
Naujausios
Kelionė į lietuvininkų žemę
32-ąjį pavasarį grupė Šiaulių krašto žmonių bei keletas panevėžiečių važiavo aplankyti Mažosios Lietuvos, pagerbti Kristijono Donelaičio, susitikti su lietuviais, gyvenančiais ir dirbančiais Kaliningrado srityje. Kelionei tradiciškai subūrė nepailstanti K. Donelaičio draugijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Izolina Natalija Lingienė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Keliauja ne tuščiomis
Ankstyvą paskutinio gegužės šeštadienio rytą skverelyje Šiauliuose renkasi keliautojai – kas pirmą kartą, o kas ir daugiau kaip dvidešimtą. Vieni ištikimiausių kelionių dalyvių – Boleslovas Vengrys ir Dalia Bajarūnienė.
„Manęs vyras klausia: „Ko tu ten važiuoji, ko tu ten dar nemačius?“ – šypsosi beveik kasmet į Tolminkiemį vykstanti gydytoja Liuda Gražina Bekerienė.
Traukia ir kraštas, ir žmonės, su kuriais susitinka kelionės metu.
Keliautojų prisėda pilnas autobusas – 50 žmonių: nuo jaunimo iki senjorų, įvairiausių profesijų.
I. Lingienė šypsosi, kad patekti į keliautojų gretas nėra taip paprasta, yra didelė konkurencija. Pirmenybė suteikiama K. Donelaičio draugijos nariams.
Organizatorei norėtųsi, kad į kelionę vyktų daugiau jaunimo, kad jis susipažintų su K. Donelaičio, Liudviko Rėzos, Martyno Mažvydo, Imanuelio Kanto kraštu. I. Lingienė apgailestauja, kad šiemet dvi Šiaulių universiteto studentės lituanistės buvo priverstos atsisakyti kelionės, nes pernai 11 eurų kainavusi viza šiemet pabrango iki 30 eurų.
Kelionės šiemet neparėmė Šiaulių miesto savivaldybė. I. Lingienei teko ieškoti kitų rėmėjų. Pusę kelionės išlaidų padengė „Šiaulių kraštas“.
Keliauninkai tradiciškai „apsiginklavę“ kauptukais, grėbliais, dalgiais, maišais šiukšlėms, pirštinėmis. Vežasi ir gėlių. Vienas pasodins prie bažnytėlės, kurioje kunigavo K. Donelaitis, kitos skirtos lietuvybę Mažojoje Lietuvoje puoselėjantiems žmonėms. Maišas „Rūtos“ saldainių – koncertuoti į Tolminkiemį atvažiuojantiems vaikams, šūsnis leidyklos „Saulės delta“ knygų – dovana pirmą kartą keliaujantiems ir ištikimiems K. Donelaičio krašto lankytojams.
Pro debesis išlenda saulė. Diena žada būti graži. Ne pirmą kartą keliaujantieji sako, kad šią dieną beveik visada būna geras oras.
Dvi su puse valandos keliaujame iki Kybartų, dar pusantros užtrunkame pasienyje (patyrę keliautojai tikina, kad užgaišome labai trumpai) ir pagaliau mes Mažojoje Lietuvoje.
Graži tradicija
I. Lingienė pirmą kartą į Tolminkiemį nuvyko 1986 metų pavasarį. Į kelionę ją pakvietė pusbrolis mokslų daktaras Saulius Bučas, kuris tame krašte jau buvo lankęsis ne kartą.
„Tai buvo nuostabi kelionė, kurioje susipažinau ir susižavėjau pagyvenusia moterimi Elyte. Ji be galo nuoširdžiai bendravo su mumis, ir man tai buvo gera pamoka, kaip reikia tarnauti žmogui, o ne būti pasikėlusiam į puikybę“, – prisimena Izolina.
Kitą pavasarį jau pati I. Lingienė pradėjo burti grupę, norinčiųjų nuvažiuoti į Tolminkiemį. Kreipėsi į Šiaulių inžinierių namų vadovą Vaclovą Vingrą, kuris mielai sutiko skirti devynių vietų mikroautobusą kelionei.
Taip kelionė kiekvieną pavasarį į Karaliaučiaus sritį pamažu tapo tradicija. Keliautojų ratas plėtėsi, autobusą skirdavo tai viena, tai kita Šiaulių įmonė ar organizacija.
Pirmaisiais metais nuolatiniai kelionių dalyviai buvo Šiaulių „Rasos“ progimnazijos meno kolektyvo „Čiutulis“, Inžinierių namų choro, Šiaulių kamerinio choro „Bičiuliai“ nariai, Ginkūnų mokyklos mokytojai ir moksleiviai, kiti Šiaulių krašto žmonės. Po talkos Tolminkiemyje, šiauliečiai surengdavo koncertą.
Šaknys
Dabar jau kelinti metai iš eilės paskutinį gegužės šeštadienį į Tolminkiemį susirenka lietuviškų šaknų turintys moksleiviai iš visos Kaliningrado srities.
Šį kartą atvyko apie 90 vaikų. Po bažnyčios skliautais skambėjo lietuviškos eilės, nors ir su rusišku akcentu, bet raiškiai, su intonacija ir gera nuotaika. Kitaip suskambėjo ir lietuvių liaudies dainos, atliekamos slavišku temperamentu. Audringiausių aplodismentų nusipelnė sodraus balso atlikėjas iš kolektyvo „Malūnėlis“, sudainavęs lietuvių liaudies dainą „Leisk man, tėveli, žirgužio girdyt“.
Kolektyve „Malūnėlis“ muzikuoja per 30 lietuvių tautybės vaikų. Iš viso Karaliaučiuje yra septyni lietuviški vaikų meno mėgėjų kolektyvai.
Kad vaikai į šventę ne varu atvaryti, o mėgaujasi tuo, ką daro, liudijo tai, kad koncerto metu dėmesingai klausėsi vieni kitų, plojo ir lingavo į taktą.
Jaunuosius atlikėjus I. Lingienė apdalijo tautinėmis juostelėmis.
Karaliaučiaus srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartninkas dėkojo mokytojams, kurie moko vaikus lietuvių kalbos, eilėraščių, dainų, nes tai nėra lengva. Vaikai ne visada supranta tai, ką deklamuoja ar dainuoja, prašo mokytojų, artimųjų išversti.
„Dauguma šių vaikų gimę mišriose šeimose ir lietuviškai namuose nešneka, bet lietuvių kalbos ir etninės kultūros mokymo, ugdymo poreikis mūsų krašte yra, ir tikimės, kad Lietuvos institucijos, visuomeninės organizacijos, paprasti žmonės mums skirs daugiau dėmesio“, – sakė A. Bartninkas ir pasidžiaugė, kad šiauliečiai nepamiršta šio krašto ir kasmet apsilanko.
Kasmet A. Bartninkas jauniesiems lietuvaičiams, lietuviškų meno kolektyvų nariams organizuoja stovyklą Šventojoje. Į ją pakoncertuoti nuvyksta ir „Bičiulių“ choras, pernai vaikams eiles skaitė Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas.
Talka
I. Lingienė prisimena pirmas keliones į Tolminkiemį. Napaleono Kitkausko rūpesčiu buvo atstatyta bažnyčia (baigta 1979 metais), įkurtas K. Donelaičio memorialinis muziejus. Prie pat bažnyčios aplinka buvo tvarkoma, pasodinta gėlių, bet tolėliau – brūzgynai, žolė iki kelių.
Vienos kelionės metu bebraidydama po aukštą žolę Izolina užkliuvo už kažkokio akmens. Atidžiau įsižiūrėjusi pamatė, kad tai – antkapis. Pasirodo, užžėlusi vieta buvo senos kapinaitės. „Draugai jas paskui pavadino Izolinos kapinaitėm“, – juokiasi moteris.
Kitos kelionės metu šiauliečiai atsivežė dalgių, pjūklų, grėblių, kauptukų ir puolė tvarkyti kapinaičių, apsodino jas gėlėmis. Nuo tada kasmet tvarko kapelius, uždega žvakučių.
Šiemet talkininkams buvo nedaug darbo. Bažnyčios aplinka buvo tvarkingai nušienauta, gėlynai nuravėti, net iškirsta keletas senų medžių, krūmų, dėl to nuo bažnyčios kalnelio atsivėrė Tolminkiemio panorama. Šiauliečiams beliko tik apsodinti kapus atsivežtomis vasarinėmis gėlėmis.
I. Lingienė sako, kad per tuos tris dešimtmečius keitėsi ir viso krašto vaizdas.
„Anksčiau tai buvo labai apžėlęs, apleistas kraštas. Tik gal prieš 15 metų naujieji rusai pradėjo įdirbinėti žemę. Po truputėlį jau ir sodybos gražėja“, – pastebi Izolina.
Važiuojant maršrutu Stalupėnai (Nesterovas) – Tolminkiemis (Čistyje Prudy) – Gumbinė (Gusevas) – Tilžė (Sovietskas) vietomis geltonuoja rapsų jūros, o vietomis – apleisti laukai, kuriuos baigia atsikariauti gamta. Daugybė balų, ežerėlių, pelkučių. Užtat gandrams čia tikras rojus. Niekur kitur turbūt nepamatysite tiek gandralizdžių ir gandrų kaip Karaliaučiaus krašte. Šviežiai suartas laukas net baltuoja nuo gandrų gausos. Kažkas autobuse svarsto: „Gal čia jau su jaunikliais?“ „Kokie jaunikliai gegužę?“ – užginčija kitas balsas.
Vasarai persivertus į antrą pusę gandrų būrys bus dvigubai didesnis.
Šventė
Pakeliui į Gumbinę užsukame į K. Donelaičio gimtuosius Lazdynėlius. Minint rašytojo 275 metų jubiliejų 1989-aisiais čia buvo pasodinta 275 ąžuoliukų giraitė. Dabar ąžuoliukai jau gerokai pasistiebę, susipynę šakomis.
1992 metais N. Kitkausko rūpesčiu pastatytas paminklinis akmuo. Prie jo fotografė Birutė Musneckienė I. Lingienei įteikia dovaną – pluoštą fotografijų, primenančių apie keliones į šį kraštą.
Gumbinėje paskutinį gegužės šeštadienį švenčiama miesto šventė. Įvažiavus į miestą pasitinka šventinis šurmulys, muzika. Trumpam susiburiame bendrai nuotraukai prie K. Donelaičio paminklo ir pasklindame po miestą. Kas į vaistinę, kas į mugę miesto centre, kas į prekybos centrą.
Vienas iš keliautojų įspėja: „Kadangi vyksta šventė, miesto centre alkoholio nenusipirksite.“
Užsukame į įvairių prekių krautuvę. Apžiūrinėdamos prekes su bendrakeleive nusistebime, kad brangu. „Negi pas jus pigiau? – taip pat nusistebi pardavėja. – Buvom pernai pas jus, labai išsileidom. Manau, kad prie lito jūs geriau gyvenot.“
Ryšiai
Daug metų šiauliečiai veždavo lietuviškų knygų į Martyno Mažvydo gimtinę Ragainę (Nemaną), kur prie bažnyčios buvo įsikūrusi lietuvių bendruomenės biblioteka. Bet patalpos buvo neremontuotos, drėgnos, ir daugelis knygų pražuvo.
Prie bažnyčios sustojome ir šį kartą. Keistas pastatas iš išorės restauruotas. Viename gale įsikūrusi stačiatikių cerkvė, kitame gale sekmadieniais vyksta katalikiškos pamaldos, per vidurį – siaubingai viduje apleistas dviaukštis bendrabutis, pirmame aukšte dar įsikūrusi dėvėtų rūbų ir naudotų daiktų krautuvėlė bei kelios kitos įstaigos. Žadama, kad pastate atsiras vietos ir naujai lietuviškai bibliotekai.
Kažkada netoli šios bažnyčios buvo lietuvio daržas. Šiauliečiai atvykę į Ragainę susitikdavo su senoliu, pasišnekėdavo, dabar jau senokai nebesutinka. Greičiausiai bus iškeliavęs anapilin, svarsto Izolina.
Saulė sparčiai ritasi link horizonto, tad pakeliui link Tilžės tik trumpam stabtelim gyvenvietėje, kurioje dunkso apgriuvusi pilis. Tik ne dėl jos sustojam, o dėl gandralizdžių, kurių čia vienoje vietoje galima pamatyti net dešimt.
Persiritus per sieną I. Lingienė apdovanoja keliautojus knygomis, dėkoja už kelionę, talką, bendravimą ir jau svarsto apie kitą kelionę – reikės rašyti projektą, gal tada bus pigiau ir pavyks pritraukti daugiau jaunimo.
Birutės MUSNECKIENĖS nuotr.
Gausus keliautojų būrys Gumbinėje (Gusevas) prie Kristijono Donelaičio paminklo.
Tolminkiemyje prie bažnyčios esančius kapelius šiauliečiai nuolat papuošia gėlėmis, uždega žvakelių.
Kristijono Donelaičio bažnyčioje lietuviškas dainas dainavo ir eilėraščius deklamavo lietuvių kilmės moksleiviai iš visos Kaliningrado srities.
Izolina Lingienė už rūpinimąsi lietuvybe keraminiu angelu apdovanojo Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininką Aleksą Bartninką.