
Naujausios
Atestatas rankose, kur toliau?
Šią savaitę abiturientai švenčia brandos atestatų įteikimą. Vakar slėpdamiesi po skėčiais ir šokinėdami per balas į Šiaulių koncertų salę „Saulė“ skubėjo Juliaus Janonio gimnazijos abiturientai, mokytojai, moksleivių artimieji, draugai. Baigiantieji gimnaziją – kupini vilčių: vieni tikisi sėkmingai įstoti į norimas specialybes čia, Lietuvoje, kiti laimę bandys užsienyje.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Buvo ir šimtukų, ir apeliacijų
Šiaulių Juliaus Janonio gimnaziją šiemet baigė 175 abiturientai. Devyni iš jų gavo atestatus su pagyrimu. Gimnazistai iš brandos egzaminų surinko 45 šimtukus – daugiausiai iš visų Šiaulių gimnazijų. Trys „janoniečiai“ – Rokas Krankalis, Danutė Vaitekūnaitė ir Donatas Tamošauskas – surinko po tris šimtukus, septyni – po du, 22 – po vieną. Geriausi rezultatai – iš matematikos egzamino (22 šimtukai) ir iš anglų kalbos (15 šimtukų).
Visi abiturientai išlaikė brandos egzaminus, nors penkiems ir prireikė pakartotinės sesijos – teko perlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą.
„Vienas net gavo devintuką. Keista, kad jam nepavyko išlaikyti valstybinio egzamino. Egzaminų rezultatai kartais mus stebina“, – „Šiaulių kraštui“ sakė gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Zita Stankevičienė.
Trys mokiniai buvo pateikę apeliacijas dėl lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino įvertinimo. Iki vakar jos dar nebuvo išnagrinėtos.
Pasak pavaduotojos, dėl vėluojančių egzaminų rezultatų atestatai buvo spausdinami iki pat šventės pradžios, o tiems, kurių apeliacijų rezultatai dar nėra aiškūs, išduoti vadinamieji atestato projektai. Tikrieji atestatai bus įteikti vėliau, kai tik brandos egzaminų duomenų bazėje bus įkelti vertinimai.
Toks egzaminų rezultatų vėlavimas daugiausiai rūpesčių sukelia tiems, kurie planuoja studijuoti užsienyje. Kai kurie užsienio universitetai prašė pateikti atestatų kopijas iki liepos 10 ar net 5 dienos.
„Įdomiausia, tai, kad kai tėvai kreipiasi į Švietimo ir mokslo ministeriją, juos nukreipia į mokyklą, ir mes tampame situacijos įkaitai. Ministerijoje tėvams niekas nepaaiškina, kad mes atestato negalime atspausdinti, kol rezultatai neatsiranda duomenų bazėje“, – problemas vardijo pavaduotoja.
Į šventę susirinko beveik visi
Nors neretai abiturientai nelaukia atestatų įteikimo šventės ir išvyksta vasarą padirbėti į užsienį, Juliaus Janonio gimnazijos abiturientai į šventę, Z. Stankevičienės žiniomis, susirinko beveik visi – trūko vos kelių mokinių.
Atestatų įteikimas – išskirtinė šventė. Abiturientai, ypač merginos, į ją rinkosi įspūdingai pasipuošę. Dažnas sustodavo nusifotografuoti prie fotosienelės, ant kurios puikavosi skaičius 166. Tiek abiturientų laidų jau yra išleidusi seniausia Šiaulių gimnazija.
Pasidžiaugti Juliaus Janonio gimnazija tikrai turi kuo – šiemet ją baigia visas būrys gimnaziją ir Šiaulius Lietuvoje garsinančių muzikantų, sportininkų, jaunųjų mokslininkų.
Šimtukininkė apsispręsti planuoja po metų
Pakalbinome į šventę skubančius abiturientus apie ateities planus, egzaminų rezultatus.
Šimtukus iš lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos ir matematikos surinkusi geriausia gimnazijos 166 laidos moksleivė Danutė Vaitekūnaitė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad egzaminų rezultatai ją tenkina, nors ketvirtas šimtukas būtų nepamaišęs. Iš istorijos egzamino merginai iki šimto pritrūko tik 12 balų.
Paklausta, kur planuoja studijuoti, Danutė nustebina atsakymu: „Dar nežinau, ką noriu studijuoti, todėl nusprendžiau, kad optimaliausias variantas būtų pasiimti laisvus metus. Kadangi vėliau norėčiau studijuoti Prancūzijoje, Paryžiaus Sorbonos universitete, tai metams važiuosiu į Prancūziją padirbėti šeimoje aukle, kad geriau pramokčiau prancūzų kalbos.“
D. Vaitekūnaitė prancūzų kalbos mokėsi gimnazijoje ir šių metų kovą Lietuvos mokinių prancūzų kalbos olimpiadoje tarp trisdešimties stipriausių šalies moksleivių užėmė antrąją vietą.
Mergina taip pat yra ilgametė mušamųjų instrumentų ansamblio „Ritmas kitaip“ narė. Danutė dar svarsto, ar tęs muzikės kelią, ar rinksis dailę, mat yra baigusi Šiaulių dailės mokyklą, o galbūt pasuks tiksliųjų mokslų keliu.
Kas – Lietuvoj, kas – į Daniją
„Norėčiau studijuoti matematiką Vilniaus universitete. Blaškiausi tarp menų, filosofijos, psichologijos ir matematikos, bet pasilikau prie tiksliųjų mokslų. Egzaminų rezultatai geri, tad tikiuosi įstoti“, – sako Justina Kapilovaitė.
Paklausta, ar nesvarstė galimybės išvykti studijuoti į užsienį, mergina sako, kad jai patinka Lietuvoje, be to, netiki, kad užsienyje studijuoti būtų pigiau. Jeigu ten studijos nemokamos, tuomet pragyvenimas brangus.
„Daug kas išvažiuoja galbūt todėl, kad užsienis – egzotika, bet manau, kad studijų kokybė Lietuvoje kartais net geresnė negu užsienyje, todėl nematau reikalo išvažiuoti. Tačiau teigiamai vertinu tuos, kurie išvyksta tam, kad į Lietuvą parvežtų naujovių, kažko šviežio“, – sako Justina.
Lukas Bučinskas planuoja studijuoti ekonomiką Danijoje, tačiau dėl pasirinktos specialybės dar nėra visiškai tikras. Dauguma Luko klasės draugų liks studijuoti Lietuvoje, keletas, kaip ir jis, vyks į kitas šalis.
Į Daniją vaikiną vilioja ne tik nemokamos studijos, bet ir tikisi geresnės jų kokybės. Kaip ir kiti, besirengiantys studijuoti užsienyje, Lukas vėliau nustatyto termino pateikė dokumentus, nes dar nebuvo visų egzaminų rezultatų, tačiau tikisi, kad sulauks kvietimo studijuoti.
Užkalbinta linksmai nusiteikusi abiturientų trijulė juokauja, jog artimiausi planai – „lėkti į vasarą“.
Jurgis Šventickas sako neapsisprendęs, ką ir kur studijuos, pasitars su tėvais, o tada žiūrės. Pateikė dokumentus į vieną Amsterdamo (Nyderlandai) mokyklą, į kūno kultūros specialybę, tačiau nepateko tarp 30-ies geriausių. Vilties patekti dar yra, jeigu kas nors atsisakys studijų.
„Jeigu nepateksiu ten, gal net darysiu pertrauką ir laiką skirsiu sportui. Esu krepšininkas“, – sako vaikinas.
„Labai greitai šie metai prabėgo, bet tai nesutrukdė suplanuoti savo tolimesnės ateities. Planuoju pasilikti Šiauliuose ir trejus metus studijuoti kolegijoje, o vėliau – Vilniuje ar Kaune“, – ateities planais dalijasi Karolina Kalvaitytė.
Paklausti, ar egzaminų rezultatai nepakoregavo studijų planų, abiturientai atvirauja, jog tikėjosi geresnių rezultatų, ypač nuvylė lietuvių kalbos ir literatūros egzamino rezultatai.
Meda Burgailaitė, planuojanti studijuoti Vilniaus universitete verslo vadybą, sako, kad prastesnis lietuvių kalbos egzamino rezultatas gali sukliudyti patekti į nemokamą studijų vietą, tačiau pasirinktą specialybę studijuos, net jei teks mokėti už mokslą.
Ko palinkėtų savo draugams?
„Protingai pasirinkti tolimesnį kelią. Visų pirma galvoti apie perspektyvą, nesileisti būti spaudžiamiems tėvų ir rinktis tai, kas patinka ir šiais laikais tinka“, – sako Karolina.
„Kad po pusės metų nereikėtų nutraukti studijų“, – priduria Jurgis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš kairės: Karolina Kalvaitytė, Meda Burgailaitė ir Jurgis Šventickas bendramoksliams linkėjo protingai pasirinkti tolimesnį kelią, kad vėliau nereikėtų gailėtis.
Justina Kapilovaitė sako nesvarsčiusi galimybės studijuoti užsienyje, jai patinka Lietuvoje.
Lukas Bučinskas planuoja studijuoti Danijoje.
Pasveikinti Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientų gavus atestatus į koncertų salę „Saulė“ su gėlėmis ir dovanomis skubėjo gimnazistų artimieji ir draugai.
Daugelis sustodavo nusifotografuoti prie fotosienelės su Juliaus Janonio gimnazijos 166 laidos ženklu.
Geriausiai besimokiusiai Juliaus Janonio gimnazijos 166 laidos abiturientei Danutei Vaitekūnaitei šventėje įteiktas ne tik atestatas, bet ir rėmėjų įsteigtas piniginis prizas.