
Naujausios
Iš luošio atėmė ir lazdą
„Šiaulių krašte“ pasirodžius publikacijai „Sveikatos ministras „nulaužė“ kodus“ (2018-03-14), į redakciją kreipėsi gydytoja psichiatrė Jelena Kuznecova, daug metų dirbanti su priklausomybių ligoniais. Apie kodavimą nuo alkoholizmo „torpedomis“ medikė turi tvirtą poziciją – jeigu tai padėdavo, kodėl reikėjo uždrausti? Dabar dalis jos pacientų jaučiasi taip, tarsi iš po kojų būtų išmuštas tvirtas pagrindas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kodas suteikdavo ramybės jausmą
Penkiasdešimtmetė Šiaulių rajono gyventoja Laima (vardas pakeistas) – viena iš J. Kuznecovos pacienčių. Prieš beveik 25 metus, kai išsiskyrė su vyru, gyvenimas pradėjo ristis į pakalnę. Šalia netrūko „gerų“ draugių ir draugų, kurie siūlydavo liūdesį dėl skyrybų nuplauti stikleliu. Iš pradžių tik savaitgaliais, kažkokiomis progomis išgerdavo, vėliau nebuvo beveik nė vienos blaivios dienos.
„Tris dienas negerti man buvo jau labai daug. Buvau visiškame dugne, priėjusi tokią ribą, kai arba šiukšlynas, arba kartis“, – sako moteris.
Prieš 10 metų Laimos dukra, ruošdamasi išvykti į užsienį ir, matyt, nenorėdama mamos palikti likimo valiai, pasiūlė užsikoduoti.
Buvo baugu, kaip „kodas“ suveiks, todėl pirmą kartą užsikodavo trims mėnesiams. Laima lyg šiandien prisimena tą nušvitimo, ramybės ir išsilaisvinimo jausmą. Atsirado noras gyventi, džiaugtis, dirbti.
Kaimo, kuriame gyveno, parduotuvėje pasiprašė darbo. Iš pradžių gavo valytojos, vėliau pakilo iki pardavėjos. Dirba iki šiol.
Laima koduodavosi kas pusmetį iš savo lėšų, nė karto nesikreipė dėl kompensacijos į seniūniją. Praeitų metų birželį sveikatos apsaugos ministrui uždraudus kodavimą, Laimai liko viena išeitis – gydytis vaistais, ieškoti psichologinės pagalbos.
Moteris sako, kad dabar nebesijaučia tokia rami ir saugi, kaip būdavo po „torpedos“ suleidimo. „Sėdėdavau kompanijoje, visi aplinkui švenčia, o man net minties nebūdavo išgerti“, – „kodo“ poveikį įvardija moteris.
Dabar Laima tris kartus per dieną vartoja gydytojos paskirtus potraukį alkoholiui slopinančius bei raminamuosius vaistus, bet nuolat jaučia nerimą – „o kas, jeigu neatsispirsiu pagundai“.
Sulaiko baimė prarasti darbą ir taip sunkiai užsitarnautą žmonių pasitikėjimą ir pagarbą. Jų palaikymas, padrąsinimas Laimai labai svarbus, tačiau netrūksta ir tokių, kurie vis nori išvesti iš kelio.
„Jeigu atkrisčiau, reikėtų gydytis, negalėčiau eiti į darbą. Kas mane laikytų? Likčiau be darbo“, – didžiausią baimę įvardija Laima.
Kartą per mėnesį moteris lankosi pas gydytoją. Pokalbiai su ja taip pat padeda nurimti, visgi tokios ramybės, palengvėjimo ir užsimiršimo apie savo ligą, kokį suteikdavo kodavimas, Laimos įsitikinimu, niekas nesuteiks.
Atsitokėti privertė sūnaus atėmimas
40-metis šiaulietis Darius (vardas pakeistas) nebijo prisipažinti, kad buvo „konteinerinis“.
Pirmą kartą užsikodavo būdamas 19 metų. Blaivus prabuvo pusantrų metų, turėjo darbą, šeimą. Vieną dieną tarsi velnias į ausį būtų pakuždėjęs: „Kodas buvo pusmečiui, o tu jau tiek laiko negeri, pabandom.“
Kai pabandė, nebegalėjo sustoti beveik 15 metų. Prarado darbą, pradėjo nešti daiktus iš namų, kad galėtų nusipirkti degtinės, prarado pirmąją šeimą, nusirito iki to, jog beveik aštuonerius metus valkatavo: miegodavo laiptinėse, konteineriuose ieškodavo maisto ir daiktų, kuriuos galėtų parduoti, vagiliaudavo.
Kai suvokė, kad yra visiškame dugne, nusprendė baigti gyvenimą. Nusipirko degtinės butelį, cigarečių, pasiruošė virvę ir, kad būtų drąsiau, atsisėdęs pradėjo gerti. „Nenuėjau iki tos virvės, nulūžau“, – šypteli Darius.
Sakoma, kad nereikia ieškoti Dievo, jis pats ateina. Atsibudęs sutiko pažįstamą. Šis lyg tarp kitko paklausė, ar ir šią žiemą Darius planuoja gyventi jų laiptinėje, gal geriau važiuotų į Kelmės rajoną, ten yra sodyba, kurioje už priežiūrą ir smulkius ūkio darbus gaus pastogę ir maisto. Tik nuvykęs suprato patekęs į alkoholikų ir narkomanų reabilitacijos centrą. Praleido ten beveik pusmetį.
Grįžęs į Šiaulius sužinojo, kad mirė brolis – paskutinis žmogus iš artimųjų – ir vėl užgėrė. Kapstytis iš alkoholizmo bandė Palendrių vienuolyne.
Prieš devynerius metus susipažino su Lina, sukūrė šeimą, gimė sūnus, tačiau alkoholio neatsisakė. Kartais mažiau gerdavo, kartais daugiau, bet dabar jau dviese su Lina. Parduotuvėje ramiai nepraeidavo pro alkoholio skyrių, į pirkinių krepšelį kaskart įsimesdavo pigiausio vyno. Grįžę išgerdavo, tada norėdavosi jau ko nors stipresnio, pavyzdžiui, degtinės, po jos – brendžio. Ir karuselė įsisukdavo. Pinigai baigiasi – daiktai keliauja į lombardą.
Balandžio 22-oji prieš penkerius metus Dariui buvo lemtinga. Tą dieną vaiko teisių atstovai, radę tėvus girtus, paėmė jų vos dvejų metukų sūnelį.
Darius sako, kad tai buvo labai geras spyris į užpakalį ir paskata keisti gyvenimą. Abu su žmona užsikodavo pusmečiui. Pradėjo rūpintis namais, susigrąžino sūnų.
„Pajutau pinigų skonį, – sako Darius. – Kai metėme gerti, tiek pinigų atsirado! Nusipirkome kompiuterį, buitinės technikos, kambarį susiremontavome. Galime sau leisti geresnio maisto nusipirkti, vaiką gražiai aprengti, gimtadienį jam gerą suorganizuoti.“
Kodą atnaujindavo kas pusę metų, kol pernai vasarą iš gydytojos išgirdo, kad sveikatos apsaugos ministras „torpedavimą“ uždraudė.
„Aš esu alkoholikas. Gali būti, kad vieną dieną užgersiu, ir kokios pagalbos aš sulauksiu? Gerai, mane paguldys į ligoninę, „atpumpuos“ lašelinėmis, o kas toliau? – svarsto Darius. – Susileidęs „torpedą“ aš galėdavau ramiai vaikščioti pro alkoholį, dabar nežinau, kada galiu palūžti. Stabdydavo baimė. Aš ir taip invalidas, jeigu užgersiu, kol veikia kodas, galiu likti visai neįgalus, galiu apakti, apkursti, tapti daržove.“
Kas dabar padeda laikytis blaivybės? Darius sako, kad jiems su Lina yra lengviau, nes negeria jau beveik penkerius metus, be to, vartoja stresą malšinančius vaistus, gyvena pagal gana griežtą dienotvarkę, kad nebūtų kada nuobodžiauti, nes noras gerti kyla ir iš neturėjimo ką veikti.
Darius prisimena, kokie nelengvi buvo pirmieji blaivybės metai: teko atsisakyti senų draugų, keisti įpročius, gyvenimo būdą.
„Savaitgaliais, kai kiti žiūri futbolą ar krepšinį ir gurkšnoja alutį, tu sau negali to leisti. Būdavo, prisipilu į degtinės butelį vandens, pasistatau ant stalo, įvartis – išlenkiu „čierką“. Paskui galvoju, durnius, kam aš tą vandenį geriu, sultys juk skaniau. Tada pradėjau gerti sultis, limonadą ir įsivaizduodavau, kad sidrą geriu. Pačiam juokas, kai prisimenu“, – šypsosi Darius.
Vyras sako, kad ir dabar būna, pamačius alaus ar kito alkoholinio gėrimo reklamą, seilės bėga. Noras išgerti kyla ir stipriau susinervinus. Tada griebiasi raminamųjų vaistų.
Darius svarsto – gal suburti likimo brolių grupę ir kovoti, kad „torpedavimas“ būtų grąžintas?
„Kam reikėjo panaikinti tai, kas padėdavo daugeliui šeimų? Aišku, kad būdavo tokių, kurie vėl užgerdavo, bet tiems, kurie tikrai norėdavo kabintis į gyvenimą, buvo išsigelbėjimas. O dabar iš to, kur nepaeina, dar ir ramentus atėmė“, – sako Darius.
Rašė laišką A. Verygai, bet atsakymo negavo
„Ką pasiekė sveikatos apsaugos ministras, uždraudęs vadinamąjį kodavimą? Ogi tai, kad prie visokių „profesorių“, „būrėjų“ kabinetų nusidriekė ilgiausios eilės. Žmonės eina ten ir moka didelius pinigus. Žinoma, dabar privačios įstaigos tai vadina ne kodavimu, o konsultavimu ir gydymu, nors atlieka tas pačias procedūras“, – sako gydytoja J. Kuznecova, su priklausomybių ligoniais dirbanti 30 metų.
„Žmonės liko nesupratę, kodėl buvo uždraustas gydymo būdas, kuris jiems padėdavo. Teko raminti pacientus, siūlyti gydymą tabletėmis“, – pasakoja gydytoja.
Pasak J. Kuznecovos, paprastai išrašomas vaistas su veikliąja medžiaga disulfiramu. Gydymas šiuo vaistu būdavo taikomas ir anksčiau. Tai – pagalbinis vaistas gydant alkoholizmą. Jeigu vartojant vaistą išgeriama alkoholio, pasireiškia odos paraudimas, galvos skausmas, didelis silpnumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, tachikardija, pakyla kraujo spaudimas, atsiranda didelis nerimas, baimė, traukuliai.
Vaistų vartojimo kurso trukmė – pusantrų metų, kartais ilgiau. 30 tablečių (užtenka kiek ilgiau nei mėnesiui) kainuoja apie 14 eurų. Kodavimas pusmečiui socialiai remtiniems pacientams kainuodavo apie 20 eurų.
„Tabletės yra tabletės. Turbūt retas nori gerti tabletes kiekvieną dieną. Dėl to pacientai atkrenta – arba užmiršta išgerti, arba nusibosta gerti. Pritrūksta motyvacijos“, – sako gydytoja.
Pasak psichiatrės, nors kodavimas buvo paremtas placebo efektu, tačiau buvo veiksmingas, ypač jei pacientas būdavo motyvuotas, jeigu su juo būdavo palaikomas ryšys, džiaugiamasi pasiekimais.
„Niekada negąsdindavau pacientų mirtimis. Sakydavau, kad tai yra rankinis stabdys, jeigu jis neveikia, ateikite pas mane, ieškosime kitų sprendimo būdų. Svarbiausia, palaikyti ryšį su pacientu“, – sako gydytoja.
J. Kuznecova sako, kad jau pirmos konsultacijos metu matyti, ar pacientas atėjo savo noru, ar verčiamas artimųjų. Jokie vaistai, jokie „kodai“ nepadės, jeigu nebus noro keisti gyvenimo būdą. Pasak gydytojos, kartais prireikia ne vienos konsultacijos, kol pacientas „pribręsta“. Tik dėl nuoseklaus darbo kodavimas gydytojos praktikoje būdavo sėkmingas 72 procentais.
„Visi metodai yra geri, jeigu padeda būti blaiviam. Jeigu iš dešimties bent vienam kodavimas padeda, drausti negalima“, – įsitikinusi psichiatrė.
Savo argumentus J. Kuznecova išdėstė laiške ir nusiuntė ministrui Aurelijui Verygai, tačiau atsakymo nesulaukė.
„Vadinamasis kodavimas yra ta pati psichokorekcija ar psichoterapija. Jeigu jau uždraudė kodavimą, tai ir psichoterapiją gal reikėtų uždrausti?“ – ironizuoja gydytoja.
Gydytoja nepraranda vilties, kad ministro sprendimas bus atšauktas: „Pas mus taip įprasta – nuo vieno kraštutinumo metamės prie kito. Dabar sėdėsim ir žiūrėsim, kiek bus naudos, o kiek bėdos.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gydytoja psichiatrė Jelena Kuznecova apie „torpedavimą": „Visi metodai yra geri, jeigu padeda būti blaiviam. Jeigu žmogus yra motyvuotas, jam tereikia būdo, metodo, kuriuo galėtų remtis, eidamas į blaivybę.“
Dariui ir Linai laikytis blaivybės padėdavo kodavimas. Netekę šios galimybės jaučiasi taip, lyg būtų atimti ramentai.
Pacientų ir jų artimųjų eilė prie kartą per mėnesį į Šiaulius atvykstančio Boriso Ivnevo, konsultuojančio priklausomybių ligonius, kabineto durų.