„Šiaulių“ krepšininkai kūrė ekslibrisus

„Šiaulių“ krepšininkai kūrė ekslibrisus

„Šiau­lių“ krep­ši­nin­kai kū­rė eks­lib­ri­sus

Va­kar „Šiau­lių“ krep­ši­nin­kai ir tre­ne­riai ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos Kny­gos gra­fi­kos cent­re kū­rė eks­lib­ri­sus – kny­gos ženk­lus, žy­min­čius jos sa­vi­nin­ką. Pa­sak krep­ši­nin­kų, sun­kiau­sia bu­vo ra­šy­ti iš ki­to ga­lo ap­suk­to­mis rai­dė­mis, ne­leng­va bu­vo su­gal­vo­ti ir pie­ši­nį.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Plu­šo kaip krep­ši­nio aikš­te­lė­je

Į bib­lio­te­ką ren­ka­si aukš­taū­giai krep­ši­nin­kai, pa­si­puo­šę gel­to­nais marš­ki­nė­liais. Vi­si pui­kiai nu­si­tei­kę, juo­kau­ja. Tre­ne­ris Ro­ber­tas Gied­rai­tis ap­žvel­gia – vi­si. Trūks­ta tik vy­riau­sio­jo tre­ne­rio An­ta­no Si­rei­kos. Jis iš­vy­kęs į LKL tre­ne­rių su­si­rin­ki­mą.

Net­ru­kus bib­lio­te­kos dar­buo­to­jos pa­ly­di ko­man­dą į Kny­gos gra­fi­kos cent­rą. Čia juos pa­si­tin­ka dai­li­nin­kė Lo­li­ta Put­ra­men­tie­nė, trum­pai pa­pa­sa­ko­ja, kas yra eks­lib­ri­sas, ko­kios prie­mo­nės bus nau­do­ja­mos, kaip yra pie­šia­mas eks­lib­ri­sas.

Prie­šais krep­ši­nin­kus ant sta­lo pa­dė­ti bal­ti po­pie­riaus la­pai, tu­ši­nu­kai ir kvad­ra­ti­nės ne­sto­ro putp­las­čio kor­te­lės, pa­deng­tos po­pie­riu­mi. Dai­li­nin­kė iš pra­džių pa­ta­ria pa­ban­dy­ti ant po­pie­riaus la­po, o tik po to pie­ši­nį per­kel­ti ant putp­las­čio kor­te­lės. Pieš­ti rei­kia šiek tiek spau­džiant tu­ši­nu­ką, kad lik­tų grio­ve­liai.

Po inst­ruk­ta­žo krep­ši­nin­kai ir tre­ne­riai pa­links­ta prie po­pie­riaus la­pų. Pir­miau­sia ban­do pa­ra­šy­ti sa­vo var­dą (kil­mi­nin­ko links­niu) ir žo­dį „ex lib­ris“ (iš lo­ty­nų k. „iš kny­gų") iš ki­to ga­lo ir ap­suk­to­mis rai­dė­mis. Kai ku­riems sun­kiai se­ka­si. Dai­li­nin­kė pa­ro­do, kad pa­ra­šius sa­vo var­dą ga­li­ma ap­vers­ti la­pą ir pa­kel­ti prieš švie­są – bus ma­to­mas vaiz­das, kaip rei­kia ra­šy­ti.

Ant­ras iš­šū­kis – ką nu­pieš­ti? Kas ge­riau­siai sim­bo­li­zuo­ja as­me­ny­bę? Kai ku­rie krep­ši­nin­kai iš­si­trau­kia iš­ma­niuo­sius te­le­fo­nus ir įkvė­pi­mo ieš­ko in­ter­ne­te.

Tre­ne­riui R. Gied­rai­čiui ge­riau­siai se­ka­si pieš­ti. Kol auk­lė­ti­niai dar tik su­ka gal­vas, ką nu­pieš­ti, jis kor­te­lė­je jau iš­rai­žęs krep­ši­nio ka­muo­lį. Dai­li­nin­kė vo­le­liu pa­te­pa kor­te­lę oran­ži­niais da­žais, pri­spau­džia bal­tą po­pie­riaus la­pą ir pri­spau­džia šva­riu vo­le­liu. Ant la­po at­si­spau­džia R. Gied­rai­čio eks­lib­ri­sas. L. Put­ra­men­tie­nė pa­da­ro tris at­spau­dus. Kai jie šiek tiek pra­džiūs­ta, ant kiek­vie­no la­pe­lio tre­ne­ris pieš­tu­ku tu­ri pa­si­ra­šy­ti, už­ra­šy­ti da­tą ir eks­lib­ri­so nu­me­rį – 1/1, 1/2, 1/3.

Net­ru­kus dar­bą bai­gia ir ki­tas tre­ne­ris Vai­das Pau­liu­kė­nas. Jo eks­lib­ri­se dau­gia­ko­jis va­ba­las. Ko­dėl? Tie­siog. Taip įdo­miau.

Pa­ga­liau įkvė­pi­mas pa­gau­na ir krep­ši­nin­kus. Kas brai­žo jau­čio gal­vą, kas krep­ši­nio lan­ką, au­to­port­re­tą, ra­gus, in­ka­rą, o kas ka­ti­nu­ką. Drau­gai juo­kau­ja: „Nei­šė­jo liū­tas, tai nu­pie­šė ka­ti­ną.“

L. Put­ra­men­tie­nė vos spė­ja su­ktis: mai­šy­ti da­žus ir spaus­ti eks­lib­ri­sus. Vi­siems smal­su, kaip at­ro­dys at­spaus­tas pie­ši­nu­kas, ar vis­kas bus pa­vy­kę.

Bib­lio­te­ki­nin­kė Si­gi­ta Vait­kai­ty­tė kiek­vie­nam siū­lo iš­si­rink­ti kny­gą, ša­lia ku­rios bus eks­po­nuo­ja­mas su­kur­tas eks­lib­ri­sas. Pa­ro­dą pla­nuo­ja­ma su­reng­ti ar­ti­miau­siu me­tu, gal net ki­tą sa­vai­tę.

Abu tre­ne­riai iš­si­ren­ka „Žūk­lės en­cik­lo­pe­di­ją“, Vy­tau­tas Ša­ra­kaus­kas – kny­gą apie Vy­tau­tą Di­dį­jį. Ki­ti ren­ka­si J. K. Row­ling „Ha­rį Po­te­rį“, D. De­foe „Ro­bin­zo­ną Kru­zą“, fo­toal­bu­mus, A. Pet­rai­čio kny­gą apie Šiau­lių krep­ši­nio is­to­ri­ją, Šat­ri­jos Ra­ga­nos „Se­na­me dva­re“, V. My­ko­lai­čio-Pu­ti­no „Al­to­rių še­šė­ly­je“, Ž. Ka­va­liaus­kai­tės „Tris­pal­vė Si­bi­ro karš­ty­je“, A. Diu­ma „Tris muš­kie­ti­nin­kus“ ir ki­tas.

Pa­kal­bin­ti tre­ne­riai ir krep­ši­nin­kai sa­kė, kad apie eks­lib­ri­sus iki šiol nie­ko ne­ži­no­jo.

Veik­los, suar­ti­nan­čios ko­man­dą

„Šiau­lių“ krep­ši­nin­kams šiuo me­tu ne­di­de­lis ato­kvė­pis prieš šeš­ta­die­nį pra­si­dė­sian­čias ket­virt­fi­na­lio ko­vas.

Ne­se­niai vi­sa ko­man­da lan­kė­si „Rū­tos“ šo­ko­la­do mu­zie­ju­je, ga­mi­no ir de­gus­ta­vo šo­ko­la­di­nių sal­dai­nių. Da­bar ta­po pir­mą­ja gru­pe bib­lio­te­kos edu­ka­ci­nė­je veik­lo­je „Vie­nas at­spau­das“.

Pa­sak R. Gied­rai­čio, krep­ši­nin­kai daug lai­ko pra­lei­džia spor­to sa­lė­je, rū­bi­nė­je, to­dėl iš­trūk­ti ir pa­bū­ti vi­siems kar­tu ki­to­je ap­lin­ko­je la­bai nau­din­ga. Ga­min­da­mi sal­dai­nius ar kur­da­mi eks­lib­ri­sus krep­ši­nin­kai ne tik ge­rai pra­lei­džia lai­ką, bet tai ir suar­ti­na ko­man­dą, pa­de­da ge­riau vie­nam ki­tą pa­žin­ti.

Šį šeš­ta­die­nį Pa­ne­vė­žy­je „Šiau­liai“ at­krin­ta­mo­sio­se rungtynėse su­si­tiks su „Liet­ka­be­liu“. Tiks­las – lai­mė­ti. R. Gied­rai­tis sa­ko, kad sten­gia­si ne­gal­vo­ti, kas bus to­liau, pa­vyks ar ne­pa­vyks įveik­ti ket­virt­fi­na­lio bar­je­rą, svar­biau­sia – su­si­telk­ti į ar­tė­jan­čias rung­ty­nes.

Sie­kia su­grą­žin­ti eks­lib­ri­są į kny­gą

Šie­met lie­tu­viš­kam eks­lib­ri­sui – 500 me­tų. Ta pro­ga Po­vi­lo Vi­šins­kio bib­lio­te­ko­je me­tų pra­džio­je at­si­da­riu­sia­me Kny­gos gra­fi­kos cent­re ren­gia­mos kū­ry­bi­nės dirb­tu­vės, edu­ka­ci­jos, o spa­lio pa­bai­go­je vyks tarp­tau­ti­nis fo­ru­mas.

„Sie­kia­me at­gai­vin­ti ir po­pu­lia­rin­ti eks­lib­ri­są, ku­ris nuo se­nų lai­kų bu­vo skir­tas pa­žy­mė­ti na­mų bib­lio­te­kos kny­gas. 20 am­žiu­je jis dau­giau ta­po „pa­ro­di­nis“, – sa­ko Kny­gos gra­fi­kos cent­ro ku­ra­to­rė As­ta Kak­ty­tė.

Šiuo­lai­ki­nio, „pa­ro­di­nio“, eks­lib­ri­so pra­di­nin­ku lai­ko­mas dai­li­nin­kas Ge­rar­das Bag­do­na­vi­čius. Vė­liau juos kū­rė ir eks­po­na­vo dau­ge­lis gar­sių Lie­tu­vos me­ni­nin­kų. Net­ru­kus bib­lio­te­ka pra­dės sta­ty­ti fil­mą apie eks­lib­ri­sų kū­rė­jus.

Pa­sak A. Kak­ty­tės, bib­lio­te­kos edu­ka­ci­jo­se ir kū­ry­bi­nė­se dirb­tu­vė­se sie­kia­ma ek­lib­ri­są su­grą­žin­ti į kny­gą, su­si­kur­ti eks­lib­ri­są sau ar sa­vo drau­gui, ar­ti­ma­jam ir juo pa­puoš­ti kny­gą. Pa­do­va­no­ta kny­ga su eks­lib­ri­su, A. Kak­ty­tės įsi­ti­ki­ni­mu, yra dar ver­tin­ges­nė.

Eks­lib­ri­sus Kny­gos gra­fi­kos cent­re kurs ir bib­lio­te­ko­je ap­si­lan­kę ra­šy­to­jai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Dai­li­nin­kė Lo­li­ta Put­ra­men­tie­nė aiš­ki­na krep­ši­nin­kams, kaip pieš­ti eks­lib­ri­są.

Su­dė­tin­giau­sia pa­ra­šy­ti žo­dį veid­ro­di­niu prin­ci­pu.

Nic­kas Zeis­lof­tas ra­do ge­res­nį bū­dą kaip žo­dį ir skai­čius pa­ra­šy­ti iš ki­to ga­lo.

Kad krep­ši­nio ka­muo­lys išei­tų to­bu­los for­mos, Vy­tau­tas Ša­ra­kaus­kas pa­si­nau­do­jo da­žų fla­ko­nė­liu.

Ro­ber­tui Gied­rai­čiui pir­mam pa­vy­ko su­kur­ti eks­lib­ri­są.

Da­žais te­pa­mas tre­ne­rio Vai­do Pau­liu­kė­no eks­lib­ri­sas.

Gied­riaus Stan­ke­vi­čiaus eks­lib­ri­so es­ki­zas.

„Šiau­lių“ krep­ši­nin­kai ir tre­ne­riai Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos Kny­gos gra­fi­kos cent­re „pri­kri­tę“ kū­rė eks­lib­ri­sus. Dau­ge­lis tik čia su­ži­no­jo, kas yra eks­lib­ri­sas.