
Naujausios
Rogėms ledo surado Šiauliuose ir Rygoje
Praeitą savaitę Šiauliuose, ant Rėkyvos ežero, vyko 2018 metų pasaulio jaunių ir jaunimo DN ir „Ice Optimist“ ledo jachtų čempionatas, kuriame varžėsi ledrogininkai iš 8 šalių. Taip pat Rėkyvoje turėjęs vykti Europos čempionatas buvo perkeltas į Rygą, dėl ten susiklosčiusių geresnių oro sąlygų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pasaulio čempionatas – Šiauliuose
Čempionatą organizavo Vokietijos buriuotojų sąjunga, Vokietijos DN laivynas bei Europos ledo jachtų asociacija. Oro sąlygos vykdyti varžybas Vokietijoje buvo nepalankios, mat numatytoje vietoje Krumine nesusiformavo ledas. Prieš čempionatą organizatoriai intensyviai ieškojo tinkamos vietos. Kaimyninėje Lenkijoje ledas buvo plonas ir užsnigtas. Tinkamiausios sąlygos buvo Lietuvoje, Rėkyvoje.
Likus trims dienoms iki čempionato pradžios, jis buvo perkeltas į Lietuvą. Lietuvos rinktinės trenerė Irutė Žičkuvienė atliko milžinišką darbą, kad per tokį trumpą laiką varžybos vyktų sėkmingai. Pasirengti padėjo Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių sporto mokykla „Atžalynas“, Rėkyvos progimnazija, Šiaulių buriuotojų klubas ir Lietuvos buriuotojų sąjunga.
Į varžybas atvyko ir prie starto linijos išsirikiavo 66 sportininkai iš JAV, Lenkijos, Estijos, Latvijos, Rusijos, Švedijos, Vengrijos ir Lietuvos. Lietuvos rinktinę sudarė sportininkai iš Šiaulių „Atžalyno“ sporto mokyklos ir Elektrėnų sporto centro. Treneriai I. Žičkuvienė ir Darius Gerasimavičius.
Pirmoji diena nepagailėjo staigmenų, ir puikios ledo sąlygos ėmė keistis. Rėkyvos ežerą užklojo sniegas, jo storis siekė 5–7 cm. Vėjas buvo nepastovios krypties ir silpnas, dvelkė vos 3 metrų per sekundę greičiu. Įvyko dvejos lenktynės.
„Ice Optimist“ klasėje geriausiai važiavo lenkas Mateusz Gigielewicz ir estas Karl Ader. DN ledrogėmis didžiausius greičius pasiekė ir abu važiavimus laimėjo estas Rasmus Maalinn, antras buvo praėjusių metų čempionas švedas Eddie Klemets, trečias – Lenkijos sportininkas Piotr Bernat. Geriausiai iš lietuvių sekėsi Rūtai Mažunavičiutei ("Ice Optimist“, 30 vieta) ir Antanui Gerasimavičiui (DN, 28 vieta).
Antroji diena dalyvius pasitiko stipriu gūsingu vėju, kurio greitis siekė nuo 6–8 metrų per sekundę. Nors sniego danga buvo kritiškai didelė, bet varžyboms nesutrukdė.
DN klasėje nesulaikomas vėl buvo estas R. Maalinn, užtikrintai laimėjęs keturis iš penkių važiavimų ir užsitikrinęs čempiono titulą. Švedijos sportininkas E. Klements laimėjo vieną važiavimą, kituose finišavo antroje pozicijoje. Įnirtinga kova vyko dėl 3–5 vietos. Estijos sportininkai važiavo greičiau – Joosep Laus buvo trečias, ketvirtas liko Kevin Grass. Lenkas P. Bernat tenkinosi penkta vieta. A. Gerasimovičius antrą dieną važiavo sėkmingiau ir galutinėje įskaitoje užėmė 26 vietą.
DN merginų įskaitoje podiumas atiteko lenkėms: pirma – Zuzzana Rybicka, antra – Sara Natasza Piasecka, trečia – Magdalena Anielska.
„Ice Optimist“ klasėje ir antrąją dieną dominavo Estijos sportininkas K. Ader. Jis laimėjo dar dvejas lenktynes ir išsaugojo pirmąją poziciją. Antra vieta atiteko lenkui Jakub Kaminski, trečia – jo tėvynainiui Stanislaw Konarzewski.
Merginų „Ice Optimist“ įskaitoje pirma buvo estė Lisbeth Taggu, antra – rusė Polina Artyuch, trečia – lenkė Maria Konarzewska.
Geriausiai iš Lietuvių „Ice Optimist“ įskaitoje pasirodė R. Mažunavičiūtė – 30 vieta. Ji taip pat pateko į merginų geriausiųjų dešimtuką užimdama 10 vietą.
Europos čempionatas persikėlė į Rygą
Taip pat Rėkyvoje iš pradžių planuotas Europos ledrogių čempionatas buvo perkeltas į Rygą. Šiauliuose dar pasnigo ir nurimo vėjas, todėl organizatoriai priėmė sprendimą Europos čempionato varžybas perkelti į Latviją.
Kisežerio ledas buvo 10–12 cm storio, o sniego danga apie 3 cm. Latvijos DN laivynas pažymėjo, kad sąlygos nėra saugios, bet buvo nuspręsta duoti startus. Vėjo stiprumas buvo 4 m/s. Visose klasėse įvyko po tris važiavimus.
DN pirmose lenktynėse greičiausiai finišavo Kevin Grass, tačiau nurimus vėjui jis nesugebėjo išsaugoti lyderio pozicijos. Itin sėkmingai antrame važiavime pasirodė estas R. Maalinn, atlikęs kelis taktinius manevrus, išsiveržė į priekį iš laivyno vidurio ir finišavo pirmas.
Europos čempionate savo pajėgumą pademonstravo švedas E. Klemets. Rimstant vėjui sėkmingai finišavo Lenkijos sportininkė M. Anielska, aplenkdama daugelį vaikinų. Visus nustebino jaunasis Vengrijos ledrogininkas, laimėjęs paskutines Europos čempionato lenktynes.
Rygoje kur kas geriau lenktyniavo A. Gerasimavičius, jis du kartus finišavo dvidešimtuke ir tik klaida trečiajame važiavime (apsuko pavėjinį ženklą ir gavo diskvalifikaciją) jam neleido užimti 17 vietos, galutinė pozicija – 24.
Merginų DN įskaitoje pirma buvo M. Anielska, antra – taip pat lenkė S. N. Piasecka, trečia – latvė Leila Helga Sara Tolstika.
„Ice Optimist“ įskaitoje Rygoje geriau sekėsi Lenkijos jauniesiems buriuotojams. Nugalėjo Gustaw Micinski, antras – J. Kaminski, trečias – estas Jorgen Kuivonen.
Merginų įskaitoje nugalėjo M. Konarzewska, antra buvo estė L. Taggu, trečia – Joanna Fabisiak iš Lenkijos.
Geriausiai iš lietuvių Kisežerio ledu skriejo Edgaras Urbanovič, jis antrose lenktynėse finišavo 14, bendroje įskaitoje liko 24-as.
Lietuvos ledo jachtų jaunimo rinktinės vyriausioji trenerė I. Žičkuvienė lietuvių pasirodymą vertino vidutiniškai, geresnių rezultatų neleido pasiekti sudėtingos oro sąlygos.
„Mūsų sportininkai važiuoja su gerokai senesniu inventoriumi. Ledrogės yra techninė sporto šaka, ir kai nėra specialių pačiūžų sniegui, negali siekti aukštesnių rezultatų. Sportininkai tikrai stengėsi, ir nepaisant prastesnio inventoriaus, atskiri momentai nuteikia optimistiškai, itin gerai vertinu Rūtos pasirodymą, ji puikiai važiuodavo pirmą distancijos dalį, vėliau patirtis ir technika neleido finišuoti geresnėje pozicijoje.
Juntama pažanga ir DN lietuvių pasirodyme. A. Gerasimavičius pasižymėdavo itin gerais startais ir pirmos distancijos kilpose sugebėdavo išsilaikyti dešimtuke, deja, tos pačios bėdos su senu inventoriumi neleido iki galo atsiskleisti.
Lietuvos komanda nuosekliai dalyvauja aukščiausio lygio varžybose, auga populiarumas ir laivynas, tikėkimės, artimiausiais metais ir mūsų sportininkai bus geriausiųjų dešimtuke, bet tam reikia naujesnio inventoriaus, geresnio finansavimo ir dar atkaklesnio darbo treniruotėse“, – sakė I. Žičkuvienė.
Pranciškaus REPŠIO nuotr.
Lietuvių ledrogininkų komanda, sudaryta iš šiauliečių ir elektrėniškių, varžėsi ir Pasaulio, ir Europos čempionatuose.
Startui ant Rėkyvos ledo išsirikiavę DN klasės ledrogininkai.