
Naujausios
Smurto epidemija nesibaigia
Po pastarųjų skaudžių įvykių, kurių aukomis tapo vaikai, visuomenė vis akylesnė, daugėja pranešimų apie skriaudžiamus, neprižiūrimus vaikus. Specialistai sako, kad pranešimai pasiteisina 90 procentų. Ligoninėse daugėja atvežamų vaikų, kurių būklę tiria medikai, o psichologai ir psichiatrai neturi nė laisvos minutės. Vaikų namai – perpildyti.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Ieško mušimo ir nepriežiūros požymių
Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų ir paauglių psichiatrijos centro vedėja, psichiatrė Silvija Gauronskytė sako, kad skriaudžiamų vaikų problema visada buvo, bet po pastarųjų įvykių pacientų jų skyriuje padaugėjo, kartais vaikus ištirti atveda vaiko teisių apsaugos specialistai.
„Mes įvertiname, rekomenduojame, ko reikėtų. Kartais reikia ir medikamentinio gydymo, bet dažniausiai rekomenduojama psichoterapija, šeimos konsultavimas, – sako medikė. – Siūlome vaiką nukreipti į psichikos dienos stacionarus, dienos centrus, rekomenduojame, kad mokykloje su vaiku dirbtų socialinis darbuotojas ar psichologas. Vaikas turi būti stebimas. Geriausia, kai ir šeimai kažkas padeda, moko, o ne gąsdina bausmėmis".
Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė savo skyriuje pastaruoju metu taip pat sulaukia vaiko teisių apsaugos specialistų su iš šeimų paimtais vaikais, kad gydytojai nustatytų, ar vaikai nebuvo mušami.
„Žmonės dabar pasidarė budrūs. Tik baiminuosi, kad nebūtų nereikalingų skundų. Prieš keletą metų buvo atvejis, kai kaimynai apskundė moterį dėl vaikų nepriežiūros vien dėl to, kad su ja nesutarė“, – sako L. Bekerienė.
Pasak gydytojos, nemažai problemų kildavo, kol Šiaulių miesto savivaldybės sutrikusio vystymosi kūdikių namai neturėjo licencijos laikinai priglausti iš šeimų paimtų kūdikių. Juos, net ir sveikus, tekdavo guldyti į ligoninę.
L. Bekerienė viliasi, kad įstatymas, draudžiantis smurtą prieš vaikus, sudrausmins tėvus.
„Tik galvoju, kad vaiko teisių apsaugos tarnyboms reikėtų daugiau žmonių, kad jie galėtų nuoširdžiai dirbti“, – mano gydytoja.
Padaugėjo skundų
Šiaulių miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Žukauskienė patvirtino, kad padaugėjo pranešimų apie galimai neprižiūrimus, skriaudžiamus vaikus.
Vien šiemet iš policijos pareigūnų gautas 41 pranešimas apie smurtą artimoje aplinkoje šeimose, kuriose yra nepilnamečių vaikų. Iš jų 12 buvo apie smurtą prieš vaikus.
„Šiuo laikotarpiu iš medikų, ugdymo įstaigų, gyventojų Vaiko teisių apsaugos skyrius gavo apie 50 pranešimų dėl galimai netinkamai ar nepakankamai prižiūrimų vaikų, galimą smurtą prieš juos. Į visus pranešimus yra reaguojama, aiškinamasi. Apie 90 procentų šių pranešimų pasitvirtina“, – sako J. Žukauskienė.
Jei pasitvirtina faktai, jog vaikas nebegali toliau gyventi savo biologinėje šeimoje, jis yra paimamas iš šeimos. Pirmiausia yra ieškoma giminaičių, kitų asmenų, kurie gali tapti vaiko globėju.
„Jei tokių nėra, vaikui yra nustatoma laikinoji globa šeimynoje, Šiaulių vaikų globos namuose arba Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namuose“, – sako specialistė.
Jeigu įtariama, kad vaikas sumuštas arba negaluoja dėl kitų priežasčių, vaiko teisių apsaugos specialistai arba policijos pareigūnai jį veža pas medikus. Šiemet buvo paimti iš šeimų ir nuvežti į Moters ir vaiko kliniką septyni vaikai.
Pasak J. Žukauskienės, po apžiūros, jei vaikas neturi galimybės grįžti į biologinę šeimą, jam būna nustatoma laikinoji globa, o vaiko tėvai yra įrašomi į Socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą.
„Su tėvų šeima dirba socialiniai darbuotojai, teikia socialinę pagalbą, kad vaikas galėtų grįžti į šeimą“, – sako vaiko teisių specialistė.
Pilni vaikų namai
Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namuose, pasak įstaigos direktoriaus Rimanto Žąsino, šiandien laisvų vietų nebėra. Per pastaruosius du mėnesius čia apgyvendinti penki vaikai, paimti iš šeimų dėl nepriežiūros ar smurto. Iš viso gyvena 56 vaikai.
Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namų vadovė Audronė Kardašienė informavo, kad per pastaruosius du mėnesius jų įstaigoje priglaustas vienas kūdikis.
Kuršėnų vaikų globos namai perpildyti jau dvejus metus. Pasak įstaigos vadovo Felikso Rudzinsko, pagal nuostatus namuose galėtų gyventi 60 vaikų, tačiau šiandien čia yra 70 vaikų.
Padaugėjus pranešimų apie galimai skriaudžiamus vaikus, Kuršėnų vaikų namams teko dienai ar kelioms priglausti iš šeimų paimtus vaikus.
Direktorius sako, kad vaikų namai yra pasiruošę teikti laikinos globos paslaugas, yra numatę tam patalpas ir veiklas, kad galėtų priimti vaikus bet kuriuo paros metu. Paslauga greičiausiai artimiausiu metu bus paklausi. Be to, vaikų namų specialistai daug talkina ir seniūnijoms, dirbant su socialinės rizikos šeimomis.
Agresija kyla ir dėl skurdo
Psichiatrė S. Gauronskytė sako, kad smurtą šeimoje labai dažnai lemia socialinės problemos: nedarbas, nepriteklius, vieno ar abiejų tėvų girtuoklystė. Smurtauja ir vyrai, ir moterys, kurios yra pavargusios, piktos ant vyro ir vaikų.
Neretai žmonės būna nepasiruošę tėvystei. Sunku tikėtis, kad šeimoje viskas bus gerai, kai vaikų susilaukia nebrandžios, socialinių įgūdžių stokojančios asmenybės.
„Manau, kad jau mokykloje turėtų būti kursai, pamokos apie vaikų auginimą, auklėjimą. Dabar supratimas apie auklėjimą eina iš kartos į kartą – kaip juos augino, taip ir jie augina. Be to, koks supratimas apie tėvystę gali būti, kai mamai 17 metų“, – svarstė psichiatrė.
S. Gauronskytė sako, kad žmonės dar vengia kreiptis į psichologus, psichiatrus, net sau nedrįsta pripažinti, kad nesugeba valdyti pykčio.
Gydytoja užtikrina, kad yra nemažai patarimų, ką daryti, jei kyla pyktis ir galite pakelti ranką prieš vaiką. Nebūtina net eiti pas psichologą, patarti gali ir šeimos gydytojas, informacijos galima rasti spaudoje, internete.
Kaip atpažinti smurtą patiriantį vaiką, vieno požymio nėra. Vieni vaikai būna baugštūs, užsisklendę, jautrūs, kiti priešingai – agresyvūs. Neretai smurtą patiriantys vaikai turi bendravimo, mokymosi sunkumų.
Kad su vaiku kažkas negerai, dažniausiai pirmieji pastebi auklėtojai, mokytojai, šeimos gydytojai.
„Jeigu prieš vaiką buvo ilgai smurtaujama, tai ir sveikimas būna ilgas. Visų pirma tokiam vaikui reikia užtikrinti saugią, ramią aplinką, į kurią jis grįš. Reikia dirbti su visa šeima, nes jeigu vaikas grįš į tokią pačią šeimą, bus sunku. Būna, kad vienas iš tėvų tai supranta ir bendradarbiauja, o kitas – ne“, – sako gydytoja.
S. Gauronskytė atkreipia dėmesį ir į kitą dalyką – vaikų smurtą prieš tėvus. Tai neretai patiria paauglių mamos.
„Jeigu šeimoje buvo smurtaujantis tėvas, net išsiskyrus mamai su juo, smurtą matęs sūnus pradeda elgtis panašiai kaip tėvas, mato, kad dabar jis gali valdyti mamą. Paauglys neklauso, neina į mokyklą, bėga iš namų, valkatauja, pradeda gerti, puola motiną. O mamai skiriamos baudos, kad nesugeba suvaldyti vaiko. Mama ateina pas mus ir verkia, nes nežino, ką daryti“, – pasakoja psichiatrė.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Nors Seimas priėmė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuris uždraudžia visų formų smurtą prieš vaikus (fizinį, emocinį, seksualinį ir nepriežiūrą), nuolat fiksuojami smurto prieš vaikus arba smurto vaikų akivaizdoje atvejai.
Redakcijos nuotr.
Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė viliasi, kad įstatymas, draudžiantis smurtą prieš vaikus, sudrausmins tėvus.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų ir paauglių psichiatrijos centro vedėja, psichiatrė Silvija Gauronskytė sako, kad pyktį, agresiją sunkiai suvaldo psichopatinės asmenybės, taip pat asmenys, apimti bejėgiškumo, nevilties.
Patarimai, kaip suvaldyti pyktį
Jeigu jaučiate, kad netrukus prarasite savitvardą ir pakelsite ranką prieš vaiką:
* suskaičiuokite iki 10, giliai įkvėpkite;
* atsitraukite nuo vaiko, suteikite sau ir vaikui „pertraukėlę“, kol pyktis atlėgs;
* pakalbėkite su artimu žmogumi apie savo savijautą;
* suraskite būdą atsipalaiduoti: paklausykite muzikos, pasportuokite, išgerkite arbatos, pagulėkite karštoje vonioje ar panašiai;
* prisiminkite apie savo vaiką ką nors gražaus, mielo, kas sukelia džiaugsmą, meilę jam.