Televizijos serialą pakeitė politinis

Televizijos serialą pakeitė politinis

Televizijos serialą pakeitė politinis

SAVIVALDYBĖ IŠSIKRAUSTĖ IŠ RAMŪNO KARBAUSKIO PATALPŲ

Prieš pat Vėlines politiniu Šiaulių rajono valdžios sprendimu į Naisiuose įsikūrusio literatūrinio Zigmo Gėlės muziejaus patalpas iš „Agrokoncernui“ priklausančių patalpų skubiai sukraustyta kaimo biblioteka, kultūros namai. Muziejui perkeltos sporto bei šarvojimo salių funkcijos, taip praktiškai sunaikinant šalyje žinomą literatūrinį muziejų. “Koks ten muziejus? Tai mūsų kultūros centro padalinys“, — aiškino Algimantas Gaubas, Šiaulių rajono meras.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

„Naisių ruduo“

Tuo metu, kai Meškuičių seniūnijos Naisių kaime buvo filmuojamos baigiamosios televizijos serialo „Naisių vasara“ serijos, realiame Naisių gyvenime pynėsi ne mažiau įdomios siužetinės linijos.

Apsilankę Naisių literatūriniame Zigmo Gėlės muziejuje, radome pertvarką. Poezijos kambarys su Kristijono Donelaičio biustu, kur vykdavo knygų pristatymai, parodos, poezijos skaitymai buvo verčiamas biblioteka — koridoriuose jau gulėjo suverstos krūvos knygų. Iš buvusio ekspozicijos kambario medaliai iškraustyti į archyvus — čia įsikurs naujieji Kultūros namai. Pagrindinė ekspozicijos salė užversta iš buvusių Kultūros namų suvežtomis kėdėmis ir paversta sandėliu.

Šiaulių rajono tarybos sprendimu, visas kultūrinis, sportinis ir dvasinis Naisių kaimo gyvenimas nuo šiol vyks čia, muziejuje.

Šiuo žingsniu rajono valdžia atsisakė verslininko, Lietuvos valstiečių liaudininkų pirmininko ir Naisių mecenato Ramūno Karbauskio patalpų: kultūros namų, bibliotekos ir sporto salės.

Nepadorus pasiūlymas

Naisiuose rajono savivaldybė nuo nepriklausomybės laikų nemokamai naudojosi Naisių žemės ūkio bendrovei bei UAB „Agrokoncernas“ priklausiusiais Kultūros namais, sporto rūmais ir biblioteka. Prieš porą metų “Agrokoncernas“ kreipėsi į Savivaldybę, prašydamas arba mokėti nuomos mokestį, arba pastatus pirkti, arba investuoti į jų remontą.

Savivaldybė nutarė pastatų nepirkti, o vėliau apsisprendė ir nesinuomoti, nors ir gavo 300 naisiškių parašų patvirtintą prašymą išlaikyti kultūros ir sporto įstaigas. Valdžios motyvas — sunkmetis.

Spalio viduryje UAB „Agrokoncernas“ vadovybė pasiūlė: kadangi Šiaulių tarybos narių argumentai apie sunkmetį “giliai mus sujaudino“, tad bendrovė nutarė palengvinti Šiaulių rajonui finansinę naštą. “Agrokoncernas“ pasisiūlė perimti iš Šiaulių rajono savivaldybės visas su Naisių kultūros namų, bibliotekos, sporto salės ir muziejaus išlaikymu susijusias išlaidas, įsipareigojo pastatus renovuoti ir netgi perimti visus etatus. Bet už tai paprašė savivaldybės grąžinti Naisių žemės ūkio bendrovei Zigmo Gėlės muziejų.

Savivaldybė atrašė: grąžinti neturi teisės ir perspėjo artimiausiu metu persikraustysianti į Muziejų ir jo patalpose vykdysianti „savivaldybei skirtas savarankiškąsias funkcijas“.

Ramūno Karbauskio klaida

„Mano klaida buvo, kad aš pasiūliau per gerai“, — “Šiaulių kraštui“ sakė R. Karbauskis. Anot verslininko, jis taip pasielgė, girdėdamas Prezidentės ir Premjero prašymą verslui prisidėti prie kultūros objektų, bibliotekų išlaikymo, ir todėl, kad gimė Naisiuose.

„Bet mūsų savivaldybės politinė taryba nutarė, kad “čia bus Karbauskiui per didelė reklama“. Jie nutarė viską naikinti, kad tik negalėtų Karbauskis pasakyti, kad jis nori už dyka paremti kaimą“, — piktinosi verslininkas.

Anot R. Karbauskio, tai gali būti ir politinės intrigos — baiminamasi, kad valstiečiai liaudininkai užsidirbs politinių dividendų.

Tačiau R. Karbauskis patikino, kad Naisių bendruomenę kaip rėmė, taip ir rems. Jis netgi turi projektą, kad Naisiuose atsirastų dar du muziejai: etnografinis ir TV serialo „Naisių vasara“ kūrybinė dirbtuvė (jis, šio serialo rėmėjas, užsiminė, kad veikiausiai bus keli serialo sezonai). “Visi trys muziejai turėtų veikti kaip vienas centras, bet savivaldybė norėtų, kad nebūtų nė vieno“, — sakė R. Karbauskis.

„Tai ne muziejus“

„Kadangi mes (iš R. Karbauskio — red.past.) nei perkam, nei nuomojam, bet būnam, tai nutarėm, kad savo funkcijas kultūros ir sporto srityje vykdysime savo turimuose pastatuose“, — paaiškino Šiaulių rajono savivaldybės meras Algimantas Gaubas. Vieninteliai savivaldybės turimi pastatai Naisiuose: muziejus ir mokykla.

Anot jo, viskas apgalvota: vaikų kolektyvai galės repetuoti mokykloje (kol kas mokykla salės neturi, tačiau garažo vietoje ketinama įrengti apie 80 kvadratinių metrų patalpą), ansambliai parepetuos muziejuje. O šarvotis? „O kur anksčiau šarvodavosi? Tai negi (R. Karbauskis— red.past.) neleis?“ — klausė meras.

„Jei žemės ūkio bendrovė nori, kad jų darbuotojai būtų užimti, ji gali teikti ir sporto, ir kultūros patalpas. Mes jam (R. Karbauskiui — red.past.) visas galimybes atveriame tai daryti savo jėgomis. Jo pastatai — ką norės, tegul tą daro. Savo darbo žmonėmis tegul rūpinasi“, — sakė meras.

Anot A. Gaubo, naisiškiams bus dar geriau: bus du paslaugų teikėjai.

O kaip su muziejumi, kuris verčiamas sandėliu?

„Koks ten muziejus, tai mūsų kultūros centro padalinys. Jis neturi muziejaus statuso“, — sakė meras.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, prieš metus buvo keliamas muziejaus, kaip juridinio vieneto, registravimo klausimas, tačiau pati rajono Taryba tam pasipriešino.

CITATA: „Mano klaida buvo, kad aš pasiūliau per gerai. Tai, ko dar niekas Lietuvoje iš verslininkų nepadarė“.

KOMENTARAS

Valdžios žingsnis per daug drastiškas

Raimundas Balza, Lietuvos muziejų asociacijos vadovas ir valdybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius:

— Zigmo Gėlės literatūrinis muziejus, nors ir neįteisintas kaip juridinis vienetas, turėjo gilias tradicijos. Zigmo Gėlės premijos buvo girdimos ir žinomos visoje Lietuvoje, garsinami poetai, užaugę Šiaulių krašte, renkama memorialistika. Muziejus turėjo savo vietą žymiai plačiau, negu Šiaulių rajonas, o Naisiuose funkcionavo, kaip didelis kultūros židinys.

Muziejus turėjo pavirsti rimtu, solidžiu Šiaulių rajono literatūros muziejumi su plačia literatūrine ir muziejine veikla.

Toks valdžios sprendimas — per daug drastiškas. Kartais kultūros daigus labai lengva nugnaibyti, bet sunku juos atsodinti.

Ir nesvarbu, kad oficialiai muziejus nepanaikintas. Jei muziejus gaus atlikti ir kitas, nemuziejines funkcijas, jis gali palikti tiesiog Naisių kultūros centru, o muziejaus veikla bus šeštoje vietoje.

BIBLIOTEKA: 10 000 vienetų fondo biblioteka perkraustoma iš R. Karbauskio patalpų (kairėje 23) į Zigmo Gėlės muziejaus poezijos kambarį.

SALĖ: Vienintelė miestelio salė „Agrokoncernui“ priklausančiame Kultūros centre ir jos funkcijos (26) perkeliamos į muziejaus ekspozicijos salę

REFORMA: Kultūros namų Naisių filialo direktorė Danutė Kazlauskienė pasakojo, kad Kultūros namuose repetuoja keturios grupės vaikų šokių kolektyvų, du moterų ansambliai, vykdavo bendruomenės ir mokyklos šventės, nes mokykla salės neturi, šokiai jaunimui, šarvojami žmonės. Dabar tas funkcijas formaliai rajono valdžia sugrūdo į muziejaus patalpas.

ATLERNATYVA: Žygimantas Kauneckas, Naisių sporto klubo prezidentas, aprodęs „Agrokoncerno“ statytą ir išlaikomą sporto kompleksą, tvirtino: “Nebūtų to, tai čia visi eitų gerti“.

SUSIPAKAVIMAS: Rita Žukauskienė, Muziejaus darbo organizatorė susipakavo medalius ir atlaisvino patalpas kultūros centrui.

RĖMĖJAS: „Jie nutarė viską naikinti, kad tik negalėtų Karbauskis pasakyti, kad jis nori už dyka paremti kaimą“, — piktinosi R. Karbauskis.

RŪPESTIS: „Jo pastatai — ką norės, tegul tą daro. Savo darbo žmonėmis tegul rūpinasi“, — sakė Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas, išlaisvinęs savivaldybę nuo rūpesčių.

 

PARADOKSAS

 

Nors Šiaulių rajono valdžia nusprendė, kad Zigmo Gėlės muziejus yra joks ne muziejus, o tiesiog Kultūros centro padalinys, savo internetiniame puslapyje Savivaldybė giriasi:

„1987 metais spalio 17 d. Naisiuose, poeto Zigmo Gaidamavičiaus- Gėlės (1894- 1912) gimtajame name, duris lankytojams atvėrė Literatūros muziejus. O mintis įkurti šiuose namuose muziejų dar 1978 metais kilo šviesios atminties kraštotyrininkei Birutei Stumbrienei. Šiam sumanymui pritarė tuometinis ūkio vadovas Česlovas Karbauskis. Naisiuose tuo metu jau vyko Knygos šventės, o nuo 1977 metų ūkis buvo įsteigęs Zigmo Gėlės premiją už sėkmingiausią metų poezijos debiutą.

Muziejuje surinkta medžiaga apie 100 rašytojų, kalbininkų, literatų, kurių likimai susieti su Šiaulių rajonu. Tai Jonas ir Juozapas Lideikiai, Povilas Matulionis, Jonas Šliūpas, Augustinas Gricius, Juozas Grušas, Barbora ir Ona Mejerytės, Marius Katiliškis, Juozas Tumas- Vaižgantas, Juozas Ruzgis ir kiti.

Per du dešimtmečius Naisių muziejuje sukaupta 7386 eksponatai, iš jų pagrindiniame fonde — per 4000 eksponatų. Jame apsilankė daugiau kaip 22000 lankytojų.„

 

Šaltinis: Šiaulių rajono savivaldybė

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.