
Naujausios
Pietinia bulvars atsinaujins
Šiaulių pietinis rajonas, išgarsintas šiauliečio rašytojo Rimanto Kmitos romane „Pietinia kronikas“, praras dalį praeities – planuojama kompleksiškai sutvarkyti čia esantį pėsčiųjų bulvarą. Antradienio vakarą gyventojai buvo pakviesti išsakyti nuomonę ir pasiūlymus dėl Dainų tako. Gyventojai tikrai žinojo, ko jie nenorėtų, pavyzdžiui, dalies nesužavėjo mintis iš skvero prie Savivaldybės čia perkelti „centukų“ fontaną.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nenori žaidimų aikštelės prie mokyklos
Šiaulių miesto savivaldybė Dainų tako teritorijos nuo Aido gatvės iki Lyros gatvės kompleksiniam sutvarkymui numačiusi skirti 500 tūkstančių eurų. Prieš formuluojant užduotis projektuotojams, nuspręsta pasitarti, ko norėtų patys gyventojai.
Susitikimas vyko Dainų muzikos mokykloje. Ji atsisako dalies savo teritorijos, tiksliau, stadiono. Savivaldybė jau šį rudenį yra numačiusi šioje vietoje, arčiau tako, įrengti didelę (daugiau kaip 140 kvadratinių metrų ploto) daugiafunkcę vaikų žaidimų aikštelę, kuri būtų skirta trijų amžiaus grupių vaikams ir neįgaliesiems.
Susitikimą vedęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Marijus Velička sakė, kad tokios žaidimų vietos pageidavo pietinio rajono jaunos šeimos. Tačiau tokia mintis nesužavėjo Muzikos mokyklos atstovų.
Mokyklos direktorius Algirdas Navickas nuogąstavo, kad po Muzikos mokyklos langais įrengus vaikų žaidimų aikštelę triukšmas trukdys muzikuojantiems vaikams.
M. Velička bandė įtikinti, kad vaikų žaidimų aikštelės nebūna tokios triukšmingos, be to, aikštelę būtų galima „patraukti“ į tolimesnį kampą, kuo toliau nuo mokyklos pastato. Tačiau Muzikos mokyklos atstovai labiau norėtų, kad jų buvusioje teritorijoje aikštelės nebūtų. Jiems patrauklesnė mintis – želdynai su suoliukais, galbūt – nedidelis amfiteatras koncertams ar panašiai.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas leido suprasti, kad vaikų žaidimų aikštelė visgi čia bus įrengta, nes „tokių teritorijų palikti neįveiklintų negalima“.
„Jeigu jums reikalinga ramybė, tada nereikėjo atsisakyti tos teritorijos ir turėti ją savo reikmėms. O dabar aš negaliu nepaisyti kitos visuomenės dalies norų“, – sakė M. Velička.
Panaši daugiafunkcė aikštelė netrukus bus pastatyta Beržynėlyje. Jos kaina – iki 25 tūkstančių eurų. Šias aikšteles prižiūrės Savivaldybė.
„Kam čia tie „centukai“ reikalingi?“
Prakalbus apie tai, kaip būtų galima sutvarkyti buvusio fontano ir vėliavų stiebų erdvę ir kad čia būtų galima perkelti fontaną „Saulės diskai“, salėje pasigirdo šurmulys: „Kam čia tie „centukai“ reikalingi?“, „Negražus tas fontanas“, „Palikt jį ten, kur yra“.
M. Velička paatviravo, kad ir jam sprendimas iš Prisikėlimo aikštės iškelti „centukus“ pasirodė keistas. Paaiškinti atsistojo Šiaulių vicemeras Justinas Sartauskas. Pasak jo, kadangi politikai buvo išsakę pageidavimą, kad aikštėje turi atsirasti vieta tautos laisvės paminklui, architektas Vytenis Rudokas, rengęs Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projektą, paminklo vietą numatė skvere prieš Savivaldybę. Tokiu atveju du akcentai vienoje erdvėje negali konkuruoti, fontaną teks iškelti.
J. Sartauskas taip pat priminė, kad fontanas „Saulės diskai“ buvo dovana miestui, Savivaldybei tereikėjo jį pastatyti ir atvesti vandenį. Perkeliant į kitą vietą taip pat reikėtų tik paruošti vietą, o visa įranga yra ir ji veikia.
„Mums pasirodė, kad čia jis puikiai tiktų, bet jeigu bendruomenė nuspręs, kad jo nereikia, ieškosim kitos vietos“, – sakė vicemeras.
M. Velička bandė įtikinti susirinkusiuosius, kad fontanas gali tapti traukos objektu ir tako puošmena. Gyventojai nuogąstavo, kad fontano perkėlimas brangiai kainuos, tikslinosi, ar jis tikrai veiks, ar jame galės braidyti vaikai.
Savivaldybės atstovai patikino, kad fontanas atrodys taip, kaip dabar, bus veikiantis ir jo perkėlimas daug nekainuos, kur kas didesnis nuostolis būtų padėti fontaną į sandėlį.
Pageidauja kamerų ir viešojo tualeto
Šiauliečiai siūlė, kad Dainų take būtų įrengtos stebėjimo kameros, nes esą vakarais čia nesaugu, pasitaiko muštynių, vandalizmo atvejų, šlitinėja girtuokliai.
M. Velička informavo, kad mieste planuojama pastatyti 50 kamerų, kuriomis būtų stebimos viešosios erdvės, gali būti, kad jų atsiras ir Dainų take. Vienos kameros įrengimas kainuoja apie 3 tūkstančius eurų.
Iš Dainų mikrorajono gyventojo Stasio Puščiaus nuskambėjo pasiūlymas Dainų take įrengti viešąjį tualetą, mat dabar už krūmų, augančių palei taką, ir mamos vaikus veda, ir vyriškiai, pavartoję svaigiųjų gėrimų, eina atlikti gamtinių reikalų. Į šį siūlymą Savivaldybės atstovai žadėjo būtinai atsižvelgti.
Tuščioje erdvėje prie monolitinio daugiabučio, netoli Lyros gatvės, jaunas vyriškis pasiūlė įrengti vaikams žaidimų aikštelę ar bent smėlio dėžę.
„Tai jau ne! – iškart puolė prieštarauti senjoros. – Mes jau ten šiukšlynų turėjom, pavėsinėse pijokai sėdėdavo, "bambaliai" mėtydavosi, triukšmas. Jokių pavėsinių!“
Visgi senjoros sutiktų, kad ten atsirastų lauko treniruoklių. Ši mintis tiko ir jaunimui.
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos atstovės domėjosi, kaip bus tvarkoma erdvė prie bibliotekos „Aido“ filialo. Bibliotekininkės pageidautų erdvę pritaikyti renginiams ir kad joje atsirastų kokių nors meninių akcentų. Norėtų ir akustinės sienelės nuo Aido gatvės triukšmo, tačiau išgirdo paaiškinimą, kad urbanizuotose erdvėse tokios nestatomos.
Viena moteris paklausė, kas bus su medžiais, ar neištiks jų toks pat likimas kaip miesto centre.
Birutė Beinorienė, Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyriausioji specialistė, sakė, kad komisija medžius patikrino, blogos būklės nerado, tad pjauti neplanuojama. Bus dar sodinama medžių ir krūmų, siekiant kai kurias erdves apsaugoti nuo triukšmo.
„Daugiau medžių, daugiau krūmų, daugiau bus pijokų“, – replikavo vyriškis iš salės.
Nenori barų, kioskų ir dviratininkų
Diskusijų kilo dėl dviračių tako Dainų bulvare. Vieni sakė, kad jo nereikia, nes dviratininkai trukdys pėstiesiems, kiti įsitikinę, kad jis turėtų būti skirtas ne tik dviratininkams, bet ir riedutininkams bei riedlentininkams, taigi ne iš trinkelių, o geriau asfaltuotas.
„Galiu iš praktikos pasakyti, kad dviratininkas, kuris norės pravažiuoti, vis tiek čia važiuos ir niekas jam to negali uždrausti. Mūsų mintis, kad take atsirastų tvarka, ir juostomis ar trinkelių spalva atskirti dviračiams skirtą zoną“, – sakė M. Velička.
Dėl asfaltuoto tako riedutininkams pėsčiųjų take Savivaldybės atstovai suabejojo, pasak jų, keistai atrodytų tarp trinkelėmis grįstos dangos įsiterpęs asfaltuotas ruožas.
S. Puščius įsitikinęs, kad Dainų take turėtų nelikti alkoholiu prekiaujančių barų, aludžių ir parduotuvių, nes būtent apsvaigę asmenys bulvare kelia daugiausiai problemų.
M. Velička sakė, kad kavinės, barai, veikiantys Dainų take, turi licencijas prekiauti alkoholiu, ir Šiaulių miesto savivaldybės mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo komisija, kuriai pats vadovauja, nuo praeitų metų rugsėjo nėra gavusi nė vieno skundo dėl šių užeigų ar parduotuvių.
„Jeigu matote pažeidimų, kvieskite policiją. Rašykite mums motyvuotus skundus, ir mes į tai reaguosime“, – rekomendavo Administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Gyventojai domėjosi, koks likimas laukia prekybinių kioskelių, esančių take. Kai kurie yra kilnojami, kai kurie – stacionarūs. Vieni veikiantys, kiti seniai stovi nenaudojami ir nutriušę. Take prie Aido gatvės stovi ir mūrinis trijų dalių kioskas, kurio veikia tik viena dalis.
M. Velička aiškino, kad tik neveikiančius kilnojamus kioskus galima įpareigoti šeimininkus nusikelti, kur kas sudėtingesnė situacija yra su stacionariais kioskais. Jie traktuojami kaip statinys ir nugriauti reikalingas leidimas. Savininkas to gali ir nenorėti, o Savivaldybė negali priversti.
Ir veikiančių kilnojamų, ir neveikiančių stacionarių estetiškai negražių kioskų savininkus Savivaldybė gali tik paprašyti susitvarkyti savo turtą, kad nedarkytų tako vaizdo.
Savivaldybės atstovai svarstė, galbūt gerai būtų take numatyti prekybinę zoną ir kioskelius sukelti į vieną vietą, tačiau, gyventojų pastebėjimu, takas tuomet virstų turgumi.
Laukia pasiūlymų
Savivaldybė užduotis projektuotojams dėl Dainų tako kompleksinio sutvarkymo dar rengia, tad šiauliečiai kviečiami teikti pastabas ir pasiūlymus elektroniniu adresu birute.beinoriene@siauliai.lt.
Projektuotojai, parengę projektą, jį pristatys visuomenei. Šiaulių viešosios bibliotekos „Aido“ filialas pasiūlė, kad su projektu būtų galima susipažinti ne tik Savivaldybėje, jos tinklalapyje, spaudoje, bet ir bibliotekoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dalis gyventojų norėtų, kad Dainų take neliktų jokių alkoholiu prekiaujančių įstaigų.
Pagaliau atsirado viltis, kad Dainų takas tarp Lyros ir Aido gatvių bus sutvarkytas. Šiaulių miesto savivaldybė tam numatė skirti 500 tūkstančių eurų.
Į erdvę, kurioje kažkada buvo neveikiantis Dainų tako fontanas, norima iš Prisikėlimo aikštės perkelti fontaną „Saulės diskai“. Ar tam pritars gyventojai?
Žadama, kad visi Dainų tako medžiai išliks.
Išsakyti savo ir pasiklausyti Šiaulių miesto savivaldybės pasiūlymų dėl Dainų tako atnaujinimo susirinko trys dešimtys šiauliečių.
Dainų mikrorajono gyventojas Stasys Puščius – vienas aktyviausių bendruomenės narių – turėjo daug patarimų ir pastabų.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Marijus Velička plane rodė Dainų muzikos mokyklos atiduodamą teritoriją, kuri bus tvarkoma kartu su Dainų taku.