
Naujausios
Spuogai – ne tik paauglių problema
Kartais spuogai neapleidžia perkopus net ir 30 ar 40 metų. Ką daryti, kaip su jais kovoti, pataria gydytoja dermatologė Indrė Domarkaitė-Jakovlevė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Skirtingos spuogų priežastys
Pasak gydytojos, veido spuogų gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų – vėlyvoji aknė. Tai užsitęsusi paauglystės aknė, ir jos gydymas vėlyvesniame amžiuje yra ilgesnis ir sudėtingesnis.
Pacientams, kurie serga vėlyvąja akne, I. Domarkaitė-Jakovlevė visada rekomenduoja pasirodyti endokrinologui ar ginekologui, mat spuoguotumą gali sukelti ir tokios ligos, kaip kiaušidžių policistozė ar hormonų (androgenų ir estrogenų) pokyčiai. Pavienius spuogelius moterims gali sukelti priešmenstruacinis periodas.
Tačiau spuogai – ne tik aknės simptomas. Jų atsiranda ir sergant veido rožine. Tai lėtinė liga, dažniausiai pasireiškianti žmonėms nuo 30 metų ir varginanti iki pat žilos senatvės.
Veido rožinė, pasak dermatologės, turi tam tikras fazes. Ankstyvojoje stadijoje būdinga veido raudonė (eritema) nosies, skruostų, centrinėje kaktos dalyje, ant smakro. Vėliau veido odos paraudimas tampa nuolatinis, atsiranda išsiplėtusios kraujagyslės.
Vėlesnėje stadijoje atsiranda papulės, pūlinukai, cistelės, mazgeliai, kurie kartais gali būti skausmingi. Bėrimai atsiranda eritemos apimtose vietose ir atrodo kaip paprasti spuogai, tačiau nebūna riebalinių liaukų kamščių.
Priežastys, kodėl susergama veido rožine, nėra aiškios.
Dar viena spuogelių atsiradimo priežastis gali būti Demodex erkutė, gyvenanti ant veido odos. Sveika oda sugeba nuo jos apsiginti, tačiau esant odos barjero funkcijos sutrikimui, erkutė apsigyvena plauko folikule, veisiasi, dauginasi ir sukelia uždegimą, spuogelius, pūlinukus, niežėjimą, dilgčiojimą.
Ligos sukėlėjas šiuo atveju nesunkiai nustatomas atlikus mikroskopinį tyrimą.
„Yra atlikta tyrimų, kurių metu nustatyta, kad aknei, ypač paauglystėje, mityba turi įtakos. Sergant akne reikėtų vengti greito maisto: bandelių, mėsainių, dešrainių, picų, keptų bulvyčių, šokolado, saldžių gazuotų gėrimų ir panašiai. Mityba turėtų būti reguliari, subalansuota. Desertai turi būti tik priedas prie pagrindinio maisto“, – sako gydytoja.
Sergant veido rožine, mityba taip pat turi įtakos. Reikėtų vengti aštraus, karšto maisto, alkoholinių, karštų gėrimų, nes tai lemia odos paraudimą.
Saulė spuogams ne į naudą
Ir aknė, ir veido rožinė yra lėtinės ligos, kurioms būdingi pagerėjimai ir paūmėjimai. Pasak I. Domarkaitės-Jakovlevės, veido rožinės paūmėjimas pacientams dažnai būna po vasaros.
„Daugelis įsivaizduoja, kad saulė turėtų teigiamai veikti odą, padžiovinti, pablukinti spuogelius, tačiau efektas būna priešingas, todėl savo pacientams, sergantiems akne ir rožine, vasarą rekomenduoju naudoti kremą su stipria apsauga nuo UV spindulių“, – sako gydytoja.
Sergantiems veido rožine taip pat reikia vengti pirties. Sergant akne mėgautis pirtimi nedraudžiama.
Ar šios ligos išgydomos?
Pasak dermatologės, vėlyvoji aknė moterims ilgiausiai gali tęstis iki menopauzės, tačiau dažniausiai baigiasi sulaukus 40-ies. Veido rožinė gali kamuoti ir senyvame amžiuje.
Pasak specialistės, turint odos problemų, šiais laikas nesudėtinga įsigyti įvairių priemonių (tepalų, kremų, losjonų ir pan.), padedančių su jomis kovoti.
„Tik tuos produktus patarčiau rinktis vaistinėse, ten yra ir konsultantų, ir pakankamai informacijos. Yra sukurtos produktų linijos aknei ir rožinei gydyti. Tačiau kalbant apie vaistinius preparatus, juos turėtų paskirti gydytojas. Esu pastebėjusi, kad per daug naudojama hormoninių tepalų. Jie ypač netinka sergant veido rožine, nes gali sukelti kraujagyslių išsiplėtimą. Turint rimtų odos problemų reikia konsultuotis su gydytoju, kuris paskirs vaistinius preparatus. Kartais vien tepalų nepakanka, reikia skirti ir geriamuosius vaistus, pavyzdžiui, antibiotikus“, – pažymi gydytoja.
Veido rožinė ir aknė gali būti gydoma lazerio terapija. Tai naujas, alternatyvus metodas. Lazerio terapija ypač tinka gydant išsiplėtusius kapiliarus, aknę bei po aknės atsiradusius randelius, nelygumus, pigmentines dėmes.
Aknei gydyti taip pat naudojamas rūgštinis odos šveitimas.
Veido erkutės Demodex sukeltoms odos problemoms gydyti, pasak dermatologės, dabar Lietuvoje yra atsiradęs naujas, efektyvus vaistas, tad liga gana nesunkiai įveikiama.
Kasdienė priežiūra
I. Domarkaitė-Jakovlevė akcentuoja, kad odos priežiūra turėtų būti nuolatinė, nesvarbu, ar yra problemų, ar ne. Oda turi būti nuprausiama ir nuvaloma kiekvieną rytą ir vakarą ir patepama kremu pagal odos tipą (sausa, riebi, normali, mišri).
Jeigu spuogelių atsiranda tik retkarčiais, kad greičiau išgytų, juos galima patepti salicilio spiritu ar kita specialia dezinfekuojama priemone.
„Ypač efektyvi antiseptinė priemonė – arbatmedžio aliejus. Ją dažnai rekomenduoju pavieniams spuogeliams gydyti“, – sako gydytoja.
Dermatologė pabrėžia, kad spuogelių negalima spaudinėti, nes tai pažeidžia odą, per žaizdelę gali patekti infekcija, atsirasti randelių.
Nėra blogai kartą ar du per mėnesį apsilankyti kosmetologijos kabinete ir atlikti odos valymo procedūras. Tik jos neturi tapti rimtų odos ligų gydymu.
„Žinau, kad kosmetologijos kabinetuose iki šiol spaudinėjami spuogai. Aš tam nelabai pritariu, bet čia jau kiekvienam klientui rinktis. Jeigu tam nepritariate, galima apie tai pasakyti kosmetologei. Inkštirus, spuogus galima valyti kaukėmis, odos šveitimo priemonėmis“, – sako gydytoja.
Pasak dermatologės, odos priežiūrai, jeigu nėra alergijos, tinka įvairios naminės kaukės, žolelių nuovirai. Odą puikiai atgaivina ir suaktyvina kraujotaką ledinis vanduo ar odos švelnus trynimas ledo gabalėliu. Kad oda ilgiau išliktų jauna, ją taip pat galima masažuoti, daryti veido mankštą.
Kai yra rimtų odos problemų ir gydytojas paskiria gydymą, geriau tuomet nenaudoti vaistažolių ar aliejų, nes neaišku, kaip oda gali sureaguoti.
Asmeninė nuotr.
Dermatologė Indrė Domarkaitė-Jakovlevė sako, kad norint džiaugtis gražia veido oda, ja būtina rūpintis kiekvieną dieną: prausti, patepti kremu pagal odos tipą, o jeigu yra rimtų problemų – kreiptis į gydytoją.