
Naujausios
Abiturientai lieja prakaitą egzaminuose
Šiauliuose brandos egzaminus laiko 1 400 šių ir ankstesnių metų abiturientų. Šiemet gimnazijas ir profesinio rengimo centro skyrius mieste baigia 1 345 abiturientai. Viena iš egzaminų naujovių – lietuvių kalbos ir literatūros egzamino metu abiturientai galės 20 minučių pasinaudoti kompiuteriu.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Populiariųjų sąrašas nesikeičia
Pagrindinė sesija startavo dar balandžio 4 dieną, kai abiturientai laikė anglų kalbos kalbėjimo dalies egzaminą.
Šiemet abiturientai egzaminus laiko beveik tik šeštadieniais, kad nesitrukdytų ugdymo procesas, nes daug mokytojų egzaminų vykdytojų darbo dienomis turi pamokų. Nuo birželio 9 dienos, kai baigsis mokslo metai, egzaminai vyks ir kitomis savaitės dienomis.
Vienintelis privalomas egzaminas yra lietuvių kalbos ir literatūros. Galima rinktis laikyti valstybinį arba mokyklinį egzaminą. Valstybinį ketina laikyti 860 abiturientų, mokyklinį – 540.
Mokyklinių egzaminų yra vos trys: lietuvių kalbos ir literatūros bei menų ir technologijų.
Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Minkuvienės, jau keleri metai iš pasirenkamų egzaminų anglų kalbos egzaminas yra vienas populiariausių. Šiemet jį pasirinko laikyti 962 abiturientai.
Valstybinį matematikos egzaminą taip pat renkasi didelė dalis abiturientų (šiemet – 804), mat jis būtinas norint patekti į aukštųjų mokyklų valstybės finansuojamas vietas.
Taip pat populiarus istorijos egzaminas. Jį pasirinko 447 abiturientai.
Prancūzų, vokiečių, rusų kalbos egzaminus jau kelerius metus iš eilės renkasi vos keletas abiturientų arba nesirenka visai.
„Galvojant apie ateities kompetencijas, karjeros galimybes, tiek verslo atstovai, tiek švietimo bendruomenė akcentuoja gebėjimą valdyti bent dvi užsienio kalbas. Iš vienos pusės džiugu, kad mūsų mokiniai puikiai moka anglų kalbą, tačiau to nebepakanka. Reikia pradėti populiarinti ir kitų užsienio kalbų pasirinkimą, kad mokiniai, baigę mokyklą, gerai mokėtų bent dvi užsienio kalbas“, – sakė E. Minkuvienė.
Pagrindinė sesija baigsis birželio 22 dieną chemijos egzaminu. Pakartotinė sesija prasidės birželio 25 dieną ir tęsis iki liepos 9 dienos.
Pakartotinės sesijos metu yra sudaroma galimybė laikyti valstybinius egzaminus tik tiems abiturientams, kurie pagrindinės sesijos metu negalėjo laikyti egzamino dėl ligos.
Vienintelis egzaminas, kurį galima perlaikyti, yra lietuvių kalbos ir literatūros. Tačiau pakartotinės sesijos metu jau laikomas tik mokyklinis egzaminas.
Naujovės
Viena iš šių metų brandos egzaminų naujovių – užduotys atliekamos tik juodos spalvos rašikliu. Daugybę metų iki šiol buvo galima naudotis tik mėlynai rašančiais rašikliais.
Ši naujovė įdiegta tam, kad Nacionaliniame egzaminų centre skenuojat užduotis būtų padaromos kokybiškesnės kopijos ir ranka parašytas tekstas būtų įskaitomesnis.
Antra naujovė – šiemet per valstybinį ir mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą yra sudaryta galimybė kiekvienam kandidatui 20 minučių pasinaudoti kompiuteriu (praėjus valandai nuo egzamino pradžios). Kompiuteriuose įkeltas privalomų 36 autorių kūrinių elektroninis paketas. Mokiniui rašant rašinį yra galimybė pasiieškoti reikiamų autorių, kūrinių citatų.
Kiekvienoje patalpoje, kurioje yra laikomas lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas, turi būti ne mažiau kaip 2 kompiuteriai 14 kandidatų grupei.
Šiemet pirmą kartą abiturientai galėjo vietoj vieno egzamino rinktis brandos darbą. Temas brandos darbui abiturientai rinkosi rugsėjo mėnesį, darbo rengimas startavo spalio 16 dieną. Kovo 16 dieną vyko darbų gynimas.
„Šiauliuose iš pradžių brandos darbą buvo pasirinkę 13 abiturientų, bet iki finišo nukeliavo tik 9. Proceso metu, matyt, dalis abiturientų įvertino savo galimybes ir nebesiryžo užbaigti. Tie, kurie užbaigė, baigė sėkmingai. Rezultatų kol kas nemačiau, bet jie turbūt bus pakankamai aukšti. Pati dalyvavau darbų pristatyme, tikrai aukšto lygio darbai, kai kurie prilygsta bakalauro ar net magistro darbams. Labai smagu, kad yra tokių gabių mokslui jaunų žmonių“, – sakė E. Minkuvienė.
Daugiau kaip pusė abiturientų rinkosi gamtos mokslų temas, du rinkosi fizikos, po vieną – chemijos, informacinių technologijų, istorijos temas.
Pasak Švietimo skyriaus specialistės, kadangi brandos darbas – naujovė, ir abiturientams, ir mokytojams buvo neramu, kaip seksis suderinti mokslus ir mokslinio darbo rengimą.
„Kitais metais tikimės didesnio aktyvumo. Šiemet visoje Lietuvoje iš pradžių brandos darbą buvo pasirinkę apie 200 abiturientų, o gynėsi tik apie 150. Dabar jau ir mokytojai gali pasakyti, ką būtų galima daryti kitaip. Manau, kad jie Nacionaliniam egzaminų centrui išsakys savo pastebėjimus. Juolab, kiek teko girdėti, lyg ir planuojama, kad ateityje brandos darbas bus visiems privalomas“, – sakė E. Minkuvienė.
Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Minkuvienė sako, kad visiškai nepopuliarūs prancūzų, vokiečių, rusų kalbų egzaminai, tačiau vis labiau akcentuojama, kad norint įsitvirtinti darbo rinkoje reikia gerai mokėti bent dvi užsienio kalbas.