
Naujausios
Gripo epidemija – uždaromos mokyklos, draudimai ligoninėje
Nuo vakar Šiaulių mieste paskelbta gripo epidemija, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – karantinas, draudžiama lankyti ligonius, dėl didelio vaikų sergamumo uždarytos keturios Šiaulių mokyklos, penkiolikoje mokyklų pamokos nevyksta 75 klasėse. Sveikų pradinukų tėvai suka galvas, kur dėti vaikus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sergamumas vis dar auga
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento duomenimis, per pastarąsias tris savaites sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Šiaulių mieste didėjo ir penktąją šių metų savaitę (sausio 29 d.–vasario 4 d.) pasiekė epideminį lygį – 211,42 atvejo 10 tūkstančių gyventojų.
Gripo atvejai bendroje sergamumo struktūroje sudaro 15 procentų.
Per praėjusią savaitę gripo ir ŪVKTI susirgimų užregistruota 2 129 atvejai, iš jų – 319 gripo atvejų (2,6 karto daugiau gripo atvejų nei prieš tai buvusią savaitę). Šiaulių mieste iš visų susirgusių gripu didžiąją dalį (192 atvejai, 60 proc.) sudaro suaugusieji, vaikai labiau serga kitomis peršalimo ligomis (1 142 atvejai, 63 proc.).
Gripo epidemijos metu rekomenduojamas masinių renginių ribojimas. Gydymo įstaigoms rekomenduojama numatyti papildomą registratūros darbuotojų skaičių, skirti daugiau telefonų iškvietimams į namus priimti, numatyti papildomas medikų brigadas ligoniams aptarnauti namuose, organizuoti įstaigų darbą savaitgaliais ar švenčių dienomis, pagal galimybes prailginti darbo valandas.
Jei ugdymo įstaigos nelanko 20 procentų vaikų, siūloma spręsti dėl ugdymo veiklos laikino nutraukimo. Šią savaitę pamokos iš viso nevyksta Salduvės ir „Romuvos“ progimnazijose bei Šiaulių universiteto ir Stasio Šalkauskio gimnazijose.
Kur dėti vaikus?
Dėl gripo ir peršalimo uždarant klases ir mokyklas namuose priversti likti ir sveiki vaikai. Tai kelia rūpesčių tėvams, ypač pradinukų, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.
„Sodros“ atstovas ryšiams su visuomene Saulius Jarmalis agentūrai ELTA sakė, kad karantino metu, pateikus nedarbingumo pažymas iš gydytojo, ligos išmoka už vaiko slaugą mokama tuo atveju, jei vaikas – ikimokyklinio amžiaus. Jei dėl karantino į mokyklą neina sveikas pradinukas, už jo priežiūrą namuose tėvams išmoka nemokama.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ryšių su visuomene projektų vadovės Alinos Žilinaitės teigimu, nedarbingumą tėvams šeimos gydytojas gali išduoti tik tuo atveju, jei vaikas serga. Sveikų vaikų tėvams jis neišduodamas.
Valstybinės darbo inspekcijos komunikacijos skyriaus vadovė Marija Čereškevičiūtė komentavo, kad Darbo kodekse, Užimtumo įstatyme ir kituose teisės aktuose, kurie reglamentuoja darbo santykius, nėra numatyta, kaip elgtis tokiais atvejais.
„Viskas paliekama darbdavio ir darbuotojo susitarimui. Nuoroda į tai minima Darbo kodekso 28 straipsnyje, kuriame kalbama apie darbuotojo šeiminių įsipareigojimų gerbimą. Darbuotojas gali remtis šiuo straipsniu, kreipdamasis į darbdavį dėl panašių klausimų“, – komentavo Darbo inspekcijos atstovė.
Kokio amžiaus vaikų tėvai turi teisę į pažymą, kuri pateisintų neatvykimą į darbą ir kas ją turi išduoti, ELTA prašė pakomentuoti SAM atstovės A. Žilinaitės.
Pasak viešųjų ryšių specialistės, pažyma 094/A, kuri pateisintų tėvų neatvykimą į darbą, karantino metu šeimos gydytojo išduodama tik priešmokyklinukams, pradinukų tėvams – ne.
„Galima sakyti, kad tėvai, auginantys mokyklinio amžiaus vaikus, kurių nerekomenduojama palikti vienų, karantino metu vaikų priežiūros problemą turi spręsti patys. Deja, jie niekaip nėra apsaugoti“, – sakė A. Žilinaitė.
Ligoniams lauknešėlius teks palikti rūbinėje
Nuo vakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje paskelbtas gripo karantinas. Pasak ligoninės medicinos direktorės Vaivos Makštutienės, nuo šiol ligoninėje pacientų lankymas uždraustas. Lankytojai, atnešę siuntinius pacientams, turės juos palikti rūbinėje, nurodę skyrių, palatą, kur gydomas pacientas, bei jo vardą ir pavardę.
Ligoninės medikai kas savaitę teiks duomenis NVSC Šiaulių departamentui apie ligoninėje dėl gripo hospitalizuotus pacientus.
Ligoninė taip pat įpareigota paimti ėminius asmenims, gydomiems Intensyviosios terapijos skyriuje, kuriems įtariamas gripas ir jo sukeltos komplikacijos, taip pat mirties dėl gripo ir jo sukeltų komplikacijų atvejais ir siųsti į Nacionalinį visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyrių virusologiniams tyrimams atlikti.
Medikų patarimai
Apsisaugoti nuo gripo ir peršalimo ligų medikai rekomenduoja profilaktiškai vartoti vitaminų ir maisto papildų. Vitaminas C labai tinka gripo profilaktikai, tačiau nereikia jo gerti be saiko. Gydomoji vitamino C dozė yra 500–1000 mg per parą. Jei vitaminas C vartojamas didesnėmis dozėmis, jo perteklius paprasčiausiai pašalinamas su šlapimu.
Vitaminas C nerekomenduojamas gresiant inkstų akmenligei. Didelės šio vitamino dozės gali pakenkti antinksčiams, sutrikdyti insulino sintezę ir net sukelti cukrinį diabetą.
Vietoje vitamino C tablečių geriau gerti jo turtingų apelsinų, juodųjų serbentų, erškėtuogių sulčių, valgyti svogūnų, kopūstų, česnakų. Efektyvi priemonė nuo gripo – skiepai.
Kitos profilaktikos priemonės:
tinkamai ir dažnai plauti rankas;
vengti sąlyčio su sergančiais gripu ar peršalimo ligomis asmenimis;
vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną vienkartine nosinaite, nosinaitę nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
stengtis neliesti akių, nosies bei burnos neplautomis rankomis;
dažnai vėdinti patalpas;
susirgus kreiptis į medikus, neiti į darbą, neleisti sergančių vaikų į ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
asmenys, sergantys gripu, kitus gali apsaugoti dėvėdami medicinines kaukes.
Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.