Sąvartynas miesto centre

Sąvartynas miesto centre

Są­var­ty­nas mies­to cent­re

„Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­ja su­lau­kė pa­gal­bos šauks­mo iš Kle­vų gat­vės Šiau­liuo­se. Te­le­fo­nu pa­skam­bi­nu­si mo­te­ris skun­dė­si, kad kai­my­nys­tė­je yra du ap­leis­ti pri­va­tūs skly­pai. Žo­lė ne­šie­nau­ja­ma, o me­džių paunks­nė­je va­sa­rą įsi­ku­ria be­na­miai. Ne­ga­na to, ne­to­lie­se dar ir ne­le­ga­lus są­var­ty­nas au­ga.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Skęs­ta žo­lė­se ir šiukš­lė­se

Kle­vų gatvės 5 ir 7 in­di­vi­dua­liuo­se skly­puo­se žo­lė sie­kia juos­me­nį. Aki­vaiz­du, kad šie­met nė kar­to ne­bu­vo šie­nau­ta. Apip­jau­ta žo­lė tik ap­link ka­čių šė­ryk­lą, įreng­tą vie­na­me iš skly­pų.

Pro ša­lį ei­nan­ti mo­te­ris, pa­ma­čiu­si, kad dai­ro­mės po ap­leis­tą skly­pą, pa­si­do­mi, gal bū­si­me iš Sa­vi­val­dy­bės. Su­ži­no­ju­si, kad iš laik­raš­čio, Ri­ma Nar­bu­tie­ne pri­si­sta­čiu­si šiau­lie­tė pa­sa­ko­ja, kad ne­nau­do­ja­ma­me skly­pe įreng­ti šė­ryk­lą ka­tėms gre­ti­mo dau­gia­bu­čio gy­ven­to­jai ga­vo iš skly­po sa­vi­nin­ko. Šė­ryk­lą pri­žiū­ri, ap­link pjau­na žo­lę. Pa­sak mo­ters, per­nai skly­puo­se taip pat il­gai bu­vo ne­pjau­ta žo­lė, ta­čiau ga­liau­siai nu­si­pjo­vė, ma­tyt, sa­vi­nin­kas ga­vo įspė­ji­mą.

Žo­le ap­žė­lu­sių skly­pų kai­my­nys­tė­je – in­di­vi­dua­lūs ir dau­gia­bu­čiai na­mai. Vaiz­das pro lan­gus tu­rė­tų bū­ti ne iš ma­lo­nių­jų. Juo­lab kad skly­pų pa­kraš­ty­je, prie pat kon­tei­ne­rių aikš­te­lės, au­ga ne­le­ga­lus są­var­ty­nas. Ja­me mė­to­si ir se­nų čiu­ži­nių, ir ši­fe­rio lakš­tų, ir lan­gų rė­mų, ir sta­ty­bi­nių at­lie­kų, nu­pjau­tos žo­lės, ša­kų, pa­dan­gų ir net bui­ti­nių at­lie­kų mai­še­liuo­se.

Pa­kal­bi­na­me pro ša­lį žings­niuo­jan­čią mo­te­rį. Ele­na Ber­no­tie­nė (toks mo­ters var­das) gy­ve­na ne­to­lie­se, dau­gia­bu­ty­je. Mo­te­ris įsi­ti­ki­nu­si, kad ša­lia kon­tei­ne­rių at­lie­kas krau­na dau­giau­siai in­di­vi­dua­lių na­mų gy­ven­to­jai, šiukš­les čia at­ve­ža ir žmo­nės iš kaž­kur to­liau. Jai pri­ta­ria ir po­nia Ri­ma.

Mo­te­rys pa­sa­ko­ja, kad ap­lin­ki­nių na­mų gy­ven­to­jai jau ne pir­mi me­tai įvai­riai ko­vo­ja su šiukš­lin­to­jais. Ne kar­tą krei­pė­si į Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bę, šiukš­lin­to­jų au­to­mo­bi­lių nu­me­rius už­si­ra­ši­nė­da­vo, gė­din­da­vo, jei pa­vyk­da­vo pri­čiup­ti, ženk­lą prie stul­po su už­ra­šu „Ne­šiukš­lin­ti!“ pri­tvir­ti­no, ta­čiau nie­kas ne­gelbs­ti. Vos šiukš­lės iš­ve­ža­mos, ne­tru­kus vėl pra­de­da kaup­tis.

„Ką čia da­bar ma­to­te, su­si­kau­pė nuo Ve­ly­kų. Šiukš­lių ve­žė­jai iš­tuš­ti­na tik kon­tei­ne­rius, o ta krū­va ir sto­vi“, – sa­ko po­nia Ele­na.

Po­nia Ri­ma svars­to, gal in­di­vi­dua­lių na­mų gy­ven­to­jai su­tau­po už šiukš­lių iš­ve­ži­mą at­si­kra­ty­da­mi jų ki­tur.

„Kar­tą pa­ma­čiu­si pa­klau­siau, kam čia tem­pia tas šiukš­les, tai man at­šo­vė: „Ar tau gai­la?“ Neį­si­vaiz­duo­ju, kaip juos su­tram­dy­ti. Gal ka­me­ras rei­kė­tų su­sta­ty­ti?“ – sa­ko mo­te­ris.

Įsi­se­nė­ju­si pro­ble­ma

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Ci­vi­li­nės sau­gos, vie­šo­sios tvar­kos ir sa­ni­ta­ri­jos sky­riaus ve­dė­ja Vi­ta­li­ja Pe­le­nie­nė sa­ko, kad ši vie­ta pro­ble­mi­nė jau dau­giau kaip 15 me­tų, o pa­grin­di­nė to prie­žas­tis – gy­ven­to­jų ne­va­ly­vu­mas.

„Kon­tei­ne­rių aikš­te­lė yra to­liau nuo gy­ve­na­mų­jų na­mų, ša­lia ne­gy­ve­na­mo že­mės skly­po, to­dėl ja nau­do­ja­si ir ap­lin­ki­nių in­di­vi­dua­lių val­dų gy­ven­to­jai. Be gy­ven­to­jų pa­gal­bos nu­sta­ty­ti šiukš­lin­to­jus neį­ma­no­ma“, – sa­ko V. Pe­le­nie­nė ir ra­gi­na fik­suo­ti nu­si­žen­gi­mus.

Tai pa­da­ry­ti ga­li­ma fo­tog­ra­fuo­jant, fil­muo­jant pa­žei­dė­jus. Pra­ne­ši­mus su už­fik­suo­tu pa­žei­di­mu ga­li­ma siųs­ti ad­re­su sanita@siauliai.lt ar­ba at­neš­ti į Sa­vi­val­dy­bės prii­ma­mą­jį prie 7 lan­ge­lio.

„Tei­kiant nuo­trau­kas, rei­kė­tų įver­tin­ti, ar pa­gal fik­suo­tus po­žy­mius bus ga­li­ma nu­sta­ty­ti as­me­nis. Nuo­ro­da, kad to­lu­mo­je ma­to­mas žmo­gus su rau­do­na striu­ke, in­for­ma­ci­jos, rei­ka­lin­gos ad­mi­nist­ra­ci­niam nu­si­žen­gi­mui nu­sta­ty­ti, ne­su­teiks“, – pa­žy­mi V. Pe­le­nie­nė.

Nus­ta­čius ad­mi­nist­ra­ci­nį nu­si­žen­gi­mą pa­da­riu­sius as­me­nis, jiems tai­ko­ma ad­mi­nist­ra­ci­nė at­sa­ko­my­bė, ski­ria­ma bau­da nuo 30 iki 140 eu­rų.

Ne­le­ga­lūs są­var­ty­nai yra va­lo­mi. Už­kirs­ti ke­lią jiems at­si­ra­sti pa­dė­tų ir te­ri­to­ri­jos su­tvar­ky­mas, už­so­di­ni­mas ar pa­na­šiai.

Nep­ri­žiū­ri­mus skly­pus šie­naus Sa­vi­val­dy­bė

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Ta­ry­ba šį mė­ne­sį pri­ta­rė Šiau­lių mies­to tvar­ky­mo ir šva­ros tai­syk­lių pa­kei­ti­mams. Nuo šiol, jei­gu nuo­sa­vų skly­pų val­dy­to­jai per nu­ma­ty­tą lai­ką ir po įspė­ji­mo ne­nu­si­šie­naus sa­vo skly­pų, tai at­liks Sa­vi­val­dy­bės sam­do­mos įmo­nės dar­buo­to­jai. Ta­čiau už su­teik­tą pa­slau­gą sa­vi­nin­kams teks su­si­mo­kė­ti, o ven­giant tai da­ry­ti, nuo­sto­liai bus išieš­ko­mi įsta­ty­mų nu­sta­ty­ta tvar­ka.

Spren­di­mas šie­nau­ti pri­va­čius skly­pus bu­vo priim­tas at­si­žvel­giant į gy­ven­to­jų vie­šą­jį in­te­re­są, tai yra sie­kiant ap­sau­go­ti nuo gais­rų ir er­kių pla­ti­na­mų li­gų pa­vo­jaus.

At­nau­jin­to­se tai­syk­lė­se taip pat nu­ma­to­ma, kad iš ve­jų, ža­lių­jų plo­tų, grio­vių su­rink­ti šiukš­les, iš krū­mų iš­grėb­ti me­džių la­pus, šiukš­les, tvar­ko­mo­je te­ri­to­ri­jo­je žo­lę nu­pjau­ti rei­kia ne ma­žiau kaip 2 kar­tus per me­tus. Pir­mas žo­lės pjo­vi­mas ei­na­mai­siais me­tais tu­ri bū­ti at­lik­tas iki ge­gu­žės 31 die­nos, ant­ras – iki lie­pos 31 die­nos. Nup­jau­ta žo­lė, jei ji ne­mul­čiuo­ja­ma, tu­ri bū­ti iš­vež­ta per 3 die­nas po nu­pjo­vi­mo, kad ne­kil­tų gais­rų pa­vo­jus.

Šiau­lių mies­te ne­pri­žiū­ri­mų že­mės skly­pų są­ra­šai su­da­ro­mi nuo 2014 me­tų. Skai­čiai kas­met la­bai pa­na­šūs – per­nai ne­pri­žiū­ri­mų skly­pų mies­te bu­vo 65, už­per­nai – 70.

Į šiuos są­ra­šus įtrauk­tų skly­pų val­dy­to­jams ten­ka su­mo­kė­ti pa­di­din­tą 4 pro­cen­tų že­mės mo­kes­čio ta­ri­fą nuo že­mės skly­po ver­tės.

„Kai ku­rie že­mės skly­pai į Ne­nau­do­ja­mų že­mės skly­pų są­ra­šus pa­ten­ka kiek­vie­nais me­tais. Val­dy­to­jai mo­kes­čius su­mo­ka, ta­čiau skly­po ir to­liau ne­pri­žiū­ri“, – sa­ko V. Pe­le­nie­nė.

Tik­rin­ti, ar skly­pai ne­pri­žiū­ri­mi, pra­de­da­ma nuo ge­gu­žės mė­ne­sio. Į pre­li­mi­na­rius są­ra­šus pa­ten­ka 100–150 skly­pų. Pa­sak V. Pe­le­nie­nės, da­lis skly­pų val­dy­to­jų po raš­tiš­ko per­spė­ji­mo grei­tai ir ge­ra­no­riš­kai su­si­tvar­ko, ta­čiau no­rė­tų­si, kad žmo­nės pa­tys su­si­pras­tų ir lai­ku su­si­tvar­ky­tų.

„Kar­tą pa­ma­čiu­si pa­klau­siau, kam čia tem­pia tas šiukš­les, tai man at­šo­vė: „Ar tau gai­la?“ Neį­si­vaiz­duo­ju, kaip juos su­tram­dy­ti. Gal ka­me­ras rei­kė­tų su­sta­ty­ti?“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Nie­kas ne­pai­so ženk­lo „Ne­šiukš­link“ ir prie kon­tei­ne­rių ver­čia vis­ką, kas į juos ne­tel­pa: me­džių ša­kas, čiu­ži­nius, se­nus bal­dus, pa­dan­gas, sta­ty­bi­nes at­lie­kas ir vi­sa ki­ta.

Kle­vų gat­vės kai­my­nys­tė­je gy­ve­nan­čios Ele­na Ber­no­tie­nė (kai­rė­je) ir Ri­ma Nar­bu­tie­nė pa­sa­ko­ja, kad ko­va su šiukš­lin­to­jais tę­sia­si ne pir­mus me­tus, ta­čiau re­zul­ta­tų ne­duo­da.

Kle­vų gat­vė­je ne­pri­žiū­ri­muo­se pri­va­čiuo­se skly­puo­se žo­lės aukš­tis sie­kia apie met­rą.