
Naujausios
„Šiaulių“ krepšininkai kūrė ekslibrisus
Vakar „Šiaulių“ krepšininkai ir treneriai apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centre kūrė ekslibrisus – knygos ženklus, žyminčius jos savininką. Pasak krepšininkų, sunkiausia buvo rašyti iš kito galo apsuktomis raidėmis, nelengva buvo sugalvoti ir piešinį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Plušo kaip krepšinio aikštelėje
Į biblioteką renkasi aukštaūgiai krepšininkai, pasipuošę geltonais marškinėliais. Visi puikiai nusiteikę, juokauja. Treneris Robertas Giedraitis apžvelgia – visi. Trūksta tik vyriausiojo trenerio Antano Sireikos. Jis išvykęs į LKL trenerių susirinkimą.
Netrukus bibliotekos darbuotojos palydi komandą į Knygos grafikos centrą. Čia juos pasitinka dailininkė Lolita Putramentienė, trumpai papasakoja, kas yra ekslibrisas, kokios priemonės bus naudojamos, kaip yra piešiamas ekslibrisas.
Priešais krepšininkus ant stalo padėti balti popieriaus lapai, tušinukai ir kvadratinės nestoro putplasčio kortelės, padengtos popieriumi. Dailininkė iš pradžių pataria pabandyti ant popieriaus lapo, o tik po to piešinį perkelti ant putplasčio kortelės. Piešti reikia šiek tiek spaudžiant tušinuką, kad liktų grioveliai.
Po instruktažo krepšininkai ir treneriai palinksta prie popieriaus lapų. Pirmiausia bando parašyti savo vardą (kilmininko linksniu) ir žodį „ex libris“ (iš lotynų k. „iš knygų") iš kito galo ir apsuktomis raidėmis. Kai kuriems sunkiai sekasi. Dailininkė parodo, kad parašius savo vardą galima apversti lapą ir pakelti prieš šviesą – bus matomas vaizdas, kaip reikia rašyti.
Antras iššūkis – ką nupiešti? Kas geriausiai simbolizuoja asmenybę? Kai kurie krepšininkai išsitraukia išmaniuosius telefonus ir įkvėpimo ieško internete.
Treneriui R. Giedraičiui geriausiai sekasi piešti. Kol auklėtiniai dar tik suka galvas, ką nupiešti, jis kortelėje jau išraižęs krepšinio kamuolį. Dailininkė voleliu patepa kortelę oranžiniais dažais, prispaudžia baltą popieriaus lapą ir prispaudžia švariu voleliu. Ant lapo atsispaudžia R. Giedraičio ekslibrisas. L. Putramentienė padaro tris atspaudus. Kai jie šiek tiek pradžiūsta, ant kiekvieno lapelio treneris pieštuku turi pasirašyti, užrašyti datą ir ekslibriso numerį – 1/1, 1/2, 1/3.
Netrukus darbą baigia ir kitas treneris Vaidas Pauliukėnas. Jo ekslibrise daugiakojis vabalas. Kodėl? Tiesiog. Taip įdomiau.
Pagaliau įkvėpimas pagauna ir krepšininkus. Kas braižo jaučio galvą, kas krepšinio lanką, autoportretą, ragus, inkarą, o kas katinuką. Draugai juokauja: „Neišėjo liūtas, tai nupiešė katiną.“
L. Putramentienė vos spėja suktis: maišyti dažus ir spausti ekslibrisus. Visiems smalsu, kaip atrodys atspaustas piešinukas, ar viskas bus pavykę.
Bibliotekininkė Sigita Vaitkaitytė kiekvienam siūlo išsirinkti knygą, šalia kurios bus eksponuojamas sukurtas ekslibrisas. Parodą planuojama surengti artimiausiu metu, gal net kitą savaitę.
Abu treneriai išsirenka „Žūklės enciklopediją“, Vytautas Šarakauskas – knygą apie Vytautą Didįjį. Kiti renkasi J. K. Rowling „Harį Poterį“, D. Defoe „Robinzoną Kruzą“, fotoalbumus, A. Petraičio knygą apie Šiaulių krepšinio istoriją, Šatrijos Raganos „Sename dvare“, V. Mykolaičio-Putino „Altorių šešėlyje“, Ž. Kavaliauskaitės „Trispalvė Sibiro karštyje“, A. Diuma „Tris muškietininkus“ ir kitas.
Pakalbinti treneriai ir krepšininkai sakė, kad apie ekslibrisus iki šiol nieko nežinojo.
Veiklos, suartinančios komandą
„Šiaulių“ krepšininkams šiuo metu nedidelis atokvėpis prieš šeštadienį prasidėsiančias ketvirtfinalio kovas.
Neseniai visa komanda lankėsi „Rūtos“ šokolado muziejuje, gamino ir degustavo šokoladinių saldainių. Dabar tapo pirmąja grupe bibliotekos edukacinėje veikloje „Vienas atspaudas“.
Pasak R. Giedraičio, krepšininkai daug laiko praleidžia sporto salėje, rūbinėje, todėl ištrūkti ir pabūti visiems kartu kitoje aplinkoje labai naudinga. Gamindami saldainius ar kurdami ekslibrisus krepšininkai ne tik gerai praleidžia laiką, bet tai ir suartina komandą, padeda geriau vienam kitą pažinti.
Šį šeštadienį Panevėžyje „Šiauliai“ atkrintamosiose rungtynėse susitiks su „Lietkabeliu“. Tikslas – laimėti. R. Giedraitis sako, kad stengiasi negalvoti, kas bus toliau, pavyks ar nepavyks įveikti ketvirtfinalio barjerą, svarbiausia – susitelkti į artėjančias rungtynes.
Siekia sugrąžinti ekslibrisą į knygą
Šiemet lietuviškam ekslibrisui – 500 metų. Ta proga Povilo Višinskio bibliotekoje metų pradžioje atsidariusiame Knygos grafikos centre rengiamos kūrybinės dirbtuvės, edukacijos, o spalio pabaigoje vyks tarptautinis forumas.
„Siekiame atgaivinti ir populiarinti ekslibrisą, kuris nuo senų laikų buvo skirtas pažymėti namų bibliotekos knygas. 20 amžiuje jis daugiau tapo „parodinis“, – sako Knygos grafikos centro kuratorė Asta Kaktytė.
Šiuolaikinio, „parodinio“, ekslibriso pradininku laikomas dailininkas Gerardas Bagdonavičius. Vėliau juos kūrė ir eksponavo daugelis garsių Lietuvos menininkų. Netrukus biblioteka pradės statyti filmą apie ekslibrisų kūrėjus.
Pasak A. Kaktytės, bibliotekos edukacijose ir kūrybinėse dirbtuvėse siekiama eklibrisą sugrąžinti į knygą, susikurti ekslibrisą sau ar savo draugui, artimajam ir juo papuošti knygą. Padovanota knyga su ekslibrisu, A. Kaktytės įsitikinimu, yra dar vertingesnė.
Ekslibrisus Knygos grafikos centre kurs ir bibliotekoje apsilankę rašytojai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dailininkė Lolita Putramentienė aiškina krepšininkams, kaip piešti ekslibrisą.
Sudėtingiausia parašyti žodį veidrodiniu principu.
Nickas Zeisloftas rado geresnį būdą kaip žodį ir skaičius parašyti iš kito galo.
Kad krepšinio kamuolys išeitų tobulos formos, Vytautas Šarakauskas pasinaudojo dažų flakonėliu.
Robertui Giedraičiui pirmam pavyko sukurti ekslibrisą.
Dažais tepamas trenerio Vaido Pauliukėno ekslibrisas.
Giedriaus Stankevičiaus ekslibriso eskizas.
„Šiaulių“ krepšininkai ir treneriai Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centre „prikritę“ kūrė ekslibrisus. Daugelis tik čia sužinojo, kas yra ekslibrisas.