
Naujausios
„Vandeninio nuotykio“ veikėjai – mažieji žiūrovai
Šiandien Valstybiniame Šiaulių dramos teatre bus pirmą kartą rodomas spektaklis vaikams iki trejų metų. Interaktyviame judesio spektaklyje „Vandens nuotykis“ žiūrovams suteikiama visiška laisvė juoktis, verkti, prieiti prie aktorių, žaisti su scenoje esančiais daiktais arba tiesiog stebėti.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Naujovė
Valstybinio Šiaulių dramos teatro literatūrinės dalies vedėja Nomeda Šatkauskienė sako, kad spektaklis vaikams iki 3 metų yra naujovė ne tik Šiaulių teatro scenoje, bet ir Lietuvos, netgi užsienio scenose.
„Ilgą laiką buvo manoma, kad teatras daugiau skirtas šiek tiek paaugusiems vaikams, kuriems galima pasakoti istorijas. Šiandien pristatome teatrą mažyliams, kurie irgi yra visaverčiai teatro dalyviai, žiūrovai“, – sako N. Šatkauskienė.
Spektaklio režisierė – Birutė Banevičiūtė. Choreografė, šokio pedagogė, socialinių mokslų daktarė ir šokio teatro „Dansema“ įkūrėja yra sukūrusi ne vieną šokio spektaklį vaikams. Darbas dramos teatre ir su dramos aktoriais B. Banevičiūtei buvo nauja patirtis.
Kadangi aktoriai čia nevaidina personažų, reikėjo laiko prie to priprasti ir aktoriams, išmokti „vaidinti, kad nevaidini“. Spektaklį kuria trys poros aktorių. Vieno spektaklio metu dalyvauja viena pora.
„Nė vieno spektaklio nėra panašaus ar vienodo. Teatras kūdikiams ypatingas tuo, kad nuo pat pirmųjų repeticijų aktoriams yra reikalingi vaikai, kurie yra lygiaverčiai dalyviai“, – sako N. Šatkauskienė.
Spektaklyje aktoriai nuolat improvizuoja. Būna, kad vaikai nenori įsitraukti į vaidinimą, būna, kad pernelyg aktyviai dalyvauja. Aktoriui reikia pastebėti ir vaikus, esančius šalia, ir partnerio veiksmus.
Aktoriai spektaklyje nekalba, bendravimas su scenoje ropojančiais, tapenančiais mažyliais vyksta judesiais, gestais. Plastikiniai kibirėliai, mėlyni kamuoliukai, balionėliai su varpeliais – priemonės, kuriomis žaidžia aktoriai ir vaikai.
Repeticijų metu būta ir kuriozinių situacijų, kai mažylis dar spektaklio pradžioje susirinko visus aktoriaus plastikinius kibirėlius ir nusinešė sau.
Kadangi spektaklis be žiūrovų-dalyvių neįmanomas, repeticijose labai talkino Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namai.
Tėvai turėtų kuo mažiau kištis
Prieš spektaklį tėvams bus duodamas trumpas instruktažas, kaip elgtis spektaklio metu.
Pasak režisierės, nereikėtų vaikui per daug aiškinti, nurodinėti, ką ir kaip jis turi matyti, į ką atkreipti dėmesį ir ką suvokti. Reikėtų vengti instrukcijų „žiūrėk, kas ten“, „paklausyk, kaip gražiai groja“, „nebėk, pargriūsi“ ir panašiai.
„Leiskite vaikui pačiam nuspręsti, kiek laiko jis nori stebėti, kada ir kaip įsitraukti į veiksmą. Negėdinkite ir nelyginkite vaikų – „žiūrėk, kaip gražiai tas vaikas sėdi, o tu bėgioji“, „žiūrėk, kaip tas vaikas viską daro, eik ir tu pabandyk“. Tokios instrukcijos tik varžo vaiko prigimtinį mąstymo ir veikimo greitį“, – sako režisierė.
B. Banevičiūtė tėvams siūlo stebėti savo vaiką, jo reakcijas. Atsiliepti į jas apkabinimu, šypsena, galvos linktelėjimu, o įspūdžius aptarti po spektaklio. Įsikišti suaugusiesiems reikėtų tik tuomet, jei vaikas imtų agresyviai elgtis kitų vaikų atžvilgiu. Tą daryti reikėtų ne barant ir gėdinant, o perkeliant vaiką į kitą vietą, nukreipiant jo dėmesį į kitą veiklą.
Pasak režisierės, spektaklyje pravartu apsilankyti ne vieną kartą, nes augant vaikui keičiasi ir jo pojūčiai, reakcijos, suvokimas.
Pasak režisierės, spektaklio veiksmas skatina vaikus atsiverti, patirti meninius įspūdžius. „Nuo pat mažens lankantis teatre formuojasi vaiko estetinis suvokimas, gimsta poreikis teatrui, šokiui ir menui apskritai.“
Spektaklio metu skambanti rami muzika, lėtai, plastiškai judantys aktoriai ir aplink juo ropojantys mažyliai turi meditacinį poveikį, todėl spektaklis turėtų patikti ir suaugusiesiems.
„Teatras kūdikiams ypatingas tuo, kad nuo pat pirmųjų repeticijų aktoriams yra reikalingi vaikai, kurie yra lygiaverčiai dalyviai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Man didžiausia spektaklio vertė, kai po jo vaikas pats pradeda kurti“, – sako režisierė, choreografė, socialinių mokslų daktarė Birutė Banevičiūtė.
Spektaklį kuria trys Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai ir trys Šiaulių universiteto estrados meno specialybės ketvirtojo kurso studentės.
Spektaklio „Vandeninis nuotykis“ veikėjai yra ir žiūrovai – mažyliai iki 3 metų.
Kiekvienas spektaklis – vis kitoks. Vaikai lemia spektaklį, jo eigą, struktūrą.