
Naujausios
Antibiotikų ir raminamųjų vartojame per daug
Šiaulių teritorinė ligonių kasa ir Lietuvos klinikinės farmakologijos draugija praeitą savaitę surengė mokslinę-praktinę konferenciją „Racionalaus vaistų vartojimo aktualijos Lietuvoje“. Lietuviai pagal suvartojamų vaistų vidutinę paros dozę lenkia daugelį Europos šalių. Ypač neracionaliai vartojami plataus spektro antibiotikai ir raminamieji, kurių ne visada pagrįstai išrašo gydytojai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Vaistų komitetas stebės, ar racionaliai skiriami vaistai
Visų specialybių gydytojams ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams skirtoje konferencijoje savo žiniomis ir praktika dalijosi garsus šalyje klinikinės farmakologijos specialistas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Romaldas Mačiulaitis, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras, apie farmakoterapijos problemas, su kuriomis susiduriama Šiaulių regione, pranešimą skaitė Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika.
Konferenciją inicijavo nuo šių metų Šiaulių teritorinės ligonių kasos veiklos zonoje pradėjęs dirbti bandomasis vaistų komitetas, teiksiantis pasiūlymus, kaip užtikrinti kuo racionalesnį vaistų vartojimą šalyje, prioritetu laikant pacientų saugumą ir gydymo efektyvumą.
Pasak R. Mažeikos, kompensuojamųjų vaistų suvartojimą komitetas analizuos pagal vaistų skyrimo stebėsenos rodiklius, tarptautinėse vaistų vartojimo apžvalgose skelbiamą informaciją, profesinių draugijų parengtas ligų gydymo rekomendacijas ir kitus duomenis.
Organizuodamas seminarus bei konferencijas vaistų komitetas ne tik tobulins sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinę kvalifikaciją, bet ir skelbs pranešimus apie racionalų kompensuojamųjų vaistų skyrimą ir vartojimą.
Neprotingas vaistų vartojimas gali sukelti net mirtį
R. Mačiulaitis, skaitęs pranešimą „Kodėl racionalus vaistų vartojimas Lietuvoje labiau hobis nei gera praktika?“, atkreipė dėmesį į tai, kad tik dabar viešai pradedamos kelti neracionalaus vaistų vartojimo problemos, kurios anksčiau būdavo aptarinėjamos uždaruose klinikinių farmakologų susitikimuose.
Racionalus vaistų vartojimas, pasak profesoraus R. Mačiulaičio, kai optimalų gydymo laikotarpį pacientui skiriamas vaistas atsižvelgiant į jo būklę (ar vaistas būtinas, ar nepakenks, koks gali būti šalutinis poveikis), parenkant tinkamiausią dozę (pavyzdžiui, pagal kūno raumenų ir riebalų santykį, gretutines ligas ir pan.) už mažiausius kaštus pacientui ir visuomenei.
Gydymas būna neracionalus, kai skiriami mažo terapinio efektyvumo vaistai arba efektyvūs vaistai skiriami per mažomis ar per didelėmis dozėmis, taip pat kai skiriama netinkama gydymo trukmė, pasirenkamas netinkamas vaisto vartojimo būdas ar vaistai skiriami ne pagal nustatytas ligų gydymo metodikas, kai užsiimama savigyda.
Neracionaliai vartojant vaistus nepasiekiama norimo gydymo rezultato, atsiranda nepageidaujamų vaistų reakcijų sukeltų sveikatos sutrikimų, neretai pasibaigiančių patekimu į ligoninę ar net reanimaciją. Skaudžiausia neracionalaus vaistų vartojimo žala – paciento mirtis.
Mirštamumas nuo vaistų, pasak R. Mačiulaičio, pasaulyje yra ketvirtoje vietoje po kardiologinių ligų, vėžio ir traumų. Lietuvoje per metus tokių atvejų gali būti nuo 8 iki 1200. Deja, išaiškinama tik labai maža dalis atvejų, nes ne visada artimieji sutinka, kad būtų atliktas mirusiojo skrodimas.
Suvartojame per daug antibiotikų ir raminamųjų
R. Mažeika kalbėjo apie tai, kad Šiaulių regionas ilgą laiką pirmavo pagal vaikams skiriamų antibiotikų kiekius. Pradėjus taikyti „StrepA“ testą, plataus spektro antibiotikai skiriami rečiau, tačiau vis dar pernelyg dažnai.
Lietuva visas kaimynines šalis lenkia pagal suvartojamus raminamųjų vaistų kiekius. Dauguma pacientų, kuriems išrašomi raminamieji, – moterys ir vyresni kaip 65 metų asmenys. Pasak R. Mažeikos, todėl nenuostabu, kad daugėja priklausomybių nuo psichiką veikiančių vaistų.
„Vartojama ne todėl, kad nebūtų blogai, o tam, kad būtų gera“, – ironizavo pranešėjas.
Nemažai suvartojama ir širdies bei kraujagyslių veiklą reguliuojančių vaistų, tačiau pacientų ligoninėse ir mirtingumas nuo šių ligų nemažėja.
Pavyzdžiui, skirdamas anitrombozinius vaistus (Varfariną) gydytojas pacientui gali iki 12 kartų per metus atlikti nemokamus tyrimus, tačiau praktika parodė, kad daugumai pacientų tyrimai buvo atlikti vos porą kartų per metus, vadinasi, vaistai skiriami tarsi iš inercijos, neatsižvelgiant į realią paciento būklę.
Pranešimą apie nepageidaujamą perteklinio gydymo pusę, su kuria kasdien susiduria savo toksikologo praktikoje, skaitęs gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. R. Badaras atkreipė dėmesį, kad žmonės vis dažniau svaiginasi vaistais, tiek legaliais būdais įgyjamais, tiek „juodojoje“ rinkoje.
Piktnaudžiaujama psichiką veikiančiais vaistais beveik visame pasaulyje ir Lietuva – ne išimtis. Beje, tarp vaistų sukeltų mirčių dominuoja apsinuodijimas, perdozavimas psichiką veikiančiais vaistais.
Viltys dedamos į vaistų komitetus
Konferencijoje dalyvavę klinikinės farmakologijos rezidentai dalijosi pastebėjimais iš savo praktikos trečio lygio ligoninėje, kur taip pat kartais nėra laikomasi patvirtintų gairių, „kai kurie klinikiniai sprendimai yra daromi vadovaujantis įpročiu, o ne patirtimi ar įrodymais“.
Jaunųjų specialistų nuomone, vaistų komitetai – ta vieta, kur galima įvertinti dažnai prieštaringus įrodymus apie aktualius klinikinius klausimus be pašalinės įtakos iš farmacinių kompanijų ir surasti kompromisą, kuris bus saugiausias ir veiksmingiausias pacientui.
„Labai tikimės, kad po keleto metų Šiaulių vaistų komitetas parengs reikalingų gydymo gairių, subalansuotų būtent šiam regionui“, – vylėsi rezidentė Simona Stankevičiūtė.
Irenos BUDRIENĖS nuotr.
Šiaulių teritorinė ligonių kasa ir Lietuvos klinikinės farmakologijos draugija praeitą savaitę visų specialybių gydytojams ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams surengė mokslinę praktinę konferenciją „Racionalaus vaistų vartojimo aktualijos Lietuvoje“.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Romaldas Mačiulaitis sako, kad racionalus vaistų vartojimas yra tuomet, kai optimalų gydymo laikotarpį pacientui skiriamas vaistas atsižvelgiant į jo būklę, parenkant tinkamiausią dozę ir už mažiausius kaštus pacientui ir visuomenei.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika ir Irma Medžiaušaitė, Valstybinės ligonių kasos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja, kalbėjo apie neseniai startavusio vaistų komiteto veiklą.