
Naujausios
Psichozių kamuojamiems žmonėms galima padėti
Dažnas bent kartą gyvenime yra susidūręs su psichozę išgyvenančiu žmogumi. Psichozė pasireiškia įvairiai: žmogui gali atrodyti, kad jį nuodija, persekioja, kažkas nori pakenkti, jis gali matyti, užuosti, girdėti tai, ko nėra. Kaip elgtis, kaip padėti tokiam žmogui, pataria Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos medikės.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Psichozė išgąsdina
Pasak slaugytojos Astos Petrauskienės, ūmi psichozė yra viena rimčiausių ūmių psichinių būklių. Ištiktas šios būsenos žmogus iškreiptai suvokia tikrovę, praranda racionalų ryšį su ja, būna pasimetęs, sutrikęs, išsigandęs.
„Pirmasis psichozės epizodas dažnai išgąsdina ir įbaugina ne tik patį žmogų, bet ir jo artimuosius. Tai būsena, reikalaujanti paaiškinimo ir nuraminimo. To nesulaukus, paciento nerimas ir įtampa gali tik padidėti“, – sako A. Petrauskienė.
Ūmios psichozės metu galimi agresijos protrūkiai, tačiau jie susiję su žmogaus baimėmis, siekiant apsiginti nuo tariamos grėsmės.
Medikė sako, jog psichozė neatsiranda staiga lyg perkūnas iš giedro dangaus. Apie artėjančią psichozę įspėja prodrominiai (einantys priekyje) požymiai.
„Likus keletui savaičių ar net mėnesių iki pirmojo psichozės epizodo, atsiranda tam tikrų požymių: sunkiai sukaupiamas dėmesys, susilpnėja energija ir motyvacija, prislėgta nuotaika, miego sutrikimai, atsiribojimas, įtarumas, padidėjęs dirglumas ir jautrumas, apetito sumažėjimas ar visiškas jo netekimas“, – psichozę pranašaujančius požymius vardija A. Petrauskienė.
Psichozė gali ištikti įvairaus amžiaus žmones. Tik jauniems neretai ją gali sukelti priklausomybė nuo alkoholio ar narkotikų, o senyvame amžiuje – senatvinė demencija. Psichozė taip pat gali būti vienas iš psichinės ligos (depresijos, šizofrenijos ir kt.) simptomų.
Požymiai
Psichozės ištikto žmogaus mąstymas gali sutrikti : gali atrodyti, kad galvoje esančios mintys yra svetimos, kažkieno įdėtos, arba kad mintys yra girdimos aplinkiniams.
Taip pat būdingi kliedesiai, klaidingi įsitikinimai. Žmogui gali atrodyti, kad jį persekioja, nuolat stebi, nuodija ar nori kitaip pakenkti. Paveiktas psichozės žmogus gali tapti įtarus, jam gali atrodyti, kad mylimas žmogus yra neištikimas. Kartais šios būsenos apimti žmonės gali įsivaizduoti, kad yra ypatingos kilmės.
Pasireiškus kliedesiams kalba tampa padrika, nelogiška, dažnai pametama mintis.
Kliedesius sergantis žmogus suvokia kaip realybę ir pagalbos ieško kreipdamasis į įvairiausias institucijas: policiją, laboratorijas, teismus, žiniasklaidą ir panašiai.
Psichozė pasireiškia ir haliucinacijomis: žmogus girdi tariamus balsus, kitokius garsus, mato vaizdinius (gana dažnai mažus gyvūnėlius ar padarėlius: baltas peles, nykštukus, velniukus, vabalus, vorus), užuodžia kvapus ar jaučia prisilietimus.
Pasak medikės, žmogų šie išgyvenimai baugina, todėl jis gali gintis, slėptis, susigūžti, rankioti kažką nuo savęs (pavyzdžiui, tariamus vabalus), kramtyti (paklaustas, ką kramto, sako, kad burnoje siūlai, vielos ir pan.).
„Šiuo atveju jutimo organai nėra sutrikę, tiesiog smegenys klaidingai interpretuoja vidinius išgyvenimus“, – aiškina A. Petrauskienė.
Kartais psichozės ištiktas žmogus girdi balsus, kurie jam kažką liepia, įsako, ir žmogus jiems paklūsta.
Kad žmogui psichozė, gali išduoti ir keistas jo elgesys: stiprus susijaudinimas, perdėtas aktyvumas arba akivaizdus vangumas, neatitinkantys situacijos jausmai ir reakcijos. Nuotaika gali svyruoti nuo beviltiško liūdesio iki euforijos.
Kaip padėti ligoniui ir sau?
„Labai svarbu nepradėti ginčytis su žmogumi, šaipytis iš jo, nes tai, ką žmogus jaučia ir mato, jam yra tikra. Tačiau nereikia ir pritarti jo kliedesiams, leistis į smulkmenas, aptarinėti kliedesius“, – pataria Laimutė Mikelevičienė, Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė.
Kalbantis su psichozę išgyvenančiu žmogumi reikėtų kuo daugiau jį orientuoti į realią situaciją, pakreipti pokalbį į varginančius simptomus (nemigą, jaučiamą nerimą) ir pasiūlyti pagalbą, tai yra kreiptis į gydytojus.
Jeigu žmogus primygtinai reikalauja patvirtinti jo psichozinius išgyvenimus, L. Mikelevičienė pataria jam pagarbiai priminti, kad nors jis išgyvena šiuos potyrius, bet jūs turite kitą nuomonę šiuo klausimu.
A. Petrauskienė atkreipia dėmesį, kad ne tik psichozę išgyvenantis žmogus jaučiasi blogai, bet ir jo artimieji. Dėl tokios artimojo būklės jie gali išgyventi liūdesį, kaltės jausmą, gėdą, sumišimą ir net pyktį.
Artimiesiems bus lengviau, jei supras, kad tokį artimo žmogaus elgesį apsprendžia liga, ir ieškos pagalbos.
„Dažnai šeimos nariai nepagrįstai baiminasi, kad pagalbos ieškojimas gali būti vertinamas kaip ligonio išdavystė. Sunkiausia šeimai būna ligos pradžia ir jos paūmėjimai, kai ligonis elgiasi ypač keistai, nenuspėjamai, nepriimtinai“, – sako A. Petrauskienė.
Šeimai gali padėti gebėjimas atvirai kalbėtis apie ligą ir jos poveikį kiekvienam šeimos nariui, žinios apie ligą, bendravimas su kitais žmonėmis, kurie turi panašią patirtį, arba kuriais galima pasitikėti ir pasipasakoti apie šeimos problemas.
Be gydymo neišsiversite
Pasak A. Petrauskienės, psichozę sukelia įvairių veiksnių – biologinių, aplinkos, elgesio – sąveika, tad ir gydymas yra kompleksinis. Medikamentinis gydymas palengvina simptomus, socialinės ir psichologinės priemonės padeda sugrįžti prie įprastinio gyvenimo ir išvengti socialinės atskirties.
„Tiktai visapusis ir trunkantis tiek, kiek reikia, gydymas leidžia tikėtis pasveikti ir apsisaugoti nuo atkryčių“, – pažymi medikė.
Sveikstančiam po psichozės žmogui labai svarbi šeimos emocinė aplinka, palaikantys, šilti santykiai. Visgi L. Mikelevičienė įspėja vengti perdėto globėjiškumo bei pataria su sveikstančiuoju kalbėti ramiai, aiškiai, be užuolankų, būti nuosekliems, nustatyti aiškias elgesio ribas ir taisykles, ramiai ir konkrečiai paaiškinti, kas ligoniui galima, o ko – ne.
Medikė ligonių artimiesiems pataria neaukoti visų savo išteklių, laiko, energijos ir interesų vien ligoniui, labai svarbu surasti pusiausvyrą, išsikelti sau realius tikslus ir lūkesčius.
Susidoroti su sunkumais padeda žinios apie ligą, gebėjimas ramiai reaguoti į artimo žmogaus ligą ir jos išprovokuotą elgesį. Labai svarbu išmokti atpažinti pablogėjimo požymius ir nepulti į paniką, o imtis reikiamų priemonių (kreiptis į gydytojus, prižiūrėti, kad ligonis vartotų vaistus).
„Nepraraskite optimizmo, pastebėkite ir džiaukitės nors ir mažais, bet teigiamais poslinkiais. Mokykitės džiaugtis gyvenimu, turtinkite jį, nepaisant sunkumų šeimoje“, – ligonių artimiesiems pataria A. Petrauskienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos slaugytoja Asta Petrauskienė sako, kad psichozės epizodas išgąsdina ir ligonį, ir jo artimuosius. Ligoniui paniką kelia įsivaizduojami pavojai, o artimuosius neramina keista jų žmogaus būklė.
„Labai svarbu nepradėti ginčytis su žmogumi, šaipytis iš jo, nes tai, ką žmogus jaučia ir mato, jam yra tikra. Tačiau nereikia ir pritarti jo kliedesiams, leistis į smulkmenas, aptarinėti kliedesius“, – pataria Laimutė Mikelevičienė, Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė