgiu negu gerų žodžių. Ką apie tai manai?
– Aš galvoju, kad yra visas kompleksas. Negali visko suversti tik ant socialinių darbuotojų, ant politikų ar dar ant kažko. Mes visi turime prisiimti atsakomybę. Jeigu vyksta blogi dalykai, vadinasi, serga visa mūsų visuomenė. Dažnai patogu nematyti stokojančio, kenčiančio, alkstančio. Gal kas nors kitas padės?
Yra sakoma, kai rodai į kitą pirštu, į save rodai trimis pirštais. Apkaltinti visada yra lengviausia. Kiek pažįstu socialinių darbuotojų, visi stengiasi, kad žmogui būtų kuo geriau, bet negali visko numatyti.
Būdamas socialiniu darbuotoju nuolat balansuoji tarp teisingų ir neteisingų sprendimų, nes nesi visažinis. Tau vienaip gali atrodyti, o kitam – kitaip. Kartais priimti bendrą sprendimą būna labai sunku.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dienos centre neįgalieji mokosi ir palaiko įgūdžius, reikalingus kasdieniame gyvenime. Pasak Arvydo Sidaro, daugelio dalykų išmokstama žaidžiant ar sekant auklėtojo pavyzdžiu.
Socialinis darbuotojas Arvydas Sidaras sako, kad „Gerumo žvaigždės“ nusipelno visas dienos centro „Goda“ kolektyvas.
„Godos“ grupių aplinka artima namų aplinkai. Kaip namuose čia jaučiasi ir neįgalieji, ir jų socialinis darbuotojas, auklėtojas Arvydas Sidaras.