Įstatymas – sau, vaikai – į kūdikių namus

Įstatymas – sau, vaikai – į kūdikių namus

Įs­ta­ty­mas – sau, vai­kai – į kū­di­kių na­mus

Va­kar Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je vy­ko Pre­zi­den­tės ini­ci­juo­tos na­cio­na­li­nės so­cia­li­nio sau­gu­mo kam­pa­ni­jos „Už sau­gią Lie­tu­vą“ su­si­ti­ki­mas, ku­ria­me vi­sų Šiau­lių re­gio­no sa­vi­val­dy­bių, ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų, So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos at­sto­vai bei Pre­zi­den­tės pa­ta­rė­jos ap­ta­rė vai­kų glo­bos ir įvai­ki­ni­mo pro­ble­mas.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Sis­te­ma strin­ga

Šiau­lių re­gio­nas yra pir­ma­sis, ku­rį lan­ko Pre­zi­den­tės pa­ta­rė­jos eko­no­mi­kos ir so­cia­li­nės po­li­ti­kos klau­si­mais Li­na An­ta­na­vi­čie­nė ir Ra­mu­nė Guo­bai­tė-Kirs­lie­nė bei ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų ir So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos at­sto­vai.

Su­si­ti­ki­mo tiks­las – pa­si­do­mė­ti, kaip re­gio­ne vyks­ta vai­kų glo­bos įstai­gų per­tvar­ka, ko­kios so­cia­li­nės pa­slau­gos šei­moms sa­vi­val­dy­bė­se tei­kia­mos ir ko­kios tu­rė­tų bū­ti plė­to­ja­mos, kad bent ma­žiau­si (iki 3 me­tų am­žiaus) vai­kai ne­be­bū­tų siun­čia­mi į kū­di­kių na­mus.

Pa­sak R. Guo­bai­tės-Kirs­lie­nės, pa­gal įsta­ty­mą nuo šių me­tų sau­sio 1 die­nos kū­di­kiai ir ma­ži vai­kai ne­ga­li bū­ti siun­čia­mi į kū­di­kių na­mus, ta­čiau dau­ge­ly­je sa­vi­val­dy­bių, taip pat ir Šiau­lių ap­skri­ties, su šia pro­ble­ma su­si­du­ria­ma.

Eg­lė Jur­ku­tė, Šiau­lių re­gio­no ins­ti­tu­ci­nės glo­bos per­tvar­kos pro­ce­sų eks­per­tė, pri­sta­tė praei­tų ir šių me­tų skai­čius. Iš vie­nin­te­lio Ak­me­nės ra­jo­no į Šiau­lių su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mus nei per­nai, nei šie­met ne­pa­te­ko nė vie­nas vai­kas. Šie­met į šiuos glo­bos na­mus ne­bu­vo at­siųs­ta vai­kų ir iš Kel­mės bei Šiau­lių ra­jo­nų. Dau­giau­siai vai­kų (po 4) šie­met at­siųs­ta iš Šiau­lių mies­to ir Jo­niš­kio ra­jo­no, du vai­kai at­ke­lia­vo iš Pak­ruo­jo ra­jo­no, vie­nas – iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no.

Nors į su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mus tu­rė­tų pa­tek­ti tik svei­ka­tos pro­ble­mų tu­rin­tys vai­kai, ta­čiau čia pa­ten­ka ir vi­siš­kai svei­ki kū­di­kiai.

Daug bai­mių

Su­si­ti­ki­me taip pat daug kal­bė­ta apie tai, kad šei­moms bū­ti­na teik­ti so­cia­li­nę, psi­cho­lo­gi­nę ir ki­to­kią pa­gal­bą, kad vai­kai ga­lė­tų aug­ti sa­vo bio­lo­gi­nė­se šei­mo­se. Pa­sak su­si­ti­ki­me da­ly­va­vu­sios Ra­sos Dič­pet­rie­nės, or­ga­ni­za­ci­jos „Gel­bė­kit vai­kus“ ge­ne­ra­li­nės di­rek­to­rės, kar­tais už­ten­ka šei­mai su­teik­ti bū­ti­niau­sią ma­te­ria­li­nę pa­gal­bą (pa­dė­ti pa­sta­ty­ti kros­nį, iš­kas­ti šu­li­nį, už­deng­ti sto­gą), kad šei­ma „ne­nu­si­ris­tų“ ir vai­kai ne­bū­tų pai­ma­mi.

Kiek­vie­na ša­lies sa­vi­val­dy­bė tu­ri pa­reng­ti ir pa­si­tvir­tin­ti so­cia­li­nių pa­slau­gų pla­nus. Šiau­lių ap­skri­ty­je iš 7 sa­vi­val­dy­bių kol kas tai pa­da­rė tik dvi – Šiau­lių ra­jo­no ir Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės.

Skai­ty­da­ma sa­vi­val­dy­bių so­cia­li­nių pa­slau­gų pla­nus R. Guo­bai­tė-Kirs­lie­nė pa­si­ge­do konk­re­tu­mo. Pa­vyz­džiui, pla­nuo­se nu­ro­do­ma, kiek pla­nuo­ja­ma steig­ti die­nos cent­rų, ta­čiau ne­nu­ro­do­ma, koks iš vi­so to­kių cent­rų po­rei­kis yra sa­vi­val­dy­bė­je.

Su­si­ti­ki­mo da­ly­vė Ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų (NVO) vai­kams kon­fe­de­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ele­na Ur­bo­nie­nė per­tvar­kos pro­ce­se pa­si­gen­da švie­ti­mo, me­di­ci­nos ir ki­tų ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­dar­bia­vi­mo. Šios įstai­gos ir­gi tu­rė­tų teik­ti pa­gal­bą į bė­dą pa­te­ku­sioms šei­moms.

Vai­kai ir tė­vai pa­gal­bą tu­ri gau­ti ten, kur gy­ve­na, ir ra­gi­no bend­ruo­me­nes ryž­tin­giau im­tis įvai­rių so­cia­li­nių pro­jek­tų (die­nos, kri­zių cent­rų, „lai­ki­no ato­kvė­pio“ pa­slau­gos) įgy­ven­di­ni­mo, tam esą yra dau­gy­bė prie­mo­nių ir fi­nan­si­nių ga­li­my­bių pa­si­nau­do­jant įvai­rių už­sie­nio ša­lių fon­dų pa­ra­ma.

Šiau­lių re­gio­no sa­vi­val­dy­bių at­sto­vai at­krei­pė dė­me­sį, kad vai­kus glo­bo­jan­čių šei­my­nų gal at­si­ras­tų dau­giau, jei­gu įsta­ty­mai bū­tų pa­lan­kes­ni. Da­bar šei­my­ną ga­li įkur­ti as­me­nys, ne ma­žiau kaip tre­jus me­tus bu­vę glo­bė­jais.

Kel­mės ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis įvar­di­jo ir ki­tą pro­ble­mą – vi­suo­me­nė dar ne­pa­si­ren­gu­si tap­ti glo­bė­jais. Žmo­nes stab­do įvai­rios bai­mės, il­gas pa­si­ren­gi­mo pro­ce­sas ir ki­ta. Ne­mo­ty­vuo­ja net at­ly­gis.

Su­si­ti­ki­me at­kreip­tas dė­me­sys, kad su vai­kų auk­lė­ji­mo pro­ble­mo­mis su­si­du­ria ne tik bio­lo­gi­niai tė­vai, bet ir spe­cia­liai pa­ruoš­ti glo­bė­jai, įtė­viai, to­dėl ir jiems rei­ka­lin­ga psi­cho­lo­gi­nė pa­gal­ba, ku­rios ne vi­sa­da su­lau­kia.

Glo­bė­jų tu­ri ieš­ko­ti sa­vi­val­dy­bės

Pas­ta­ruo­ju me­tu, pa­dau­gė­jus pra­ne­ši­mų apie skriau­džia­mus, ne­pri­žiū­ri­mus vai­kus, pa­dau­gė­jo vai­kų, pai­ma­mų iš šei­mų. Pre­zi­den­tės pa­ta­rė­ja L. An­ta­na­vi­čie­nė sa­kė, kad šis ke­lias neiš­ven­gia­mas ir jo ne­rei­kia bi­jo­ti. Ne vi­si pra­ne­ši­mai pa­si­tvir­ti­na, bet rea­guo­ti bū­ti­na, sie­kiant už­bėg­ti tra­ge­di­jai už akių.

E. Jur­ku­tės pa­teik­tais duo­me­ni­mis, per­nai Šiau­lių mies­te bu­vo paim­ti 44 vai­kai, 19 iš jų bu­vo nu­sta­ty­ta glo­ba vai­kų na­muo­se, du pa­te­ko į šei­my­nas, 23 nu­sta­ty­ta glo­ba šei­mo­se. Praei­tais me­tais į sa­vo bio­lo­gi­nes šei­mas su­grį­žo 25 vai­kai.

Dau­giau­siai vai­kų iš šei­mų per­nai paim­ta Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne (79).

Sa­vi­val­dy­bių so­cia­li­nių sky­rių at­sto­vai da­lin­da­mie­si sa­vo pa­tir­ti­mi sa­kė, kad paė­mus vai­kus pir­miau­sia prie­globs­čio jiems ieš­ko­ma gi­mi­nai­čių šei­mo­se ir tik kraš­tu­ti­niu at­ve­ju vai­kai ve­ža­mi į glo­bos na­mus.

Ieš­ko­ti, ruoš­ti glo­bė­jus yra kiek­vie­nos sa­vi­val­dy­bės rei­ka­las. R. Dič­pet­rie­nė sa­kė daž­nai iš­girs­tan­ti klau­si­mą, kur jų ras­ti. Vieš­nia po­ten­cia­lių glo­bė­jų pa­ta­rė ieš­ko­ti veik­lių mo­te­rų aso­cia­ci­jo­se, klu­buo­se, taip pat mo­kyk­lo­se, dar­že­liuo­se, tai yra lan­ky­tis tė­vų su­si­rin­ki­muo­se ir kal­bė­ti apie tai.

L. An­ta­na­vi­čie­nė me­tė ak­me­nį į po­li­ti­kų dar­žą. Pa­ta­rė­ja sa­kė, kad lan­ky­da­ma­si Sei­me daž­nai iš­girs­ta kai ku­rių po­li­ti­kų pa­si­sa­ky­mų, kad į vai­kų glo­bos na­mus in­ves­tuo­ta daug lė­šų, kam juos nai­kin­ti, vai­kai ne­lai­min­gi iš­si­kel­da­mi į šei­mas, nes iš­si­ski­ria su drau­gais ir pa­na­šiai. Ta­čiau per­tvar­ka, pa­sak pa­ta­rė­jos, neiš­ven­gia­ma. Vi­suo­me­nė tu­ri su­vok­ti, kad vai­kui ge­riau­sia aug­ti šei­mo­je ar šei­mos mo­de­lio na­muo­se.

L. An­ta­na­vi­čie­nė daž­nai su­lau­kia rep­li­kų, jog lai­ki­nai­siais glo­bė­jais žmo­nės su­si­gun­dys tap­ti tik dėl di­de­lio at­ly­gio. Pa­ta­rė­ja pri­mi­nė, kad glo­bė­jai dir­ba 24 va­lan­das per pa­rą, 7 die­nas per sa­vai­tę ir iš­ti­sus me­tus, to­dėl joks at­ly­gis už to­kį dar­bą ne­ga­li bū­ti per di­de­lis.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės pa­ta­rė­jos eko­no­mi­kos ir so­cia­li­nės po­li­ti­kos klau­si­mais Li­na An­ta­na­vi­čie­nė (de­ši­nė­je) ir Ra­mu­nė Guo­bai­tė-Kirs­lie­nė pa­tei­kė Kau­no mies­to sa­vi­val­dy­bės pa­vyz­dį, ku­ri ra­do lė­šų ir jau tu­ri lai­ki­nuo­sius glo­bė­jus.

Ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų, So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos at­sto­vės bei Pre­zi­den­tės pa­ta­rė­jos į Šiau­lius at­vy­ko ap­tar­ti, kaip Šiau­lių re­gio­ne vyks­ta ins­ti­tu­ci­nės glo­bos per­tvar­ka.

Šiau­lių re­gio­no sa­vi­val­dy­bių at­sto­vai su­si­ti­ki­me da­li­jo­si sa­vo pa­tir­ti­mi ir įvar­di­jo pro­ble­mas, su ku­rio­mis su­si­du­ria vyk­dy­da­mi vai­kų glo­bos na­mų per­tvar­ką.