Šiauliuose kalama dar viena „skardinė“

Šiauliuose kalama dar viena „skardinė“

Šiau­liuo­se ka­la­ma dar vie­na „skar­di­nė“

Ruo­šia­ma­si Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­jos pa­sta­to re­no­va­ci­jai. Pro­jek­tuo­to­jai siū­lo šil­ti­nant fa­sa­dą jį pa­deng­ti plokš­tė­mis, kaip dau­ge­lis pa­sta­ruo­ju me­tu re­no­vuo­ja­mų pa­sta­tų, tarp jų ir Vals­ty­bi­nio Šiau­lių dra­mos teat­ro pa­sta­tas. To­kiam siū­ly­mui prie­ši­na­si ir pa­vel­do­sau­gi­nin­kai, ir ar­chi­tek­tai, nes taip bū­tų su­nai­kin­tas šiau­lie­čio ar­chi­tek­to Alek­sand­ro Pet­ri­kaus­ko kū­ri­nys.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

„Au­to­rius ne­prieš­ta­ra­vo“

Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­jos pa­sta­tas yra dvie­jų da­lių. Nau­jo­ji da­lis pa­sta­ty­ta 1977 me­tais, ją pro­jek­ta­vo ar­chi­tek­tas A. Pet­ri­kaus­kas. Ant­ro­ji da­lis – tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos lai­kais sta­ty­tas gy­ve­na­ma­sis na­mas. Vie­nas se­no­jo pa­sta­to fa­sa­das in­teg­ruo­tas į nau­ją­jį pa­sta­tą.

Ga­le­ri­jos di­rek­to­rė Ro­mual­da At­ko­čiū­nie­nė pa­sa­ko­ja, kad pa­sta­tas sta­ty­tas kaip san­dė­lis, mat tuo lai­ko­tar­piu lei­di­mai sta­ty­ti kul­tū­ri­nės pa­skir­ties ob­jek­tus ne­bū­da­vo iš­duo­da­mi.

Pas­ta­tas iš­ki­lo, kai Šiau­lių vyk­do­ma­jam ko­mi­te­tui va­do­va­vo Vi­lius An­ta­nas Ka­za­na­vi­čius. Per 11 jo va­do­va­vi­mo me­tų Šiau­liuo­se at­si­ra­do daug nau­jų sta­ti­nių, įkur­ta nau­jų mo­ky­mo ir kul­tū­ros įstai­gų, įreng­tas pir­ma­sis Lie­tu­vo­je pės­čių­jų bul­va­ras, pa­sta­ty­ta Po­vi­lo Vi­šins­kio bib­lio­te­ka, Kau­no po­li­tech­ni­kos ins­ti­tu­to Šiau­lių fa­kul­te­tas, San­tuo­kų rū­mai, In­ži­nie­rių ir Mo­ky­to­jų na­mai, „Sau­lės“ ir „Lai­ko“ ki­no teat­rai, Vai­kų dai­lės mo­kyk­la. Vi­si šie pa­sta­tai mo­der­niz­mo sti­liaus.

Pa­sak R. At­ko­čiū­nie­nės, Dai­lės ga­le­ri­jos pa­sta­tas bu­vo neap­šil­tin­tas, sie­no­se yra at­si­ra­dę ply­šių, žie­mą ja­me šal­ta, skver­bia­si drėg­mė. Ap­šil­tin­ti pa­sta­tą yra bū­ti­na.

Ga­le­ri­jos va­do­vė ti­ki­na, kad su ar­chi­tek­tu A. Pet­ri­kaus­ku tar­ta­si dėl pa­sta­to re­no­va­ci­jos ir jis tam ne­prieš­ta­ra­vęs.

„Kad ir ne pa­vel­das, bet au­to­ri­nis dar­bas“

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus ve­dė­jas Ry­tis Bud­rys nea­be­jo­ja, kad „ap­skar­di­nus“ Dai­lės ga­le­ri­ją kils toks pat triukš­mas, kaip ir plokš­tė­mis ap­ka­lus ar­chi­tek­tų Ka­ro­lio Rei­so­no ir Sta­sio Ku­do­ko pro­jek­tuo­tą Šiau­lių dra­mos teat­ro pa­sta­tą. „Vėl li­pa­ma ant to pa­ties grėb­lio“, – sa­ko R. Bud­rys.

Nors pa­sta­tas ir nė­ra įtrauk­tas į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą, ta­čiau nuo to ne­tam­pa ma­žiau ver­tin­gas, įsi­ti­ki­nęs R. Bud­rys. Pa­sak jo, ver­tin­gos abi pa­sta­to da­lys: nau­jes­nio­ji – kaip ne­ti­pi­nis so­viet­me­čio mo­der­niz­mo kū­ri­nys, au­to­ri­nis dar­bas, ant­ro­ji – kaip tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos pa­sta­tas su iš­li­ku­siais kai ku­riais fa­sa­do de­ko­ro ele­men­tais.

„Man keis­ta, kai yra už­sa­ky­mas tik ap­šil­tin­ti, su­re­mon­tuo­ti, nes nu­si­dė­vė­jo, at­si­tin­ka taip, kad dar ir ar­chi­tek­tū­rą ima­ma keis­ti. Taip ne­ga­li bū­ti“, – sa­ko R. Bud­rys.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­for­mu­luo­to­je pro­jek­ta­vi­mo už­duo­ty­je UAB „Ade­mo gru­pė“ yra nu­ro­dy­ta, kad pro­jek­tuo­jant fa­sa­dų ap­šil­ti­ni­mą, rei­kia nu­ma­ty­ti il­gaam­žes, smū­giams at­spa­rias fa­sa­do ap­dai­los me­džia­gas ir fa­sa­dų ap­dai­los ap­sau­gos nuo gra­fi­čių prie­mo­nes.

Pa­vel­do­sau­gi­nin­kas įsi­ti­ki­nęs, kad šiais lai­kais yra pa­kan­ka­mai ir šil­ti­ni­mo, ir ap­dai­los me­džia­gų, kad re­no­vuo­jant kuo ma­žiau nu­ken­tė­tų pa­sta­to ori­gi­na­li iš­vaiz­da. Plokš­tės, R. Bud­rio ma­ny­mu, tin­ka­mos tik ko­mer­ci­niams, in­dust­ri­niams pa­sta­tams, bet ne teat­rams, ga­le­ri­joms.

„Sup­ran­tu, kad ši me­džia­ga uni­ver­sa­li, ap­sau­go nuo smū­gių, nuo gra­fi­čių, pra­ktiš­kai an­ti­van­da­li­nė, bet ar to rei­kia teat­rui, ga­le­ri­jai? Ar jų lan­ky­to­jai spar­do, tep­lio­ja sie­nas?“ – klau­sia pa­vel­do­sau­gi­nin­kas.

Pro­jek­ti­niuo­se pa­siū­ly­muo­se pro­jek­tuo­to­jai siū­lo abi Dai­lės ga­le­ri­jos da­lis (se­ną­ją ir nau­ją­ją) su­vie­no­din­ti, „ap­dai­li­nant“ to­mis pa­čio­mis me­džia­go­mis.

„Jei­gu pa­sta­tas yra iš dvie­jų da­lių, yra rei­ka­lau­ja­ma, kad tai bū­tų ma­to­ma. Jei­gu abu pa­sta­tai su­ly­gi­na­mi, tai ne­si­ma­to nei vie­no, nei ki­to. Tai kur čia įdo­mu­mas? Dar vie­na dė­žė vi­du­ry mies­to“, – sa­ko R. Bud­rys.

Nors se­no­ji ga­le­ri­jos da­lis nuo Vil­niaus gat­vės ir ne­ma­to­ma, ta­čiau, pa­sak R. Bud­rio, nė­ra už­kam­py­je, juo­lab da­bar, kai prie Šv. Ig­na­co Lo­jo­los sto­vi tu­ris­tų lan­ko­mas pa­mink­las po­pie­žiui Jo­nui Pau­liui II, o link jo ve­da alė­ja.

R. Bud­rys sa­ko, kad pa­vel­do­sau­gi­nin­kai tu­ri šio­kių to­kių įran­kių ap­gin­ti se­ną­ją ga­le­ri­jos da­lį nuo su­dar­ky­mo, o ap­gin­ti nau­ją­ją da­lį ga­li ir tu­ri bend­ruo­me­nė, mies­tie­čiai.

Tu­ri bū­ti iš­lai­ky­ti ar­chi­tek­tū­ri­niai spren­di­mai

Gin­ti ar­chi­tek­to A. Pet­ri­kaus­ko kū­ri­nio ėmė­si Lie­tu­vos ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių sky­rius.

„A. Pet­ri­kaus­kas jau gar­baus am­žiaus ir bū­tų lai­min­gas, jei­gu Ar­chi­tek­tų są­jun­ga iš­gel­bė­tų pa­sta­tą, mes tą ir da­rom. Ar­chi­tek­tū­ri­niai spren­di­niai tu­ri bū­ti iš­lai­ky­ti, tuo la­biau kad eg­zis­tuo­ja ar­chi­tek­to au­to­ri­nės tei­sės, tai vie­nas iš ge­riau­sių jo kū­ri­nių, ir leng­va ran­ka nu­brauk­ti ir su­ga­din­ti jo ne­rei­kė­tų“, – sa­ko Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė Rū­ta Stuo­pe­lie­nė.

Ar­chi­tek­tai su­ra­šė pa­sta­bas ir jas nu­siun­tė į Sa­vi­val­dy­bę at­sa­kin­giems spe­cia­lis­tams, taip pat kal­bė­jo­si ir su pro­jek­tuo­to­ja, ren­gian­čia pa­sta­to re­no­va­ci­jos pa­siū­ly­mus.

R. Stuo­pe­lie­nė sa­ko, kad šiuo at­ve­ju dar ne­nuei­ta to­li, yra dau­giau vie­šu­mo ir in­for­ma­ci­jos, ne­gu bu­vo re­no­vuo­jant Šiau­lių dra­mos teat­ro pa­sta­tą. Nors ir ki­lo pa­si­pik­ti­ni­mo ban­ga, ta­čiau jau bu­vo per vė­lu ką nors pa­keis­ti, o gal­būt pri­trū­ko ir no­ro, svars­to ar­chi­tek­tė.

„Šiau­liai, kaip ir bet ku­ris mies­tas, yra dau­gias­luoks­nis, ir re­no­vuo­jant pa­sta­tus ne­tu­rė­tų bū­ti už­den­gia­mos, su­nai­ki­na­mos įvai­rių laik­me­čių de­ta­lės, to­kiu bū­du vi­suo­me­nei de­monst­ruo­jam, ku­riuo laik­me­čiu ko­kia bu­vo ar­chi­tek­tū­ra, ko­kie bu­vo spren­di­niai, ką gal­vo­jo žmo­nės, ko­kios bu­vo me­džia­gos ir taip to­liau. Taip iš­sau­go­mas mies­to iden­ti­te­tas. Pas­ta­tai, ku­rie iš­lai­kė is­to­ri­jos iš­ban­dy­mus, tu­rė­tų ir iš­lik­ti to­kie, nes ap­skar­di­ni­mai, ap­ka­li­mai fa­ne­ros imi­ta­ci­jos plokš­tė­mis – tik­rai ne is­to­ri­niams pa­sta­tams. Tai ge­ra me­džia­ga, bet ji skir­ta nau­jai ar­chi­tek­tū­rai“, – įsi­ti­ki­nu­si ar­chi­tek­tė.

R. Stuo­pe­lie­nė taip pat ak­cen­tuo­ja, kad vi­suo­me­nė tu­rė­tų ak­ty­viau reikš­ti sa­vo nuo­mo­nę ir pa­sta­bas dėl mies­te vyks­tan­čių pro­ce­sų, nes to­kia tei­sė yra nu­ma­ty­ta ir įsta­ty­muo­se. Bė­da tik, kad ne­re­tai in­for­ma­ci­ja vi­suo­me­nės tie­siog ne­pa­sie­kia.

„Į pa­sta­bas at­si­žvelg­si­me“

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Ur­ba­nis­ti­nės plėt­ros ir ūkio de­par­ta­men­to di­rek­to­rius Vir­gi­li­jus Stat­kus pa­tvir­ti­no, kad Lie­tu­vos ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių sky­rius at­siun­tė pro­to­ko­lą su pa­sta­bo­mis.

„Jie siū­lo keis­ti ap­dai­los me­džia­gas, kad tin­ko pa­grin­du bū­tų ap­dai­la, o ne mo­der­niais šil­ti­ni­mo ele­men­tais, ku­rie už­gož­tų da­bar­ti­nį vaiz­dą. Mes į tai at­si­žvelg­si­me, sių­si­me pro­jek­tuo­to­jams šias nuo­sta­tas, kad jie da­ry­tų ko­rek­ci­jas. Ban­dy­si­me ras­ti komp­ro­mi­si­nį va­rian­tą, kad tik­tų ir iš­vaiz­da, ir bū­tų at­spa­ru“, – pa­ti­ki­no V. Stat­kus.

Pak­laus­tas, ar prieš iman­tis dar­bų bu­vo kal­bė­ta­si su ar­chi­tek­tu A. Pet­ri­kaus­ku, V. Stat­kus sa­kė: „Ne. Pa­siū­ly­sim „Ade­mo gru­pei“ su­kon­tak­tuo­ti, nes jie ruo­šia pro­jek­tą. Lo­giš­ka, kad pro­jek­tuo­to­jai bend­ra­dar­biau­tų.“

„Šiau­lių kraš­tui“ su­si­siek­ti su ar­chi­tek­tu A. Pet­ri­kaus­ku ir iš­girs­ti jo nuo­mo­nę apie jo pro­jek­tuo­to pa­sta­to re­no­va­ci­ją ne­pa­vy­ko.

„Ar­chi­tek­tū­ri­niai spren­di­niai tu­ri bū­ti iš­lai­ky­ti, tuo la­biau kad eg­zis­tuo­ja ar­chi­tek­to au­to­ri­nės tei­sės, tai vie­nas iš ge­riau­sių jo kū­ri­nių, ir leng­va ran­ka nu­brauk­ti ir su­ga­din­ti jo ne­rei­kė­tų.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­ja pa­sta­ty­ta prieš dau­giau kaip 40 me­tų, jai rei­kia re­no­va­ci­jos, ta­čiau bai­mi­na­ma­si, kad tai taps dar vie­na skar­di­ne dė­že mies­to cent­re.

Lie­tu­vos ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė Rū­ta Stuo­pe­lie­nė pa­sta­bas dėl Dai­lės ga­le­ri­jos pa­sta­to išo­rės ap­dai­los me­džia­gų iš­sa­kė Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tams ir pro­jek­tuo­to­jai.

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus ve­dė­jas Ry­tis Bud­rys: „Dai­lės ga­le­ri­ja – so­viet­me­čio mo­der­nis­ti­nis kū­ri­nys ir jis tu­ri ver­tę, ka­dan­gi yra ne­ti­pi­nis. Nors ir ne pa­vel­das, bet tai yra au­to­ri­nis dar­bas. Paim­ti ir su­ga­din­ti jį re­mon­tuo­jant bū­tų ne­do­va­no­ti­na.“

Al­gir­do Ju­liaus Grei­mo po­rtre­tą ant Dai­lės ga­le­ri­jos sie­nos bus sten­gia­ma­si iš­sau­go­ti.

Se­no­ji Dai­lės ga­le­ri­jos pa­sta­to da­lis – tar­pu­ka­riu sta­ty­tas gy­ve­na­ma­sis na­mas.