
Naujausios
Kelionė į save Švento Jokūbo keliu
Šiaulietė tikybos mokytoja Danutė Kratukienė, įveikusi 100 kilometrų žygį, net neįsivaizdavo, kad galės viena nueiti daugiau negu 1 000 kilometrų į Santjago de Kompostelą Ispanijoje. Švento Jokūbo kelią ji vadina savo gyvenimo piligrimine kelione. Apie kelią ji pasakoja tarsi pakilusi nuo žemės, įkvėpta ir įkvepianti kitus. „Tai kelionė iš didžiosios raidės“, – sako Danutė.
Paklausta kitų piligrimų, kodėl rinkosi šį kelią, ji atsakydavo: „Dar nežinau, tikriausiai, kai nueisiu į Santjago de Kompostelą, rasiu atsakymą“. Bet atsakymą rado praėjus keliems mėnesiams, ir jis buvo visai kitoks.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Palinkėjimas, kuris išsipildė
Su Danute Kratukiene susitikimą planavome beveik du mėnesius: tiek veiklos, tiek savanorystės ir tiek įsipareigojimų. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos tikybos mokytoja, klasės vadovė, Šiaulių vyskupijos Katechetikos centro vadovė, Edinburgo hercogo tarptautinių apdovanojimų programos (DofE) žygių vadovė, o dar kursai jaunavedžiams ir – pasiruošimas Pasaulio jaunimo dienoms Panamoje!
Susitinkame tik grįžus iš Panamos. Laiminga ji pasakoja apie ypatingą patirtį melstis kartu su popiežiumi Pranciškumi ir 700 tūkstančių piligrimų iš viso pasaulio. Kasdien jautė Panamos žmonių nuoširdumą, gebėjimą dalytis tuo, ką turi: duona, vandeniu, kurio labai stokoja, namų šiluma, nors kai kuriuose namuose tik plūkta asla, o kai kur prabangūs apartamentai su baseinu ar tarnų kambariais.
Bet Panama – tik viena stotelė ilgame kelionių sąraše. Jos didžioji gyvenimo svajonė ir kelionė – Švento Jokūbo kelias. Išgyventas ir patirtas širdimi.
Danutė rodo knygelę, kurią auklėtiniai padovanojo atsisveikindami su mylima mokytoja. Joje kiekvienas parašė, ką mokytoja turėtų padaryti per 10 metų iki jų susitikimo: nuvykti į kelionę kruiziniu laivu, vesti pamokas su pižama, pagauti žuvį žvejojant su vyru, išsimaudyti po kriokliu, nardyti su akvalangu... O viena mergina palinkėjo įveikti Švento Jokūbo kelią.
„Aš sakiau: neįmanoma! – juokiasi Danutė. – Su jais esame žiūrėję filmą „Kelias“, kuriame pasakojama istorija, kaip tėvas neša sūnaus, kuris žuvo tame kelyje, pelenus iki paties pasaulio krašto. Sakiau, aš galiu tik pasvajoti...“ Bet mintis nepaleido.
Likus mažiau negu mėnesiui iki kelionės, ji užsisakė bilietus: iš Rygos į Londoną, iš Londono – į Prancūziją. Kirtusi Prancūzijos ir Ispanijos sieną, Irūno mieste su kuprine ant nugaros ir piligrimo pasu išėjo į savo didįjį kelią.
Simboliški sutapimai
– Kada prasidėjo jūsų kelionė?
– Pradėjau kelionę labai atsitiktinai, nesvarstydama, kuri diena tinkamiausia pradžiai, bet taip nutiko, kad buvo liepos 13-oji, mano mamos gimtadienis. Tėveliai dovanoja gyvenimą ir štai aš leidžiuosi į kelią, kuris leidžia apmąstyti mano gyvenimą, santykį su artimaisiais, draugais ir pažįstamais, dėkoti Dievui už visas dovanas ir talentus, prašyti užtarimo ir atsiprašyti už klaidas.
Baigiau kelionę irgi labai simboliškai – į Santjago de Kompostelą nuėjau liepos 31 dieną – 13 iš kitos pusės. Sakoma, Dievas myli trejybę, būdamas pats Trejybės santykyje ir į jį pakviesdamas kiekvieną iš mūsų. Visą kelionę taip jaučiausi – tarsi Dievas veda mane už rankos. Ką ten veda! Ant rankų neša!
Kai kalbėdavausi su pažįstamais, jie sakydavo, kad neįmanoma taip greitai eiti ir įveikti šį kelią vos per 19-a dienų, o aš juokaudavau: šventasis Jokūbas tikriausiai mane į kepurę įsimetęs, o aš tik dairausi kaip apuokas ir mėgaujuosi vandenyno ošimu, kalnų grožiu, kaimelių subtilumu, žmonių nuoširdumu.
Liepos 31-oji – šventojo Ignaco Lojolos diena, jis yra vienas iš Ispanijos globėjų. Kiekvienas, nukeliavęs Šv. Jokūbo kelią bent 100 kilometrų, gali pasiimti oficialų dokumentą Compostelą apie įveiktą kelią, po to visi piligrimai renkasi Šv. Jokūbo katedroje. Šioje katedroje yra didžiausias pasaulyje apeigų smilkytuvas, vadinamas Botafumeiro. Tą dieną piligrimų šv. Mišiose pamačiau įspūdingą vaizdą. Smilkytuvą tik išskirtiniais atvejais įsiūbuoja aštuoni vyrai, kol jis pradeda judėti 25–30 metrų spinduliu ir beveik siekia katedros skliautus.
– Į kelią išėjote viena. Ar nejautėte nerimo, kad bus per sunku?
– Tikrai buvo draugų, kurie norėjo eiti kartu, bet apsisprendžiau eiti viena. Didžiausias nerimas buvo dėl tų žmonių, kuriuos palieku, o dėl savęs buvau labai rami. Į viską žvelgiau optimistiškai su tikėjimu ir viltimi – visa išeina į gera mylintiems Dievą. Net jeigu susilaužysiu koją ar sveikata pablogės, tada išbandysiu, kaip veikia Ispanijoje 112, kokia medicininė priežiūra, žmonių dėmesingumas.
Net jeigu nebaigsiu kelio – niekam neturiu nieko įrodinėti, tai – mano kelias, mano kelionė. Grįšiu kitais metais pabaigti. Sutikau ne vieną žmogų, kuris kelią eina dvejus, trejus, ketverius metus, nes turi ribotą laiką. Eina šeimomis, jų nueiti atstumai nebūna ilgi. Bet man norėjosi mėgautis keliu, jame praleisti kuo ilgiau.
– Kas kelyje buvo sunkiausia?
– Man netrukdė nei lietus, nei saulė. Buvo gera. Aš stengdavausi išeiti labai anksti – apie šeštą valandą ryto jau būdavau kelyje. Tamsa, rytinė tyla ir po truputį bundanti gamta, saulės patekėjimas ir vienas kitas vietinis gyventojas leido mėgautis ramybe, pajusti gamtos grožį ir Kūrėjo didybę.
Apie 12 valandą prasidėdavo karštis, kai kurie piligrimai tuo laiku kelionę baigdavo, bet man karštis netrukdė – vasarą ir turi būti karšta!
Buvo dienų, kai tekdavo būti liūtyje, ilgiausiai lietus tęsėsi aštuonias valandas. Eini visas šlapias, batai kliuksi, o širdyje gera, net tada atrandi, kuo džiaugtis: barbenančiais į grindinį lašais, savo spartesniu žingsniu, mažesniu troškuliu. Eini, giedi, dainuoji ir šypsaisi. Aišku, gali ir neiti, bet nežinai, kas tavęs lauks rytoj. Išmoksti priimti visa, kas tą dieną nutinka.
Eiti vienai nebuvo sunku. Pamatai kitą piligrimą, pasisveikini, pasikalbi. Buvo nakvynės vietų, kur bendrai gamindavome maistą ir kalbėdavomės iki dešimtos vakaro, nes vėliau gesinamos šviesos, kad neužsišvęstume dar nenuėję iki Santjago de Kompostelos.
Kelias pažymėtas, be to, turėjau žemėlapį, mobiliąją programėlę. Jeigu būdavo dvi galimybės pasirinkti kelią, aš visada rinkdavausi ilgesnį ar sudėtingesnį, man patinka iššūkiai. Ten atrasdavau naujas patirtis, tai vadinu malonės laiku.
Kasdien – bent po 42 kilometrus
– Ką apie save atradote Šv. Jokūbo kelyje?
– Ši kelionė pirmiausia yra kelias į save. Aš pasirinkau ją ne kaip turistinį kelią, o kaip piligrimystę.
Kai sutikdavau kitus, dažnai klausdavau, kokiu tikslu jie keliauja. Žmonės atsakydavo labai skirtingai. Vieni – kad sustiprintų draugystę, nes keliaudavo draugai, kartais poros, šeimos, arba vaikinai – patikrinti fizinio pasirengimo, kiti – paturistauti, treti ieškodavo gyvenimo prasmės, pašaukimo. Dar kiti melsdavosi už savo tautą, šalį, už taiką, laisvę.
Aš dažniausiai atsakydavau, kad tikriausiai nuėjusi į Santjagą ten rasiu atsakymą. Praėjus keliems mėnesiams aš tą atsakymą atradau. Jis buvo visai kitas. Tai buvo manęs ruošimas tam tikriems atsisveikinimams ir naujiems atradimams gyvenime.
Pats gyvenimas yra piligrimystė į Dievo namus. Tu kiekvieną dieną atsikeli su iššūkiu, ką rinktis – gėrį ar blogį? Kaip labiau mylėti, atleisti ir būti žmogumi. Tikriausiai ta kelionė ir mokė naujai pažvelgti į tai, kas mano gyvenime svarbiausia.
Kelionėje išmokau daug pamokų – pirmiausia dėkoti, pastebėti smulkmenas, priimti dosnumą, dalintis su kitais džiaugsmu, žavėtis gamta, mokiausi ir nuolankumo bei paprastumo.
Visa, ko tau reikia, telpa 8 kilogramų kuprinėje.
– Kaip atrodė jūsų dienos rutina?
– Iš vakaro padarydavau namų darbus – tai kitos dienos planas. Pasižiūrėdavau, kokias vietas galėčiau aplankyti, kokius miestelius praeisiu, kiek kopsiu į kalnus, kur apsistosiu. Per dieną vidutiniškai nueidavau apie 46 kilometrus, daugiausia nuėjau 62 kilometrus. Dar ir dabar tai skamba nerealiai.
Visų piligrimų dienos labai panašios. Rytinė ruoša, keliavimas, pietūs, apsistojimas nakvynės namuose, tvarkymasis, vakarienė, namų darbai ir miegas. Mano dieną papildė ryte rožinio malda iki saulės patekėjimo, dieną – Šventojo Rašto, mokymų klausymas. Po pietų – muzika, dainos, giesmės, taip pat ir tylos laikas. Žinoma, maudynės vandenyne, poilsis kalnuose ar kitoje gražioje vietoje.
Buvo smagus nutikimas: aš giedu sau iš visos širdies ir girdžiu, kažkas pritaria. O ten eina ispanas diedukas. Aš užvedu, jis atitaria, jis užveda – aš pratęsiu: traukiame kaip susitarę – kai kurios giesmės yra žinomos visame pasaulyje. Po to mielai vienas kitam pamojavome ir be žodžių išsiskyrėme.
Aš stengiausi gyventi piligrimine dvasia. Taip, gali nusipirkti patį sočiausią kepsnį, bet norėjau pajusti ir nepriteklių, išuosti duonos kvapą, mėgautis obuolio kąsniu.
Didesniame miestelyje apsistojusi išeidavau pasivaikščioti. Didelis džiaugsmas, jeigu pavykdavo švęsti šv. Mišias.
Nakvynės albergėse kainuodavo 6, 8, 12 eurų arba už auką. Išskirtinė patirtis – labai svetingos šeimininkės ispanės Monsės namuose, kuri piligrimus priima nemokamai. Pirmasis aukštas skirtas piligrimams, o ji gyvena antrame aukšte. Buvau sužavėta jos dosnumo ir vaišingumo. Pagamino vakarienę, paruošė pusryčius, leido naudotis viskuo, kas yra jos namuose. Išeidama supranti, kad tai, ką ji tau padovanojo, neįkainojama, tai didžiulė meilė artimam. Net dvigubai didesnė paliekama auka neatlygina to dėmesio, kurį ji parodė.
Esu į albergę atėjusi ir šeštą valandą vakare, tada teko miegoti ant žemės. Palapinės nesinešiau, bet nešiausi kilimėlį, nes turėjau svajonę vieną naktį miegoti po atviru dangumi. Tik naktimis labai dažnai lijo, todėl tos svajonės neįgyvendinau, bet yra viltis, kad kažkada ji taps realybe.
– Vėl ruošiatės eiti Šv. Jokūbo keliu?
– Bijau drąsiai svajoti, nes svajonės pildosi. Yra ne vienas kelias, norėtųsi juos išbandyti: galbūt tradicinį prancūziškąjį kelią, portugališkąjį, galbūt kitą. Kiekvienas kelias padovanoja vis kitą patirtį.
– Kelionėje rašėte dienoraštį, ar jį dabar paskaitote?
– Tas laikas, kuris yra mūsų širdies laikas, jo negalima pamiršti. O dienoraštis ir nuotraukos, tai sustabdytos akimirkos, patirtys, kurios iki šios dienos suteikia labai daug džiaugsmo. Kai žvelgiu į tas nuotraukas, jos man tokios gražios. Džiaugsmo, ramybės ir švytėjimo neįmanoma paslėpti.
Žygiai dovanoja daug atradimų
– Jūs organizuojate žygius ir moksleiviams, esate Edinburgo hercogo tarptautinių apdovanojimų programos (DofE) žygių vadovė. Kodėl žygiai tokie svarbūs žmogui?
– Jaunas žmogus žygiuose gali kelti savo tapatumo, pašaukimo prasmės klausimus, gali pažinti save: koks aš esu, kai man sunku, kai esu pavargęs, ar galiu kitą pastebėti, ar paskutinį šokolado gabalėlį galiu padalinti į dvi dalis, ar nusisukęs pats suvalgyti?
Žygyje tu surenki save, iš gabalėlių susidarai bendrą vaizdą. Kol esi patogiai ant sofos įsitaisęs, gali save labai gražiai apibūdinti: esu mielas, paslaugus, draugiškas – visas asortimentas gražių savybių. Bet po žygių tą klausimą reikėtų dar kartą pakartoti: koks aš esu, kai patiriu nepatogumus, kai matau kitą šalia savęs? Ar esu toks pat mielas, paslaugus ir draugiškas?
Žygiai išmoko džiaugtis mažais dalykais, pastebėti gamtą, atsitraukti nuo technologijų pasaulio, pakelti akis į dangų. O jeigu tai yra ir tikėjimo kelionė, ji padeda atsakyti į giluminius klausimus: kokia mano gyvenimo prasmė, ką man reiškia tikėti ir pasitikėti, dėl ko aš čia esu, ką man reiškia kitas žmogus, kaip priimu sunkumus ar už juos moku dėkoti, kaip už gyvenimo patirtį.
– Ar nebijo jaunimas tų žygių, į kuriuos jūs einate, apie kuriuos taip įkvepiančiai kalbate?
– Vieni sako – taip iššūkiams, kiti nori saugesnio varianto. Bet visi gauna didžiules pamokas.
DofE žygiuose negalima naudoti navigacijos priemonių, jaunuoliai turi patys išmokti skaityti žemėlapį, aprašyti maršrutą, išsikelti tikslą, negali turėti telefono ar prašyti aplinkinių pagalbos, turi mokėti užkurti laužą, pastatyti palapinę, pasigaminti maistą. Žygiuose sugrįžti prie žmogiško bendravimo prie laužo gamtos apsuptyje.
Bandomajame žygyje stebiu, kaip jiems sekasi, užduodu labai daug klausimų, leidžiu jiems ieškoti atsakymų, kuriu situacijas. Tai pasiruošimas visiškai savarankiškai veikti kvalifikaciniame žygyje. Jame kartu su vertintoju stebime, kaip sekasi jaunimui. Kartais tenka sėdėti krūmuose ir nerimauti, jeigu vėluoja bent 5 minutes, kartu su jais džiūgauti, išgirdus vertintojo žodžius: „Žygis įskaitytas“.
– Ar žygiai keičia ir jus, ar Šv. Jokūbo kelias pakeitė?
– Tikriausiai taip. Išmoktos pamokos man yra aukso vertės. Metų eigoje savęs labai daug išdalinu. Esi pašauktas ne dėl savęs nugyventi gyvenimą. Ateina laikas surinkti save, pasitraukti į tylą, maldą, kad vėl su džiaugsmu eitum į priekį. Šv. Jokūbo kelias man leido surinkti save, „perinstaliuoti“ širdies programą, ištrinti kenkėjiškus virusus, pakrauti elementus.
Kelionėje net ryšys su artimaisiais tapo stipresnis. Kiekvieną dieną stengiesi paskambinti jiems ir pasidalyti tuo, kuo gyvenai, ką sutikai, apie ką svajojai ir priimti jų pasidalijimą.
– Kelionėje turėjote stiprų užnugarį – savo tikėjimą. Ką patartumėte žmogui, kuris nėra toks stiprus tikėjimu, bet norėtų eiti Šv. Jokūbo keliu ir nesiryžta?
– Jeigu ateina svajonė į tavo širdį, tikriausiai turi leisti svajonei skristi ir pakilti, tapti realybe.
Tikėjimas – dovana, kurią ne visada gauni pirmojo gimtadienio proga arba ne visada priimi. Kartais Viešpats parenka keisčiausias aplinkybes, kada tikėjimas pažadina mus iš snaudulio. Mėgstu sakyti, kad kartais ir asilui bliaunant įvyksta atsivertimas. Jeigu žmogus ieško giluminių dalykų, manau, Dievas ruošia dirvą, tik laiko klausimas, kada žmogus atvers sielos duris.
Mes visi trokštame panašių dalykų: laimės, meilės, prasmės, gyvenimo pilnatvės. Kartais gyvenime turi praeiti daug kelių ir klystkelių, sutikti daug įvairiausių žmonių ir išgyventi patirčių, kol atrandi tikrąjį kelią. Tikėjimas, manau, suteikia prasmę, viltį, ramybę ir begalinį džiaugsmą.
– Ir išėjęs turistas sugrįš piligrimu?
– Būtų puiku! Mes niekada negrįžtame tokie patys, jeigu priimame iššūkį. Vyksta virsmas mūsų viduje. Tą patį galėtų pasakyti žmonės, išgyvenę skaudžią netektį arba ligą. Jeigu Šv. Jokūbo kelias tau gali būti virsmas, tikriausiai niekada negrįši toks pat, koks išėjai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kai draugai klausia, kodėl reikėjo taip greitai eiti, Danutė Kratukienė atsako: „Man ėjimas buvo toks džiaugsmas, toks malonumas, kad negalėjau sustoti!“
Asmeninės nuotr.
Pirmoji kelionės diena. Piligrimo pasas – rankose. Danutė Kratukienė pasirinko šiaurinį Šv. Jokūbo kelią, kuris yra sunkesnis, bet mažiau žmonių. Apie 75 procentai piligrimų renkasi kitą, vadinamąjį prancūziškąjį kelią.
Danutė Kratukienė šypsosi, kad kelionę įveikė ne su žygio batais, o su savo bėgimo bateliais ir sandalais. Vienas iš jos patarimų, kuris gali praversti keliautojams – kojas pasitepti kremu, kad sąlytis su batu būtų slidesnis, o sandalus autis tik su kojinėmis.
Visą kelionę į piligrimo pasą buvo dedami Šv. Jokūbo kelią liudijantys antspaudai. 815 km iki Santjago de Kompostelos, plius kelias iki vandenyno – iš viso daugiau negu 1 000 nueitų kilometrų.