
Naujausios
Gripo sezono metu reikia saugoti save ir kitus
Vakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengta spaudos konferencija aptarti augantį sergamumą ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu Šiauliuose. Medikai pasakojo, kaip saugotis ligų ir ką daryti susirgus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Skubėti pas šeimos gydytoją, o ne į ligoninės priimamąjį
Sergamumas Šiauliuose auga ir vis daugiau pacientų sulaukiama ne tik poliklinikose, bet ir ligoninės priimamajame. Vaiva Makštutienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė, pablogėjus sveikatai gyventojus ragina nelaukti vakaro ir, kol dirba poliklinikos, kreiptis į šeimos gydytoją.
Visus pacientus, kuriems nėra būtinybės, gydytoja ragina šiuo laikotarpiu nesilankyti poliklinikose ir ligoninėje. „Visų pirma, tai infekcijos šaltinis, antra, priėmimo skyriuose šiuo laikotarpiu reikės palaukti ilgiau, nes stokojame medicinos personalo (gydytojai taip pat serga) ir pacientų yra daugiau“, – sako ligoninės atstovė. Panaši situacija ir poliklinikose, eilės prie gydytojų kabinetų išaugusios.
Pasak V. Makštutienės, jeigu į priimamąjį atvyks pacientas su nekomplikuotu gripu, jis nebus guldomas į stacionarą, o paskyrus gydymą išleidžiamas namo.
„Tai yra liga, kurią tikrai geriau gydytis namuose“, – tikino gydytoja.
Nuo vakar Šiaulių ligoninė paskelbė sustiprintą režimą ir yra ribojamas pacientų lankymas visuose skyriuose (nustatytos lankymo valandos ir ribojamas lankytojų skaičius). Karantinas kol kas neskelbiamas. Labiausiai lankymas bus ribojamas chirurgijos ir kardiologijos skyriuose.
„Lankymą ribojame ne dėl to, kad skyriuose turime daug gripu sergančių žmonių, bet dėl to, kad žmonėms, kurie gydosi dėl kitų sveikatos problemų, nebūtų atnešamas gripas. Kartais lankytojai net pasigiria, kad vos atėjo su aukšta temperatūra aplankyti žmogaus, gulinčio, pavyzdžiui, po miokardo infarkto. Taip tikrai ne padėsite, o tik pakenksite savo artimajam“, – sakė gydytoja.
Ligoninė yra numačiusi vietų, kur būtų guldomi pacientai su gripu ir gripo komplikacijomis, tačiau tikimasi, kad šiemet, kaip ir pernai, pacientų srautas nebus didelis. Šiuo metu ligoninėje gydoma pora pacientų, kuriems diagnozuotas gripas, tačiau tai nėra sunkūs atvejai.
Mindaugas Maželis, Šiaulių centro poliklinikos vadovas, šeimos gydytojas, priminė, kad Centro poliklinika dirba ir šeštadieniais nuo 9 iki 14 valandos. Be to, poliklinikoje veikia skubiosios pagalbos kabinetas, į kurį pacientai gali patekti, jeigu jau baigėsi jų šeimos gydytojo darbo valandos, arba gydytojas serga ar yra išvykęs, taip pat ir tais atvejais, kai jų gydytojas turi labai daug pacientų ir nespės priimti darbo valandomis.
Dainų poliklinika šeštadieniais dirba nuo 8 iki 13 valandos.
Gripas „piktesnis“ negu pernai
Edita Satkevičienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja, informavo, kad pastarąsias dvi savaites sergamumas peršalimo ligomis išaugo ir viršijo epideminį lygį, tačiau sergančiųjų gripu nėra daug. Gripo atvejai sudaro 9 procentus.
Didžiausias sergamumas Šiaulių regione yra Joniškio savivaldybėje (daugiau kaip 200 atvejų 10 tūkstančių gyventojų, gripo atvejų 18 proc.). Ten yra paskelbta gripo epidemija.
Šiauliuose taip pat aukštas sergamumo rodiklis – 154 atvejai 10 tūkstančių gyventojų, tačiau gripo atvejų tik 7 procentai. Beje, gripu daugiausiai serga suaugusieji.
Daugumoje Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklų atskirose klasėse yra paskelbtas karantinas, viena mokykla visa nevykdo ugdymo proceso.
M. Maželio žiniomis, jų įstaigoje per pastarąsias tris dienas diagnozuoti 67 gripo atvejai. Labiausiai nuo šio gripo apsaugo keturvalentė vakcina. Tiesa, ne visiškai, tačiau gripo simptomus sušvelnina.
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad būtų paskiepijama 70 procentų populiacijos, tačiau Lietuvoje, pasak M. Maželio, geriausiu atveju pasiskiepija iki 10 procentų, todėl neužkertamas kelias gripo epidemijos bangoms.
Pasak V. Makštutienės, šiemet siaučia B tipo gripo virusas, kuris yra „piktesnis“, pasižymintis stipriu karščiavimu (38–39 laipsniai), kuris laikosi 4–5 dienas ir yra sunkiai sumažinamas vaistais. Taip pat būdingas varginantis kosulys, kuris gali tęstis iki trijų savaičių. Šio kosulio, jeigu jis nėra bakterinės kilmės, tikrai nereikia gydyti antibiotikais.
Gydytojai taip pat atkreipė dėmesį, kad gydantis gripą ir peršalimo ligas labai svarbu neviršyti rekomenduojamos paracetamolio dozės, nes tai gali pakenkti kepenims, apnuodyti organizmą. Rekomenduojama norma – iki 4 gramų (8 tabletės po 500 mg). Reikia atkreipti dėmesį, kad karštuose gėrimuose nuo gripo ir peršalimo yra nemažai paracetamolio.
Medikai rekomenduoja paracetamolį kartais pakeisti aspirinu ar kitais karščiavimą ir skausmą mažinančiais vaistais. Taip pat reikia gerti daug skysčių, nes sergant paprastai gausiai prakaituojama. Vyresniems žmonėms papildomai dar reikėtų vartoti kalio ir magnio preparatų.
Kovai su peršalimo ligomis ir gripu bei profilaktikai tinka vartoti česnakų, imbierų, citrinų, medaus, gerti čiobrelių, liepžiedžių ir kitų žolelių arbatų.
M. Maželis taip pat informavo, kad nuo šių metų šeimos gydytojai esant tam tikroms diagnozėms gali ilgesniam laikui išrašyti nedarbingumo pažymėjimą, ir pacientui nereikia kas savaitę ar kas kelios dienos atvykti pas gydytoją. Be to, pratęsti nedarbingumo pažymėjimą galima ir pasiskambinus gydytojui.
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengtoje spaudos konferencijoje medikai gyventojus susirgus ragino nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytojus, epideminiu laikotarpiu vengti lankytis renginiuose, jeigu sirguliuojama, nelankyti ligoninėje gulinčių artimųjų.