
Naujausios
Pergales reikia kuo greičiau pamiršti
Krepšinis, ieties metimas ir galiausiai atrastas gyvenimo kelias – diskas. Daug nesėkmių sportinės karjeros pradžioje, ir skambios pergalės pasiekus brandą. Tokį kelią nuėjo bene sėkmingiausias visų laikų Lietuvos lengvaatletis Virgilijus Alekna. Jis ir sporto psichologė Aistė Žemaitytė Šiauliuose dalijosi patarimais, kaip nepalūžti ištikus pirmai nesėkmei ir pasiekti užsibrėžtą tikslą.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sėkmingas pirmas blynas
V. Alekna ir A. Žemaitytė, pirmoji sporto psichologė, lydėjusi sportininkus į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, su šiauliečiais susitiko Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Svečiai pasakojo sėkmės istorijas, atsakinėjo į klausytojų klausimus, pristatė A. Žemaitytės knygą „Virgilijus Alekna: mentalinės paslaptys“.
V. Alekna pasakojo, kad, kaip ir daugelis vaikų, pirmiausiai susidomėjo krepšiniu ir svajojo tapti krepšininku. Net priimtas į Panevėžio sporto mokyklą-internatą kaip lengvaatletis, bandė prasmukti į krepšininkų gretas, lankė su jais treniruotes, bet apgavystė greitai išaiškėjo.
Lengvaatlečius sporto mokykloje treniravo ieties metikas, tad ir V. Alekna buvo nukreiptas į šią šaką. Visus metus jaunasis sportininkas mėtė ietį ir visiškai nesėkmingai. Grėsė iškristi iš mokyklos.
Vienose paskutiniųjų sezono varžybų, po eilinio nesėkmingo ieties metimo, treneris Virgilijui pasiūlė sudalyvauti disko metimo rungtyje – vis tiek nėra ko prarasti. V. Alekna pirmą kartą į rankas paėmęs „blyną“ taip jį švystelėjo, jog tapo nugalėtoju.
Sėkmės paslaptys
V. Alekna per savo sportinę karjerą du kartus tapo olimpiniu čempionu ir rekordininku, kartą – olimpinės bronzos laimėtoju, pasaulio čempionu taip pat tapo dukart, tiek pat kartų – vicečempionu. Europos čempionatuose po kartą tapo aukso, sidabro ir bronzos laimėtoju. Už 70 metrų ribos Virgilijaus sviestas diskas varžybose skriejo net 20 kartų.
Kur tokios sėkmės paslaptis?
„Tik daug, ilgai ir nuobodžiai dirbant gali pasiekti rezultato. Kai pasieki didelę pergalę, labai svarbu kuo greičiau tai pamiršti ir dirbti toliau – kloti kelią naujoms pergalėms“, – sakė čempionas.
Ne paskutinėje vietoje ir fiziniai duomenys, pripažino sportininkas. V. Aleknos ūgis – 202 centimetrai, o rankų glėbys (ištiestomis rankomis nuo vienos rankos pirštų iki kitos) – vienas didžiausių tarp Lietuvos sportininkų – 224 centimetrai. Didesnį glėbį turi tik Jonas Valančiūnas (229 cm). Ilgos rankos praverčia metant ne tik krepšinio kamuolį, bet ir diską.
Daugelis yra atkreipęs dėmesį, kad V. Aleknos judesiai sektoriuje itin plastiški. Atrodo, kad diskas paleidžiamas ne iš jėgos, o elegantiškai švystelėjamas.
Tai dar viena sportininko sėkmės paslaptis. „Įsivaizduokite sukamą botagą, visa jo jėga yra galiuke. Taip ir metant diską svarbu įsisukimas, plastika, o ne jėga“, – sakė V. Alekna.
Svarbu ir pats įrankis. Ne visose varžybose galima dalyvauti su savo disku. Pavyzdžiui, į olimpines žaidynes galima atsivežti savo diską, bet jį reikia priduoti varžybų organizatoriams. Ne visada tai pavyksta, ir tenka rinktis iš tų įrankių, kurie yra. V. Alekna sakė labiausiai nemėgdavęs naujų diskų. Visada rinkdavosi senesnį, labiau nutrintą, ne tokį slidų.
Sėkmė varžybose kartais priklauso ir nuo to, kaip į tave reaguoja varžovai. Pliusas, jeigu atrodai grėsmingas, nenugalimas. Žinodamas šį psichologinį triuką, V. Alekna apie traumas ar išgyvenimus beveik niekam nepasakodavo, kad tai nepasiektų varžovų ausų ir nesuteiktų jiems pranašumo.
Sukauptą patirtį V. Alekna bando perteikti 16-mečiui sūnui Martynui, kuris taip pat mėto diską. Čempionas sakė suprantąs, kokia nelengva dalia tų tėvų, kurie yra ir treneriai savo vaikams. Kad ir kiek daug bebūtum pasiekęs sporte, savi vaikai neklauso patarimų. Buvo laikas, kai ir jo sūnus neklausė. Tekdavo gudrauti ir patarimus perduoti per trenerį – tai suveikdavo.
Patirtys – knygoje
„V. Alekna savo rezultatais įrodė, kad tai, ką daro, nėra atsitiktinumas. O stabilius rezultatus rodantys žmonės savyje turi tai, ką gali perteikti kitiems. Mintis parašyti knygą kilo todėl, kad daug sportininkų domisi ir ieško atsakymų į įvairius psichologinius klausimus“, – sakė knygos autorė sporto psichologė A. Žemaitytė.
Knygoje persipina sportininko V. Aleknos ir sporto psichologės A. Žemaitytės patirtys.
Pasak viešnios, kai pasiekiamas aukštas meistriškumas, lemiamas veiksnys yra būtent psichologija.
Lietuvoje ir Vokietijoje sporto psichologijos studijas baigusi A. Žemaitytė šioje srityje dirba nuo 2002 metų, šiuo metu yra šuolininkės į aukštį Airinės Palšytės ir kitų profesionalių sportininkų psichologė.
A. Žemaitytė sakė Lietuvoje vis dar dažnai susidurianti su nuomone, kad sporto psichologija – tai „makaronų kabinimas“, kad jos reikia tik silpniems. Tačiau šiandien sporto psichologija – tai ne vien pašnekesiai su sportininku, o rimti tyrimai, analizė, metodų pritaikymas, pagalba sportininkui prisitaikant prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų.
V. Alekna sakė, kad jam pačiam neteko dirbti su sporto psichologu, tačiau psichologinių žinių turėjo. Dirbdamas Vadovybės apsaugos departamente dalyvaudavo psichologijos užsiėmimuose.
Pralaimėjimas – varomoji jėga
Pasak sporto psichologės, daugelis sportininkų yra „neatsparūs“ pralaimėjimams, nors jie neišvengiami. Į nesėkmę reaguojama įvairiai: vyrai dažniausiai pyksta, moterys – verkia.
„Galima sakyti, kad pralaimėjimas yra varomoji jėga. Kai atsibosta pralaimėti, dedi visas pastangas, kad ateitų pergalės“, – patirtimi dalijosi V. Alekna.
Pasak psichologės, visi patiriame įvairiausių kritinių situacijų (artimojo netektis, darbo praradimas, išsiskyrimas, barnis, nemiga, net Kalėdos ar atostogos). Tas pačias situacijas patiria ir sportininkai, negana to, jiems dar tenka dalyvauti svarbiose varžybose. Nenuostabu, kad kartais sportininkai palūžta.
Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse A. Žemaitytė sportininkams siūlė įsivaizduoti, kad reikia pereiti per bedugnę ištemptu lynu. Apačioje – baimės, patirtų nesėkmių prisiminimai, viršuje – lūkesčiai, tačiau tikslas yra nežiūrėti nei į apačią, nei į viršų, o susikoncentruoti į priekį, į tikslą, ir žingsnis po žingsnio eiti link jo.
V. Alekna prieš svarbiausius startus stengdavosi atsiriboti: su šeima nesikalbėdavo sporto tema, neskaitydavo, nežiūrėdavo televizijos, nenaršydavo internete. Likus savaitei iki varžybų išvažiuodavo kur nors pabūti vienas, susikaupti. Ypatingai didelio jaudulio prieš išeidamas į sektorių sako nejausdavęs, o nedidelis jauduliukas yra netgi naudingas.
A. Žemaitytė sportininkams, kurie patiria didelį jaudulį prieš startą, patarė nukreipti mintis kur nors kitur, užsiimti veikla, kuri prablaškytų: pasiklausyti muzikos, paskaityti, pažiūrėti mėgstamą filmą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Olimpinis čempionas Virgilijus Alekna ir sporto psichologė Aistė Žemaitytė susitikime su šiauliečiais pasakojo apie pergales, pralaimėjimus ir kaip tai veikia sportininkus.