
Naujausios
Partizanų ryšininkė su Pelytės ženklu
Kai Gedulo ir vilties dieną į redakciją užsuko smulkutė guvi moteris ir prisistatė esanti politinė kalinė Marija Blažytė-Rimkienė, jos akyse skaudžių ir sunkių išgyvenimų, rodos, nė nematyti. Vėliau, pasakodama apie kalinimą, sunkius darbus lageriuose, ji nuolat šypsojosi, o ašaros akyse sužibo vienintelį kartą – prisiminus grįžimą į Lietuvą.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Apsupta pelyčių
„Ar nebijote pelių?“ – peržengiančius jos namų slenkstį klausia kitų metų sausį 90-metį švęsianti M. Rimkienė.
Pelytės pasitinka dar koridoriuje – ant raktų pakabučio, lempos, spintos, įžengus į svetainę jų dar daugiau – vos telpa spintelės lentynose. Pliušinės, plastikinės, keraminės, spalvotos ir pilkos, mažos ir didelės linksmais snukučiais žvelgia į svečius.
„Aš pati Pelytė, tai ir pradėjau kolekcionuoti pelytes“, – sako Marija, buvusi partizanų ryšininkė, slapyvardžiu Pelytė.
M. Rimkienės kolekcijoje – per 300 pelyčių. Dalis perduota vienam Druskininkų muziejui. Kolekcija ne kartą eksponuota viešai.
Ponia Marija pasakoja, kad kolekcionuoti pradėjo 1996-aisiais, Pelės metais. Netrukus apie pomėgį sužinojo draugai, artimieji, pelyčių parveždavo iš kelionių, dovanodavo įvairiomis progomis. Seniausias eksponatas – dukters iš Maskvos 1980 metais parvežta guminė pelytė. Apie savo kolekciją Marija yra sukūrusi ir eilėraštį.
Už patriotiškumą – 10 metų nelaisvės
„Aš juk panaši į pelę, ar ne? Lakstau greitai, bet be „tolko“, – šypsosi M. Rimkienė, pildama kvapią žolelių arbatą.
Paprastai, be sielvarto balse pasakoja savo jaunystės istoriją. Buvo 19 metų, ką tik baigusi mokyklą, Šiauliuose nuomojosi kambarį, ruošėsi lietuvių kalbos ir literatūros studijoms Šiaulių mokytojų institute. Jo rūmai buvo ką tik pastatyti, tad pirmą savaitę studentai tvarkė auditorijas, plovė grindis.
Marijai studijuoti taip ir neteko. 1948 metų rugsėjo 6-osios naktį į kambarį įsiveržė kariškiai ir suėmė už ryšius su partizanais.
Mergina buvo ryšininkė. Jos užduotis buvo priimti kitus ryšininkus, su reikalais atvykstančius į Šiaulius. Kaip tik suėmimo išvakarėse pas Mariją atvyko kita ryšininkė, kambaryje pasiliko dviratį, ryšulėlį partizanų laikraščių ir pasakė trumpam išeinanti, bet taip ir negrįžo.
Ryšininkę, slapyvardžiu Aldona, visą sumuštą pamatė Šiaulių saugume per akistatą. Marija neišsidavė, kad pažįsta. Įgrūdo į kamerą. Žiaurus šiaulietis kariškis tardydavo ir dienomis, ir naktimis, neleisdamas išsimiegoti, tikėdamasis, kad palūš, tačiau jauna mergina laikėsi savo versijos.
Saugumiečiai iš namų paėmė Marijos dienoraštį, daug klausinėjo pagal jį.
„Daug kliuvo už įrašą apie du mano tėviškės šuniukus Pikį ir Dulką. Jau nebeatsimenu, ką ten apie juos buvau parašiusi, bet jiems atrodė, kad čia apie partizanus. Tokia smulkmena, o kiek gavau už ją lupti“, – prisiminusi šypteli M. Rimkienė.
Už poros savaičių suimtąją pervežė į Vilnių, kalino KGB rūsiuose. Ten buvo lengviau: sėdėjo nebe vienutėje, bent 10 minučių per dieną išleisdavo pasivaikščioti po kiemą, o ir tardytojas rusas pasitaikė kur kas švelnesnis.
„Jis prasitarė, kad negali manęs tardyti kaip kitų, nes esu panaši į jo dukrą“, – pasakoja M. Rimkienė.
Kameros palubėje buvo nedidelis langas. Kitos moterys pakeldavo Mariją, nes buvo lengviausia, kad ši papasakotų, ką mato. „Dabar „vengierkos“ pro šalį eina, o dabar mažas vaikiukas tapena...“ – su šypsena kalinių pramogas prisimena šiaulietė.
Po aštuonių kalinimo mėnesių atėjo nuosprendžio diena.
„Man buvo smagu tą dieną. Buvo mūsų kameroje tokia dzūkė Levutė. Ją iš namų paėmė kaip stovi, su mediniais klumpiukais. Sakau, duok pasimatuoti. Vaikštau su tais klumpiukais po kamerą, keliu aukštai kojas kaip gandras, visos juokiasi.
Staiga atsidaro durų langelis ir pašaukia „na B“, suprask, kieno pavardė prasideda iš B raidės. O mūsų kameroje trys tokios. Kariškis parodo į mane ir liepia išeiti. Aš su tais klumpiukais ir išėjau. Lipu geležiniais laiptais iš trečio į pirmą aukštą ir tyčia kaukšiu kiek galiu smarkiau. Sargybinis bara, o aš sakau – pabandyk su tokiom klumpėm paeiti tyliai.
Senyvas kariškis paskaitė nuosprendį – 58 straipsnis, 10 metų nelaisvės. Pasirašiau ir vėl smagiai parkaukšėjau į kamerą“, – pasakoja M. Rimkienė.
Ar nebuvo baimės, išgąsčio, nevilties?
„10 metų buvo maža bausmė, tai ko čia pergyventi“, – gūžteli pečiais ponia Marija.
Kelionė per lagerius
Dar pusė metų praėjo, kol M. Rimkienė pasiekė lagerį. Vežė per persiuntimo punktus, kiekviename praleidžiant po kelis mėnesius. Galiausiai pasiekė lagerį Taišete, Irkutsko srityje. Jame praleido metus. Per visus aštuonerius nelaisvės metus (mirus Stalinui bausmė sutrumpinta) pabuvojo trylikoje lagerių. Paskutiniai buvo Kazachstane netoli Karagandos.
Marija buvo jauna, tačiau nusilpusi. Lagerių viršininkai, matydami potencialią darbininkę, bandė merginą „atšerti“. Buvo skirtas OP ("osoboje pitanije“ – ypatingas maitinimas): daugiau duonos ir košės, mažiau sunkių darbų.
„Per dvi savaites priaugu du kilogramus ir išvaro į darbus. Po kiek laiko ir vėl nusilpus“, – sako M. Rimkienė.
O darbai – miško kirtimas, akmenų tampymas, geležinkelių tiesimas, griovių kasimas, darbas plytinėje.
„Kartą manęs vos nenušovė, – lyg nuotykį prisiminusi šypsosi ponia Marija. – Mums, vežikų brigadai, buvo duotas įsakymas išvežti išviečių turinį. Vežiau pilną statinę ir ties vartais mano arklys pasibaidė, vežimas pasisuko, statinė – ant šono, o visas turinys – sargybiniams ant kojų. Tie su keismais į mane šautuvus atstatė. Tai laimė, kad mūsų brigadininkė netoli buvo. Ji gerai mokėjo rusiškai ir mane užtarė.“
Darbas plytinėje nors buvo sunkus, tačiau praskaidrintas romantikos. Dienomis plytinėje dirbdavo vyrai, mat jiems buvo reikalinga griežtesnė apsauga, o rytinėmis ir naktinėmis pamainomis – moterys.
Netrukus tarp vyrų ir moterų prasidėjo susirašinėjimas. Mažučius laiškelius į plytinę ir iš jos nešdavosi paslėpę rūbuose, apave ar net plaukuose. Sutartoje vietoje palikdavo po plytomis.
Dar išsikraustydama iš lagerio, į kurį vėliau atkėlė vyrus, Marija prie savo gultų paliko laiškelį su palinkėjimu drąsiai kovoti su blakėmis ir pasirašė „Pelytė“.
Po kurio laiko „paštininkė“, kuri surinkdavo laiškelius plytinėje, atnešė laiškelį Pelytei – nuo Katino.
Susirašinėjimas truko ilgai, užgimė švelnūs jausmai, nors vienas kito nė karto nebuvo matę. Labai trumpas susitikimas įvyko tik Katinui paliekant lagerį. Jis pasiskundė, kad neturi už ką išvažiuoti ir Marija pasisiūlė paskolinti pinigų. Sutarė, kada ir kur perduos, kaip bus apsirengusi, kad vaikinas atpažintų.
Ponia Marija sako, kad net gerai nematė, kaip atrodo jos Katinas. Vos įspaudus į delną pinigus ir išgirdus švelnų „ačiū“, teko atsitraukti vienam nuo kito, kad nepamatytų sargybiniai.
Netrukus Marija gavo Katino laišką iš tremties: „Rašau tau, kol namie nėra žmonos...“ Tuo meilės istorija ir baigėsi.
Kalinių ir tremtinių šeima
Paskutiniais metais teko auginti veršelius, ganyti karvių bandą. Jau buvo daugiau laisvės, sargybiniai už nugaros nestovėjo. Gaudavo daugiau pinigų, buvo galima nusipirkti ne tik duonos, bet ir margarino, cukraus.
Pasibaigus kalinimo laikui, M. Rimkienė pirmiausia nuvyko į Taišetą aplankyti tremtyje gyvenančių tėvų ir sesers. Juos ištrėmė praėjus metams po Marijos suėmimo. Prieš metus buvo suimtas Marijos brolis ir nuteistas penkeriems metams.
„Visi buvom tos nuomonės, kad kitaip negalėjo būti. Mes buvome smetoniniai vaikai, išauklėti patriotiškai“, – sako M. Rimkienė.
Nuo tremties ir lagerių pavyko išsigelbėti dviem iš penkių Blažių vaikams: dukrai ir sūnui.
Ponia Marija pasakoja, jog atėjus kariškiams tremti tėvelių ir seserų, viena sesuo nuėjo į seklyčią pasiimti drabužių, pamačiusi, kad niekas jos nestebi, pabėgo per langą. Kariškiai apsižiūrėję, kad mergina pabėgo, tėvams daugiau nebeleido krautis daiktų, kiek buvo spėję sudėti į vežimą, su tiek ir išvežė.
Vyriausias brolis tremties išvengė, nes buvo išvykęs į Vilnių Marijai perduoti siuntinio, sugrįžusį į Šiaulius vaikiną įspėjo kaimynas, kad neitų namo, nes tėvus veža.
Seseriai ir broliui pavyko išsislapstyti. Sesuo rašydavo laiškus tėvams ir Marijai, siųsdavo siuntinius ir laukė grįžtančių. Tai įvyko po 10 metų.
„Buvo keista sugrįžti. Neturėjom kuo apsirengti, su prastom terbelėm. Abi su drauge tūnojom vagono kamputy, kad niekam neužkliūtume. Laimingai parvažiavom. Ašarų labai daug buvo. Pirmiausia nuėjome prie Aušros Vartų padėkoti Marijai, kad grįžom“, – pirmą kartą per visą susitikimą M. Rimkienės akyse sublizga ašaros.
Grįžusi į Šiaulius Marija apsistojo pas seserį, tame pačiame nuomotame kambaryje, kuriame ją suėmė. Ir prisiregistruoti nebuvo vargo, nes namų knygoje vis dar buvo Marijos Blažytės pavardė.
„Nebuvau nei mylėjusi, nei draugavusi, kai mane suėmė, o grįžau senmergė, – šypteli M. Rimkienė. – Gerai, kad pasitaikė toks senbernis.“
Su būsimu vyru, taip pat politiniu kaliniu, Mariją supažindino to paties likimo draugė. Jis į Šiaulius buvo sugrįžęs panašiu laiku kaip ir Marija, bet jau buvo „bagotas“ – turėjo darbą, nuomojosi nedidelį kambarėlį, buvo nusipirkęs geležinę lovą, stalą ir virtuvinę spintelę. Ji tebestovi M. Rimkienės virtuvėje.
Apie lagerius šeimoje niekada nesikalbėdavo. Tik po vyro mirties, prieš 20 metų, sužinojo, kad jie buvo ryšininkai toje pačioje Prisikėlimo apygardoje.
Grįžusi į Šiaulius iš pradžių M. Rimkienė dirbo sezoninius darbus, vėliau gavo buhalterės darbą. Su vyru užaugino dvi dukras. Viena gyvena Palangoje, kita – Filadelfijoje, JAV.
Savo ir giminės istoriją M. Rimkienė suguldė į knygą „Pelytė“, kuri buvo išleista 2006 metais. Po metų išleido knygą „Spąstuose“ – apie gyvenimą kalėjimuose ir lageriuose.
„Kai pagalvoji, jaunystė gali labai daug iškentėti“, – atsidūsta Marija.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Skaudūs ir šiurpūs praeities išgyvenimai Marijos Rimkienės nepalaužė – jos akys šypsosi, pasakojant neįtikėtinus gyvenimo nuotykius.
„Aš pati Pelytė, tai ir pradėjau kolekcionuoti pelytes“, – sako Marija Rimkienė, buvusi partizanų ryšininkė, slapyvardžiu Pelytė.
M. Rimkienės namuose kabo Lietuvos gyventojų tremties ir kalinimo vietų žemėlapis, kuriame raudona linija paženklintas pačios lagerių kelias, geltona – vyro, tėvelių – mėlyna, žalios linijos žymi jau laisvas keliones po Sovietų Sąjungą. Tamsus kryžius virš žemėlapio žymi praeitį, šviesus – dabartį. Du nerti angeliukai saugo, kad tokia istorija nepasikartotų.
Visos M. Rimkienės pelytės, kurių yra apie 300, turi vardus.
Asmeninio albumo nuotr.
1991 metais į Kazachstaną vyko 19 lietuvių ekspedicija, vadovaujama radviliškiečio Algirdo Kamantausko, ieškoti politinių kalinių kapų. Rado tik kelis apleistus lagerius, o kapų nelikę jokio ženklo. Ekspedicijos dalyviai statė kryžius ir degė žvakutes vietose, kur galimai galėjo būti palaidoti kaliniai. Marija Rimkienė klūpi kairėje.
Lietuviai prie buvusio Dolinkos lagerio griuvėsių. M. Rimkienė priekyje antra iš kairės.