
Naujausios
Laikinai globoti vaikus norinčiųjų yra, tik neaiški mokesčių sistema
Ketvirtadienį Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namuose surengtas susitikimas su norinčiais ir galinčiais tapti socialiniais globėjais. Susitikimą organizavo miesto Savivaldybės Socialinės paramos ir Vaiko teisių apsaugos skyriai, Šiaulių socialinių paslaugų centras ir Vaikų globos namai. Potencialūs globėjai specialistams turėjo nemažai klausimų – ir dėl apmokėjimo, ir dėl vaikų priežiūros.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Trūksta informacijos dėl mokesčių
Susitikimas buvo skirtas socialiniams globėjams, žmonėms, kurie tėvų globos netekusiu vaiku rūpinsis iki vienerių metų. Laikinieji globėjai galės priglausti iki trijų vaikų. Jeigu globėjų šeimoje auga trys ar daugiau savų ar nuolat globojamų vaikų, tuomet galės priglausti tik vieną ar du vaikus, kad būtų ne daugiau kaip penki vaikai šeimoje.
Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Edita Čičelienė informavo, kad socialiniai globėjai turės išsiimti individualios veiklos pažymą ir sudaryti sutartį su Globėjų centru, kurio funkcijas atlieka Šiaulių vaikų globos namai.
Globėjai gaus 400 eurų dydžio vienkartinę pašalpą vaiko vietai įkurti (įsigyti būtiniausiems daiktams, namų apyvokos reikmenims ir pan.). Pašalpa skiriama kiekvienam šeimoje įsikuriančiam vaikui. Jeigu įsikuria du vaikai, skiriama 800 eurų pašalpa.
Kiekvieną mėnesį už globojamą vaiką globėjams bus mokama minimali mėnesinė alga. Jeigu šeimoje globojami du vaikai, minimali mėnesinė alga dvigubinasi. Pusės minimalios mėnesinės algos dydžio išmoką kas mėnesį globėjai gaus vaiko laukimo laikotarpiu, kai šeimoje nėra apgyvendintas vaikas. Laikiniesiems globėjams taip pat priklausys ir kasmetinės atostogos – bus suteikiama laikino atokvėpio paslauga. Jų metu taip pat bus mokama pusė minimalios algos.
Taip pat kas mėnesį mokami „vaiko pinigai“ – 150 eurų, ir tokio pat dydžio priedas už globą.
Būsimiems globėjams daugiausiai klausimų kilo, kaip nuo šių pajamų bus mokami mokesčiai.
E. Čičelienė sakė, jog į susitikimą buvo kviesti ir Mokesčių inspekcijos specialistai, bet jiems tai taip pat nauja, tad pirmiausiai patys turi išsiaiškinti. Specialistai susitikimą pažadėję surengti netolimoje ateityje.
Tėvams globėjų adreso neatskleis
Biologiniai tėvai nežinos, kur laikinai gyvena jų vaikas. Pasak Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo Donato Žakario, tėvai bus informuojami apie vaiko paėmimą, bet globėjų adresas jiems nebus nurodomas.
Vaikai su savo biologinės šeimos nariais galės susitikti Šiaulių socialinių paslaugų centro padalinyje, esančiame Stoties gatvėje 9c. Į susitikimus vaiką atveš globėjai, bet juose galės nedalyvauti. Susitikimai vyks prižiūrint socialiniams darbuotojams.
D. Žakaris pastebėjo, jog iš pradžių tėvų susitikimai su vaiku būna dažnesni (kartą ar du per savaitę), vėliau retėja, nes tėvai nerodo iniciatyvos.
Pas laikinuosius globėjus patekęs vaikas nebūtinai turi pakeisti mokymosi ar ugdymo įstaigą.
Pasak Vaikų globos namų direktoriaus Rimanto Žąsino, vaikui jau ir taip yra stresas būti paimtam iš šeimos, todėl geriau neišplėšti jo dar ir iš įprastos mokyklos ar darželio aplinkos.
Jeigu nėra kitos išeities, dėl mokyklos ar darželio pakeitimo neturėtų kilti problemų. Specialistai patikino, jog globojamiems vaikams net ir pilnuose darželiuose atsiras vieta, o jeigu vaikas paimtas iš socialinės rizikos šeimos, už jo išlaikymą darželyje nereikės mokėti.
Potencialius globėjus domino, ar jie galės dirbti kitą darbą.
Susitikimo organizatoriai aiškino, kad vaiko globa neturėtų trukdyti darbui, nebent į šeimą bus nukreiptas kūdikis ar mažas vaikas, dar nelankantis darželio.
Socialinių paslaugų centro, kuris vykdo Globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymo ir konsultavimo (GIMK) programą, vadovė Vida Šalnienė atkreipė dėmesį, jog globėjo anketoje galima nurodyti, kokio amžiaus vaikus globėjas galėtų priimti. Specialistė įsitikinusi, kad atsiras įvairių globėjų, vieni mieliau priglaus mažus vaikus, kiti – vyresnius.
Pasak D. Žakario, dabar nebėra nuostatos, kad pas vieną globėją būtinai turi patekti visi tos šeimos vaikai. Broliai ir seserys gali būti išskirstyti pas skirtingus globėjus, atsižvelgiant į tai, kokio amžiaus ir lyties vaikai jau auga globėjų šeimose.
Daliai susitikime dalyvavusių galimų globėjų nerimo kėlė adaptacinis periodas: ar iš tėvų paimtas vaikas lengvai prisitaikys pas globėjus, ar nepuls maištauti ir panašiai.
Specialistai sakė, jog gali būti visko, tad prieš tampant globėju reikia viską gerai apgalvoti, atsakyti sau, ar esi pasiruošęs prisiimti atsakomybę, ar sugebėsi suderinti šeimą, darbą ir globą. Kita vertus, pasak D. Žakario, tik labai retais atvejais iš tėvų paimami vaikai priešinasi ir vėliau kelia rūpesčių globėjams, be to, vaikui ir globėjams yra teikiamos psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Besidomintiems laikinąja socialine globa Šiaulių vaikų globos namuose surengtas susitikimas. Į potencialių globėjų klausimus atsakinėjo (iš kairės) Vaikų globos namų vadovas Rimantas Žąsinas, Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Edita Čičelienė, Šiaulių socialinių paslaugų centro vadovė Vida Šalnienė ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Žakaris.
Norinčiuosius tapti socialiniais globėjais domino ne tik finansiniai aspektai, bet ir tai, kokios moralinės ir psichologinės pagalbos globėjai gali tikėtis iš atsakingų institucijų.