
Naujausios
Kelius į pasaulį atvėrė sportas ir laiškai
BMX dviračių sporto pradininką Lietuvoje, trenerį Albertą Rimšą nuo vaikystės viliojo tolimi kraštai. Prisiliesti prie kitų šalių kultūros mokykloje padėdavo susirašinėjimas su vaikais iš įvairių šalių, vėliau į netolimą užsienį kelius nutiesė darbas, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę, susirašinėjimo draugų atsirado ir tolimiausiuose pasaulio kraštuose.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Aistra keliauti
Baigęs Kauno politechnikos institutą, A. Rimša įsidarbino Šiaulių precizinių staklių inžinieriumi. Įmonės darbuotojams dažnai tekdavo važiuoti į komandiruotes, tik ne visi jas mėgdavo, o Albertą viliojo kelionės – išmaišė beveik visą Sovietų Sąjungą. Pavykdavo nukeliauti ir į Lenkiją ar Čekoslovakiją.
Kartą su šeima automobiliu išsiruošė į Čekoslovakiją. Lazdijų muitinėje muitininkas apžiūrėjo automobilį ir jau ruošėsi praleisti, tik staiga septynmetis sūnus Arvydas sako: „Dėde, tėtis po sėdynėmis yra paslėpęs benzino.“
„Mes su žmona likome be žado. Muitininkas liepė išpilti benziną. Baisiai pykome ant vaikų, kad į kelionę teko leistis be kuro, prisižadėjome, kad nieko jiems nepirksime. Nuvykę į Čekiją, prisipirkome avalynės. Sūnus ir sako: „Jeigu mums nieko nepirksite, grįždami muitinėje pasakysime, kad jūs vežate daug batų.“ Teko nusileisti, bet buvo labai baisu, nes negalėjai žinoti, ką jie pasakys grįžtant per sieną“, – prisiminęs juokiasi treneris.
Susirašinėjimo draugai iš viso pasaulio
Prasidėjus Atgimimui, sužibo viltis kada nors išvysti ir tolimas šalis.
Kartą laikraštyje „Komjaunimo tiesa“ (nuo 1990 metų „Lietuvos rytas“ – aut. past.) rado skelbimą, jog atsiuntus į redakciją 10 rublių, galima gauti 10 adresų iš viso pasaulio. Kartu su žmona Onute nusiuntė 20 rublių ir gavo 20 adresų. Parašė 20 laiškų ir gavo net 16 atsakymų.
Vėliau A. Rimšos adresą išspausdino airių žurnalas „Pen Friends“ ("Susirašinėjimo draugai"), šiaulietį tada pasiekė dar 86 norinčiųjų susirašinėti adresai.
Dabar šiaulietis susirašinėja su maždaug 25 žmonėmis iš viso pasaulio, 16 iš jų yra nuolatiniai susirašinėjimo draugai.
„Labai įdomu susitikti su žmonėmis, su kuriais susirašinėji“, – sako pašnekovas. Be to, jaučiasi saugiau vykdamas į svečias šalis, kai žino, jog oro uoste pasitiks draugai, šiltai priims.
Rimšų namų durys taip pat atviros susirašinėjimo draugams. Vasarą kaip tik laukia svečių iš JAV.
Susirašinėjimo draugai labai skirtingi. Vieni rašo labai ilgus laiškus apie savo kasdienybę, kiti – apie pomėgius, keliones.
Susirašinėja su austre, kuri domisi vandenlenčių sportu, taip pat kolekcionuoja atvirukus, turi jų pusantro milijono. Jos kolekcijoje yra apie 150 atvirukų su įvairių Lietuvos vietovių vaizdais. Jeigu vasarą pavyks nuvažiuoti į Austriją, A. Rimša planuoja susitikti su ja.
Tarp susirašinėjimo draugų yra ir olandas muziejininkas, kolekcionuojantis kriaukles. Jo namuose visos spintos, stalčiai pilni kriauklių.
Tarp susirašinėjimo draugų yra ir tokių, su kuriais sieja bemaž 60 metų draugystė. Būdamas šeštokas Albertas pradėjo kolekcionuoti pašto ženklus ir kaip rimtas kolekcininkas susirašinėjo su kolekcininkais iš kitų šalių.
Pašnekovas rodo naujametį čeko Jeroslavo Pohorly sveikinimo atviruką. Atviruke pavaizduotas senis besmegenis su Čekijos ir Lietuvos vėliavų spalvų šaliku, apačioje – kaligrafiška rašysena užrašytas sveikinimas. A. Rimša sako, kad Jeroslavas visada atsiunčia savo pieštų nuotaikingų atvirukų.
A. Rimša sako, kad dabar bepigu rašyti ir skaityti laiškus įvairiomis užsienio kalbomis, galima pasinaudoti „Google“ vertėju, o kol tokio išradimo nebuvo, rašydavo laiškus anglų kalba. Tačiau mokykloje Albertas mokėsi prancūzų kalbos, rašyti anglų kalba padėdavo draugai. Dažnai talkindavo Šiaulių universiteto docento Sergėjaus Mackevičiaus žmona Palmira.
„Kartą S. Mackevičius klausia: „Tu čia taip kiekvienam ir rašai? Tu tik vardą pakeisk.“ Aš taip ir padariau. Vienas tekstas, adresatai – skirtingi, tik per klaidą Margaret nusiunčiau laišką su „Dear Brain“. Gavau labai nepatenkintos Margaret atsakymą, kad ji ne Brainas“, – juokiasi A. Rimša.
Nusprendė, kad bus geriau išmokti anglų kalbos – pravers ir keliaujant, ir susirašinėjant. Kartu su žmona Onute užsirašė į kursus pas Didždvario gimnazijos anglų kalbos mokytoją Elvyrą Balčiūnaitę. Besimokydami labai susidraugavo su mokytoja. A. Rimša šypsosi, kai atsiranda draugystė, prasideda tinginystė. Taip anglų kalbos gerai ir neišmoko.
Padėdavo surasti artimuosius
Kai keliai į pasaulį tapo atviri, pradėjo keliauti ir į BMX varžybas, kuriose dalyvaudavo A. Rimšos auklėtinė ir dukra Vilma.
Nuvykęs į šalį A. Rimša sutikdavo ne tik susirašinėjimo draugus, bet ir ieškodavo tos šalies lietuvių bendruomenių, draugijų, užmegzdavo su jomis ryšius.
Buvojant Kanadoje, Kalgario lietuvių bendruomenės vadovė į susitikimą su šiauliečiais atsiuntė lietuviškų šaknų turinčią merginą Širlę. Mergina labai anksti neteko tėvų ir visiškai nemokėjo lietuvių kalbos, tik žinojo, kad Lietuvoje turi artimų giminių ir paprašė surasti dėdę, tėvo brolį.
Grįžęs į Lietuvą Albertas ėmėsi ieškoti žmonių su nurodyta pavarde, bet paieškos buvo bevaisės. Tuomet įdėjo skelbimą į „Lietuvos žinias“. Už poros dienų sulaukė skambučio iš Vilniaus: „Tai aš esu tas dėdė.“
Širlė su šeima Lietuvoje lankėsi jau du kartus, šiemet vėl planuoja atvykti. Moteris aplanko ne tik dėdę, bet ir Rimšas.
Svečiuojantis Argentinoje pas vietos lietuvius taip pat sulaukė prašymų padėti surasti gimines. Viena moteris ieškojo savo pusseserės Lietuvoje, Biržuose. Pradėjus paieškas, atsiliepė giminaitė ir pasakė, kad ieškoma pusseserė gyvena Buenos Airėse, taigi visai netoli tos, kuri ieško.
Netikėti susitikimai
2002 metais Rimšos dalyvavo Brazilijoje vykusiame pasaulio BMX čempionate. Kelionę ir maršrutą po Braziliją lietuviams ruošė iš Šiaulių kilęs Lietuvos garbės konsulas Jonas Valavičius ir jo dukterėčia.
„Iki varžybų nebuvau matęs nei konsulo, nei jo dukterėčios, – pasakoja A. Rimša. – Vieną dieną varžybų metu priėjo prie manęs apie 50 metų vyras, prisistatė, kad yra lietuvis, po varžybų pakvietė į restoraną. Pagalvojau, kad tai ir yra Lietuvos konsulas, ir atidaviau jam visus suvenyrus iš Lietuvos. Kai vėliau nuvykome į konsulatą, pamačiau, kad tai visai ne tas žmogus, o aš nebeturiu dovanų. Teko raudonuoti iš gėdos ir aiškintis, kas įvyko.“
Rimšos greičiausiai bendravo su Brazilijos lietuviu juristu iš San Paulo, kuris per lietuvių bendruomenę sužinojo, kad čempionate dalyvaus sportininkai iš Lietuvos.
Po čempionato Albertas su Vilma nutarė vykti prie Igvasu krioklio, esančio Brazilijos ir Argentinos pasienyje. Pakeliui į viešbutį pamatė gražų sodą, pilną laukinių paukščių ir nusprendė po jį pasivaikščioti. Kelias ėjo per džiungles. Iš pradžių atrodė, kad netoli, bet nužingsniavus 3–4 kilometrus pradėjo lynoti ir temti, gąsdino laukinių žvėrių garsai, pasidarė nejauku.
Keliautojai pasuko atgal į viešbutį, bet kiek stabdė pro šalį važiuojančius automobilius, niekas nenorėjo sustoti. Pagaliau sustojo mašina, kurioje sėdėjo 30-mečiai vyras ir moteris.
„Mums bekalbant su Vilma, moteris angliškai paklausė, iš kur mes esame. Aš pasakiau, kad iš Lietuvos. Moteris apsidžiaugė ir pasakė, kad jos vyro senelio brolis Justinas Staugaitis 1918 metais pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą“, – pasakoja Albertas.
Argentiniečiai Rimšas parvežė iki pat viešbučio ir visi kartu nusifotografavo. Albertas tik apgailestauja, kad per tą susijaudinimą pamiršo apsikeisti adresais.
Prieš pusantrų metų Argentinos Santjago del Estero mieste šiauliečiai svečiavosi pas du lietuvius – Antonijų (Antaną) Janulį ir Karlą (Karolį) Paškevičių. Pastarasis – buvęs kalėjimo viršininkas, jau nekalbantis lietuviškai, Antonijus dirba parduotuvėje ir lietuvių kalbą dar šiek tiek prisimena. Jų priėmimai visada būna šilti, su gausybe vaišių.
Įdomu tai, kad Santjago del Estero mieste yra Lietuvos gatvė. Tiesa, nelabai didelė ir nelabai švari.
Kelionė su šūviais
Įdomių nuotykių Rimšos patyrė 2007 metais Kolumbijoje. Tais metais Vilma dalyvavo įvairiose BMX varžybose Čilėje, Argentinoje, Kolumbijoje rinkdama taškus atrankai į 2008 metų Olimpines žaidynes Pekine.
Atskridus į Kolumbijos sostinę Bogotą, šiauliečius pasitiko vieno kolumbiečio BMX sportininko draugas ir nuvežė į viešbutį nedideliame miestelyje, esančiame maždaug už 60 kilometrų nuo sostinės.
„Atvykome naktį. Vaizdas buvo baisus. Matyt, dieną vyko turgus, gatvės pilnos šiukšlių, vaikšto perkarę dideli šunys, kiti guli prie namų, primenančių favelas. Viešbutis nebaigtas statyti. Pasirodo, jei yra pastatytos sienos, uždėtas perdengimas, sudėti langai, durys, vadinasi, viešbutis jau įrengtas. Duše vanduo bėgo silpna srovele ir vos drungnas. Pasirodo, vandens statinė buvo sumontuota ant stogo ir vanduo įšildavo nuo saulės. Mūsų kambarys neužsirakino, ir išvažiuodami į varžybas galvodavome, ar grįžę rasime daiktus. Ačiū Dievui, niekas nedingo“, – pasakoja A. Rimša.
Į varžybas buvo atvykusi Kolumbijos lietuvių bendruomenės sekretorė gydytoja Stasė Slatkutė. Ji pakvietė šiauliečius į savo rančą, esančią 15 kilometrų už Bogotos.
Paimti Rimšų prie viešbučio atvažiavo du linksmi maždaug 30–35 metų vyrukai su ne pirmos jaunystės fordu. Vyrukai kelionėje juokavo, laidė sąmojus, bet tikras linksmumas prasidėjo atvykus į Bogotą.
9 milijonų gyventojų miestas tęsiasi apie 30 kilometrų ir įsikūręs 2 600 metrų aukštyje virš jūros lygio. Vos privažiavus pirmą sankryžą automobilis užgeso. Teko sukti į degalinę pasipildyti kuro. Tačiau prie kitos sankryžos mašina ir vėl užgeso. Šiaip ne taip užvedę nuvažiavo vėl į degalinę, šį kartą užsipilti dujų. Nepadėjo ir tai, kitoje sankryžoje mašina ir vėl užgeso.
Teko lipti iš mašinos ir ją stumti, kol užsives. Ir taip procedūra kartojosi prie kiekvienos sankryžos, gatvėse, kur automobilių judėjimas vyksta šešiomis juostomis. Vienoje sankryžoje automobilį padėjo stumti ir du policininkai. Sunkiausia buvo pavyti užsivedusią mašiną ir į ją sušokti.
„Vienu momentu, matyt, variklyje susikaupė daug dujų ir įvyko sprogimas. Pro šalį ėjusi moteris su maždaug 5 metų mergaite krito ant žemės, matyt, pagalvojo, kad šaudo FARC ginkluoti revoliucionieriai“, – pasakoja Albertas.
S. Slatkutės rančą pasiekė po 4 valandų kelionės, kuri, važiuojant geru transportu, būtų trukusi pusantros valandos.
„Tiek įdomių ir juokingų nutikimų kelionėse yra buvę, kad reikėtų kada knygą parašyti“, – šypsosi A. Rimša.
Asmeninės nuotr.
Buenos Airės gatvėje prie suvenyrų parduotuvės Albertas Rimša nusifotografavo prie garsiausių pasaulyje argentiniečių – popiežiaus Pranciškaus ir futbolininko Diego Maradonos – skulptūrų.
Buenos Airių kapinės labiau primena miestą.
Argentinos miestuose arkliu traukiami vežimai nėra retenybė.
Prie įspūdingo Igvasu krioklio Brazilijos pusėje.
Albertas Rimša su argentiniečiais, parvežusiais iš Brazilijos džiunglių. Jauno vyro (centre) senelio brolis Justinas Staugaitis 1918 metais pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą.
Kanadietė Širlė (antra iš dešinės) A. Rimšos dėka Lietuvoje surado savo dėdę. Moteris su šeima šiais metais Lietuvoje planuoja apsilankyti trečią kartą.
Argentinos Santjago del Estero mieste šiauliečiai Vilma ir Albertas Rimšos kartu su vietos lietuviais Antonijumi Januliu (antras iš dešinės) ir Karlu Paškevičiumi (kairėje) nusifotografavo prie Lietuvos (Rep. de Lituania) gatvės lentelės.
Susirašinėjimo draugas čekas Jeroslavas visada nudžiugina savo pieštais atvirukais ir dailiai užrašytais sveikinimais bei laiškais.
Susirašinėjimo draugai vieni kitiems siunčia lapelį su antspaudais ir lipdukais. Kiekvienas gavęs laišką užklijuoja savo lipduką ir lapelį paštu siunčia kitam draugui. Lapelis keliauja po pasaulį tol, kol naujiems lipdukams ir antspaudams nebelieka vietos.