Spuogai – ne tik paauglių problema

Spuogai – ne tik paauglių problema

Spuo­gai – ne tik paaug­lių pro­ble­ma

Kar­tais spuo­gai neap­lei­džia per­ko­pus net ir 30 ar 40 me­tų. Ką da­ry­ti, kaip su jais ko­vo­ti, pa­ta­ria gy­dy­to­ja der­ma­to­lo­gė Ind­rė Do­mar­kai­tė-Ja­kov­le­vė.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Skir­tin­gos spuo­gų prie­žas­tys

Pa­sak gy­dy­to­jos, vei­do spuo­gų ga­li at­si­ras­ti dėl įvai­rių prie­žas­čių. Vie­na iš jų – vė­ly­vo­ji ak­nė. Tai už­si­tę­su­si paaug­lys­tės ak­nė, ir jos gy­dy­mas vė­ly­ves­nia­me am­žiu­je yra il­ges­nis ir su­dė­tin­ges­nis.

Pa­cien­tams, ku­rie ser­ga vė­ly­vą­ja ak­ne, I. Do­mar­kai­tė-Ja­kov­le­vė vi­sa­da re­ko­men­duo­ja pa­si­ro­dy­ti en­dok­ri­no­lo­gui ar gi­ne­ko­lo­gui, mat spuo­guo­tu­mą ga­li su­kel­ti ir to­kios li­gos, kaip kiau­ši­džių po­li­cis­to­zė ar hor­mo­nų (and­ro­ge­nų ir est­ro­ge­nų) po­ky­čiai. Pa­vie­nius spuo­ge­lius mo­te­rims ga­li su­kel­ti prieš­menst­rua­ci­nis pe­rio­das.

Ta­čiau spuo­gai – ne tik ak­nės simp­to­mas. Jų at­si­ran­da ir ser­gant vei­do ro­ži­ne. Tai lė­ti­nė li­ga, daž­niau­siai pa­si­reiš­kian­ti žmo­nėms nuo 30 me­tų ir var­ginan­ti iki pat ži­los se­nat­vės.

Vei­do ro­ži­nė, pa­sak der­ma­to­lo­gės, tu­ri tam tik­ras fa­zes. Anks­ty­vo­jo­je sta­di­jo­je bū­din­ga vei­do rau­do­nė (eri­te­ma) no­sies, skruos­tų, cent­ri­nė­je kak­tos da­ly­je, ant smak­ro. Vė­liau vei­do odos pa­rau­di­mas tam­pa nuo­la­ti­nis, at­si­ran­da iš­si­plė­tu­sios krau­ja­gys­lės.

Vė­les­nė­je sta­di­jo­je at­si­ran­da pa­pu­lės, pū­li­nu­kai, cis­te­lės, maz­ge­liai, ku­rie kar­tais ga­li bū­ti skaus­min­gi. Bė­ri­mai at­si­ran­da eri­te­mos apim­to­se vie­to­se ir at­ro­do kaip pa­pras­ti spuo­gai, ta­čiau ne­bū­na rie­ba­li­nių liau­kų kamš­čių.

Prie­žas­tys, ko­dėl su­ser­ga­ma vei­do ro­ži­ne, nė­ra aiš­kios.

Dar vie­na spuo­ge­lių at­si­ra­di­mo prie­žas­tis ga­li bū­ti De­mo­dex er­ku­tė, gy­ve­nan­ti ant vei­do odos. Svei­ka oda su­ge­ba nuo jos ap­si­gin­ti, ta­čiau esant odos bar­je­ro funk­ci­jos su­tri­ki­mui, er­ku­tė ap­si­gy­ve­na plau­ko fo­li­ku­le, vei­sia­si, dau­gi­na­si ir su­ke­lia už­de­gi­mą, spuo­ge­lius, pū­li­nu­kus, nie­žė­ji­mą, dilg­čio­ji­mą.

Li­gos su­kė­lė­jas šiuo at­ve­ju ne­sun­kiai nu­sta­to­mas at­li­kus mik­ros­ko­pi­nį ty­ri­mą.

„Yra at­lik­ta ty­ri­mų, ku­rių me­tu nu­sta­ty­ta, kad ak­nei, ypač paaug­lys­tė­je, mi­ty­ba tu­ri įta­kos. Ser­gant ak­ne rei­kė­tų veng­ti grei­to mais­to: ban­de­lių, mė­sai­nių, deš­rai­nių, pi­cų, kep­tų bul­vy­čių, šo­ko­la­do, sal­džių ga­zuo­tų gė­ri­mų ir pa­na­šiai. Mi­ty­ba tu­rė­tų bū­ti re­gu­lia­ri, su­ba­lan­suo­ta. De­ser­tai tu­ri bū­ti tik prie­das prie pa­grin­di­nio mais­to“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Ser­gant vei­do ro­ži­ne, mi­ty­ba taip pat tu­ri įta­kos. Rei­kė­tų veng­ti ašt­raus, karš­to mais­to, al­ko­ho­li­nių, karš­tų gė­ri­mų, nes tai le­mia odos pa­rau­di­mą.

Sau­lė spuo­gams ne į nau­dą

Ir ak­nė, ir vei­do ro­ži­nė yra lė­ti­nės li­gos, ku­rioms bū­din­gi pa­ge­rė­ji­mai ir paū­mė­ji­mai. Pa­sak I. Do­mar­kai­tės-Ja­kov­le­vės, vei­do ro­ži­nės paū­mė­ji­mas pa­cien­tams daž­nai bū­na po va­sa­ros.

„Dau­ge­lis įsi­vaiz­duo­ja, kad sau­lė tu­rė­tų tei­gia­mai veik­ti odą, pa­džio­vin­ti, pa­blu­kin­ti spuo­ge­lius, ta­čiau efek­tas bū­na prie­šin­gas, to­dėl sa­vo pa­cien­tams, ser­gan­tiems ak­ne ir ro­ži­ne, va­sa­rą re­ko­men­duo­ju nau­do­ti kre­mą su stip­ria ap­sau­ga nuo UV spin­du­lių“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Ser­gan­tiems vei­do ro­ži­ne taip pat rei­kia veng­ti pir­ties. Ser­gant ak­ne mė­gau­tis pir­ti­mi ne­drau­džia­ma.

Ar šios li­gos iš­gy­do­mos?

Pa­sak der­ma­to­lo­gės, vė­ly­vo­ji ak­nė mo­te­rims il­giau­siai ga­li tęs­tis iki me­no­pau­zės, ta­čiau daž­niau­siai bai­gia­si su­lau­kus 40-ies. Vei­do ro­ži­nė ga­li ka­muo­ti ir se­ny­va­me am­žiu­je.

Pa­sak spe­cia­lis­tės, tu­rint odos pro­ble­mų, šiais lai­kas ne­su­dė­tin­ga įsi­gy­ti įvai­rių prie­mo­nių (te­pa­lų, kre­mų, los­jo­nų ir pan.), pa­de­dan­čių su jo­mis ko­vo­ti.

„Tik tuos pro­duk­tus pa­tar­čiau rink­tis vais­ti­nė­se, ten yra ir kon­sul­tan­tų, ir pa­kan­ka­mai in­for­ma­ci­jos. Yra su­kur­tos pro­duk­tų li­ni­jos ak­nei ir ro­ži­nei gy­dy­ti. Ta­čiau kal­bant apie vais­ti­nius pre­pa­ra­tus, juos tu­rė­tų pa­skir­ti gy­dy­to­jas. Esu pa­ste­bė­ju­si, kad per daug nau­do­ja­ma hor­mo­ni­nių te­pa­lų. Jie ypač ne­tin­ka ser­gant vei­do ro­ži­ne, nes ga­li su­kel­ti krau­ja­gys­lių iš­si­plė­ti­mą. Tu­rint rim­tų odos pro­ble­mų rei­kia kon­sul­tuo­tis su gy­dy­to­ju, ku­ris pa­skirs vais­ti­nius pre­pa­ra­tus. Kar­tais vien te­pa­lų ne­pa­kan­ka, rei­kia skir­ti ir ge­ria­muo­sius vais­tus, pa­vyz­džiui, an­ti­bio­ti­kus“, – pa­žy­mi gy­dy­to­ja.

Vei­do ro­ži­nė ir ak­nė ga­li bū­ti gy­do­ma la­ze­rio te­ra­pi­ja. Tai nau­jas, al­ter­na­ty­vus me­to­das. La­ze­rio te­ra­pi­ja ypač tin­ka gy­dant iš­si­plė­tu­sius ka­pi­lia­rus, ak­nę bei po ak­nės at­si­ra­du­sius ran­de­lius, ne­ly­gu­mus, pig­men­ti­nes dė­mes.

Ak­nei gy­dy­ti taip pat nau­do­ja­mas rūgš­ti­nis odos švei­ti­mas.

Vei­do er­ku­tės De­mo­dex su­kel­toms odos pro­ble­moms gy­dy­ti, pa­sak der­ma­to­lo­gės, da­bar Lie­tu­vo­je yra at­si­ra­dęs nau­jas, efek­ty­vus vais­tas, tad li­ga ga­na ne­sun­kiai įvei­kia­ma.

Kas­die­nė prie­žiū­ra

I. Do­mar­kai­tė-Ja­kov­le­vė ak­cen­tuo­ja, kad odos prie­žiū­ra tu­rė­tų bū­ti nuo­la­ti­nė, ne­svar­bu, ar yra pro­ble­mų, ar ne. Oda tu­ri bū­ti nu­prau­sia­ma ir nu­va­lo­ma kiek­vie­ną ry­tą ir va­ka­rą ir pa­te­pa­ma kre­mu pa­gal odos ti­pą (sau­sa, rie­bi, nor­ma­li, miš­ri).

Jei­gu spuo­ge­lių at­si­ran­da tik ret­kar­čiais, kad grei­čiau iš­gy­tų, juos ga­li­ma pa­tep­ti sa­li­ci­lio spi­ri­tu ar ki­ta spe­cia­lia de­zin­fe­kuo­ja­ma prie­mo­ne.

„Ypač efek­ty­vi an­ti­sep­ti­nė prie­mo­nė – ar­bat­me­džio alie­jus. Ją daž­nai re­ko­men­duo­ju pa­vie­niams spuo­ge­liams gy­dy­ti“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Der­ma­to­lo­gė pa­brė­žia, kad spuo­ge­lių ne­ga­li­ma spau­di­nė­ti, nes tai pa­žei­džia odą, per žaiz­de­lę ga­li pa­tek­ti in­fek­ci­ja, at­si­ras­ti ran­de­lių.

Nė­ra blo­gai kar­tą ar du per mė­ne­sį ap­si­lan­ky­ti kos­me­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te ir at­lik­ti odos va­ly­mo pro­ce­dū­ras. Tik jos ne­tu­ri tap­ti rim­tų odos li­gų gy­dy­mu.

„Ži­nau, kad kos­me­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tuo­se iki šiol spau­di­nė­ja­mi spuo­gai. Aš tam ne­la­bai pri­ta­riu, bet čia jau kiek­vie­nam klien­tui rink­tis. Jei­gu tam ne­pri­ta­ria­te, ga­li­ma apie tai pa­sa­ky­ti kos­me­to­lo­gei. Inkš­ti­rus, spuo­gus ga­li­ma va­ly­ti kau­kė­mis, odos švei­ti­mo prie­mo­nė­mis“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Pa­sak der­ma­to­lo­gės, odos prie­žiū­rai, jei­gu nė­ra aler­gi­jos, tin­ka įvai­rios na­mi­nės kau­kės, žo­le­lių nuo­vi­rai. Odą pui­kiai at­gai­vi­na ir suak­ty­vi­na krau­jo­ta­ką le­di­nis van­duo ar odos švel­nus try­ni­mas le­do ga­ba­lė­liu. Kad oda il­giau iš­lik­tų jau­na, ją taip pat ga­li­ma ma­sa­žuo­ti, da­ry­ti vei­do mankš­tą.

Kai yra rim­tų odos pro­ble­mų ir gy­dy­to­jas pa­ski­ria gy­dy­mą, ge­riau tuomet ne­nau­do­ti vais­ta­žo­lių ar alie­jų, nes neaiš­ku, kaip oda ga­li su­rea­guo­ti.

Veido prausikliai

 

As­me­ni­nė nuo­tr.

Der­ma­to­lo­gė Ind­rė Do­mar­kai­tė-Ja­kov­le­vė sa­ko, kad no­rint džiaug­tis gra­žia vei­do oda, ja bū­ti­na rū­pin­tis kiek­vie­ną die­ną: praus­ti, pa­tep­ti kre­mu pa­gal odos ti­pą, o jei­gu yra rim­tų pro­ble­mų – kreip­tis į gy­dy­to­ją.