
Naujausios
Skatina rūšiuoti, o konteineriai neidentifikuoti
Šiaulių apskrityje už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą yra taikoma dvinarė vietinė rinkliava. Kintamoji jos dalis individualiai valdai priklauso nuo naudojamo mišrių atliekų konteinerio talpos ir ištuštinimų skaičiaus per metus. Taip gyventojai skatinami rūšiuoti. Tačiau gali būti, kad jūsų konteineris nepaženklintas, ir todėl už atliekų išvežimą gali tekti mokėti daugiau.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kilo įtarimų
Šiaulietis Vidas, gyvenantis centrinėje miesto dalyje nuosavame name turi visus reikalingus konteinerius ir stengiasi kruopščiai rūšiuoti atliekas. Vyras pasakoja, kad viską gerai išrūšiavus mišrių buitinių atliekų susidaro tiek mažai, jog šiemet konteinerį ištuštinti išstūmė tik du kartus – kovą ir liepą. Kaimynai tuo tarpu buitinių atliekų konteinerį duoda ištuštinti net du kartus per mėnesį ir nesuka sau galvos.
Vidas sako, kad dar metų pradžioje skambino į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą (ŠRATC) ir sužinojo, kad kuo rečiau šiemet tuštins mišrių atliekų konteinerį, tuo mažesnė kintamoji rinkliavos dalis bus kitais metais.
Visgi pavasarį Vidui kilo klausimas – o kaip atliekų vežėjai užfiksuoja, kad jo konteineris tuštinamas tik kas trys ar keturi mėnesiai, o ne dažniau, juk ant konteinerio jokių specialių lipdukų ar kokių „čipų“ lyg ir nėra?
Paskambino į ŠRATC'ą sužinoti, ar yra kur nors užfiksuota, kad šiemet mišrių atliekų konteinerį jis tuštino tik du kartus. Telefonu atsiliepusi specialistė informavo, kad pono Vido konteineris nėra „čipuotas“, taigi nėra užfiksuota, kiek kartų jis buvo tuštintas.
Vyras spėja, kad gal taip galėjo nutikti dėl to, kad jis savo konteinerį išstumia retai, ir kai kaimynų konteineriai buvo „čipuojami“, jo liko nepažymėtas. Jokio pranešimo, kad konteineriai bus ženklinami ir kad jo liko neženklintas Vidas sako negavęs.
Kintamoji dalis gali tik didėti
ŠRATC Atliekų surinkimo ir transportavimo kontrolės tarnybos specialistė Viktorija Balčiūnienė sako, kad nesvarbu, ar 2018 metais mišriųjų atliekų konteinerį tuštinsite 3 ar 12 kartų, vis tiek reikės mokėti už dvylika kartų, ir kitais metais dėl to, kad šiemet retai tuštinote konteinerį, kintamoji rinkliavos dalis nemažės.
„Kintamoji dedamoji gali būti apskaičiuojama nebent didesnė, jeigu atliekų surinkimo konteineris bus aptarnautas daugiau nei 12 kartų“, – sako specialistė.
Pasak V. Balčiūnienės, gali būti, kad dar ne visi konteineriai yra pažymėti žymekliais, pavyzdžiui, jeigu vykdant identifikavimą konteineris nebuvo išstumtas aptarnauti.
Jeigu konteineris identifikuotas, jis turi identifikacinį numerį ir žymeklį (lipduką), kuriame yra integruota mikroschema.
„Klientų, kurie gyvena Šiauliuose individualiose valdose ir jų naudojamas konteineris nėra identifikuotas, pakėlimų nuskaityti nėra galimybės, tokios individualios valdos apmokestintos pagal deklaruotų gyventojų skaičių, tai yra vietinės rinkliavos pastovioji dedamoji yra 14 eurų, o kintamoji dedamoji – 6 eurai per metus vienam gyventojui.
Palyginimui – jeigu individualioje valdoje deklaruoti du žmonės naudojasi identifikuotu konteineriu, moka 35,2 euro, o besinaudojantys neidentifikuoti konteineriu – 40 eurų. Taigi, gyventojai, kurių konteineriai nėra identifikuoti, turėtų kreiptis į ŠRATC dėl identifikavimo“, – norintiems sutaupyti pataria V. Balčiūnienė.
Pasak ŠRATC specialistės, atliekų surinkėjų automobiliuose yra įrengta skenavimo įranga. Atliekų vežimo metu mašina pakelia atliekų konteinerį ir pakėlimo metu identifikacinis žymeklis nuskenuojamas. Informacija apie konteinerio pakėlimą keliauja į programą, kur automatiškai susiejama su konkrečiu vietinės rinkliavos mokėtoju.
Pasiteirauti apie priemonių aptarnavimą galima kreipiantis į paslaugos teikėją ant konteinerių nurodytais kontaktais arba į administratorių ŠRATC'ą.
ŠRATC nuotr.
Tik tokiu atveju, jeigu ant konteinerio yra lipdukas su integruota mikroschema, yra nuskaitoma, kiek kartų per metus buvo tuštinamas konteineris.