Rajonų ligoninės kratosi „juodojo“ sąrašo

Rajonų ligoninės kratosi „juodojo“ sąrašo

Ra­jo­nų li­go­ni­nės kra­to­si „juo­do­jo“ są­ra­šo

Va­kar iš­pla­tin­tas są­ra­šas Lie­tu­vos li­go­ni­nių, ku­rio­se ne­tin­ka­mai už­tik­ri­na­mas pa­slau­gų tei­ki­mas vi­są pa­rą, di­de­lis hos­pi­ta­li­zuo­tų li­go­nių mir­tin­gu­mas ir pra­sta fi­nan­si­nė pa­dė­tis. Tarp jų – Rad­vi­liš­kio, Pak­ruo­jo, Nau­jo­sios Ak­me­nės, Jo­niš­kio li­go­ni­nės. Re­gio­no me­di­kai sa­ko, kad tai – ban­dy­mas su­men­kin­ti ra­jo­nų li­go­ni­nes, kad jas bū­tų leng­viau už­da­ry­ti.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Mi­nist­ras įžvel­gia grės­mę pa­cien­tų gy­vy­bei

„Juo­dą­jį“ są­ra­šą pa­skel­bė nau­jie­nų po­rta­las „Del­fi“. Li­go­ni­nių ana­li­zė pa­gal tam tik­rus kri­te­ri­jus at­lik­ta ver­ti­nant 2016 me­tų duo­me­nis. „Del­fi“ ži­nio­mis, to­kią ša­lies ra­jo­ni­nių li­go­ni­nių veik­los ir būk­lės bei tei­kia­mų pa­slau­gų ko­ky­bės ata­skai­tą Vals­ty­bi­nę li­go­nių ka­są (VLK) pa­reng­ti įpa­rei­go­jo Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja (SAM). Neat­me­ta­ma, kad taip ren­gia­mas li­go­ni­nių, ku­rioms gre­sia už­da­ry­mas, są­ra­šas.

„Vals­ty­bi­nės li­go­nių ka­sos at­lik­tos ra­jo­ni­nių li­go­ni­nių ana­li­zės duo­me­ni­mis, 2016 me­tais net 17-os sa­vi­val­dy­bių (iš 50-ies, kur tei­kia­mos ant­ri­nio ly­gio svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gos) ra­jo­ni­nė­se li­go­ni­nė­se ne­bu­vo tin­ka­mai už­tik­ri­na­mas pa­slau­gų tei­ki­mas vi­są pa­rą. Šiuos fak­tus nu­sta­tė Vals­ty­bi­nė svei­ka­tos įstai­gų ak­re­di­ta­vi­mo prie­žiū­ros tar­ny­ba. To­kie at­ve­jai ke­lia grės­mę pa­cien­tų sau­gu­mui ir gy­vy­bei“, – „Del­fi“ tei­gia svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga.

Opo­zi­ci­nės kon­ser­va­to­rių par­ti­jos at­sto­vas Sei­me, il­ga­me­tis Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys An­ta­nas Ma­tu­las įsi­ti­ki­nęs, kad taip val­dan­tie­ji sie­kia ap­šmeiž­ti ra­jo­ni­nes li­go­ni­nes, kad vė­liau, ne­su­lau­kus di­des­nio gy­ven­to­jų pa­si­prie­ši­ni­mo, jas bū­tų ga­li­ma už­da­ry­ti.

Są­ra­še – ke­tu­rios Šiau­lių ap­skri­ties li­go­ni­nės

Vie­no­je iš pa­teik­tų len­te­lių – li­go­ni­nių, ku­rio­se neuž­tik­rin­tas pa­slau­gų tei­ki­mas vi­są pa­rą, są­ra­šas. Ja­me įra­šy­ta Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė, nes 2016 me­tais ne­tu­rė­jo vi­są pa­rą dir­ban­čio gy­dy­to­jo-anes­te­zio­lo­go rea­ni­ma­to­lo­go. Taip pat li­go­ni­nė­je dir­bo bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gy­to­ja be ga­lio­jan­čios kva­li­fi­ka­ci­jos li­cen­ci­jos.

Pak­ruo­jo li­go­ni­nė pa­te­ko į „juo­dą­jį“ są­ra­šą, nes 2017 me­tais dir­bo nuo­sto­lin­gai, tu­rė­jo 31,659 tūks­tan­čio eu­rų „mi­nu­są“.

Nau­jo­sios Ak­me­nės li­go­ni­nė pa­te­ko tarp „ly­de­rių“ pa­gal gy­dy­to­jų am­žių. Skel­bia­ma, kad čia net 63 pro­cen­tai dir­ban­čių gy­dy­to­jų yra vy­res­ni nei 60 me­tų. Kur­šė­nų li­go­ni­nė­je to­kių gy­dy­to­jų esą 40 pro­cen­tų. Jo­niš­kio, Rad­vi­liš­kio, Kel­mės li­go­ni­nė­se – per 30 pro­cen­tų.

Nau­jo­sios Ak­me­nės, Pak­ruo­jo, Rad­vi­liš­kio, Jo­niš­kio li­go­ni­nės mi­ni­mos tarp tų, kuriose mir­tin­gu­mo pro­cen­tas sie­kia nuo šim­to iki tris­de­šimt pro­cen­tų nuo hos­pi­ta­li­zuo­ja­mų pa­cien­tų.

Į są­ra­šą pa­te­ko dėl „ne­reikš­min­gų pa­sta­bų“

To­mas Ja­nu­še­vi­čius, lai­ki­nai ei­nan­tis Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­rei­gas, ma­no, kad gal­būt pa­skelb­ta in­for­ma­ci­ja ban­do­ma ten­den­cin­gai pa­veik­ti ra­jo­ni­nes li­go­ni­nes. „Gal čia tiks­las pa­ro­dy­ti, kad ne­rei­kia va­žiuo­ti gy­dy­tis į ra­jo­ni­nes, re­gio­ni­nes li­go­ni­nes?“ – svars­to me­di­kas.

„In­for­ma­ci­ja, ku­ri yra pa­teik­ta, grei­čiau­siai yra 2016 me­tų Vals­ty­bi­nės svei­ka­tos įstai­gų ak­re­di­ta­vi­mo prie­žiū­ros tar­ny­bos duo­me­nys, kai vy­ko gy­dy­mo įstai­gų li­cen­ci­jų pra­tę­si­mas. Mū­sų įstai­ga ga­vo tam tik­rų pa­sta­bų, ku­rios bu­vo trak­tuo­ja­mos kaip ne­reikš­min­gos. Mes at­si­žvel­gė­me į jas, iš­pil­dė­me vi­sus li­cen­ci­ja­vi­mo rei­ka­la­vi­mus, pra­si­tę­sė­me li­cen­ci­ją ir ra­miai sau dir­bo­me iki šios die­nos“, – „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo T. Ja­nu­še­vi­čius.

Lai­ki­na­sis li­go­ni­nės di­rek­to­rius sa­ko, kad pa­tik­ri­ni­mo me­tu li­go­ni­nė­je dir­bo anes­te­zio­lo­gas rea­ni­ma­to­lo­gas, ta­čiau jis tuo me­tu bu­vo dar re­zi­den­tas ir „ta­be­ly­je bu­vo įkel­tas į die­nos va­lan­das“.

„Pa­gal nau­jus įsta­ty­mus taip ne­bu­vo ga­li­ma da­ry­ti. Mes vis­ką su­tvar­kė­me, žmo­gus bai­gė moks­lus po ke­le­to mė­ne­sių ir dir­ba da­bar pas mus jau kaip gy­dy­to­jas. Šiuo me­tu rea­ni­ma­to­lo­gų pa­slau­gos Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė­je yra vie­nos ge­riau­sių“, – sa­ko di­rek­to­rius.

Ant­ras tik­rin­to­jams už­kliu­vęs da­ly­kas – bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gy­to­jas li­cen­ci­ja. Pa­sak T. Ja­nu­še­vi­čiaus, me­di­kė pa­tik­ri­ni­mo me­tu tu­rė­jo li­cen­ci­ją dirb­ti bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gy­to­ja rea­ni­ma­ci­jo­je, o dir­bo Chi­rur­gi­jos sky­riu­je. Su­lau­ku­si pa­sta­bos, bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gy­to­ja bu­vo iš­siųs­ta iš­klau­sy­ti kur­sų, ga­vo pa­žy­mą ir pro­ble­ma iš­si­spren­dė.

Tre­čias punk­tas, ku­ria­me mi­ni­ma Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė – di­de­lis pa­cien­tų mir­tin­gu­mas.

„Li­go­ni­nė yra ta įstai­ga, ku­rio­je pa­cien­tai nu­mirš­ta. Yra ir sun­kių, ir pa­lia­ty­vių pa­cien­tų, ku­riems jau taip lem­ta, ir me­di­ci­na yra be­jė­gė. Pa­ro­dy­ki­te man li­go­ni­nę, ku­rio­je pa­cien­tai ne­mirš­ta. Ko­dėl ta­me są­ra­še nė­ra di­džių­jų li­go­ni­nių pa­ly­gi­ni­mui?“ – klau­sia Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės va­do­vas.

Pa­cien­tai tu­ri tei­sę gy­dy­tis ar­čiau na­mų

Nau­jo­sios Ak­me­nės li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja gy­dy­mui Ire­na Vo­re­vi­čie­nė sa­ko, kad dau­gu­mo­je ra­jo­ni­nių li­go­ni­nių gy­dy­to­jų am­žiaus vi­dur­kis yra aukš­tas, ta­čiau ne­su­tin­ka su pa­skelb­tu skai­čiu­mi, jis esą tu­rė­tų bū­ti ma­žes­nis bent 4 pro­cen­tais.

„Jau­ni spe­cia­lis­tai čia ne­ma­to per­spek­ty­vos va­žiuo­ti. Jie ne­ži­no, kas bus su to­mis li­go­ni­nė­mis. Mes ban­dė­me kvies­tis jau­nus spe­cia­lis­tus, bet su­pra­tau, kad žmo­gų gąs­di­na ne­ži­nia dėl li­go­ni­nės atei­ties. Jei­gu konk­re­čiai ži­no­tu­me, ką jam ga­li­me pa­siū­ly­ti, kad jo dar­bo vie­ta bus už­tik­rin­ta bent tre­jiems me­tams, gal­vo­ju, tik­rai at­va­žiuo­tų.

Žiū­rint į vals­ty­bės po­li­ti­ką at­ro­do, kad są­mo­nin­gai da­ro­ma, jog jau­ni gy­dy­to­jai ne­va­žiuo­tų į ra­jo­nus, o ge­riau iš­va­žiuo­tų iš ša­lies ar­ba ­lik­tų di­džio­sio­se li­go­ni­nė­se“, – sa­ko I. Vo­re­vi­čie­nė.

Nau­jo­sios Ak­me­nės li­go­ni­nė taip pat mi­ni­ma di­de­lio pa­cien­tų mir­tin­gu­mo są­ra­še.

„Mes ne­tu­ri­me tei­sės gy­dy­ti nei in­sul­to, nei in­fark­to pa­gal sa­vo li­go­ni­nės sta­tu­są. Bū­na, grei­to­ji pas mus at­ve­ža sta­bi­li­zuo­ti būk­lę, jei­gu ma­to, kad žmo­gus ga­li mir­ti pa­ke­liui į aukš­tes­nio ly­gio li­go­ni­nę. Mes tu­ri­me su­teik­ti pa­gal­bą, bet pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai ne­pa­vyks­ta būk­lės sta­bi­li­zuo­ti ir žmo­gus mirš­ta. O skai­čiai – ant mū­sų gal­vos“, – aiš­ki­na li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja.

I. Vo­re­vi­čie­nės ma­ny­mu, di­des­nis li­go­nių mir­čių skai­čius ra­jo­no li­go­ni­nė­se su­si­jęs ir su sens­tan­čia vi­suo­me­ne.

„Kiek­vie­ną skai­čių ga­li­ma pa­suk­ti kaip rei­kia, ir pa­ko­men­tuo­ti kaip no­ri. Vy­riau­sy­bė spręs. Tik griau­ti – ne sta­ty­ti, daug pro­to ne­rei­kia“, – sa­ko me­di­kė.

Jei­gu Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je ne­lik­tų bū­ti­nų me­di­ci­ni­nių pa­slau­gų, I. Vo­re­vi­čie­nės įsi­ti­ki­ni­mu, daug pa­cien­tų, ypač se­ny­vų, gy­ve­nan­čių to­li nuo cent­rų, lik­tų be sku­bios pa­gal­bos, iki ar­ti­miau­sios li­go­ni­nės tek­tų va­žiuo­ti ir 70 ki­lo­met­rų.

„Kiek­vie­nas žmo­gus tu­ri tei­sę bent jau bū­ti­ną, mi­ni­ma­lią pa­gal­bą gau­ti ar­čiau na­mų. Ta­da ir jau­čia­si sau­giau“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Iš­lai­dos vir­ši­ja pa­ja­mas

Pak­ruo­jo li­go­ni­nės, pa­te­ku­sios į fi­nan­si­nių sun­ku­mų tu­rin­čių li­go­ni­nių są­ra­šą, di­rek­to­rius Vy­gan­tas Su­da­ris sa­ko, kad jau ne pir­mi me­tai li­go­ni­nė tu­ri dau­giau iš­lai­dų ne­gu pa­ja­mų. Di­džio­ji da­lis lė­šų – apie 70 pro­cen­tų – iš­lei­džia­ma li­go­ni­nės dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mams.

„At­ly­gi­ni­mus lie­pia di­din­ti dau­giau, ne­gu gau­na­me pi­ni­gų. Bu­vo ir ki­tų iš­lai­dų, o ne­di­de­lėms li­go­ni­nėms net ma­ži su­tri­ki­mai daug fi­nan­siš­kai le­mia“, – sa­ko li­go­ni­nės di­rek­to­rius.

V. Su­da­ris įsi­ti­ki­nęs, kad Pak­ruo­jy­je bet ko­kiu at­ve­ju iš­liks Slau­gos sky­rius, Kon­sul­ta­ci­nė po­lik­li­ni­ka, gal­būt kaž­ko­kios me­di­ci­ni­nės die­nos pa­slau­gos.

„At­lei­si­me dar­buo­to­jus, pa­ti įstai­ga ne­sug­rius, gal fi­nan­siš­kai net ge­riau „sto­vė­sim“. Tik kas iš to? Ak­ty­vaus gy­dy­mo pa­slau­gų ne­bu­vi­mas ra­jo­no li­go­ni­nė­je su­ke­lia to­li­mes­nes pa­sek­mes – ta­da ne­tu­ri­me ir priė­mi­mo sky­rių, nes slau­gos li­go­ni­nė­je ne­rei­ka­lin­gas priė­mi­mo sky­rius. Ta­da ne­lie­ka ir bu­din­čio vi­daus li­gų gy­dy­to­jo, vai­kų gy­dy­to­jo, chi­rur­go. Nes kas už šią pa­slau­gą mo­kės?“ – svars­to li­go­ni­nės di­rek­to­rius.

Pa­sak V. Su­da­rio, su­ne­ga­la­vu­sį li­go­nį to­kiu at­ve­ju grei­čiau­siai veš į Šiau­lius ar ki­tą li­go­ni­nę. Ten ap­žiū­rės, su­teiks pa­gal­bą ir jei­gu ne­gul­dys į sta­cio­na­rą, pa­cien­tui teks sa­va­ran­kiš­kai par­si­ras­ti na­mo. Ge­rai, jei­gu die­ną, o kaip nak­tį?

„Ra­jo­ni­nės li­go­ni­nės nė­ra to­kios pra­stos, kaip no­ri­ma kar­tais pa­ro­dy­ti. Me­di­kai tik­rai dir­ba nuo­šir­džiai, vi­si yra pui­kios kva­li­fi­ka­ci­jos, o jų dar­bą men­ki­nan­čios kal­bos tik­rai nė­ra ge­rai. Pa­sau­ly­je mus ver­ti­na, o Lie­tu­vo­je – ne­la­bai“, – sa­ko V. Su­da­ris.

As­me­ni­nė nuo­tr.

Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės lai­ki­na­sis di­rek­to­rius To­mas Ja­nu­še­vi­čius sa­ko, kad Vals­ty­bi­nės svei­ka­tos įstai­gų ak­re­di­ta­vi­mo prie­žiū­ros tar­ny­ba 2016 me­tais at­li­ko pa­tik­ri­ni­mą prieš pra­tęs­da­ma įstai­gos li­cen­ci­ją ir tu­rė­jo tik „ne­reikš­min­gų pa­sta­bų“.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Pak­ruo­jo li­go­ni­nės di­rek­to­rius Vy­gan­tas Su­da­ris sa­ko, kad apie 70 pro­cen­tų li­go­ni­nės pa­ja­mų iš­lei­džia­ma dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mams, to­dėl įstai­gos biu­dže­tas su mi­nu­su.

„Bū­na, grei­to­ji pas mus at­ve­ža sta­bi­li­zuo­ti būk­lę, jei­gu ma­to, kad žmo­gus ga­li mir­ti pa­ke­liui į aukš­tes­nio ly­gio li­go­ni­nę. Mes tu­ri­me su­teik­ti pa­gal­bą, bet pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai ne­pa­vyks­ta būk­lės sta­bi­li­zuo­ti ir žmo­gus mirš­ta. O skai­čiai – ant mū­sų gal­vos“, – apie mir­čių skai­čių li­go­ni­nė­je sa­ko Nau­jo­sios Ak­me­nės li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Ire­na Vo­re­vi­čie­nė.